Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też mam Devi na starych sterownikach jeszcze... mega polecam

 

A kable mam dzieki Lobo_M, tak do konca mnie przekonał i strzał w 10

 

PS to juz 7 lat temu? :p

 

fajnie, że jesteś zadowolony. nie mogło być inaczej, z całym szacunkiem, ale jak ktoś w domu do 100m2 robi rozbudowane, obsługowe systemy trzewcze, a jeszcze gorzej PC, to chyba kalkulatora w ręku nigdy nie miał. Aktualnie w bardzo podobnym domu kolega będzie właśnie montował kable.

 

@Kaizen, podeślę Ci dane na prv. ogolnie zrobiliśmy szybką analize na ceneo, potem wysłaliśmy zapytanie ofertowe do trzech sklepòw no i kupiliśmy gdzie najtaniej, Devi Touch jest tani320zl, bo teraz jest nowy Devi Smart wifi, taki jeden kupil kolega do salonu.

 

sorry oszukałem Was koszt ogrzewania u Taty to 6031zł, a nie <6000zl, pamięć jednak zawodzi;-)

u Kolegi domek koło 100m2 koszt 4755zl w tym jeden devi smart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

, Devi Touch jest tani320zl, bo teraz jest nowy Devi Smart wifi, taki jeden kupil kolega do salonu.

 

No to fajna cena. Ja zastanawiam się, i wychodzi mi, że przy 10 obwodach devi link wychodzi taniej od touch. Jeszcze mam nadzieję, że da się do tego zaprząc rpi z domoticzem. Jak się da, to będzie taniej i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tak malej kuchni robilbym jedej wspoly kable i sterownik na kuchnia+salon wiec juz 9 obwodow,, poza tym w "kotłowni" kabel jest zbędny, straty z bojlera i pralki wystarczą z nawiązką. Mam kable grzejne w takim pomieszczeniu, jeszcze nigdy nie zostały odpalone, a teraz nawet sterownika tam nie ma bo wykożystałem go na poddaszu które adaptowałem. Devilink taniej niż sterowniki, sam jestem ciekawy, bo kilka razy do tego podchodziłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie, że jesteś zadowolony. nie mogło być inaczej, z całym szacunkiem, ale jak ktoś w domu do 100m2 robi rozbudowane, obsługowe systemy trzewcze, a jeszcze gorzej PC, to chyba kalkulatora w ręku nigdy nie miał. Aktualnie w bardzo podobnym domu kolega będzie właśnie montował kable

Nie wiem czy zauważyłeś, ale jest względny spokój w dyskusji. Po kiego grzyba znowu prowokujesz? 100m2 podłogówki wodnej będzie kosztować, jak ktoś się postara, 8 tys. zł, jak zrobi sam to jeszcze taniej. Do tego jakiś Anslut 6+3kW za 14 tys. zł brutto (z instalacją i założeniem że w okresie eksploatacji sypnie się sprężarka za 2 tys.) i to stanowi różnicę instalacyjną. Przy mizernie założonym rocznym COP na poziomie 3 (przy grzaniu 30/70 - 1/2T), 7MWh na CO i 4 MWh na CWU, daje czas zwrotu około 8 lat -- więc dla niektórych może to mieć jak najbardziej sens. Szczególnie tych, co kasę mają w zębach i planują mieszkać powyżej 12-15 lat w budowanym domu (czyli ja, tylko ja buduję trochę większy dom). Przy kredycie stopa zwrotu to około 10 lat, więc też nie najgorzej. No ale jak się podaje ceny PC z kosmosu, to wszystko można udowodnić. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyłeś, ale jest względny spokój w dyskusji. Po kiego grzyba znowu prowokujesz? 100m2 podłogówki wodnej będzie kosztować, jak ktoś się postara, 8 tys. zł, jak zrobi sam to jeszcze taniej. Do tego jakiś Anslut 6+3kW za 14 tys. zł brutto (z instalacją i założeniem że w okresie eksploatacji sypnie się sprężarka za 2 tys.) i to stanowi różnicę instalacyjną. Przy mizernie założonym rocznym COP na poziomie 3 (przy grzaniu 30/70 - 1/2T), 7MWh na CO i 4 MWh na CWU, daje czas zwrotu około 8 lat -- więc dla niektórych może to mieć jak najbardziej sens. Szczególnie tych, co kasę mają w zębach i planują mieszkać powyżej 12-15 lat w budowanym domu (czyli ja, tylko ja buduję trochę większy dom). Przy kredycie stopa zwrotu to około 10 lat, więc też nie najgorzej. No ale jak się podaje ceny PC z kosmosu, to wszystko można udowodnić. :p

 

A niby co ma prowokować...?

