Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziwne. Wcześniej otwierał mi się ten z reklamy z WiFi i monitorowaniem zużycia prądu.

 

Histereza, jak rozumiem +-0,5*. Tyle co taki chińczyk za $22. To słabo jeżeli pilnujesz temperatury podłogi. Czyli jak ustawisz 23* to włączy się przy 22,5 a wyłączy przy 23,5. To przy wylewce grzewczej sporo kWh zmagazynowanych.

 

Producenci IMO trochę przespali, bo do współczesnego domu to trzeba mieć możliwość pilnowania temperatury wlewki z dokładnością do +-0,1*.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pomyślę o tym sterowniku.

 

A jaki kluczem dobieracie kabelki? Zapotrzebowanie mam 40 W/m2, kupować przy założeniu 60 W/m2? Wylewki około 8-9 cm.

 

Ja zwykle liczę 60 w/m2 ale czasem i mniej w lazienkach zwykle przyjmuje od 120 - 140 w/m2. Sterowniki koniecznie z dokładnością do 0,1'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeden nieużywany, jeden użyty do testów i wygrzewania podłogówki w pomieszczeniu technicznym czyli ze znikomym obciążeniem...
Możesz coś więcej skrobnąć, jak wygrzewałeś podłogówkę? Mam swoje zalane od zeszłego roku, ale przez zawirowania z dachem elektryk dopiero będzie wchodził za jakieś 2 tygodnie. Póki nie mam instalacji, nie mam jak odpalić podłogówki. Ale chętnie się przygotuję do wygrzewania i pierwszych testów ;)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej skrobnąć, jak wygrzewałeś podłogówkę?

 

Oszczędnie ;)

Wziąłem promocyjną taryfę fortum i jak wymienili licznik to zacząłem wygrzewać. Najpierw 3x1h w taniej strefie, potem stopniowo zwiększałem czas by osiągnąć grzanie w całej taniej strefie i takie grzanie utrzymałem przez dwa tygodnie. Potem powoli zmniejszałem czas. W jednym obwodzie za pomocą sterownika (raczej dla zabawy, bo i tak w czasie taniej strefy miał taką temperaturę ustawioną, że nie mógł dobić) - reszta tylko z zegara.

Zużyłem jakieś 2,5 MWh za 260zł.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info ;). Czyli z tego co rozumiem, nie korzystałeś (poza jedną strefą) ze sterowania temperaturą? Tylko po prostu grzałeś ile wlezie? Jeśli tak, to w sumie mogę kable podpiąć na krótko do zwykłego sterownika zegarowego i też zacząć coś grzać ;). Jakie temperatury podłogi osiągnąłeś? Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak, to w sumie mogę kable podpiąć na krótko do zwykłego sterownika zegarowego i też zacząć coś grzać ;). Jakie temperatury podłogi osiągnąłeś?

 

Miałem podpięte zasilanie kabli pod przekaźniki które włączały je po podaniu 12V. Te 12V podawał zasilacz który był podpięty pod zwykły sterownik do gniazdka - coś takiego:

 

http://www.darewit.pl/sklep/galerie/p/programator-elektroniczn_692.jpg

 

Czujek nie odpaliłem jeszcze (mam zalane ds18b20, ale nie ogarnąłem jeszcze tego). Trochę fotek tylko w termowizji robiłem - Klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Wcześniej otwierał mi się ten z reklamy z WiFi i monitorowaniem zużycia prądu.

 

Histereza, jak rozumiem +-0,5*. Tyle co taki chińczyk za $22. To słabo jeżeli pilnujesz temperatury podłogi. Czyli jak ustawisz 23* to włączy się przy 22,5 a wyłączy przy 23,5. To przy wylewce grzewczej sporo kWh zmagazynowanych.

 

Producenci IMO trochę przespali, bo do współczesnego domu to trzeba mieć możliwość pilnowania temperatury wlewki z dokładnością do +-0,1*.

