Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zabawa w taryfy nocne i dzienne to 14 godzin po 0,63 i 10 po 0,27 zamiast 24 po 0,55. Sam oblicz co się opłaca. Timer do sterowania to 20 zł.

Konwektory nie zmagazynują energii z II taryfy i ich używanie w I nie ma sensu. Tylko pompa ciepła ma sens całodobowo lub w I taryfie. Ewentualnie kable oporowe w podłodze ładowane w II taryfie lub piece akumulacyjne (duże i zajmują miejsce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Pomału startuję z budową domu szkieletowego o powierzchni użytkowej 82m2.

 

Wg projektu ogrzewanie gazowe kotłem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem i wszędzie grzejniki.

 

Ostatnio zacząłem rozważać czy nie zmienić sposobu ogrzewania z gazowego na elektryczne i zastosować zwykłe grzejniki konwektorowe.

 

Dom parterowy, w posadce 10cm styropianu 0036, ściany 15cm wełny 0035 + 10cm styropianu, strop 25cm wełny 0035.

 

Dodatkowo w centralnym miejscu domu stanie koza to okazjonalnego palenia drewnem.

 

Zdając sobie sprawę z niewielkiej powierzchni domu oraz sporych inwestycji związanych z instalacją gazową, jak również koniecznością (myślę że raz na 10lat) wymiany kotła gazowego - coraz intensywniej rozważam grzanie prądem. Czy ktoś ma podobnych gabarytów dom i może powiedzieć coś o kosztach za CO i CWU? Nie chcę bawić się w taryfy dzienne i nocne, interesuje mnie taryfa całodobowa.

 

W domu zamieszkiwać będzie 3 osobowa rodzina - 2 dorosłych i niemowlę.

 

Wg projektu zapotrzebowanie Ep=95kWh/rok*m2

Ek=83,7kWh/rok*m2

wpółczynnik zapotrzebowania na ciepło = 46,4W/m2

 

Będę wdzięczny za informację.

 

Pozdrawiam

 

Robisz pompę powietrze-powietrze, szczelny dom, konwektorki i masz śmieszne rachunki. Żaden gaz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz pompę powietrze-powietrze, szczelny dom, konwektorki i masz śmieszne rachunki. Żaden gaz!

 

A jak wygląda użytkowanie pompy p-p w domu szkieletowym? Czy druga taryfa ma sens? Zapewne przez większość sezonu grzewczego trzeba by grzać również w pierwszej taryfie ze względu na minimalną akumulacyjność szkieleciaka. Z drugiej strony, w domu energooszczędnym duża część energii przeznaczona jest na CWU ,więc może całkowite przerzucenie grzania wody na cele użytkowe na drugą taryfę dałoby już wymierne oszczędności na prądzie nawet przy uwzględnieniu ogrzewania domu również w pierwszej taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda użytkowanie pompy p-p w domu szkieletowym? Czy druga taryfa ma sens? Zapewne przez większość sezonu grzewczego trzeba by grzać również w pierwszej taryfie ze względu na minimalną akumulacyjność szkieleciaka. Z drugiej strony, w domu energooszczędnym duża część energii przeznaczona jest na CWU ,więc może całkowite przerzucenie grzania wody na cele użytkowe na drugą taryfę dałoby już wymierne oszczędności na prądzie nawet przy uwzględnieniu ogrzewania domu również w pierwszej taryfie?

 

Poleciłbym lepiej nieco ten domek doizolować tak czy inaczej. Nie opłaca się 2 taryfy. Dom tak jak pisałem doizolować oczywiście z rekuperacją i będzie naprawdę tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda użytkowanie pompy p-p w domu szkieletowym? Czy druga taryfa ma sens?

 

IMO tak. Bo zimniej masz nocą, czyli pomimo tego, że tańsza strefa to 10/24 to zadając tę samą temperaturę to proporcje ilości kWh będą bardziej korzystne, niż 10/24. Do tego nawet licząc proporcjonalnie (stałe zużycie w ciągu doby) średni koszt kWh przy G12 będzie niższy, niż przy G11. Do tego przy szkieleciaku i p-p masz tak małą bezwładność, że ma sens obniżanie temperatury gdy nikogo nie ma w domu, co jeszcze obniży średnią cenę kWh. No i do tego ogrzewanie CWU w tańszej strefie. Jak do tego bez specjalnych wyrzeczeń wyrobicie sobie zwyczaj ustawiania opóźnionego startu w zmywarce i pralce to średnia cena kWh będzie dużo niższa, niż przy G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ciepła woda to z garnka na ognisku...

Czy może grzałeczką w taryfie całodobowej...?