Ja tak jak większość ogrzewających kablami ma bardzo podobne spostrzeżenia jak Lobo...

Za nami stoi praktyka a za Tobą teoria...

W większości przypadków nie chodzi o ten " czas zwrotu"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.

Cena nie jest z kosmosu, to koszty jakie ponieśli. Druga sprawa nie znam nikogo kto sam zrobił ogrzewanie oparte na PC I, znam natomiast ogrodnika, rybaka, informatyka którzy sami zrobili kable

Znasz ich, bo robili kable, akurat tak jak Ty. Ja też znam więcej użytkowników samochodów Mazdy niż użytkowników innych marek, ale nie dlatego że jest najlepsza i najłatwiejsza w naprawie, a dlatego, że Mazdą też jeżdżę i częściej mam kontakt z tymi użytkownikami aby wymienić opinie... Ja chcę zainstalować PC i paru użytkowników którzy to zrobili także na forum widziałem. Na upartego pewnie też bym sam zainstalował, ale to jednak nie klimatyzator (który notabene sam sobie zainstalowałem w obecnym domu), a kluczowy element grzewczy -- toteż wolę to powierzyć komuś bardziej doświadczonemu. Tym samym sam kabli bym także nie instalował. Więc to żaden argument potwierdzający regułę.

 

A niby co ma prowokować...?

Dyskusję o wyższości kabli nad PC. Po co to, pytam się ponownie? Widać bardzo niektórym Artura brakuje...

 

Ja tak jak większość ogrzewających kablami ma bardzo podobne spostrzeżenia jak Lobo...

Za nami stoi praktyka a za Tobą teoria...

W większości przypadków nie chodzi o ten " czas zwrotu"...

Zatem w którym miejscu moja teoria się myli i o co chodzi jak nie o czas zwrotu? No bo chyba rozchodzi się w tej dyskusji głównie o pieniądze -- zwrot inwestycji to jeden z kluczowych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100m2 podłogówki wodnej będzie kosztować, jak ktoś się postara, 8 tys. zł

 

100m2 to z 5MWh/r. Albo i mniej.

Mi za 120m2 podłogówki hyd4aulik krzyknął 4,5K zł za robociznę, niewiele mniej materiały (jeszcze bez kotła/PC). Więc instalacja z kotłem elektryczznym to jakieś 11K a z tanią PC 20K + zasobnik/bojler.

 

Kable wychodzą dużo taniej i ryzyko awarii bliskie zera (co najwyżei elektronika sterownika może paść - łatwa i tania naprawa). Nic nie szumi, nic nie buczy, nie robi się lodowisko, nie zabierają miejsca, temperatura nie wpływa na COP.

Łatwo samodzielnie ułożyć.

Mają same zalety - poza kosztami eksploatacji, jeżeli porównujemy z PC.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem w ten sposób...

Jak bym dzisiaj budował nowy dom to zainstalowałbym w nim kable ...( Prawdopodobnie reszta użytkowników takiego systemu zrobiła by to samo...)

Ty liczysz jakiś teoretyczny czas zwrotu a ja się pytam jaki jest ten czas zwrotu Twojego domu względem Mojego...?

Jaki jest ten czas zwrotu domu np Lobo względem Mojego...?

Twój przyszły basen ma też czas zwrotu...?

 

Ja osobiście wolę system grzewczy którego " nie ma" bo jak określić takie rozwiązanie które składa się w praktyce ze sterowników na ścianie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100m2 to z 5MWh/r. Albo i mniej.

Dla 5MWh wychodzi 10 lat zwrotu.

