Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Grzałem pompą dom tylko w II taryfie. Dom raczej ciepły i ze sporą akumulacją ciepła, jest płyta , jest silikat , jest WM.

Obecnie grzeję cały czas i jak dla mnie nie ma porównania. Cały dzień stabilna temperatura , podłoga cały czas ciepła ...

Komfort nieporównywalny ...

 

Jak dla mnie grzanie tylko w II taryfie jest niekomfortowe ...

 

Tyle że u mnie przy pompie grzanie nonstop zbytnio nie nadszarpnie mojego budżetu , ale grzejąc czystym prądem już tak różowo by nie było ...

 

To jest własnie odpowiedz dla tych którzy chcą grzac wyłacznie w II taryfie. Oszczednosc ponad wszystko i dlatego negacja tego co zapewnia stała temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam do ogrzania domek o pow. 35m2.

Nie chcę kabli w podłodze bo uważam że są niezdrowe. :)

Co zaproponujesz na system grzewczy.

Domek raczej średnio ocieplony. Konstrukcja szkieletowa. 20cm styro w podlodze i 15cm wełny w ścianach i skosach na poddaszu.

Pompa ciepła powietrze - powietrze. W zimie grzeje w lecie chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nowego roku ceny prądu idą gwałtownie do góry nawet o 70%.

 

Nie ma takiej opcji, bo nie zostały jeszcze ogłoszone nowe taryfy, a wchodzą w życie 14 dni od ogłoszenia. Żaden rząd na to nie pójdzie przed wyborami. W przyszłym i w kolejnym roku mamy wybory. Zresztą po doświadczeniach z żółtymi kamizelkami nie sądzę, że kiedykolwiek zechcą przegiąć tak bardzo. Szybciej podrożeje gaz, węgiel, drewno czy opodatkują wiatr i PV.

 

Skad wiesz jak jest temperatura w pomieszczeniu technicznym gdzie jest bufor? Masz takie pomiary, podziel sie z nimi, zawsze to lepiej miec rzeczywiste dane niz wydumane teorie.

 

Praw fizyki nie oszukasz. I po co grzać pomieszczenie techniczne? Parametry techniczne buforów każdy może sobie sprawdzić i znajdzie tam straty postojowe. Przy wodnej podłogówce grzeją też pompy, zawory i inne grzejące się od wody rzeczy (chyba ich nie izolujesz - a zimne nie są). A i otulina jest śmieszna i mało daje (jakby była skuteczna, to nikt nie kombinował ze sterownikami do cyrkulacji, tylko chodziłaby cały czas).

 

Dlaczego ma nie wystarczyc w II taryfie? i znowu teoretyzowanie. Zapytaj R&K dlaczego nie grzeje w 100% kablami w II taryfie, zapytaj Kaszpira dlaczego nie grzeje pompą tylko w II taryfie.

 

Zajrzyj do wątku, gdzie użytkownicy PC chwalą się zużyciem prądu. Liczne informacje o zużyciu niewiele poniżej 100% w taniej strefie również ci bez buforów.

 

Z resztą i w wątku, w którym dyskutujemy masz informacje o grzaniu w taniej strefie

 

Mieszkam na podkarpaciu, mam taryfę G12W Taurona (taryfa sprzedawcy, bez gwarancji ceny), roczne zużycie na wszystkie cele to max. 5500kWh, średnie zużycie w taniej strefie to 75%.

 

 

Bufor nie ma sensu przy grzejnikach wodnych poniewaz te grzejniki pracuje na wyzszych temperaturach

 

Na wyższych niż CWU? Dla CWU bufor ma sens, a dla grzejników nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego?

 

O ile u Ciebie zdrożał prad bo u mnie na razie wcale

 

 

Żartujesz sobie? Podwyżka cen energii elektrycznej na giełdzie jest już faktem. Jeżeli na razie tego nie odczuwasz, to gratuluję dobrego samopoczucia. Ta bomba prędzej czy później wybuchnie nam w twarz.

 

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1304377,podwyzki-cen-pradu-2019-ile-zaplacimy-za-energie.html

https://wysokienapiecie.pl/13041-ceny-energii-rosna-jakie-beda-konsekwencje/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz sobie? Podwyżka cen energii elektrycznej na giełdzie jest już faktem. Jeżeli na razie tego nie odczuwasz, to gratuluję dobrego samopoczucia. Ta bomba prędzej czy później wybuchnie nam w twarz.

