Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale kominek jakiś lepsz np. monolityczny to tak ok 10 tyś całość - komin + wykonczenie , obróbki, kominek i zabudowa.

 

 

Kominka nie chcę - ale będzie. Więc tylko kwestia, czy będzie mi się chciało (albo czy zostanę zmuszony) w nim rozpalić. Koszty zostaną poniesione tak, czy inaczej. I sporo mniejsze.

Klima prawdopodobnie też będzie - taniej wyjdzie, niż klimakonwektor do PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak wrzucisz do kominka oponę, albo buty to wszystkie systemy przepadną.

 

Jak wrzucę drewno z drzew, które wyciąłem na działce, na której buduję, to wyjdzie taniej, niż opony. A starczy tego na parę lat choćbym w 50% ogrzewał dom kominkiem (ale pewnie nie będzie mi się chciało). A jeszcze mam kawałek lasu w celach rekreacyjnych. Też czasami trzeba coś wyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusicie tymi kablami, jak zrobię OZC to będę bliższy podjęcia ostatecznej decyzji.

Trochę sie obawiam że u mnie wyjdzie za wiele tych KWh

 

Tu nie ma co dawać się kusić tylko po prostu trzeba policzyć :yes: Nie ma uniwersalnego sposobu na CO dla każdego domu. Natomiast kable dla małych domów o niskim/rozsądnym zapotrzebowaniu na ciepło są na pewno opcją wartą do rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, te 14tyś różnicy to sporo, powiem Ci tylko że jak bym nie dołożył kolejnych 100m2 po podłodze, które zrobiłem pi 5 latach mieszkania, to mając moje pierwotne 152m2 to to 14 tyś by mi wystarczyło na ,9 lat CO I CWU. zaznaczam że przy domu 152m2. To nie są wyliczenia tylko realia. To przy domu 100m2 ( to już są moje założenia) te 14 tyś by starczyło na jakieś 12-13 lat. Wtedy dopiero bym zaczął płacić rachunki w porównaniu do użytkownika PC I.

Co do mojej kuzynki, sprawa PCI jest w sądzie, bo ich pompa nie była w stanie utrzymać zimą temp >20 stopni, pompa dobrana wg niezależnego OZC, dom ocieplony jak u mnie, a może lepiej, dwa pionowe odwierty. Rzeczoznawca kazał zamontować, podlicznik i pomiernik ciepła, ten magiczny COP, nigdy nie doszedł do 2. finalnie wymienili im pompę, dołączyli kolejne dwa odwierty.

Mi jest ich po prostu szkoda, a najlepsze że jej brat ma dom i kable grzeje które zrobił widać moje rachunki...

Powtórzę jeszcze raz w domu około 100m2, PCI to głupota i mówi to ktoś kto używa łaskę grzejne od siedmiu lat w domu aktualnie ponad 200m2.

 

piszesz że system ogrzewania to wanny elementy instalacji domu, a pompę planujesz najtańszą jaką się da. Mnie życie nauczyło że rzeczy najtańsze są najdroższe, jakość kosztuje, nie myl tego z cena za marketing bo to inna bajka.

 

Wspominałem kiedyś o istotnym problemie centralnego ogrzewania, iż opera się o jedno, często drogie urządzenie, i jego awaria, która zdarza się z reguły w najtrudniejszych chwilach może spowodować mało komfortową sytuację.

 

Jeżeli budujemy dom niewielki, energooszczędny, przynajmniej taki, który spełniłby normy dla roku 2021, to zużycie na CO jest w granicach 5000 kWh.

 

To jest ok. 1800 zł za rok grzania !!! Ja na paliwo do 2 aut wydaje wiele razy więcej. To nie jest koszt, który na siłę trzeba zbijać.

 

Jeśli nawet prąd zdrożeje o 100% to ten rachunek wyniesie 3600 zł za rok. Ludzie dzisiaj płacą za miesiąc grzania 1000 zł...