 

Nie potrzebnie się martwisz, rzeczywistość jest znacznie prostsza niż się wielu teoretykom wydaje. Żeby się nie rozpisywać - są tu przykłady na forum, gdzie bez żadnego spinania ogrzewanie ustawiane jest na godzinę do dwóch na dobę i to w zupełności wystarcza żeby utrzymać temperaturę w ryzach. Wygrzewanie wylewki i oddawanie ciepła z 10 cm betonu to proces tak długotrwały, że nie warto się nad tym doktoryzować. Będę pilnował temperatury podłogi i powietrza z odpowiednim "wymuszeniem" co by komfort był zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie rozpisywać - są tu przykłady na forum, gdzie bez żadnego spinania ogrzewanie ustawiane jest na godzinę do dwóch na dobę i to w zupełności wystarcza żeby utrzymać temperaturę w ryzach.

 

Właśnie w tym kierunku zmierzam. Pilnowanie temperatury powietrza przy bezwładności podłogówki jest bez sensu. Jakiś sens ma pilnowanie temperatury wylewki - bo jej temperatura świadczy o ilości ciepła jaką posadzka zmagazynowała i jest w stanie oddać do powietrza. Ale tu trzeba sterownik o wiele dokładniej pilnujący histerezy, niż +-0,5*.

 

Pilnowanie ilości kWh wpompowanych w posadzkę w ciągu doby, zwłaszcza przy grzaniu prądem w taniej strefie jest chyba najlepszą opcją. Tylko chyba żaden sterownik nie umożliwia takiej opcji (choćby mocno uproszczonej - typu łączny czas pracy / dobę jako funkcja średniej temperatury zewnętrznej czy jeszcze lepiej prognozy pogody na następną dobę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnowanie średniej temperatury powietrza to z grubsza to samo, co pilnowanie ilości kWh wpompowanych w posadzkę, w dodatku z uwzględnieniem słońca i zysków bytowych.

 

Tyle, że termostaty nie pilnują "średniej temperatury". Pilnują chwilowej.

 

Wystarczy niewiele Wh, żeby podnieść temperaturę powietrza żeby się ogrzewanie wylewki nie włączyło. Czy to odpalisz piekarnik, czy słoneczko przyświeci, czy nawet czajnik - i system wariuje. I zamiast załadować 5kWh w wylewkę, to nie ładuje nic. I niezmiennie zostaje problem z histerezą. Bo jak ustawić termostat z histerezą +-0,5* jak temperatura powietrza nie chce się o tyle zmieniać z powodu ogrzewania podłogą? Sam wrzucałeś te wykresy:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404847

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404848

 

Jakie efekty dałoby tu sterowanie temperaturą powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest sterowanie PI, czyli proporcjonalno (reaguje na różnicę zadanej i mierzonej temperatury powietrza) - całkujące (reaguje na odstępstwo średniej od zadanej).

Człon całkujący I zapewnia związek między pompowaną w posadzkę mocą, a średnią temperaturą powietrza.

Nawet jak mam ustawioną temperaturę powietrza na 22, a jest średnio 22.2, to i zimą tak przez dwa - trzy dni grzeje.

To żadna "inteligencja", podstawy automatyki.

Ciekawie się robi, jak chcemy zapewnić nie stałą temperaturę, ale komfort cieplny. 21 stopni przy właczonym grzaniu wydaje się cieplej, niż 21.5 przy wyłączonym. Nie wspomnę o wentylacji i wilgotności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest sterowanie PI, czyli proporcjonalno (reaguje na różnicę zadanej i mierzonej temperatury powietrza) - całkujące (reaguje na odstępstwo średniej od zadanej).

Człon całkujący I zapewnia związek między pompowaną w posadzkę mocą, a średnią temperaturą powietrza.

Nawet jak mam ustawioną temperaturę powietrza na 22, a jest średnio 22.2, to i zimą tak przez dwa - trzy dni grzeje.

To żadna "inteligencja", podstawy automatyki.

Ciekawie się robi, jak chcemy zapewnić nie stałą temperaturę,<<<< ale komfort cieplny. 21 stopni przy właczonym grzaniu wydaje się cieplej, niż 21.5 przy wyłączonym. >>>Nie wspomnę o wentylacji i wilgotności :)

Hameryki nie odkryłeś ,tak jest ż przy ,,aktywnej " podłogówce jest bardziej komfortowo mimo niższej temperatury powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...