 

Mi za 120m2 podłogówki hyd4aulik krzyknął 4,5K zł za robociznę, niewiele mniej materiały (jeszcze bez kotła/PC).

Czyli wyszło niecałe 9 tys. za 120m2. Dobrze oszacowałem dla 100m2. :p

 

Więc instalacja z kotłem elektryczznym to jakieś 11K a z tanią PC 20K + zasobnik/bojler.

Czyli jak napisałem różnica wyszła 14 tys. uwzględniając skuchę na sprężarce/elektronice.

 

Kable wychodzą dużo taniej i ryzyko awarii bliskie zera (co najwyżei elektronika sterownika może paść - łatwa i tania naprawa). Nic nie szumi, nic nie buczy, nie robi się lodowisko, nie zabierają miejsca, temperatura nie wpływa na COP.

Łatwo samodzielnie ułożyć. Mają same zalety - poza kosztami eksploatacji, jeżeli porównujemy z PC.

Nadal nie rozumiem czemu uwzględniasz tylko same zalety, pomijając koszty eksploatacji tak jakby były zupełnie pomijalne. Przecież nie są. Rurki od podłogówki ludzie też sami układają, sami wentylację mechaniczną robią, PC GW też sami podłączają bo to kwestia hydrauliki, ba, PC PW też podłączają -- bo to żadna filozofia. Wiem, bo sam sobie instalowałem klimę i pewnie byłbym w związku z tym w stanie zainstalować PC PW. Ale jak już wspominałem nie zrobię tego, bo to zbyt kluczowy element domu. Z podobnego powodu nie zrobiłbym sam kabli czy WM.

 

Odpowiem w ten sposób...

Jak bym dzisiaj budował nowy dom to zainstalowałbym w nim kable ...( Prawdopodobnie reszta użytkowników takiego systemu zrobiła by to samo...)

Wolna wola. Robisz jak lubisz. Ja robię jak wolę.

 

Ty liczysz jakiś teoretyczny czas zwrotu a ja się pytam jaki jest ten czas zwrotu Twojego domu względem Mojego...?

Jaki jest ten czas zwrotu domu np Lobo względem Mojego...?

Odwracasz kota ogonem. Dyskusja jest, SPROWOKOWANA, o wyższości kabli nad PC. Że są rzekomo tańsze, rzekomo szybsze do zrobienia i rzekomo może to zrobić każdy sam itd. No więc uwzględniając CZAS zwrotu wykazuję, że wcale nie są TAŃSZE, bo najdalej po 10 latach inwestycja w PC się ZWRACA (o ile nie bierze się kosztu instalacji na poziomie podanych wcześniej 70 tys. zł), nawet uwzględniając dodatkowe koszty z tytułu uszkodzenia sprężarki.

 

Twój przyszły basen ma też czas zwrotu...?

Oczywiście że nie ma, ale też to porównanie ma się jak pięść do oka bo nie o basenie (czystej fanaberii inwestora) jest dyskusja, a o "taniości" kabli względem PC. Lobo stwierdził, że jak ktoś instaluje PC, to liczyć nie umie. Więc proszę mi wykazać co źle policzyłem...

 

Ja osobiście wolę system grzewczy którego " nie ma" bo jak określić takie rozwiązanie które składa się w praktyce ze sterowników na ścianie...

Nadal ma się to nijak do postowanych tutaj argumentów o wyższości kabli nad PC. Ktoś nie chce inwestować kasy na starcie, bo jej nie ma, instaluje kable -- potem płaci większe rachunki miesięcznie. Ktoś ma kasę w zębach, instaluje PC i płaci mniejsze rachunki miesięczne. Proste jak drut. Ale po co zakłamywać na siłę rzeczywistość to już nie rozumiem.

 

Ps. Od WT2017 zdaje się kabli nie można samych zainstalować i trzeba mieć dodatkowo coś palnego w domu?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fanaberią inwestora jest nawet sam budynek więc tak naprawdę co ma się zwrócić...?

Tak samo fanaberią będzie system grzewczy...

Nie bardzo wiem jak można np porównać budynek 250m2 z PC do 120m2 na kablach...