 

Kable i tylko kable. Dołożyć tyle paneli PV ile ma się środków na system CO (zwykle to jest min. 25 000 zł) i cieszyć się bezawaryjnym, niecentralnym systemem grzewczym (ciekawe ile posiadaczy PC lub innych kotłów ma termostat w każdym pomieszczeniu).

 

PV amortyzuje także koszt prądu bytowego. Wiem, że bilansowanie może się zmienić, ale jeśli będzie skrajnie niekorzystne to może się zacząć opłacać coś magazynować samemu (albo np. odpalamy nagrzewnicę kanałową jeśli pojawi się prąd z PV w sezonie grzewczym - czy też grzałkę w zasobniku CWU).

 

W przypadku kabli i PV żadne skoki cen energii nas nie interesują, natomiast w przypadku PC zawsze będzie problem:

 

- niska cena prądu powoduje wydłużenie stopy zwrotu, co może oznaczać padnięcie sprzętu zanim się zwróci,

 

- wysoka cena prądu bije nas po kieszeni przez koszt prądu bytowego, więc rachunki rosną pomimo, iż zainwestowaliśmy w PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze ocieplony to na CO I CWU tyle wyjdzie, a nawet coś więcej.

A jak kiepisko, tak jak jeszcze wielu buduje np 15 cm bialego styro (bo pozwolenia z ubiegłego roku ubiegłego i lat wcześniejszych) to spokojnie na samo CO tyle będzie.

Fakty Myjk jest prowokantem.

 

Tylko, że on pisał o "7MWh na CO i 4 MWh na CWU"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz to wszytsko do CO. Z kominka dużo nie urwiesz. Liczyłem ceny raczej mniejsze niż większe.

Więc CO u Ciebie: Kominek (nie ważne czy będzie używany czy nie) niech bedzie 9 tyś., kable ok. 7 tyś a pewnie więcej, klima ok. 2 tyś. Całość min 18 tyś. a pewnie wyjdzie ponad 20 tyś.

 

Komin - jest za 1700 zł + 500zł klinkier i zaprawa. Razem 2200zł.

Rura doprowadzająca powietrze - trudno oszacować, bo razem z resztą pomarańczowych kupiona. Niech będzie 100zł.

 

Robocizna - byłem umówiony na SSO niezależnie od tego, czy będzie jeden, dwa czy żadnego komina.

 

Koza Romotop Evora z akcesoriami do montażu - 3,5K

 

Razem poniżej 6K zł.

 

Kable - ze 3,5K zł za 6,2kW

BTW. Ile kosztuje PC co przy -20*, gdy właśnie potrzebuję sporo mocy, ma taką moc? Bo przywołana ostatnio Jula to raczej doprowadzi mnie do grypy, a nie do ciepełka.

 

Sterowanie - pesymistyczna wersja luksusowa (Devi Link) drugie tyle. Razem z kominkiem 13K zł. Jak wypali RPI - to razem z 10K zł.

 

I mam dwa niezależne źródła ciepła - koza mnie ogrzeje nawet, jak prąd na dwa tygodnie padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli budujemy dom niewielki, energooszczędny, przynajmniej taki, który spełniłby normy dla roku 2021, to zużycie na CO jest w granicach 5000 kWh.

 

Dom o EPh+w=70kWh/m2/r przy ogrzewaniu prądem, to przy powierzchni 100m2 może pobrać maksymalnie 2310kWh/r przy grzaniu kablami. Łącznie - na CO, CWU i wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zasobnik do PC liczysz? Konkretnie - model, cena?

Kable to z 3K, sterowanie 1-3K zł. Biorąc pesymistyczną wersję - 6K + 1K za bojler mamy 7K zł.

PC bez zapasowej sprężarki (ale + zasobnik) i wodna podłogówka to min. 23K zł. I COP 3.0 jest dosyć optymistyczne przy takiej PC która jeszcze niewiele mniej niż połowę ciepła musi wyprodukować na CWU, czyli z niskim COP. Nawet, przy kolejnych forach, w postaci nie liczenia powierzchni zajętej przez PC i przyjmując zerowe koszty eksploatacji, mi wychodzi, że zwróci się po 18 latach... O ile dożyje tak sędziwego wieku.

