Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak...

Poważnie...

 

Jak dla mnie to tym całym OZC można sobie co najwyżej doopę wytrzeć...

I nie chodzi o zaoszczędzenie paru groszy...

 

Wystarczy świadomość inwestora co chce wybudować...

Jeżeli błąd w szacunkach rzędu 20% jest akceptowalny bo wybór źródła ciepła i tak jest przesądzony to nie jest to niezbędne. Jeżeli chcesz zwiększyć dokładność bo koszty inwestycyjne są na pograniczu to bez OZC będzie wróżenie z fusów. Widełki w kosztach za CO to trochę więcej niż podałeś - dla domu zgodnego z WT 2018 powierzchni około 120 M2 w zależności od źródła energii będzie od 500 do 2500 zł. 500 to dom ocieplony ponad normę grzany PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak...

Poważnie...

 

Jak dla mnie to tym całym OZC można sobie co najwyżej doopę wytrzeć...

I nie chodzi o zaoszczędzenie paru groszy...

 

Wystarczy świadomość inwestora co chce wybudować...

Inwestor chce mieć ładny dom i tani w użytkowaniu. Prawie każdy.

 

A ile on będzie palił, to skąd ma wiedzieć? Tak jak mówiłem, oszczędzanie paru stówek dla - jak się okazuje z lektury FM i rozmów na ulicy - najważniejszego tematu w nowych domach, to moim zdaniem strzał w kolano.

W realu wyniki są zbliżone do OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jak sie myle. Ozc liczyć nie zamiezam ,użyje usrednionyh danych z neta i zabetonuje kable grzewcze w wylewce i ozc wyjdzie mi z rachunku za prąd.

 

Z rachunku poznasz energochłonność domu w złotówkach, obliczeniowe zapotrzebowanie dalej będzie tajemnicą, ale może jedno od drugiego zbytnio odbiegać nie będzie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jak sie myle. Ozc liczyć nie zamiezam ,użyje usrednionyh danych z neta i zabetonuje kable grzewcze w wylewce i ozc wyjdzie mi z rachunku za prąd.

 

Być może, jak policzysz to nie będzie kabli albo zdecydujesz dołożyć więcej izolacji tu czy tam.

Oczywiście można nie chodzić do lekarza i nie robić badań - rodzina się dowie o przyczynie śmierci z sekcji zwłok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoły jazdy, tylko kierowcy. Żeby wpisać na czarną listę.

 

A rozumiem, to ozc było dawno po budowie domu tak z ciekawości. Ja w takie gusła nie wierzę. I generalnie nie mam mentalnosci bakterii kałowej która coś robi bo wszyscy coś robią. Decydując sie na ogrzewanie elektryczne widziałem że wszyscy się śmieją ze mnie ake mam ich serdecznie w dupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozumiem, to ozc było dawno po budowie domu tak z ciekawości. Ja w takie gusła nie wierzę. I generalnie nie mam mentalnosci bakterii kałowej która coś robi bo wszyscy coś robią. Decydując sie na ogrzewanie elektryczne widziałem że wszyscy się śmieją ze mnie ake mam ich serdecznie w dupie.

 

Bez sensu spinasz się na to OZC, bo to nie żadna moda tylko wykorzystanie powszechnie dostępnych danych do projektowania budynków. Ty też zrobiłeś OZC, czy to na kartce, czy gdzieś w internecie ale jednak coś tam szacowales, a to, że nie chciałeś wiedzieć dokładnie nie znaczy, że inni źle robią szukając tejże dokładności ( nie tylko wartości końcowych, ale także wskazania gdzie można lub trzeba przed rozpoczęciem budowania poprawić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu spinasz się na to OZC, bo to nie żadna moda tylko wykorzystanie powszechnie dostępnych danych do projektowania budynków. Ty też zrobiłeś OZC, czy to na kartce, czy gdzieś w internecie ale jednak coś tam szacowales, a to, że nie chciałeś wiedzieć dokładnie nie znaczy, że inni źle robią szukając tejże dokładności ( nie tylko wartości końcowych, ale także wskazania gdzie można lub trzeba przed rozpoczęciem budowania poprawić).

 

Ja nie oceniam innych bo to nie moja sprawa i odpowiedzialność z jakich informacji podejmą decyzje dotyczące budowy i wyposażenia domu. Ja po prostu mówię z własnego doświadczenia że gdybym oparł swoje decyzje dotyczące budowy mojego domu naraziłbym się na kosztowne błędy i debilne wydatki. I to tyle, po prostu nie można się na tych wynikach opierać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oceniam innych bo to nie moja sprawa i odpowiedzialność z jakich informacji podejmą decyzje dotyczące budowy i wyposażenia domu. Ja po prostu mówię z własnego doświadczenia że gdybym oparł swoje decyzje dotyczące budowy mojego domu naraziłbym się na kosztowne błędy i debilne wydatki. I to tyle, po prostu nie można się na tych wynikach opierać .

 

Spoko. Tylko jak się walniesz w jakimś excelu i Ci wyjdzie wynik mocno wypaczony to konsekwencje mogą być kosztowne.

 

To co wyleci z OZC jest łatwo weryfikowalne bo dane nawzajem się weryfikują (dane procentowe, współczynniki, wybór strefy klimatycznej itd).

 

Można na budowie wiele samemu, i to jest ok, ale gdzieś jest granica gdzie wkład pracy własnej zupełnie się nie kalkuluje (np. wielogodzinne kalkulacje obarczone dużym błędem dla zaoszczędzenie 300-400 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oceniam innych bo to nie moja sprawa i odpowiedzialność z jakich informacji podejmą decyzje dotyczące budowy i wyposażenia domu. Ja po prostu mówię z własnego doświadczenia że gdybym oparł swoje decyzje dotyczące budowy mojego domu naraziłbym się na kosztowne błędy i debilne wydatki. I to tyle, po prostu nie można się na tych wynikach opierać .

 

Na dokładnych i rzetelnych obliczeniach ozc mozna sie opierać, na złych , niedokladnych niestety nie. Ty trafiłes na te złe, moze wykonanie było samodzielne, moze cieplowlasciwe, wyszło jak wyszło, a wniosek ze jak moje jest złe to wszystkie inne obliczenia tez są złe jest z fałszywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-probne

Można się pobawić w profi OZC...

 

Pobawic sie mozna, jaki będzie wynik zabawy to calkiem inna rzecz. Czasami sprawdzam "obliczenia" laików na darmowym audytorze, róznice dochodzą do 100% w stosunku do moich dla tego samego domu. Jak tak ktos woli spędzac wolny czas to ok, bo pozytku z tego wiele nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pobawic sie mozna, jaki będzie wynik zabawy to calkiem inna rzecz. Czasami sprawdzam "obliczenia" laików na darmowym audytorze, róznice dochodzą do 100% w stosunku do moich dla tego samego domu. Jak tak ktos woli spędzac wolny czas to ok, bo pozytku z tego wiele nie ma.

Jest wiele pożytku z tego,wystarczy trochę się do tego przyłożyć i wyjdzie to samo co spod klawiatury zawodowego audytora.

Ba,to jest tylko program oparty na danych matematycznych,jak ktoś kuma to można to zrobić również w excellu.

Niestety dla Ciebie asolt,nie jesteś jedyny w Polsce a takich audytorów są setki jak nie tysiące.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...