Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co by się musiało stać abyś zmieniał sposób grzania? Możesz zawsze dołożyć klimę, dostawić kominek, zamontować PV, i nie musisz tych biednych kabli z wylewki rwać.

 

Lepiej zlecenia policzenie OZC bo zużycie na CO wychodzi ci sumarycznie większe niż u mnie, a mam gorzej ocieplony dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by się musiało stać abyś zmieniał sposób grzania? Możesz zawsze dołożyć klimę, dostawić kominek, zamontować PV, i nie musisz tych biednych kabli z wylewki rwać.

 

Lepiej zlecenia policzenie OZC bo zużycie na CO wychodzi ci sumarycznie większe niż u mnie, a mam gorzej ocieplony dom.

 

Ja robiłbym podłogówkę wodną i zbiornik buforowy z wężownicą przepływowego grzania CWU...

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym na pogodynce a do bufora wkręcone kilka rodzajów grzałek, jedne sieciowe a inne pod OZE...

Jak zechcesz to podłączysz do tego każde jedno dowolne źródło energii bez przerabiania czegokolwiek w chałupie...( Wystarczy tylko podłączyć do tego baniaka...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie na CO zawyżyłem, jak wyjdzie 5 MWh to jeszcze lepiej.

OZC będę robił jak już będzie projekt ostateczny.

Podłogówka wodna dlatego, że wolałbym jednak mieć możliwość użycia innego nośnika energii niż tylko prąd.

Oczywiście klimatyzator i jakaś nowoczesna koza będzie na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć podłogówkę wodną na całej powierzchni oraz prosty kocioł elektryczny w II taryfie więc wszyscy znajomi pukają się w czoło. Proszę o opinię, może ja coś źle liczę?

 

I tak musisz do projektu dorzucić coś, bo przy ogrzewaniu samym prądem nie zmieścisz się w limicie EP. A jak nie zrobisz zgodnie z projektem, to możesz mieć problem z odbiorem (to, że teraz praktycznie nikogo nigdzie nie sprawdzają może się łatwo zmienić - np. u mnie po jesiennej aferze w PINB Piaseczno podobno wszystkie domy kontrolują).

Zatem musisz przewidzieć już coś, co upiększy EP - kominek, kolektory, panele. I masz tym samym wspomaganie na wypadek drastycznego wzrostu cen prądu w nieproporcjonalnego do wzrostu cen innych nośników energii.

 

Więc kable rządzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztują takie kable na 100m2?

Zależy też jakie kable. Zrób sobie podłogowe na kablach i do tego pompa powietrze-powietrze. Najlepiej kanałowa. Do tego taryfa g12w np. i masz niewielkie rachunki i komfort latem oraz zimą. Ale przy podłogówce koniecznie dobra izolacja. Dla taryfy dać minimum 25 cm styropianu najlepiej 30. Wylewka wtedy do 7 cm. Oczywiście do tego rekuperacja i szczelny dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruntowa nie wchodzi w rachubę ze wzgl. na koszty. Bezwładność podłogówki to chyba zaleta przy II taryfie? Kocioł elektryczny w formie grzałek w małym baniaczku i pompa obiegowa do tego. Jeszcze kwestia grubości wylewki.

 

jeżeli jesteś zdecydowany na wodna podłogówkę i PC w przyszłości to ja jednak poszukałbym już teraz jakiejś fajnej oferty i jeżeli to kwestia finansowa to zrezygnowałbym z wodotrysków na rzecz taniego w eksploatacji systemu ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie na CO zawyżyłem, jak wyjdzie 5 MWh to jeszcze lepiej.

OZC będę robił jak już będzie projekt ostateczny.

Podłogówka wodna dlatego, że wolałbym jednak mieć możliwość użycia innego nośnika energii niż tylko prąd.

Oczywiście klimatyzator i jakaś nowoczesna koza będzie na pewno.

 

To nic tyko kable i kanałówka. Będziesz miał klimatyzację w cenie, a ogrzewanie po kosztach PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłbym podłogówkę wodną i zbiornik buforowy z wężownicą przepływowego grzania CWU...

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym na pogodynce a do bufora wkręcone kilka rodzajów grzałek, jedne sieciowe a inne pod OZE...

Jak zechcesz to podłączysz do tego każde jedno dowolne źródło energii bez przerabiania czegokolwiek w chałupie...( Wystarczy tylko podłączyć do tego baniaka...)

 

Tylko do tego musi dorzucić jakieś 20 000 zł na gotowo. Chyba, że ktoś zrobi firmowy bufor i podłogówkę taniej. Do tego trzeba zostawić miejsce na te alternatywy, tylko co się musi wydarzyć aby zmienić źródło? Rozumiem, że cena takiego czy innego paliwa może przezywać mocniejsze wahnięcia, ale cena prądu? Jak musi się zmienić relacja kWh z prądu do kWh z innego źródła aby w takim 100 metrowym domu zastanawiać się nad zmianą źródła energii?

 

Sam masz kable w domu 2 razy gorzej izolowanym i 50% większym od tutaj planowanego. I do dziś po 13-14 latach nic nie zmieniłeś. A dziś o wiele łatwiej coś dorzucić (pv, klima).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do tego musi dorzucić jakieś 20 000 zł na gotowo. Chyba, że ktoś zrobi firmowy bufor i podłogówkę taniej. Do tego trzeba zostawić miejsce na te alternatywy, tylko co się musi wydarzyć aby zmienić źródło? Rozumiem, że cena takiego czy innego paliwa może przezywać mocniejsze wahnięcia, ale cena prądu? Jak musi się zmienić relacja kWh z prądu do kWh z innego źródła aby w takim 100 metrowym domu zastanawiać się nad zmianą źródła energii?

 

Sam masz kable w domu 2 razy gorzej izolowanym i 50% większym od tutaj planowanego. I do dziś po 13-14 latach nic nie zmieniłeś. A dziś o wiele łatwiej coś dorzucić (pv, klima).

 

No właśnie dlatego że mam i dlatego że robię różne instalacje to wiem co zrobiłbym teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie...

Napisałem wcześniej...

Bufor z grzałkami...

 

A dlaczego PC nie teraz? Przecież 20 tys nikogo chyba nie zabiło to nie 70 jak budowałem dom 14 lat temu to buło nie do przeskoczenia bo zarabiałem 2,5 tys a najniższa krajowa była 600 zł teraz czasy się nieco zmieniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo bardziej pasuje mi prostsze rozwiązanie...

 

Też mi prostota :no:. Proste rozwiązanie to mam ja 5 konwektorów elektrycznych atlantica za 2000 zł a nie wodny układ grzewczy elektryczny udający nie wiadomo co. Taka świnka morska ani nie morska ani nie świnka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...