Przecież podałem założenia, poprawiłem na 5MWh CO/rok, choć u mnie przy 180m2 wychodzi 10MWh, więc 6 byłoby pewnie bliżej rzeczywistości. Tobie wyszło z CWU 5MWh/rok dla 120m2 -- tylko napisz ile Cię kosztowało, albo będzie kosztować dodatkowo tak niskie zużycie na poziomie budowy domu. Potem policz koszt zwrotu dla wykazanych założeń.

 

A jeżeli jeszcze dam trochę forów kablom, i zamontuję klimę której użyję też od czasu do czasu do ogrzewania czy odpalę kominek, to PC przepada z kretesem.

Ale to tylko jeśli nie doliczysz kosztów zakupu klimatyzatora i kominka. Domyślam się, że klimatyzator to i tak kupisz dla chłodzenia w lato, a dogrzewanie to będzie skutek uboczny, więc się nie liczy. Kominek z kolei będzie dla klimatu, bo żona, i jako źródło zapasowe a nie do realnego ogrzewania, wiec też się nie liczy...

 

BTW. Ile kosztuje PC co przy -20*, gdy właśnie potrzebuję sporo mocy, ma taką moc? Bo przywołana ostatnio Jula to raczej doprowadzi mnie do grypy, a nie do ciepełka.

Przywołana Jula w tej cenie ma 2-3kW ze sprężarki i 3kW z wbudowanych grzałek. Ile dni poniżej -15sC masz w roku?

 

Myjk, ja też idę w PC, ale IMO jedynym prowokatorem tutaj jesteś Ty ;) Mówimy o domu 100m2. Sam do takiego bym w table poszedł

Ja nie prowokuję innych twierdząc, że nie potrafią liczyć -- szczególnie dając za przykład szwagierkę co przepłaciła 3-krotnie za alternatywny do kabli system (i jak się okazuje jeszcze źle wykonany). Ja bym rozważył co zrobić gdybym budował 100m2 z zapotrzebowaniem 5MWh CO/rok. Co więcej próbuję od Łukasza Budowlańca z domza150tysięcy, co buduje domy swojego projektu i pokazuje na YT jak to robić, uzyskać odpowiedź dlaczego robi dwa kominy spalinowe, kotłownię o pow. 5-8% pow. domu i WG zamiast WM i grzania tego prądem z przeznaczeniem kotłowni dla domowników, ale jeszcze ani razu mi nie odpisał. :p Taki ze mnie wredny prowokator. :p

 

Mówisz o anslucie, sam go przecież nie kupisz.

Nie kupię, ponieważ nie mam domu 100m2 ze stratami 3kW przy mrozach, tylko 180 i blisko 7kW strat (jak nie ocieplę ścian w garażu). :p Jasiu ma mi PC GW montować jakiegoś polskiego producenta, ale tez możliwie najprostszą i najtańszą z możliwych. ;)

 

Poza tym dlaczego dom 100m2 ma mieć 7MWh/rok?

Już się poprawiłem i EOT z mojej strony żeby nie prowokować. :p

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież podałem założenia, poprawiłem na 5MWh CO/rok, choć u mnie przy 180m2 wychodzi 10MWh, więc 6 byłoby pewnie bliżej rzeczywistości. Tobie wyszło z CWU 5MWh/rok dla 120m2 -- tylko napisz ile Cię kosztowało, albo będzie kosztować dodatkowo tak niskie zużycie na poziomie budowy domu. Potem policz koszt zwrotu dla wykazanych założeń.

 

Co konkretnie mam liczyć? 5 cm styropianu na elewacji dodatkowo (że niby dałbym 15 zamiast 20)? 10cm wełny na stropie (że dałbym 30 zamiast 40)?

 

Styropian jakieś 1750 zł. Robcizna, siatka, kleje itd. - niezależne od grubości.

10 cm wełny z rolki - 1350zł (że niby dałbym 30 cm zamiast 10).