 

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1304377,podwyzki-cen-pradu-2019-ile-zaplacimy-za-energie.html

https://wysokienapiecie.pl/13041-ceny-energii-rosna-jakie-beda-konsekwencje/

 

Pożyjemy zobaczymy, powstrzymaj swoją sraczkę na razie żadnych podwyżek nie ma . Ja nie kupuje prądu na giełdzie tylko w PGE i na razie problem mnie nie dotyczy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że spora dyskusja na temat bufora, to może jako użytkownik takowego dorzucę kilka zdań ;)

Bufor mam niestety pewnie o 50% za duży. Był zrobiony do kotła węglowego i było OK, jednak gdy podłączyłem grzałki taki duży jest kompletnie bez sensu u mnie (1350l., mieszkanie 80m2, zeszłej zimy poszło około 4000 kWh). Stoi w nieogrzewanej piwnicy 4 pietra poniżej mieszkania, więc każdy ubytek ciepła jest dla mnie stratą, a było to około 100 kWh/mies. Gdybym robił go ponownie, to zrobiłbym mniejszy, a dał więcej ocieplenia. Gdyby stał w piwnicy w bryle domu, to byłby zamiast grzejnika ;) W domu grzejniki, bufor grzany do 65*C na górze. Działało dobrze. W każdym pokoju na grzejniku zawór termostatyczny elektroniczny, więc można było sterować temperatura dl każdego pomieszczenia osobno. Jednak ze względu na straty w przesyle ciepła z piwnicy do mieszkania, poma obiegowa nie działała ciągle tylko wyłączał ją sterownik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że spora dyskusja na temat bufora, to może jako użytkownik takowego dorzucę kilka zdań ;)

Bufor mam niestety pewnie o 50% za duży. Był zrobiony do kotła węglowego i było OK, jednak gdy podłączyłem grzałki taki duży jest kompletnie bez sensu u mnie (1350l., mieszkanie 80m2, zeszłej zimy poszło około 4000 kWh). Stoi w nieogrzewanej piwnicy 4 pietra poniżej mieszkania, więc każdy ubytek ciepła jest dla mnie stratą, a było to około 100 kWh/mies. Gdybym robił go ponownie, to zrobiłbym mniejszy, a dał więcej ocieplenia. Gdyby stał w piwnicy w bryle domu, to byłby zamiast grzejnika ;) W domu grzejniki, bufor grzany do 65*C na górze. Działało dobrze. W każdym pokoju na grzejniku zawór termostatyczny elektroniczny, więc można było sterować temperatura dl każdego pomieszczenia osobno. Jednak ze względu na straty w przesyle ciepła z piwnicy do mieszkania, poma obiegowa nie działała ciągle tylko wyłączał ją sterownik pokojowy.

 

Kazde doswiadczenie jest warte opisu, ale twoj przypadek jest mocno nietypowy, tak w zasadzie jednostkowy. Tu jest mowa o samodzelnych domach gdzie bufor jest w pomieszczeniu technicznym, w ktorym są tez inne sprzety i ktore jest ogrzewane, strat postojowe w okresie grzewczym to nie są straty bo grzeją te pomieszczenie.

Kaizen zdeje sie pytał o ich wilekosc, kazde przewyzszenie o 1 oC ponad temp. zadaną w calym okresie grzewczym to zwiekszenie kosztu ogrzewania o ok 6-7%, jezeli to przewyzszenie jest tylko w pomieszczeniu techn. to straty moga byc rzedu 1% 1,5 %. U Ciebie jest niestety inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde doswiadczenie jest warte opisu, ale twoj przypadek jest mocno nietypowy, tak w zasadzie jednostkowy. Tu jest mowa o samodzelnych domach gdzie bufor jest w pomieszczeniu technicznym, w ktorym są tez inne sprzety i ktore jest ogrzewane, strat postojowe w okresie grzewczym to nie są straty bo grzeją te pomieszczenie.

Dlatego też napisałem, że gdyby stał w piwnicy w bryle domu, byłby zamiast grzejnika i wtedy nie byłoby żadnej straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem dokładnie w lutym po zmianie umowy, nawet gdyby ta różnica wyniosła 35 groszy w moim przypadku dla 350 zł rocznie nie opłacało się inwestować w nic droższego niż konwektory. Nawet teraz ciężko coś jeszcze zracjonalizować i żeby to było ekonomicznie uzasadnione. Ostatnio korzystając z dopłaty unijnej OZE zamontowałem Pompę ciepła do cuw i lekko licząc zużycie prądu spadnie mi o 2000 kwh rocznie a to już coś pomiająjc że woda ciepła nigdy sie kończy zasobnik 300 l

 

Nie liczył bym na takie oszczędności.

