Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Taryfa G12as przy buforze

 

Masz jakąś fobię w temacie bufora? Odpowiadałem w kwestii ogrzewacza przepływowego.

 

Ale skoro się upierasz, to udowodnisz na liczbach? Przeliczając z uwzględnieniem czasu i zużycia bytowego nieopłacalność G12as? Czy tylko opierasz się na opinii Goździkowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak głownie nowo budowane, z czego wynika? ze wszytkiego po trochu. Z parametrów, lokalizacji (wbrew pozorom bardzo istotna) z wielkosci również, zapotraebowanienie na cwu wynika przede wszystkim z ilosci domowników, z jakosci instalacji cwu (ukladanie rur cwu na chudziaku w symbolicznej izolacji to powszeche zjawisko, niestety takich mamy hydraulików, ale głowna wina lezy po stronie KB, którzy w zakresie termoizolacji mają szczatkową wiedze i takie samo zaangazowanie w proces budowy nadzorowanych domów).

O błedach wykonawczych a przede wszystkim projektowych bo gówniane parametry to wina i to wyłaczna architektów. Suma tego wszystkiego daje to co daje. Co mnie bardzo dziwi bo wydanie od 0,5 do 1 mln na swoj dom i niedopilnowanie ze strony inwestora to trzeba nie miec poszanowania dla swoich ciezko zarobionych pieniedzy. Ale jak to sie mówi kazdy kowalem swojego losu.

 

Ostatnio w mojej okolicy powstaje mnóstwo nowych domów w wiekszości pięrowych i maja w sumie wszystkie okna balkonowe minimum podwojne , do kibelka normalne, Zakładając nawet ze są wstawione nez mostków termicznych to i tak sa gorsze termicznie od najgorszej sciany i nagrzanie tego to wymaga niezłej ilości ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakąś fobię w temacie bufora? Odpowiadałem w kwestii ogrzewacza przepływowego.

 

Ale skoro się upierasz, to udowodnisz na liczbach? Przeliczając z uwzględnieniem czasu i zużycia bytowego nieopłacalność G12as? Czy tylko opierasz się na opinii Goździkowej?

 

Moj klient który sobie dokladnie to przelicza i notuje czasy zalączenia I taryfy nie jest bynajmniej jak to dowcipnie okresliłes Gozdzikową. Jezeli chodzi o liczby to opłacalnosc tej taryfy czyli G12as w stosunku do G12w lub G13 jest rózna w zaleznosci od dystrybutora. Podaj lokalizację dla której mam cos policzyc. Dla wszystkich na pewno liczył nie bedę. Wcacając do kwesti ogrzewacza przepływowego to G12as jest wyjątkowo niekorzystna dla niego. Dlaczego? dlatego ze zdecydowana wiekszosc czasu gdzie wykorzystujemy cwu to przedział miedzy 6 rano a 22 wieczorem czyli to czas I taryfy, uzywanie po 22 to zaledwie kilka procent calosci wykorzystania cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

1) żaden przepływowy podgrzewacz nie zapewni takiego komfortu jak pojemnościowy

2) jeżeli planujesz pv to mozna darować PC /cuw i nawet jak pv nie zrobisz to weźmiesz taryfę G12w i nie będzie problemu koszty cie nie zjedzą.

3) Kup porządny bojler 150-200 litrów bo bez względu na źródło prądu moc grzałki nie jest zbyt duża.

4) do kuchni kup 10 litrowy inoxowy podgrzewacz z grzałką 2 kw , w bojlerze zawsze starczy ci wody ale jak pracując w kuchni zaczniesz korzystać ze zlewu to zabraknie wody do kąpieli.

 

Dlatego z programu skorzystałem tylko z PC do cuw , a pv sobie odpuściłem.

