Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak to możemy se pisać. Kominek to CO i tyle. Projekt z kablami nie dostanie teraz pozwolenia na budowę. Musi mieć coś dodatkowo np. kominek. Po prostu kable + kominek to koszt CO. Kable są jakimś rozwiązaniem na CO tak jak inne źródła. Dobrym źródłem. Tylko liczcie tak jak się należy. Jeżeli nie ma kominka to koszt samych kabli i wtedy jest OK.

 

A dlaczego nie dostanie?, jezeli juz to moze nie dostac, a to nie to samo. Skoro Ep nie moze przekroczyc 95 kWh/m2*a to po podzieleniu przez wsp nakłady otrzymamy Ek ok 31,66 kWh/m2. W tym ujete jest równiez cwu, odejmując ok 10-12 kWh/m2 (cwu) otrzymamy Ekco na poziomie 20 kWh/m2. Wartosc ta jakkolwiek nie tak latwa do osiągnięcia jest jednak mozliwa do uzyskania. Nie ma obgligatoryjnego zakazu stosowania kabli i nie mają one bezposredniego wpływu na uzyskanie PNB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego jeszcze klimę o której pisałeś.

 

Klima będzie do chłodzenia głównie. Ale jak już będzie, to pewnie do ogrzewania też użyję.

 

Według mnie trochę mało te 100l na dzień na 4 osoby , bo pewnie tak masz.

 

To jest z 50% zapasem względem tego, co mam z rozliczeń tam, gdzie mieszkam.

 

Następnie popraw wyliczenia, w excelu, bo tam masz koszt instalacji CO tylko 7 tyś. Za ok 25-30 tyś zrobisz pompę ciepła gruntową .

 

Mogę doliczyć klimę i do jednej, i do drugiej opcji (albo do PC klimakonwektor - drożej). Tylko co to zmieni? Poprawi opłacalność rozwiązania z kablami, bo część ciepła zostanie wyprodukowana z COP >3? To pogorszy za to opłacalność PC, bo zwiększy koszt instalacji a nie zwiększy COP. Chłodnej posadzki nie biorę pod uwagę.

 

@Kaizen napisał, że będzie kominkiem i klimą wspomagał kable. Dlatego uważam, że to też powinno być wliczone w CO.

 

To musiałbym też doliczyć do PC - kominek będzie tak czy inaczej. Więc nie poprawi to opłacalności PC. Co najwyżej pogorszy, bo mniej ciepła wyprodukuje (zastąpi ją częściowo kominek)

 

Kaizen, kominek (+ drewutnia, + komin), klima, kable. Ile to razem złociszy?

 

Razem, to jakieś 15K zł.

Jakbym miał PC PW to też byłby kominek, czyli nie robi różnicy. Klima tak samo.

 

Na kotłownię z PC PW Vitocal mam ofertę 34K zł netto. Meeting się wystawia za 20K+. To się nie opłaca.

 

Jedno, co z PC jeszcze u mnie ma szanse, to tania PC PW do CWU (Ariston Nuos, bo innych tanich nie znalazłem) z której odpadowy chłód wykorzystywałbym do schładzania domu i może nie będę dzięki tej kropli chłodu klimy.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Skrót myślowy. Oczywiście, że chodziło że trudno jest dostać pozwolenie na samych kablach

 

 

 

 

Oczywiście że nie ma. Możesz zainstalować je jako źródło CO.