U mnie przy 5 osobach i prysznicu miesięcznie cwu (podlicznik) wychodzi od 200 kWh do 220 kWh. Zasobnik 300 litrów z grzałką w II taryfie, wychodzi to śr. 2520 kWh/r czyli 630 zł/rok lub 52,5 zł miesięcznie.

Więc pc cwu wydaje mi się zbędnym wydatkiem, chyba że familia wielopokoleniowa lub liczna to bym się zastanowił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczył bym na takie oszczędności.

U mnie przy 5 osobach i prysznicu miesięcznie cwu (podlicznik) wychodzi od 200 kWh do 220 kWh. Zasobnik 300 litrów z grzałką w II taryfie, wychodzi to śr. 2520 kWh/r czyli 630 zł/rok lub 52,5 zł miesięcznie.

Więc pc cwu wydaje mi się zbędnym wydatkiem, chyba że familia wielopokoleniowa lub liczna to bym się zastanowił.

 

Od czerwca do listopada br oszczędność wyniosła 1300kwh zakładając ze jest teraz zimniej spokojnie dobiję do 2000 kwh na rok.

 

Zeby Pc zużyła 250 kwh na miesiąc musiałaby pracować po 20h/dobę , u mnie pracuje około 5-6 w tej chwili jak trochę przymrozi, natomiast w lecie pracowała 2h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak chce wodną OP to tylko PC/PW. Mamy tutaj oszczędności, bo np. COP=3. No, ale widać co i jak. Dokładam 5tyś i mam dużo mniejszy koszt eksploatacji niż przy buforze.

 

Jasne jak ktoś ma takie kaprysy to pewnie. Bufor i OP wodne też może być. No ale kto bogatemu zabroni.

 

Trochę nie tak liczysz.

Przy PC i buforze różnice robi tylko źródło ciepła ponieważ system op jest taki sam.

Źródło ciepła kompletne z pompą to ok. 20 tyś, a bufor z grzałką to ok. 4 tyś. I tu nie trzeba jakiegoś ekstra baniaka tylko taki który zgodnie z ozc pozwoli ci przeskoczyć mię okienkami z I taryfą i tylko tyle. U mnie to zwykła 500 l wygrzewana do 60*C.

Nie patrz na dział o buforach, bo tam jest przerost treści nad formą nie mający nic wspólnego z cop-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego centralnego wodnego ani bufora ani również podłogówki, tak że pojęcia nie mam o co ci chodzi :o.trzna

Mnie powietrzna pompa ciepła z zasobnikiem 300l do podgrzewania wody kosztowała dokładnie 2400 zł wraz z podłączeniem 3000 zł , pojęcia nie mam skąd masz takie ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu przypuszczenia i domysły, twoja teoria nie pokrywa sie z praktyką. Owszem dla -20 oC te temperatury będą wysokie ale ile mamy godzin/dni z taką temperaturą?

Skad wiesz jak jest temperatura w pomieszczeniu technicznym gdzie jest bufor? Masz takie pomiary, podziel sie z nimi, zawsze to lepiej miec rzeczywiste dane niz wydumane teorie. Dlaczego ma nie wystarczyc w II taryfie? i znowu teoretyzowanie. Zapytaj R&K dlaczego nie grzeje w 100% kablami w II taryfie, zapytaj Kaszpira dlaczego nie grzeje pompą tylko w II taryfie. Moze zamiast wymyslania nowych teorii poczytaj jakie mają doswiadczenia ci którzy grzali tylko w II taryfie i z tego zrezygnowali. Wniosek z ich wypowiedzi jest jeden. Koszty wzrosły ale poprawił sie komfort.

Bufor nie ma sensu przy grzejnikach wodnych poniewaz te grzejniki pracuje na wyzszych temperaturach i niestety bufor musiałby byc grzany do wysokich temperatur, co innego podłogówka jako grzejnik niskotemperaturowy. Tak to jest jak sie bufor widziało tylko na zdjeciu a praktyka jest zadna.

