Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie do osób przerabiających już taki temat: ile musi być opóźnienia na liczniku 2 taryfowym, żeby licznik kwalifikował się do wymiany?

Mam ten cyfrowy i się rozjechał już jakieś 8-9 minut.

Mój od lipca już ponad 7 minut się śpieszy.

Raz w roku wpada kontrola i zczytuje stan licznika. Wtedy poprawiają.

Ostatnio miałem chyba z 12 minut różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno grzanie w całym okienku dziennym (trzeba synchronizować z zegarem w liczniku). Chyba, że zyski bytowe i słoneczne w salonie, kuchni czy gabinecie są na tyle duże, że tam można z tego zrezygnować bo i tak będzie po południu ciepło.

 

Po 22 raczej nie ma sensu dogrzewać pokoi, bo temperatura ruszy gdzieś po dwóch godzinach, a wtedy pewnie domownicy w łóżkach.

 

Nad ranem ze dwie-trzy ostatnie godziny strefy warto grzać (w zależności od tego, ile czasu potrzeba na naładowanie wylewki). I w tych dwóch okienkach dostarczasz gros potrzebnego ciepła.

 

Ale nie po to się mieszka, żeby oszczędzać kosztem komfortu. No, chyba że kogoś sytuacja życiowa akurat przygniecie. Więc poszczególne pomieszczenia wg upodobania bym ustawił dodatkowo, bez patrzenia na aktualną strefę taryfową. Łazienki dodatkowo przed typowymi godzinami korzystania z wanny czy prysznica bym dogrzał (najlepiej dodatkowymi kablami w warstwie kleju, bo mają możliwość szybko nagrzać podłogę).

 

Generalnie nie ma prostej recepty - zależy od izolacji domu, jego nasłonecznienia, zysków bytowych, trybu życia i upodobań domowników. Ustawienia trzeba dostosować indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, to że potem będę musiał się bawić w dostosowanie to wiem, ale pytałem bardziej o takie "bazowe" ustawienia, czyli od czego zacząć zabawę w ustawianie. Z kablami do podgrzewania pod płytkami w łazienkach to fajna sprawa - szkoda że ja już płytki mam położone :) hehe w sumie cały dół użytkowy ma duże zyski ze słońca, na górze jedynie łazienka i jeden ale duży pokój ma takowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słoneczko codziennie ci świeci ..... zazdroszczę.

Trzeba na max wykorzystać okienka taniej energii bez względu na nasłonecznienie. Dziś świeci jutro są chmury i deszcz. Jak masz nagrzaną podłogę (pomieszczenie) od słońca to ci się nie włączy i tyle.

Sterujesz temperaturą powietrza czy podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa z izolacją od gruntu z kablami , wypolerowana jak gres bo chcę ją oglądać ;-)

Zapotrzebowanie 3 kw

II taryfa

 

Jak to prosto wysterować?

Dać termostaty i potraktować „kaskadowo”?

Lub jeden taki który pociągnie 3 obwody??? 3-Fazowy?

 

Np. 3 pętle po ok. 2 kw, każda na całej powierzchni płyty ( tylko 30 m2)?

Zależy mi na prostocie, niekoniecznie na bezobsługowości a Ja lubię mieć kontrolę i jak każde dziecko swoje zabawki :-)

 

Podpowiecie lub odeslecie do odpowiednich postów?

Edytowane przez Gnomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie ceny wegla są jeszcze na przeciętną kieszeń:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?342802-Ceny-w%C4%99gla :lol2:

 

Co ma piernik do wiatraka?, jestem za prawidlowymi i dokladnymi pomiarami i obliczeniami. Eksperymenty kuchenne nikogo tu interesują, a ich wartosc merytoryczna jest zerowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. 3 pętle po ok. 2 kw, każda na całej powierzchni płyty ( tylko 30 m2)?

 

Żeby grzać w taniej strefie g12 potrzebujesz 8640W (a jeszcze wiecej przy g12as). Tylko pewnie w tak małej powierzchni tego nie upchniesz. Chyba, ze w dwóch warstwach. Generalnie dałbym maks ile wejdzie.

Skoro to jedna przestrzen, to dalbym jeden termostat sterujacy wszystkimi kablami łącznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to jedna przestrzen, to dalbym jeden termostat sterujacy wszystkimi kablami łącznie.

 

Jeśli masz wiedzę jaki konkretnie lub gdzie taki znaleźć to poproszę.

Chcę "czasowo" czyli manualnie załączać kolejno 1-2-3 pętle by podnosić moc grzania domku.

 

Widzę w tym kilka zalet, przez okresy przejściowe wystarczy 1 obwód, reszta czeka i w miarę spadku temperatury na zewnątrz dołączać kolejne.

Mam niższe obciążenie "mocowe" instalacji elektrycznej, przez większość sezonu grzewczego grzeje tylko 1-2 pętle co może wydłużyć żywotność 2 i 3( teoria niepoparta wiedzą=wyobraźnia) a dodatkowo ta 3 jest zabezpieczeniem w razie awarii nr 1.

 

Jest to chyba lepsze rozwiązanie niż mocniejsze przewody w mniejszej ilości!?

 

W tej chwili chałupę 100 m2 grzeję 2x 2 kw tylko w 8 godzin/doba i do -5 C wystarcza więc o połowę mniejsza kubaturowo ze szczelniejszą izolacją i zapasem 3 kabla będzie OK.

 

OZC nie będę liczył, zapotrzebowanie podałem z zapasem jak bym polubił wyższą temperaturę niż normowa, robię na czuja, przy drugim domu to już mi można :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wiedzę jaki konkretnie lub gdzie taki znaleźć to poproszę.

