Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Pytanko mam co do obliczenia kosztów ogrzewania. Nie mam projektu, ani OZC.

 

Proste przykladowe założenie.

EK domu wg projektu to 85

Metraż domu, 120

Usredniona cena 1kwh 0.45

 

Czy licząc wzorem (bo gdzies taki znalazłem), ek*metraż do ogrzania*cena 1kwh to wyjdzie roczny koszt grzania prądem? Oczywiście jaki mocno przybliżony.

 

W powyższym przykładzie wyjdzie 2430 zł rocznie.

 

Czy wg powyższego można założyć takie obliczenia?

Jeśli zapotrzebowanie na ciepło domu to 85kWh/m2/rok,swoją drogą bardzo duże i niezbyt realne dzisiaj bo wg dzisiejszych norm wyjdzie ok.50kWh/m2/rok to nie możesz brać pod uwagę "uśrednionych" cen prądu,chyba,że grzejesz kablami pod podłogą ale to głupota.

Jeśli masz wylewkę i podłogówkę to bierzesz pod uwagę koszt kWh faktyczny czyli ok.0,30zł czyli dla zapotrzebowania 85 ok.3000zł a dla 50 ok.1800zł

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

EK 85 mieści się w normach jeszcze przez kilka lat z tego co widzę. I większość projektów domów murowanych po prostu ma tyle w wyliczeniu. Wskaźnik skacze między 75 a 90.

 

Najlepiej to widać na stronie z500 gdzie te dane są podane na tacy.

 

Dlatego dociekam.

 

Przyjmując że mam podłogowe wodne z wylewką to faktycznie grzeje tylko w nocy a w dzień oddaję, bo tak to rozumiem i tylko dogrzać w okienku dziennym?

 

Ale mimo wszystko do tego dochodzi reszta urządzeń i już się robi 5/6k

 

A np w już podanym przeze mnie przykładzie to pellet wychodzi 12k rocznie mniej.

 

Przyjmując oczywiście tylko te normę ek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EK 85 mieści się w normach jeszcze przez kilka lat z tego co widzę. I większość projektów domów murowanych po prostu ma tyle w wyliczeniu. Wskaźnik skacze między 75 a 90.

 

Najlepiej to widać na stronie z500 gdzie te dane są podane na tacy.

 

Dlatego dociekam.

 

Przyjmując że mam podłogowe wodne z wylewką to faktycznie grzeje tylko w nocy a w dzień oddaję, bo tak to rozumiem i tylko dogrzać w okienku dziennym?

 

Ale mimo wszystko do tego dochodzi reszta urządzeń i już się robi 5/6k

 

A np w już podanym przeze mnie przykładzie to pellet wychodzi 12k rocznie mniej.

 

Przyjmując oczywiście tylko te normę ek.

 

Proszę zgłosić chęć odwiedzin kogoś w okolicy grzejących prądem, niech pokaże rachunki. Na pomorzu jest kilku takich, jedno spotkania i sprawa będzie jasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Przyjmując oczywiście tylko te normę ek.

 

Nie ma normy na Ek, jest na Ep czyli energię pierwotną, która jest iloczynem Ek i wsp. nakładu. Owszem rzetelne Ek pokazuję nam rzeczywiste zapotrzebowanie na enegię do ogrzewania przy przyjetym sposobie ogrzewania, ale normy na to nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

Jako że to mój pierwszy post na forum - witam Wszystkich :)

 

Obecnie jestem na etapie kupowania lub budowania domu...

Przeczytałem spory kawałek forum o tematyce ogrzewanie elektrycznego, są jednak dalej pewne wątpliwości.

Dom, jeżeli kupię będzie z pustaka ceramicznego, jeżeli budowany to z prefabrykatów. oba około 100m2 użytkowej. Wiem że nie podaje konkretnych wartości, ale czy można w przybliżeniu oszacować koszty ogrzewania, podłogówka - maty 100-150Wm2 plus mechaniczna wentylacja ( w planach może GWC), na dachu FV +- 4000kWh

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można w przybliżeniu oszacować koszty ogrzewania

 

Nie. Potrzebujesz do tego solidnego OZC (to, co do projektu zazwyczaj załączają projektanci to zgaduj zgadula - ale z założeniem, że ma się zmieścić w wymaganym EP).

Bez obliczeń, to można zgadywać i równie dobrze może wyjść 1K jaki 10K zł rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Potrzebujesz do tego solidnego OZC (to, co do projektu zazwyczaj załączają projektanci to zgaduj zgadula - ale z założeniem, że ma się zmieścić w wymaganym EP).

Bez obliczeń, to można zgadywać i równie dobrze może wyjść 1K jaki 10K zł rocznie.

 

U mnie zapotrzebowanie na OZC wyszło 2,5 raza większe od faktycznego. Nie wiem na ile to jest wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Potrzebujesz do tego solidnego OZC (to, co do projektu zazwyczaj załączają projektanci to zgaduj zgadula - ale z założeniem, że ma się zmieścić w wymaganym EP).

Bez obliczeń, to można zgadywać i równie dobrze może wyjść 1K jaki 10K zł rocznie.

 

A o ile się pomyślisz jak przyjmiesz tak na oko...?

Nie pisz takich głupot że na ogrzewanie nawet 10k bo nawet moja dziurawa chałupa zużywa poniżej 4k razem z CWU...

Tak na pałę można przyjąć widełki 2-3k dla takiego domu...( Plus CWU...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...