Razem 3000zł.

Okna - dwuszybowych bym nie wziął. Więc nic bym nie zaoszczędził.

Ocieplenie posadzki? I tak będzie 2cm cieńsze, niż w projekcie.

 

Klimatyzator - zobaczę. Jestem nastawiony, że kupię. Ale może nie będzie trzeba. Jak będzie, to tylko w części dziennej - ze 2K zł.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co konkretnie mam liczyć? 5 cm styropianu na elewacji dodatkowo (że niby dałbym 15 zamiast 20)? 10cm wełny na stropie (że dałbym 30 zamiast 40)?

 

Styropian jakieś 1750 zł. Robcizna, siatka, kleje itd. - niezależne od grubości.

10 cm wełny z rolki - 1350zł (że niby dałbym 30 cm zamiast 10).

Razem 3000zł.

Okna - dwuszybowych bym nie wziął. Więc nic bym nie zaoszczędził.

Ocieplenie posadzki? I tak będzie 2cm cieńsze, niż w projekcie.

 

Klimatyzator - zobaczę. Jestem nastawiony, że kupię. Ale może nie będzie trzeba. Jak będzie, to tylko w części dziennej - ze 2K zł.

Zachodzi zatem pytanie o wyliczenia zapotrzebowania. Jeśli masz parametry domu zbliżone do mojego, a na to wszystko wskazuje, tylko 60m2 grzanych mniej podłóg (gdy ja nie planuję dziur w dachu w postaci komina, żadnych drastycznych przeszkleń) a zużycie na CO masz 1/4 mojego to coś jest chyba nie tak... Pytanie tylko u kogo jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko u kogo jest źle.

 

Kwestia kompleksowego podejści do tematu. Nie mam ścian kolankowych, zwarta bryła, fixy o U=0,7 średnio, brak balkonów, wykuszy, zaizolowany strop (mała powierzchnia ucieczki ciepła w porównaniu z izolowaniem połaci).

 

Nie masz 60m2 mniej grzanych podłóg (a i to nie jedyny wyznacznik - ważniejsze, ile ciepła ucieknie). Ja podłóg wszystkich mam 120m2. Ty masz większą powierzchnie na jednej kondygnacji.

 

Powierzchnia użytkowa niewiele mówi o zapotrzebowaniu na ciepło. U mnie powierzchnia budynku (po zewnętrznym obrysie) to 145m2.

 

Powierzchnia nieużytkowa też traci ciepło.

Masz też pod tym względem gorszy materiał ścian.

Masz sporo słupów, które są mostkami do gruntu (nawet te, wewnątrz domu bądź zaizolowane jak mur od zewnątrz - do gruntu ich nie zaizolujesz przecie). Masz wyciągnięte "radiatory" w postaci wieńca pod zadaszenie tarasu. Generalnie masz mało energooszczędny projekt. Samo dołożenie izolacji nie rozwiąże wszystkiego a i nie wszędzie się da.

Opracowując koncepcję domu zastanawiałem się, czy iść w tanie w eksploatacji źródło ciepła i stosunkowo energochłonny dom, czy w drogie w eksploatacji źródło ciepła w domu energooszczędnym.

 

Jak wyglądają u Ciebie parametry przegród i ich powierzchnie?

U mnie tak:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=392315

 

Ściany już pewne (w sensie pewny rodzaj i grubość materiałów). Podłoga i strop jeszcze mogą się zmienić.

Przyjęte chyba zbyt pesymistyczne powierzchnie (po zewnętrznej, ocieplonej powierzchni - do samej membrany dachowej. Jak mam wysokość wewnątrz 2,7m, tak do powierzchni ściany jest przyjęte 3,4m.

 

Rozbieżności są wręcz pewne. Więc z jednej strony, dla bezpieczeństwa, powinienem wziąć ze 20% zapasu, ale z drugiej pewnie (zwłaszcza na początku) będę sporo palił w kominku, więc licząc zapotrzebowanie na prąd przyjmuję to, co mi wychodzi z wyliczeń Build Deska.

przegrodystrefy.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu leci kabarecik. No to się przyłącze.

