Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytanie było od @imrahil i do jego odpowiedzi była moja odpowiedź i pytanie i dotyczyło Tauronu oraz nowego PPE. Więc?

 

Skoro przerasta Cię klikanie w linki czy przeczytanie kilku zdań w rozporządzeniu, które następują po tych, co cytowałeś, to dla zdolnych inaczej kopia tego, co jest w wątku właściwym dla tego tematu:

 

Ma to służyć przestawieniu się ludzi ze śmieciuchów na prąd. W tym kontekście ma to sens.

 

Co do kolejnych lat - jest to wyjaśnione w rozporządzeniu:

8. W kolejnych latach od zakwalifikowania odbiorcy do grupy taryfowej, o której mowa w ust. 4, do rozliczenia opłaty sieciowej zmiennej w poszczególnych okresach przyjmuje się ilość zużycia energii elektrycznej taką jak w analogicznym okresie rozliczeniowym roku poprzedzającego pierwszy rok zakwalifikowania odbiorcy do grupy taryfowej, o której mowa w ust. 4

 

I tak, jak ktoś w tym roku pobrał pierwszą kWh i w tym roku przeszedł na G12as to do końca istnienia tej taryfy w tej formie będzie miał całe zużycie nocne rozliczane względem 2017r, czy w 100% niższa stawka.

 

A kropki się stawia, jak się cytuje dwa fragmenty łącznie kasując coś między nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko Tauron ma inne zasady wg postu @imrahil, będzie rozliczać inaczej. A ja mam Tauron. I to było sedno. Czyli cały czas mam 100%?

 

tauron zapewne będzie rozliczać zgodnie z prawem, o czym zresztą napisałem.będzie dokładnie tak jak napisał Kaizen:

 

Co do kolejnych lat - jest to wyjaśnione w rozporządzeniu:

8. W kolejnych latach od zakwalifikowania odbiorcy do grupy taryfowej, o której mowa w ust. 4, do rozliczenia opłaty sieciowej zmiennej w poszczególnych okresach przyjmuje się ilość zużycia energii elektrycznej taką jak w analogicznym okresie rozliczeniowym roku poprzedzającego pierwszy rok zakwalifikowania odbiorcy do grupy taryfowej, o której mowa w ust. 4

 

co to za problem zajrzeć na stronę https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/stawki-oplat-dystrybucyjnych i otworzyć Wyciąg z Taryfy TD S.A. na rok 2018 (typu G) (https://www.tauron-dystrybucja.pl/-/media/offer-documents/dystrybucja/aktualna-taryfa/wyciag--z-taryfy-td-sa-na-rok-2018-typu-g.ashx). Tam na pierwszej stronie są zasady rozliczania (punkty 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13) i tylko potwierdza to co jest napisane w rozporządzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Masz rację w Tauronie tak jest jak pisałeś.

Zabawne jednak jest to że jak budynek jest nowy i ma śmieciucha do grzania to też się kwalifikuje na taryfę "antysmogową" :)

Dalej "trawicie" taryfy ? ;)

Bo ja od 2014r niezmiennie G12W od Taurona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zazdraszczam Taurom ma najtańszą stawkę dystrybucji, ja niestety mam ZEWT Wawa Teren:cry:

Szczerze to nawet nie wiem o tym ;) Po prostu,kiedyś tam wszedłem w to,było i jest tanio w ogólnym rozrachunku wg mnie w stosunku do G11 i nie szukam dalej oszczędności paru groszy choćby by były ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie odnosnie grzania samym pradem. Wiem ze was to juz nie dotyczy bo w wiekszosci domy juz macie i nowe przepisy was nie obejmuja.

Moze wiecie jak to obejsc w nowobudowanym domu ?

Bede sie stawial pewnie w przyszlym roku.

Zalozenia:

1) Dom 220m2 pietrowy (1 pietro pelne i nad nim pewnie nieuzytkowy strych - niewiele tego bedzie bo dach skosny 30 stopni) + 50m2 garaz na lawach (nieogrzewany, najprawdopodobniej z wyrzutem z reku do srodka zeby miec tam jako tako cieplo).

2) Dom prostakatny z grubsza 9m*12m (plus garaz dostawiony) z wystawa na wschod (wjazd z poludnia wiec nie zaszaleje i dzialka wezszym bokiem na poludnie).

3) Plyta fundamentowa 20cm na 20 cm xps, sciany 25-30cm (zalezy co mi taniej wyjdzie silka czy ytong) dach - welna pewnie ze 40 cm (jeszcze nie wiem ile w stropie nad pietrem a ile w polaci).

4) Grzanie tylko kablami ok 200m2 w nocnej bo kable zatopie w plycie fundamentowej na wierzchnim zbrojeniu. (mysle tez o takim samym rozwiazaniu na pietrze - tzn w czasie zalewania terrivy czy podobnego stopu zatapiam tam siatke i kable. Strasza mnie troszke ludzie, ze bedzie zbyt akustycznie jak nie dam styro na strop, ale planuje jakas welne pod stropem skoro zonka i tak musi miec podwieszane sufity to moge tam zmiescic kanaly reku i przy okazji wygluszyc).Przy okazji zaoszczedze na wylewkach.