 

Pompa do CWU. Przy szkieleciaku i braku akumulacji w podłodze i grzejnikach konwektorowych 2 taryfa się nie opłaci. Chyba, że tryb życia taki, że idealnie trafia w 2gą taryfę to czemu nie. Wtedy bojler i grzanie cwu w 2 taryfie. Też istotną kwestię stanowi to ile idzie ciepłej wody, ile osób, czy dużo wanny, czy raczej prysznice. To trzeba rozważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO tak. Bo zimniej masz nocą, czyli pomimo tego, że tańsza strefa to 10/24 to zadając tę samą temperaturę to proporcje ilości kWh będą bardziej korzystne, niż 10/24. Do tego nawet licząc proporcjonalnie (stałe zużycie w ciągu doby) średni koszt kWh przy G12 będzie niższy, niż przy G11. Do tego przy szkieleciaku i p-p masz tak małą bezwładność, że ma sens obniżanie temperatury gdy nikogo nie ma w domu, co jeszcze obniży średnią cenę kWh. No i do tego ogrzewanie CWU w tańszej strefie. Jak do tego bez specjalnych wyrzeczeń wyrobicie sobie zwyczaj ustawiania opóźnionego startu w zmywarce i pralce to średnia cena kWh będzie dużo niższa, niż przy G11.

 

Przeliczałem u siebie sens 2giej taryfy. Przy naszym trybie życia i przy ofercie jaką otrzymałem nie wychodziło mi wystarczająco korzystnie. Ale to każdy powinien dokładnie indywidualnie rozważyć. Może nieco pochopnie tę opcję odradziłem. Wziąć i przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej doizolowac tzn? Jakieś propozycje?

 

wejdź sobie tutaj i poczytaj:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99&p=7539257#post7539257

 

względnie pisz na priv a podam Ci więcej przypadków budynków i zużycia, które pojawiają się w powyższym wątku ale będziesz miał uporządkowane to lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa do CWU. Przy szkieleciaku i braku akumulacji w podłodze i grzejnikach konwektorowych 2 taryfa się nie opłaci. Chyba, że tryb życia taki, że idealnie trafia w 2gą taryfę to czemu nie. Wtedy bojler i grzanie cwu w 2 taryfie. Też istotną kwestię stanowi to ile idzie ciepłej wody, ile osób, czy dużo wanny, czy raczej prysznice. To trzeba rozważyć.

 

Pompa do CWU ... , toż to miszczostwo świata...

Najpierw przelicz sobie razem z amortyzacją a dopiero potem doradzaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka. Nie mówię o takiej za 8 tys. a np. za 3,5 tys. Powtórzę, wszystko zależy od zużycia.

 

Rozumiem że taka niby PC to jest z zasobnikiem i montażem...

Oczywiście COP to też ma super i działa skutecznie cały rok...

O trwałości takich maszynek to nie będę się wypowiadał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że taka niby PC to jest z zasobnikiem i montażem...

Oczywiście COP to też ma super i działa skutecznie cały rok...

O trwałości takich maszynek to nie będę się wypowiadał...

 

Mam przypadek gdzie gość założył aristona 110 L i całorocznie przy 3 osobach 400 zł płaci za CWU średnio od 4 lat. Ile podziała nie wiem. Ale oczywiście przy 2giej taryfie tylko i wyłącznie boiler bo nie ma sensu płacić za pompę ciepła wtedy. Raz jeszcze... zależy od zużycia wody bardzo wiele. Przy malutkim zużyciu można nawet małymi termami wyjść na swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka. Nie mówię o takiej za 8 tys. a np. za 3,5 tys. Powtórzę, wszystko zależy od zużycia.

 

I już po 7 latach grzania taką PC 100l/dzień do 55* sumaryczny koszt zrówna się z bojlerem za 1K zł. O ile nie będzie wymagała serwisu ani napraw przez ten czas i koszt montażu podobny a SCOP (włącznie z mrozami) w okolicach 2. Chyba jedyna nie totalna chińszczyzna w tej cenie to Ariston Nuos Evo 110l (COP 2,7 przy temperaturze powietrza +14*). Jest też jeszcze kwestia, jakie cykle ma taka PC. Bo ten COP to dla ogrzania wody od +10 do 55*. Jak PC będzie ciągle dogrzewała wodę 40-50* to COP będzie niższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już po 7 latach grzania taką PC 100l/dzień do 55* sumaryczny koszt zrówna się z bojlerem za 1K zł. O ile nie będzie wymagała serwisu ani napraw przez ten czas i koszt montażu podobny a SCOP (włącznie z mrozami) w okolicach 2. Chyba jedyna nie totalna chińszczyzna w tej cenie to Ariston Nuos Evo 110l (COP 2,7 przy temperaturze powietrza +14*). Jest też jeszcze kwestia, jakie cykle ma taka PC. Bo ten COP to dla ogrzania wody od +10 do 55*. Jak PC będzie ciągle dogrzewała wodę 40-50* to COP będzie niższy.

 

Gość czerpnie powietrze z poddasza. Ja nie neguję bolilera bo to lepsze wyjście przy 2 taryfach ale przy jednej trzeba szukać rozwiązań. Sam boiler będę wrzucał ale u mnie na taryfie g13w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...