 

ad. 1. Gdzieś czytałem o ponoć bardzo dobrym (opinia użytkownika) przepływowym podgrzewaczu dużej mocy, chyba rzędu 8-16kW z jakimś sterowaniem "yntelygentnym" i możliwością regulacji mocy w 3 zakresach (8, 12, 16) oraz regulacją przepływu. Ponoć jeden daje radę na cały dom, nawet zakładając, że 2 osoby jednocześnie korzystają z prysznica. Znaczy z 2 pryszniców, żeby była jasność ;) Myślałem, że znane są forumowiczom takie egzemplarze, nie tylko małe grzałki po 2kW.

ad. 2. Nie jest kwestią robić czy nie robić PV. Pewnie, że prawdopodobnie lepiej byłoby grzać prądem bez PV i pokombinować z buforem, akumulacją i II taryfą, ale przy nowych domach trzeba spełnić jakieś tam normy OZE w zapotrzebowaniu na energię. Jeśli podstawię COP=1 to nijak mi nie wyjdzie ta norma, nawet nie wnikam ocb w niej, bo wiem, że muszę mieć jakieś dodatkowe źródło odnawialnej energii. Dlatego PV.

ad. 3. Tak zrobię ;)

ad. 4. Zastanawiałem się nad ABO-ABO. Jeśli już bojler, to żadnych przepływowych. W kuchni będzie używana raczej zimna woda, rzadko ciepła. Mycie naczyń = zmywarka. Ewentualnie czasem większe rzeczy typu blacha czy patelnia to w zlewie. A tak to nie potrzeba ciepłej za dużo. Chyba więc inwestycja nieopłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w mojej okolicy powstaje mnóstwo nowych domów w wiekszości pięrowych i maja w sumie wszystkie okna balkonowe minimum podwojne , do kibelka normalne, Zakładając nawet ze są wstawione nez mostków termicznych to i tak sa gorsze termicznie od najgorszej sciany i nagrzanie tego to wymaga niezłej ilości ciepła.

 

Podwójne szyby? jezeli tak to na ogół nie spełniaja WT2017, alez ci architekci oszukują w charakterystykach energetycznych. Przeciez takie projekty nie powinny otrzymac PNB. Nie bedzie dobrze, ale kasta architektów jest chyba nie do ruszenia, co da program czystego powietrza jezeli przedstawicie zawodu publicznego zaufania robią takie przekrety. czy to z niedouczenia czy z pazernosci na kazdy grosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich na pewno liczył nie bedę.

 

 

Wybierz najwygodniejszą dla Twojego stanowiska.

 

G12as jest wyjątkowo niekorzystna dla niego. Dlaczego? dlatego ze zdecydowana wiekszosc czasu gdzie wykorzystujemy cwu to przedział miedzy 6 rano a 22 wieczorem czyli to czas I taryfy

 

Której cena jest taka sama, jak w G11, czyli najtańsza z "drogich" stref.

 

Czekam na wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójne szyby? jezeli tak to na ogół nie spełniaja WT2017, alez ci architekci oszukują w charakterystykach energetycznych. Przeciez takie projekty nie powinny otrzymac PNB. Nie bedzie dobrze, ale kasta architektów jest chyba nie do ruszenia, co da program czystego powietrza jezeli przedstawicie zawodu publicznego zaufania robią takie przekrety. czy to z niedouczenia czy z pazernosci na kazdy grosz.

 

nie szyby okna tzn tafle szkła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak głownie nowo budowane, z czego wynika? ze wszytkiego po trochu. Z parametrów, lokalizacji (wbrew pozorom bardzo istotna) z wielkosci również, zapotraebowanienie na cwu wynika przede wszystkim z ilosci domowników, z jakosci instalacji cwu (ukladanie rur cwu na chudziaku w symbolicznej izolacji to powszeche zjawisko, niestety takich mamy hydraulików, ale głowna wina lezy po stronie KB, którzy w zakresie termoizolacji mają szczatkową wiedze i takie samo zaangazowanie w proces budowy nadzorowanych domów).

O błedach wykonawczych a przede wszystkim projektowych bo gówniane parametry to wina i to wyłaczna architektów. Suma tego wszystkiego daje to co daje. Co mnie bardzo dziwi bo wydanie od 0,5 do 1 mln na swoj dom i niedopilnowanie ze strony inwestora to trzeba nie miec poszanowania dla swoich ciezko zarobionych pieniedzy. Ale jak to sie mówi kazdy kowalem swojego losu.

 

Mój domek asolt liczył i to co mam w stopce dało około 10000kWh na samo ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć w googla "okno podwójne", skoro nie wiesz co to.