Oczywiście prowokatorem nie jest żaden Myjk, tylko wasz kochany Marcinek.

 

Ok, zgodzę się, że dla domu do 100m2 kable są ok, ale też nie zawsze! Nie generalizujcie! Zapominacie że dom to nie samo CO, tylko też CWU! Jeżeli ktoś zużywa sporo ciepłej wody, to inwestycja w PC przy małym domu też ma sens. Oczywiście nie za 70tys., ale np. za 20. Spokojnie można za tyle zrobić. Różnica w inwestycji niewielka tym bardziej, że mozemy nieco zaoszczędzić na ociepleniu. Taka różnica może nam się szybciutko zwrócić.

I miłoszenko zapomniałeś, że mając PC inwestycja w PV może być dużo niższa. Może się zmieścić na dachu, a przy kabelkach już nie koniecznie.

 

I jak cena prądu podskoczy o 100%, to z 1800zł nie zapłacimy 3600 :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu leci kabarecik. No to się przyłącze.

Oczywiście prowokatorem nie jest żaden Myjk, tylko wasz kochany Marcinek.

 

Ok, zgodzę się, że dla domu do 100m2 kable są ok, ale też nie zawsze! Nie generalizujcie! Zapominacie że dom to nie samo CO, tylko też CWU! Jeżeli ktoś zużywa sporo ciepłej wody, to inwestycja w PC przy małym domu też ma sens. Oczywiście nie za 70tys., ale np. za 20. Spokojnie można za tyle zrobić. Różnica w inwestycji niewielka tym bardziej, że mozemy nieco zaoszczędzić na ociepleniu. Taka różnica może nam się szybciutko zwrócić.

I miłoszenko zapomniałeś, że mając PC inwestycja w PV może być dużo niższa. Może się zmieścić na dachu, a przy kabelkach już nie koniecznie.

 

I jak cena prądu podskoczy o 100%, to z 1800zł nie zapłacimy 3600 :no:

 

Taaa...

Najlepsze to jak cena prądu podskoczy mając fotowoltaikę ...

 

A argumentem koronnym ma być brak miejsca na dachu...

 

Chyba logiczne że budując dom ogrzewany prądem z tyłu głowy mamy aby przewidzieć ewentualne zainstalowanie własnej elektrowni słonecznej więc odpowiednio dobieramy projekt i położenie...

 

Ja naprawdę nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła ale nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem...

 

Myjk nie porównuj Juli do Ecopower-a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego jeszcze klimę o której pisałeś.

Według mnie trochę mało te 100l na dzień na 4 osoby , bo pewnie tak masz. Następnie popraw wyliczenia, w excelu, bo tam masz koszt instalacji CO tylko 7 tyś. Za ok 25-30 tyś zrobisz pompę ciepła gruntową . Nie mówię, że kable są złe, tylko trzeba to wszystko przeliczyć.

 

Za 25-30k to masz kotłownię z PC a gdzie system grzewczy...?

Co dziwnego jest w 7k za system grzewczy na kablach...?, Nawet z CWU się zmieści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba logiczne że budując dom ogrzewany prądem z tyłu głowy mamy aby przewidzieć ewentualne zainstalowanie własnej elektrowni słonecznej więc odpowiednio dobieramy projekt i położenie...

 

Czyli znowu nie zawsze kable dla małego domu.

 

Ja naprawdę nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła ale nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem...

 

Czy ja gdzieś napisałem, że zawsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja piszę, że to coś dziwnego? Nie.

@Kaizen napisał, że będzie kominkiem i klimą wspomagał kable. Dlatego uważam, że to też powinno być wliczone w CO.

 

A dlaczego wliczone....?

Ja mam obecnie 2,5kWp paneli fotowowltaiznych na dachu , też mam wliczać do CO czy może CWU...?,czy do bytowego...?

A GWC to do ogrzewania czy klimatyzacji doliczyć...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...