5) CWU boiler elektryczny.

6) Okna glownie wschod i moze ze 3 na zachod na pietrze.

7) lokalizacja: zachodniopomorskie, okolice Szczecina

 

Wiem ze przy dzisiejszych przelicznikach nie osiagne z pradu nakazanego Ep i nie wiem jak to obejsc.

Myslalem ze kupie jakas mala pompe ciepla powietrze-woda (zamiast boilera i "sciemnie" w planach, ze mi to tez robi za podlogowe np w lazienkach lub na pietrze). Wydaje mi sie to najsensowniejszym podejsciem, bo kominow nie buduje (chyba ze da sie jakas koze do garazu wstawic pro forma - maly komin stalowy wyrowadzic na zewnatrz garazu).

 

Aczkolwiek wolalbym sam prad - bez tej pompy czy kozy z tym, ze nie wiem czy da sie "oszukac" normy jesli zakupie jakis "zielony" prad z wiatru itp zeby mial lepsze wspolczynniki wytworzenia. Sa jakies takie oferty czystego pradu na rynku ?

Jak ludzie budujacy pasywne domy z tego NF15 to omijaja jesli nie maja PC ?

 

Z gory dzieki za sugestie

Jest to mozliwe?

Edytowane przez dpo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to Ep ma do rzeczy? Bo ja nie rozumiem i to jest sztuczny problem. Ogrzewanie możesz zrobić zgodne z prawem budowlanym o ile czegoś nie pominę to systemem ogrzewania domu może być:

 

1) żaden dla domów pasywnych w strefie I (np Wrocław i okolice);

2) ciepło sieciowe z kotłowni miejskiej;

3) kocioł na: paliwo stałe, gaz (lpg lub ziemny), olej opałowy, pelety, biomasę;

4) pompa ciepła gruntowa lub powietrzna, połączona co lub układem nadmuchowym;

5)ogrzewanie elektryczne: konwektory, piece akumulacyjne, podłogówka

 

I tyle :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze przy dzisiejszych przelicznikach nie osiagne z pradu nakazanego Ep i nie wiem jak to obejsc.

 

PV (jak są dopłaty to całkiem rozsądne wyjście - zwłaszcza, przy G12AS gdzie pewnie ułamek procenta będzie w taniej strefie), kolektory, kominek - do wpisania w projekt. Na 99% po zgłoszeniu do używania nikt tego nie sprawdzi (ale warto sobie zostawić opcję łatwej realizacji tej części projektu, jakby kontrolowali i się czepiali). PC do CWU też może być. Najtańsza może i sens ekonomiczny będzie miała (ariston nuos)? Ale do policzenia, czy wystarczająco "wyciągnie" EP.

 

 

 

A co to Ep ma do rzeczy?

 

Do projektu musisz dołączyć PCHE - wg Rozporządzenia EP nie może przekraczać aktualnie 95kWh/m2/r a przy prądzie mnożysz energię użytkową x3 żeby wyliczyć EP. Dlatego dla grzania prądem szansa na zmieszczenie się w limicie bez pudrowania jest bliska zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to Ep ma do rzeczy? Bo ja nie rozumiem i to jest sztuczny problem. Ogrzewanie możesz zrobić zgodne z prawem budowlanym o ile czegoś nie pominę to systemem ogrzewania domu może być:

 

......

I tyle :cool:

 

A własnie ze nie tyle, ogrzewanie ma byc zgodne z chrakterystyką energetyczną budynku, ktora to charakterystyka jest jednym z wymaganych dokumentów do uzyskania PNB

W charakterystyce określona jest jest wartosc wsp. Ep i jezeli jest on mniejszy niz wymagany i warunek izolacyjnosci przegrod jest spelniony inwestor uzyska PNB, oczywiscie przy zachowaniu innych wymagan. O ile starostwa dokladnie nie analizują charakterystyk a PINB nie sprawdzają przy odbiorze budynku zgodnosci charakterystyki energetycznej ze stanem faktycznym to problemu nie ma. On pojawi sie prawidłowym wypelnianiu swoich obowiazków przez w/w instytucje.

Nasza prywatna ocena wagi tego problemu jest nieistotna, a pytanie co Ep ma do rzeczy swiadczy jedynie o nieznajomosci tematu.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie ze nie tyle, ogrzewanie ma byc zgodne z chrakterystyką energetyczną budynku, ktora to charakterystyka jest jednym z wymaganych dokumentów do uzyskania PNB

W charakterystyce określona jest jest wartosc wsp. Ep i jezeli jest on mniejszy niz wymagany i warunek izolacyjnosci przegrod jest spelniony inwestor uzyska PNB, oczywiscie przy zachowaniu innych wymagan. O ile starostwa dokladnie nie analizują charakterystyk a PINB nie sprawdzają przy odbiorze budynku zgodnosci charakterystyki energetycznej ze stanem faktycznym to problemu nie ma. On pojawi sie prawidłowym wypelnianiu swoich obowiazków przez w/w instytucje.