 

Ty wiesz lepiej, Ty wiesz wszystko najlepiej. Nie wszyscy posiedli wiedzę na Twoim poziomie dlatego zdarza sie im nieraz okreslic cos mniej precyzyjnie. Wracając do okien z podwójnymi szybami to czasem licze takie domy. Nie mysl ze wszyscy teraz instalują tylko okna z potrójnymi szybami, ale tak to jest jak sie widzi tylko koniec własnego nosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domek asolt liczył i to co mam w stopce dało około 10000kWh na samo ogrzewanie.

 

20cm EPS w podłodze, 20cm grafitu na elewacji, 30cm styro na stropie i 10000kWh/147m2=68kWh/m2 na samo CO? Bez wentylacji i CWU? Nawet jak na Białystok to dla mnie szok. Szybciej poza kołem podbiegunowym bym się spodziewał.

 

A jak to się ma do rzeczywistości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20cm EPS w podłodze, 20cm grafitu na elewacji, 30cm styro na stropie i 10000kWh/147m2=68kWh/m2 na samo CO? Bez wentylacji i CWU? Nawet jak na Białystok to dla mnie szok. Szybciej poza kołem podbiegunowym bym się spodziewał.

 

A jak to się ma do rzeczywistości?

 

Od cholery dużo i mnie też wychodziły jakieś pojebane kosmosy ale znalazłem na to sposób olałem ciepłym moczem. Teraz wiem ile mam zużycia kwh bo 15 latach wiem jakie mam zużycie roczne i dobowe np przy -30 st c i silnym wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domek asolt liczył i to co mam w stopce dało około 10000kWh na samo ogrzewanie.

 

Jak to jest możliwe że tyle Ci wychodzi?

Ja mam prawie 150m2 ogrzewanej powierzchni (PUogrzewana wg projektu 116m2 jest trochę więcej)Temp ustawiona 22,8-23,5

Puszczam kominem przez 7mc okresu grzewczego w drugim sezoni ok12000kWh w tym będzie mniej.

Ściana 20biały podłoga 12cm(9grafit+3biały) dach 28)średnie parametry) Reku DIY i GWC DIY+ Solary DIY co w tym okrecie praktycznie nie grzeją.

Na CO i CWU spalam uwzględniając sprawność 60-70% (7200-8400)

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

dawno na Muratora nie zaglądałem, a widzę że o buforach się temat przewija. Z doświadczenia wiem, że użytkowników takich wynalazków jest mało więc podzielę się swoimi uwagami.

 

Mam bufor 1500l - a w nim 3 grzałki po 2kw. Ocieplenie bufora po minimum 50 cm z każdej strony (jedynie od spodu jest 20cm). Do tego podłączone 3 panele solarne płytowe wodne.

Dom 150 m - energetycznie wybudowany jak najbardziej poprawnie. Użytkowników 4rech w tym 2 kaczki lubiące ciepłą wodę :)

 

Poprzedni rok zamknąłem na poziomie 13000 kWh. Gazu brak. Prąd 3 taryfowy. Rachunek za cały rok w granicach 4000 zł.

Ogólne doświadczenia z użytkowania bufora - JEST MEGA SUPER.

można wiedzieć, ile cię kosztował ten bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj klient który sobie dokladnie to przelicza i notuje czasy zalączenia I taryfy nie jest bynajmniej jak to dowcipnie okresliłes Gozdzikową. Jezeli chodzi o liczby to opłacalnosc tej taryfy czyli G12as w stosunku do G12w lub G13 jest rózna w zaleznosci od dystrybutora. Podaj lokalizację dla której mam cos policzyc. Dla wszystkich na pewno liczył nie bedę. Wcacając do kwesti ogrzewacza przepływowego to G12as jest wyjątkowo niekorzystna dla niego. Dlaczego? dlatego ze zdecydowana wiekszosc czasu gdzie wykorzystujemy cwu to przedział miedzy 6 rano a 22 wieczorem czyli to czas I taryfy, uzywanie po 22 to zaledwie kilka procent calosci wykorzystania cwu.

 

W PGE mazowieckie przewaga G12W (0,36/0,66) nad G12as (0,18 czy 0,19/0,56) jest mocno wątpliwa. Bo przy 1,5m3 to co my w te 2h dziennego okienka zyskamy? Natomiast w nocy można go znacznie taniej naładować do wysokiej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...