Chcę "czasowo" czyli manualnie załączać kolejno 1-2-3 pętle by podnosić moc grzania domku.

 

Widzę w tym kilka zalet, przez okresy przejściowe wystarczy 1 obwód, reszta czeka i w miarę spadku temperatury na zewnątrz dołączać kolejne.

Mam niższe obciążenie "mocowe" instalacji elektrycznej, przez większość sezonu grzewczego grzeje tylko 1-2 pętle co może wydłużyć żywotność 2 i 3( teoria niepoparta wiedzą=wyobraźnia) a dodatkowo ta 3 jest zabezpieczeniem w razie awarii nr 1.

 

Jest to chyba lepsze rozwiązanie niż mocniejsze przewody w mniejszej ilości!?

 

W tej chwili chałupę 100 m2 grzeję 2x 2 kw tylko w 8 godzin/doba i do -5 C wystarcza więc o połowę mniejsza kubaturowo ze szczelniejszą izolacją i zapasem 3 kabla będzie OK.

 

OZC nie będę liczył, zapotrzebowanie podałem z zapasem jak bym polubił wyższą temperaturę niż normowa, robię na czuja, przy drugim domu to już mi można :rotfl:

 

Grzejąc z mniejszą mocą zwiększasz długość włączeń w jednostce czasu, przecież dom ma jednakową stratę w danej temperaturze zewnętrznej i w tanim okienku popołudniowym może braknąć mocy (czasu). Jedynym uzasadnieniem to może być że przekaźniki mniej się zużywają (mniej włączeń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wiedzę jaki konkretnie lub gdzie taki znaleźć to poproszę.

 

Klik.

Przy grzaniu płyty IMO jedyne słuszne pilnowanie temperatury, to temperatura płyty. Bezwładność płyty powoduje kompletny bezsens pilnowania temperatury powietrza. I tu pojawia się problem w postaci histerezy. Bo większość termostatów ma histerezę 1* (czyli jak ustawisz 24* to włącza się przy 23* a wyłącza przy 25*), więc kosmos i bezsens. Więc na to zwracaj uwagę, by histereza była jak najmniejsza.

 

Chcę "czasowo" czyli manualnie załączać kolejno 1-2-3 pętle by podnosić moc grzania domku.

 

Nie ma to najmniejszego sensu. Komplikuje i podraża sterowanie. Kablom taktowanie nie szkodzi. Są praktycznie wieczne. Bardziej bym się obawiał jak na płytę wpłynie różnicowanie temperatury i różne rozszerzanie. Starałbym się grzać płytę jak najrównomierniej. Moc musisz zamówić i tak względem maksymalnego obciążenia. Więc co Ci daje mniejsze chwilowe obciążenie?

 

Jest to chyba lepsze rozwiązanie niż mocniejsze przewody w mniejszej ilości!?

 

Masz zapotrzebowanie 3kW na 30m2? Czy 3kW na 3x30m2?

 

OZC nie będę liczył, zapotrzebowanie podałem z zapasem jak bym polubił wyższą temperaturę niż normowa, robię na czuja, przy drugim domu to już mi można :rotfl:

 

Przy kablach można sobie na to pozwolić. Bo im to nie robi różnicy, czy włączają się i wyłączają co 3 minuty, a zawsze jak grzeją to na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie jedno pomieszczenie i różne zapotrzebowanie na ciepło ze względu na zmiany temperatur na zewnatrz.

 

I co teraz? :)

 

Ciekawie sprawia się prostackie rozwiązanie w postaci sterownika czasowego za 30zł. Październik-listopad : 2 godziny dziennie, grudzień-luty: 3 godziny, marzec znów dwie. Albo podobnie, zależnie od od domu. W domu dobrze ocieplonym temperatura spada powoli, więc da się to ogarnąć dość dokładnie.

Aktualnie tak mam, co w połączeniu z podkładem XPS pod panele, a więc dużym oporem cieplnym podłogi i długim rozładowaniem sprawdza się zaskakująco dobrze - podłoga jest długo ciepła, co oznacza lepszy komfort.

Oczywiście przestawienie sterownika zajmuje z 15 minut w sezonie, ale zawsze jest grzanie w taniej taryfie, a w dodatku w godzinach najbardziej odpowiednich, bez ryzyka niewłączenia się kabli w tanim okienku.

 

To tylko taka ciekawostka. Zaraz mnie ktoś zjedzie, że mam do bani zrobione i niech mu będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie sprawia się prostackie rozwiązanie w postaci sterownika czasowego za 30zł. Październik-listopad : 2 godziny dziennie, grudzień-luty: 3 godziny, marzec znów dwie. Albo podobnie, zależnie od od domu. W domu dobrze ocieplonym temperatura spada powoli, więc da się to ogarnąć dość dokładnie.

Aktualnie tak mam, co w połączeniu z podkładem XPS pod panele, a więc dużym oporem cieplnym podłogi i długim rozładowaniem sprawdza się zaskakująco dobrze - podłoga jest długo ciepła, co oznacza lepszy komfort.

Oczywiście przestawienie sterownika zajmuje z 15 minut w sezonie, ale zawsze jest grzanie w taniej taryfie, a w dodatku w godzinach najbardziej odpowiednich, bez ryzyka niewłączenia się kabli w tanim okienku.

 

To tylko taka ciekawostka. Zaraz mnie ktoś zjedzie, że mam do bani zrobione i niech mu będzie.

 

I brawo !!!! I jaka stopa zwrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...