Nasza prywatna ocena wagi tego problemu jest nieistotna, a pytanie co Ep ma do rzeczy swiadczy jedynie o nieznajomosci tematu.

Musisz jednak przyznac, że mnożna 3 dla prądu jest wręcz głupia, bo wychodzi na to, że lepiej dać źródło ciepła na ekologiczne paliwo. Przy czym z ekologią tego paliwa może być bardzo różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jednak przyznac, że mnożna 3 dla prądu jest wręcz głupia, bo wychodzi na to, że lepiej dać źródło ciepła na ekologiczne paliwo. Przy czym z ekologią tego paliwa może być bardzo różnie.

 

Kocioł 5 klasy na papierze który przez większą ilość czasu pracuje poniżej 3 klasy.

Jeden ze sprzedawców tu na forum tak napisał., o ile dobrze pamiętam :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jednak przyznac, że mnożna 3 dla prądu jest wręcz głupia, bo wychodzi na to, że lepiej dać źródło ciepła na ekologiczne paliwo. Przy czym z ekologią tego paliwa może być bardzo różnie.

 

Tak, musze to przyznac, tyle tylko ze moje i wasze zdanie w tej materii nie znaczy nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen a co powiesz o tej pompie ? http://www.austria-email.pl/fileadmin/content-pl/WPA_303_ECO_E-LF__245_047_.pdf. Będą mi montować w ramach projektu nasz j gminy OZE z dofinansowaniem.

 

Za ile?

Tu cały pies jest pogrzebany, że często jak dopłata nie jest do tego, co sam wybierzesz, to urzędnik wybiera to, co się nie opłaca (nie chcę zgadywać dlaczego tak wybiera). Często się okazuje, że podobny sprzęt kupisz niewiele drożej bez dopłaty (albo i taniej).

 

O tego typu pompie myślałem ciepło, jak chciałem chłód "odpadowy" latem wykorzystywać do schłodzenia lekkiego salonu. A Nuos tego typu ma na tyle mały przepływ powietrza, że widziałem opisy, gdzie ktoś podpiął to na wylocie reku i jeszcze bardziej odzyskiwał ciepło z rekuperatora. W tej Twojej pompie tak się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ile?

Tu cały pies jest pogrzebany, że często jak dopłata nie jest do tego, co sam wybierzesz, to urzędnik wybiera to, co się nie opłaca (nie chcę zgadywać dlaczego tak wybiera). Często się okazuje, że podobny sprzęt kupisz niewiele drożej bez dopłaty (albo i taniej).

 

O tego typu pompie myślałem ciepło, jak chciałem chłód "odpadowy" latem wykorzystywać do schłodzenia lekkiego salonu. A Nuos tego typu ma na tyle mały przepływ powietrza, że widziałem opisy, gdzie ktoś podpiął to na wylocie reku i jeszcze bardziej odzyskiwał ciepło z rekuperatora. W tej Twojej pompie tak się nie da.

 

 

Ja płacę za to 2700+300 za podpięcie i gwarancja jest 3 letnia w cenie z serwisem. Natomiast wartość całej inwestycji to 12000+wat czyli 14760. Pocieszam się tym że jest grzałka 1,5 kw jako drugie źródło ciepła i zasobnik 300 l co jest mi na rękę bo obecny jest nieco za mały i poza tym ten bojler ma już 15 lat też pewno trzeba by niedługo wymienić.

 

Nie muszę brać żadnych kredytów.

Nie posiadam rekuperatora.

Zobaczę jak to będzie w praktyce działało ale planuje zaciągnięcie powietrza z garażu bo pomimo że nie jest ocieplany to zawsze tam jest +, natomist wyrzut będzie na zewnątrz z możliwością przełączenia na zrzut powietrza do spiżarni w której będzie stała PCUW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja płacę za to 2700+300 za podpięcie i gwarancja jest 3 letnia w cenie z serwisem.

 

 

No to tak darowanemu koniu w zęby się nie zagląda ;)

 

Zobaczę jak to będzie w praktyce działało ale planuje zaciągnięcie powietrza z garażu bo pomimo że nie jest ocieplany to zawsze tam jest +, natomist wyrzut będzie na zewnątrz z możliwością przełączenia na zrzut powietrza do spiżarni w której będzie stała PCUW

 

Tylko pamiętaj, że w miejsce tego "wyssanego" powietrza o dodatniej temperaturze będziesz musiał wpuścić lodowate do garażu. I będzie go wychładzał. A te 500 czy 700m3/h to dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...