 

Bo to jest kolejny teoretyk, który jeszcze nie mieszka, a już wie, że w swoich 30-40t wylewek i ścianach z BK zakumuluje energię na tydzień.

 

Dobrze, że przypomniałeś o R&K, bo wielu chyba zapomniało. Czy u M.A.G-a nie było podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego centralnego wodnego ani bufora ani również podłogówki, tak że pojęcia nie mam o co ci chodzi :o.trzna

Mnie powietrzna pompa ciepła z zasobnikiem 300l do podgrzewania wody kosztowała dokładnie 2400 zł wraz z podłączeniem 3000 zł , pojęcia nie mam skąd masz takie ceny?

 

Jaki to zasobnik i pompa, że taka tania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przymierzałem się do budowy domu to zacząłem liczyć co i jak z przyłożeniem na oś czasu.

I wyszło, że przy prądzie w domach do pow. do 110 m2 to opłacalnym jest iść w kable, przy 110-160 m2 to buforek z grzałką a powyżej 160 m2 to PC.

Wynika to z nakładu finansowego na instalację i kosztów jej użytkowania które przyrównywałem do jednostki czasu 15 i 20 lat.

Dlatego ja poszedłem w bufor z grzałką, siostra idzie w kable (83m3) a zięć jeszcze się waha pomiędzy kablami a buforem z grzałką (112m2) ze względu na idealną południową ekspozycje dachu (pod PV).

Obydwoje planują cwu mieć w osobnym baniaku podobnie jak ja mam. Tak wychodzi ekonomiczniej niż jeden duży baniak z wężownicą wewnątrz oraz łatwiej wysterować dwa niezależne układy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J...

Obydwoje planują cwu mieć w osobnym baniaku podobnie jak ja mam. Tak wychodzi ekonomiczniej niż jeden duży baniak z wężownicą wewnątrz oraz łatwiej wysterować dwa niezależne układy.

 

Zaden problem wysterowac grzanie bufora i cwu. To robi jedna automatyka, dla mnie łatwiej wysterowac to i to razem. Po co dwa baniaki jak mozna jeden, szczegolnie ze niektórym szkoda nawet 0,5 m2. To czy ekonomiczniej to kwestia dyskusyjna, dobry zasobnik cwu z nierdzewki to ponad 3500 zł z praktycznie zadnym sterowaniem. Bufor bez wezownicy tez kosztuje chyba ze wykonany samodzielnie, ale nie takim tu mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kupuje prądu na giełdzie tylko w PGE i na razie problem mnie nie dotyczy,

 

Hahaha, tak i PGE specialnie dla ciebie będzie tę energię wyciągał spod stołu i sprzedawał poniżej ceny rynkowej, żeby nie niszczyć twojego dobrego samopoczucia.

Moderowano

Z takimi cenami energii jak teraz grzanie z COP = 1 stanie się nie opłacalne.

Edytowane przez Tomaszs131
Polityka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jedziesz na II taryfie i o 21 potrzeba kąpiel brać a tu grzanie w podłogę idzie a woda w baniaku ma 36*C, to trochę kicha.

Bywam w takim domu co ma baniak (800) z wężownicą i właściciel bardzo narzeka na taki układ.

Ja mam oddzielnie i zawsze gorącą wodę do kąpieli przy 5 osobach, dlatego chwalę oddzielny układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jedziesz na II taryfie i o 21 potrzeba kąpiel brać a tu grzanie w podłogę idzie a woda w baniaku ma 36*C, to trochę kicha.

Bywam w takim domu co ma baniak (800) z wężownicą i właściciel bardzo narzeka na taki układ.

Ja mam oddzielnie i zawsze gorącą wodę do kąpieli przy 5 osobach, dlatego chwalę oddzielny układ.

 

Dokładnie m masz rację, jestem za oddzielnymi układami do cuw i co dla pradu, gazu i Pc , zwłaszcza przy podłogówkach, woda w podłodze ma 25-30 st i mycie się w takiej temperaturze grozi utrata jajek i nie tylko:) . Ponadto jak padnie ukąłd dualny to nie masz nic an ie cuw ani co a tak prawdopodobieństwo awari spada o 50%.. Kosztowo to też nie problem. ja mam 300l cuw na Pc powietrznej na 2 osoby temperatura zadana 46,5 st jest ok ale na 5 osob tzreba by dac max 55 i ustawić zawór niemieszający bo jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...