Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy jeszcze szło by tam wysiedzieć czy już tylko na Eskimosa? :)

 

Jeżeli po dwóch tygodniach bez prądu w domu grzanym prądem jest ciepło, to znaczy, że zbędna jest instalacja grzewcza i jest to dom nadpasywny.

 

Bo jak prąd jest, to masz dużo więcej zysków bytowych i byłoby za gorąco (to niewielka przesada twierdzić, że prawie cały prąd zużyty w domu jest zamieniany na ciepło).

 

Ale i tak mieszkańcy bez prądu pewnie by się wyprowadzili, bo w takim zaduchu (bez działającej rekuperacji) to wysiedzieć dwa tygodnie w szczelnym domu się nie da. A jak jest wentylacja grawitacyjna, to będzie zimno.

 

Czyli na takie okoliczności, to trzeba agregat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po dwóch tygodniach bez prądu w domu grzanym prądem jest ciepło, to znaczy, że zbędna jest instalacja grzewcza i jest to dom nadpasywny.

 

Bo jak prąd jest, to masz dużo więcej zysków bytowych i byłoby za gorąco (to niewielka przesada twierdzić, że prawie cały prąd zużyty w domu jest zamieniany na ciepło).

 

Ale i tak mieszkańcy bez prądu pewnie by się wyprowadzili, bo w takim zaduchu (bez działającej rekuperacji) to wysiedzieć dwa tygodnie w szczelnym domu się nie da. A jak jest wentylacja grawitacyjna, to będzie zimno.

 

Czyli na takie okoliczności, to trzeba agregat.

 

Z tą wentylacją nie ma dramatu. Testowałem u siebie, co prawda na niewielkich oporach wymiennik "przelotowy", ale sama różnica ciśnień robi wentylację nawet jak wentylatory stoją.

 

Co do agregatu w domu - nigdy nie zrozumiem czemu ludzie wydają setki tysięcy złotych na ściany, firanki i kwiatki do ogrodu i żałują tych 3000 zł dla zapewnienia komfortu w przypadku większej awarii zasilania, i to bez względu czym się grzeje i jaki dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wentylacją nie ma dramatu. Testowałem u siebie, co prawda na niewielkich oporach wymiennik "przelotowy", ale sama różnica ciśnień robi wentylację nawet jak wentylatory stoją.

 

Co do agregatu w domu - nigdy nie zrozumiem czemu ludzie wydają setki tysięcy złotych na ściany, firanki i kwiatki do ogrodu i żałują tych 3000 zł dla zapewnienia komfortu w przypadku większej awarii zasilania, i to bez względu czym się grzeje i jaki dom.

 

Ja też się nie raz zastanawiam... Ale można i mniejszy i tańszy agregat i na pewne rzeczy wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do agregatu to aby obsłużyć lodówkę i elektronikę to wystarczy chinka z avr czy trzeba już czegoś co daje wyższej jakości prąd. Przy ostatnim zaniku zasilania ponad 24h i braku słońca moje PV i 55Ah wystarczyły na zabezpieczenie centrali alarmowej, sporadycznie laptopa i lampkę na noc :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczenie agregatu kosztuje ok 200 pln doba , i przy większej awarii w regionie zapomnij o wypożyczeniu , a i głupio o 20-tej w piątek 24 grudnia, jechać po agregat Ja na czas budowy kupiłem agregat chinke za 800pln , do dzisiaj służy, od czasu do czasu , głównie jak przedłużacz , mam dużą działkę nie chce mi się 100 mb przedłużacza rozwijać . Edytowane przez Garażowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczenie agregatu kosztuje ok 200 pln doba

To chyba z 10kVA? Wiec porównujesz chyba drastycznie różne sprzęty?

 

Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

 

A krótkie przerwy to UPS i/lub przetwornica i akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba z 10kVA? Wiec porównujesz chyba drastycznie różne sprzęty?

 

Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

 

A krótkie przerwy to UPS i/lub przetwornica i akumulator.