Ja nie rozumiem takiego pojęcia jak czas zwrotu ...

 

Dla ciebie wyższością będzie pompa ciepła a fanaberią ogrzewanie kablami...

Dla mnie odwrotnie...

Dla jeszcze kogoś innego wyższością będzie ekogroszek a fanaberią ogrzewanie pompą czy kablami...

 

Nie potrzebnie nakręcasz dyskusję aby tak trochę na siłę przekonywać do swojego rozwiązania ...( Którego tak naprawdę jeszcze nie posiadasz i nie eksploatujesz a już próbujesz wmówić że jest jedynym słusznym ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Wiem, bo sam sobie instalowałem klimę i pewnie byłbym w związku z tym w stanie zainstalować PC PW. Ale jak już wspominałem nie zrobię tego, bo to zbyt kluczowy element domu. Z podobnego powodu nie zrobiłbym sam kabli czy WM.

 

 

 

Nie jesteś wiarygodnym dyskutantem, bo:

 

- na razie teoretyzujesz,

 

- umiałeś zainstalować klimatyzator (czyli poradziłeś sobie z układem hydraulicznym) a nie umiesz rzucić kabli grzewczych w wylewkę i skręcić 3 drucików w sterowniku.

 

To tak jakbyś umiał w aucie wymienić silnik ale akumulatora zamienić już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak napisałem różnica wyszła 14 tys. uwzględniając skuchę na sprężarce/elektronice.

 

Jaki zasobnik do PC liczysz? Konkretnie - model, cena?

Kable to z 3K, sterowanie 1-3K zł. Biorąc pesymistyczną wersję - 6K + 1K za bojler mamy 7K zł.

PC bez zapasowej sprężarki (ale + zasobnik) i wodna podłogówka to min. 23K zł. I COP 3.0 jest dosyć optymistyczne przy takiej PC która jeszcze niewiele mniej niż połowę ciepła musi wyprodukować na CWU, czyli z niskim COP. Nawet, przy kolejnych forach, w postaci nie liczenia powierzchni zajętej przez PC i przyjmując zerowe koszty eksploatacji, mi wychodzi, że zwróci się po 18 latach... O ile dożyje tak sędziwego wieku.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=392284

 

A jeżeli jeszcze dam trochę forów kablom, i zamontuję klimę której użyję też od czasu do czasu do ogrzewania czy odpalę kominek, to PC przepada z kretesem.

PCvsKable.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, te 14tyś różnicy to sporo, powiem Ci tylko że jak bym nie dołożył kolejnych 100m2 po podłodze, które zrobiłem pi 5 latach mieszkania, to mając moje pierwotne 152m2 to to 14 tyś by mi wystarczyło na ,9 lat CO I CWU. zaznaczam że przy domu 152m2. To nie są wyliczenia tylko realia. To przy domu 100m2 ( to już są moje założenia) te 14 tyś by starczyło na jakieś 12-13 lat. Wtedy dopiero bym zaczął płacić rachunki w porównaniu do użytkownika PC I.

Co do mojej kuzynki, sprawa PCI jest w sądzie, bo ich pompa nie była w stanie utrzymać zimą temp >20 stopni, pompa dobrana wg niezależnego OZC, dom ocieplony jak u mnie, a może lepiej, dwa pionowe odwierty. Rzeczoznawca kazał zamontować, podlicznik i pomiernik ciepła, ten magiczny COP, nigdy nie doszedł do 2. finalnie wymienili im pompę, dołączyli kolejne dwa odwierty.

Mi jest ich po prostu szkoda, a najlepsze że jej brat ma dom i kable grzeje które zrobił widać moje rachunki...

Powtórzę jeszcze raz w domu około 100m2, PCI to głupota i mówi to ktoś kto używa łaskę grzejne od siedmiu lat w domu aktualnie ponad 200m2.

 

piszesz że system ogrzewania to wanny elementy instalacji domu, a pompę planujesz najtańszą jaką się da. Mnie życie nauczyło że rzeczy najtańsze są najdroższe, jakość kosztuje, nie myl tego z cena za marketing bo to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...