Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak robił arturo72. Szukaj w jego dzienniku budowy(o ile go nie skasował). Tyle, że on wylewek miał więcej niż ty planujesz. Pamiętaj tez, że płyta w dół będzie jednak gorzej akumulować niż w górę.

Na pytanie aktualnie nie odpowie, bo aktualnie ma bana....

 

Wydaje mi sie ze Arturo ma podłogówkę wodną a nie elektryczną. Kabelki na płycie a w zasadzie w jej górnej warstwie ma R&K, frezował on płytkie rowki w płycie i tam zalewał kable wylewka samopoziomującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze Arturo ma podłogówkę wodną a nie elektryczną. Kabelki na płycie a w zasadzie w jej górnej warstwie ma R&K, frezował on płytkie rowki w płycie i tam zalewał kable wylewka samopoziomującą.

 

On ma PC + wodną podłogówkę o ile pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co ma 8cm wylewki wspolnego z brakiem styropianu?

Skoro nie dasz izolacji nad płyta to musi ona być pod nią. 20cm minimum, najlepiej pewnie coś koło 30.

 

Pod plyta ma być 20cm xpsa. Więc doszedłem do wniosku że styropian między plyta a wylewka nie ma sensu bo odizolowuje płytę. Pomyślałem że xps wystarczy jako ocieplenie od podłoża.a styropian pomiędzy plyta a wylewka to po prostu wydanie kasy na coś czego nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzenie na inne zródła ciepła bo tylko rzekomo wzrosnie koszt energii elektrycznej a inne nosniki energii nie to czysta demagogia. Energia elektryczna jest wytwarzana z roznych nosników w tym i gazu, jego cena tez wzrosnie, tak samo jak wegla w przypadku którego zaistnieją blokady admistracyjne dla ograniczenia smogu.

 

Myślę że to trafne stwierdzenie. Trzeba popatrzec na to w szerszym spektrum. Każdy producent/dostawca mało ważne czy to gazu, węgla czy zwykły przedsiębiorca nie będzie obojętnie patrzył na podwyżka ceny prądu. Bo prąd to jedna ze skaldowych kosztów jakie ponosi jego przedsiębiorstwo. Więc podwyżka prądu, jest podwyżka wszystkiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o 4-5cm wylewki bo resztę zaakumuluje plyta. Przez to że zrezygnuje z styropianu zyskam kilka cm( i zł

 

Przy rurach zalecają min. 3,5 cm powyżej górnego poziomu rur. Ale to też na styropianie i chodzi głównie o to, żeby wylewka była nośna pływając na styro. Kable daje się nawet w warstwie kleju pod płytkami.

Więc tak naprawdę pytaj ekipy od wylewek, ile najmniej (pewnie przyda się też odpowiednia receptura na wylewkę) mogą dać, żeby to nie odspoiło się i nie popękało. Być może dobrym wyjściem będzie beton z gruchy - ale tu trudniej będzie go zatrzeć i wypoziomować. Ale to do przemyślenia, czy nie przeszlifować go.

 

Generalnie - pewnie można jeszcze cieniej. Ale niezależnie od tego, czy 5cm, czy 2cm - to podstawowe pytanie jest "jak" żeby to się nie odspoiło i nie popękało.

 

Natomiast pamiętaj, od dostosowaniu nadproży, drzwi, okien i schodów.

 

Co do akumulacji "w górę" i w "dół" - to zna ktoś tabelę, gdzie różny jest współczynnik przewodzenia ciepła w zależności od zwrotu? AFAIK jest jeden - grawitacja nie wpływa na przewodzenie ciepła. A konwekcji w ciałach stałych trochę brakuje. Jakoś tak cząsteczki tam (z definicji) nie mogą za bardzo wędrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle się spisałem a tu tylko jedno zdanie wkleiło.

Tak więc od nowa:

 

Myślę że jeżeli zamontuję kable na płycie fundamentowej i zaleje to wylewką o grubości 6 cm, to otrzymam taka samą grubość betonu do akumulacji ciepła (jak nie grubsza) jak w przypadku styro+8 cm wylewki. Płyta dotykajac kabli musi przejąć z nich ciepło tak czy siak. Wiec odpada mi koszt za styro i siatkę zbrojeniową. jednak martwi mnie możliwość odspojenia się wylewki od płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie kable w płycie?

 

może można, ale warto chyba pamiętać o tym, co spotkało kiedys budowlanego_laika - on co prawda miał w płycie OP, ale to chyba niewiele zmienia

i nie popełnić tego samego błędu....

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?200323-Pęknięcia-na-ścianach-działowych-płyta-fundamentowa&p=5813517&viewfull=1#post5813517

 

i potem jeszcze

Jak widać w tym wątku, teorii powstania pęknięć jest sporo. Nie jest też do końca stwierdzone czy jest to jedna z nich, czy też kumulacja dwóch albo większej ilości.

 

Po modyfikacji sposobu grzania kotła, o której pisze HenoK, nie zauważyłem nowych spękań. Początkowa moc kotła (jedna grzałka) 2 kW przez godzinę grzania aktualnie daje parametry wody ok. 27/24-25*C (zasilanie/powrót), późniejsza (dwie grzałki, moc maksymalna w tym układzie) 4 kW daje ok. 30-31/25*C.

 

Sprawa odszkodowania z OC inżyniera w firmie Allianz trwała 7 miesięcy. Tu o niej piszę. Odszkodowanie objęło tylko likwidację rys, nie dotyczy likwidacji przyczyn spękań. W przypadku powstania nowych rys (odpukać), oczywiście będę dalej występował z roszczeniami do Allianz.

 

Dla nowych inwestorów może to być niezła lekcja. Rady mogą być takie (niektóre oczywiste):

- rurki albo kable umieścić w tradycyjnej wylewce albo w środku grubości płyty,

- stosować EPS 200 pod płytą albo XPS, nawet bez względu na obliczenia,

- nie odprowadzać wody opadowej do drenażu,

- zadbać o odbiór przez kierownika budowy materiału do podbudowy,

- zbadać geotechnicznie stopień zagęszczenia podbudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...