 

Różnie bywa. W 2010 roku jak była u nas powódź to ludzie rzucili się na agregaty że nie można było dostać w okolicy o pożyczaniu nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba z 10kVA? Wiec porównujesz chyba drastycznie różne sprzęty?

 

Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

 

A krótkie przerwy to UPS i/lub przetwornica i akumulator.

 

Trudno o mniejszy w wypożyczalniach .

więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

Sam widzisz jaki bezsens z wypożyczaniem , ja tam wolę podejść do pom. gospodarczego i odpalić agregat . Jak awaria sieci wodociągowej , to wolę odpalić agregat i uruchomić hydrofor w swojej studni .

Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana,:D Tak szybko że w międzyczasie zdąży się wyrzucić zawartość lodówki i zamrażarki .

Nie należy zapominać że awarie w zasilaniu to nie tylko w dni powszednie między 7-15 są .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

 

Priorytet priorytetem, a tym roku po wichurach pod Grodziskiem ludzie nie mieli 4 czy 5 dni prąd, bo właściciele działek, przez które szły kable nie chcieli wpuścić energetyki. I co po priorytecie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez osiem lat mieszkania w nowym domu, agregat może ze dwa razy by mi się przydał. Nie widzę sensu trzymania ustrojstwa, które też nie wiadomo czy odpali jak akurat będzie potrzebne (benzyna powinna być świeża).

 

Agregat w razie W to diesel gdzieś w kanale pod podłogą aby mu zima nie była straszna...

Oczywiście i tak trzeba okresowo sprawdzać czy serwisować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Temat ogrzewania zbliża się nieuchronnie szybko i wciąż mój mętlik w głowie co do systemu jest ogromny.

Założenia są takie że pomieszczenie gospodarcze jest dość małe dlatego bufora z grzałką nie wstawię - żona mnie z nim wyniesie :p twarda dziewczyna :)

PC PW czy gruntowa - zbyt droga instalacja. Dlatego też rozważam kable - czytając wpisy z tego tematu kolegi Lobo widzę w tym więcej zalet niż wad. Tylko teraz kwestia izolacji budynku - póki co mam prawie SSO - czekam na pokrycie dachowe. Mogę wybrać jakość styropianu, grubość jest raczej ograniczona przez projektanta czyli : fundament 10cm, podłoga 20cm, sufit : - 30 cm (tutaj mogę coś dołożyć ale wolałbym nie, by mieć troszkę miejsca na "stryszku") i ściany 15cm. Jest to zgłoszenie na budowę dlatego mój kier.bud twierdzi byśmy trzymali się wymiarów -trochę za późno się zorientowałem :(.

Jeśli chodzi o wentylację to będzie mechaniczna, będzie kominek bez PW, okna w murze.

Do czego zmierzam - czy mając tego typu izolację waszym zdaniem warto iść w kable? Czy nie zrobię sobie krzywdy z tak skromną izolacją? Jeszcze nie robiłem OZC ale widzę że bez tego ani rusz.

Pytanie do grzejących kablami - czy mając tak ocieplony dom, zainstalowalibyście kable?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100m2 pow użytkowej - projekt Z273a. No właśnie trochę kiepsko z tą izolacją... eh. Do 3-go domu może się nauczę żeby takie rzeczy przewidywać. Jest jeszcze opcja gazu ale muszę mieć swoją butlę w ziemi bo w "ulicy" brak - ale to inny temat.

Generalnie gdybym nawet dołożył bardzo niską "lambdę" to wciąż będzie mi brakowało to utrzymania rachunków na godziwym poziomie ? Oczywiście orientacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie możesz zmienić grubości ocieplenia ścian? To raczej nie podpada pod istotną zmianę względem dokumentacji, żebyś musiał robić projekt zamienny. Kubatury ani powierzchni użytkowej nie zmieniasz. Chyba, że masz budynek zlokalizowany na styk 4 (3) metry od granicy, to mógłby być problem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...