 

A jak już jesteś to podaj jak jednostka przeprowadziła te badania o których piszesz w tym wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?331684-Dom-w-Kansas-na-przek%C3%B3r-wszystkim-spr%C3%B3buje-wybudowa%C4%87-za-200-tys&p=7491317#post7491317

 

Problem to nie same kable, ale niestety durny sposób liczenia wsp. Ek,cwu który jest nie tylko uzalezniony od liczby osób ale tez od powierzchni Af (o regulowanej temperaturze) budynku. Inaczej m mówiac budynek o wiekszej powierzchni będzie bardziej energooszczedny niz budynek o mniejszej powierzchni przy tej samej ilosci domowników. To taki absurd, metodologia powinna byc inna , ale nie jest. Budynek o Ekco na poziomie ok 20 kWh/m2 jest budynkiem energooszczednym ale jezeli będzie zamieszkały przez wiecej niz dwie osoby, a cwu i co bedzie grzane czystym prądem to PNB nie uzyska. Z drugiej strony budynek moze miec 60 kWh/m2 i jest ogrzewany węglem i ma kolektory termiczne dla przygotowania cwu (wiekszej czesci calorocznego zapotrzebowania, pozostała czesc weglem) PNB uzyska bez problemu. Takie są przepisy, absurd goni bezsens i zmusza inwestora (projektanta równiez) do kombinowania, a wystrczyłoby tylko zmienic przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten watek i jestem pod wrazeniem - jak mozna budowac/dostosowywac dom do systemu CO nie na odwrót :bash: Jajca jakies :lol2:

 

Dom (w tym system CO) dostosowuję do siebie.

Można to osiągnąć na różne sposoby - np. tanie ogrzewanie i stosunkowo słabe ocieplenie, albo odwrotnie.

 

To teraz 50 litrów wody Ci idzie na 4 osoby?

 

70l/24 wody o temperaturze 55*C. Tak, na cztery osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nie wiem w czym problem, jak wychodzi na mały dom ze mało placisz to po co te PC? i dlaczego tylko PC wyceniacie, a reszta instalacji, podłogówka cwu? Kable to ok 7000 z CWU 100L, wystarcza na 4 osoby spokojnie.... Placisz mało i mało zainwestowane. Jak ktos buduje mały domek to chyba dlatego ze nie sra kasą....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Liwko, jaka ta PC za 20k? Może jeszcze gruntowa?

 

A dlaczego nie może być powietrzna?

 

Wejdź na znany portal aukcyjny, wpisz "pompa ciepła". Ustaw od najwyższej ceny i pomiń wszystko powyżej 20tys. Zobaczysz ile będziesz miał wyników. Wystarczy tylko odszukać te na gotowo z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie może być powietrzna?

 

Wejdź na znany portal aukcyjny, wpisz "pompa ciepła". Ustaw od najwyższej ceny i pomiń wszystko powyżej 20tys. Zobaczysz ile będziesz miał wyników. Wystarczy tylko odszukać te na gotowo z montażem.

 

A dlaczego nie mogą być kable z najtańszymi sterownikami...

 

Jak dla mnie to trzeba być naprawdę odmieńcem aby pakować do 100-120m2 domu jakąś najtańszą PC i do tego udowadniać że da się też zrobić instalację z główna aby wyszedł jakiś tam czas zwrotu tak naprawdę niewiadomo czego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wikipedią: Okres zwrotu (PP) - jest to czas, jaki jest niezbędny aby wpływy wyrównały poniesione nakłady.

 

Łatwo zrozumieć na przykładzie instalacji LPG.

 

Taaa...

Jeden wozi dzieci do szkoły jakimś dziwadłem za 150tys i palącym 18L LPG a drugi tą samą drogą jeździ jakimś wygodnym kompaktem który pali 6L benzyny...

Tak samo jest z domami, pompami i całym tym bajzlem...

Trzeba wybudować większą chałupę, wsadzić do niej PC bo inaczej czas zwrotu ci nie wyjdzie...:lol2:

 

Dajcie spokój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, co kraj, to obyczaj. Każdy swoje zdanie ma. Ja bowiem ze znakiem zapytania przechodzącym w niedowierzanie patrzę na dachy ustrojone 3 solarami i 8 panelami PV...

 

Mam, bo dają dotację. Mam, bo się opłaca ponoć. Mam, bo darmowy prąd będzie z tego.

 

Tu też podstawą jest liczenie okresu zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...