Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Butle w różnych cenach kupowane więc trudno policzyć prąd też trudno przeliczyć bo G12W a proporcji nie znam.

Tak na pałę to gaz z butli to 35-40 gr/kWh ale marna sprawność zrównuje a nawet przebija drogą taryfe.

Więc finansowo powinno wyjść na plus bo sporo też idzie w taniej taryfie.

Latem faktycznie powinno być ok. Zimą wsumie też bo brak bytowych pokryje tańsza kWh z CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Butle w różnych cenach kupowane więc trudno policzyć prąd też trudno przeliczyć bo G12W a proporcji nie znam.

Tak na pałę to gaz z butli to 35-40 gr/kWh ale marna sprawność zrównuje a nawet przebija drogą taryfe.

Więc finansowo powinno wyjść na plus bo sporo też idzie w taniej taryfie.

Latem faktycznie powinno być ok. Zimą wsumie też bo brak bytowych pokryje tańsza kWh z CO.

 

Liczy się komfort i nowoczesność. Nie warto tak grosz do grosza porównywać. Wspominałeś, że planujesz zainwestować w PC (klimę). W ślad za tym OEP będzie rzadziej używana na czym stracisz nie tylko Ty, ale straci również górnictwo oraz przemysł chemiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się komfort i nowoczesność. Nie warto tak grosz do grosza porównywać. Wspominałeś, że planujesz zainwestować w PC (klimę). W ślad za tym OEP będzie rzadziej używana na czym stracisz nie tylko Ty, ale straci również górnictwo oraz przemysł chemiczny.

 

Liczę bo tak mam i to lubie:) Komfort na plus i koszty też na plus. Dzisiaj co miesięczne spisanie licznika raczej nie spowodowało opadnięcia kopary gotowanie i pieczenie na prądzie jest ok. 222kWh 42kWh droga 180tania(17,5kWh CWU)

A co do klimy to raczej wyjdze taniej jak groch bo w okresie początku i końca sezonu sprawność marna. Sporo CWU wtedy jeszcze leci z PV i solara. A kocioł swoje musi wziąć na niewygaśnięcie. CO w tym okresie jest symboliczne a węgla idzie sporo.

Pozatymv klima ma kiedyś współgrać z grzałką do podłogówki i docelowo PV pokrywające ok 50% potrzeb Bytowe CO+CWU+Bytowe.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górnictwo w Donbasie ?

 

Ja swój piec wywiozłem na złom. Od 29.11.2018 mam gaz. Jak by tego było mało do świąt BN zainstalowałem 4 klimy, każda 3,5 kW. W klimy nie będę już inwestował, a w "prawdziwą" PC PW. W marcu kupiłem złom PC z zamiarem wykorzystania tylko hydroboksu. Ale z czystej ciekawości poskręcałem wszystko "do kupy" i złom ruszył, tak jak by był sprawną PC. Zdaję sobie sprawę, że może się "rozsypać" w każdej chwili, ale elementy hydroboksu będą do wykorzystania, jak w planie "A". Mam znajomego f-gazowca, więc w razie czego pomoże. PC to inwerter z przed 10 lat, więc nie jest A++++ i sterowanie ma uboższe i sterownik nie jest taki ładny, bo pożółkły, czujnik przepływu jest tylko klapkowy. Więc brakuje trochę bajerów montowanych w najnowszych PC. Ale... Cena była za złom.., a nie jak za używaną, ale sprawną z gwarancją rozruchową 7 dni.

 

Uwaga dot. OEP była adresowana do Kolegi @kuliboob. On się przymierza do zakupu klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Napiszę w tym wątku bo tu są odpowiedni czytelnicy :)

 

Walczę podobnie jak budowlany_laik o zbicie temperatury w domu zanim przyjdą upały.

 

Dobre 2 tygodnie temu wyłączyłem CO bo szło z pogodówki, skoro w dzień bywało 8-10 , a w nocy 2-3 stopnie.

 

Od weekendu dorzuciłem na poddaszu przenośny klimatyzator 2.5 kW (strasznie to głośne ale taki mi się został) na poddaszu i przez 2-3 godziny zbijam temperaturę w sypialniach od południa zrzucając ciepłe do łazienki (tam jest otwarte okno), czyli ogrzewanie z COP 2.5 jest :p

 

Utrzymuje temperaturę do 22 stopni, a zwykle o tej porze było minimum 24.5 (tyle zostawało po zimie).

 

Na parterze w salonie jest split, ale on na razie nie musi zbytnio pracować.

 

Chłodzenie w godzinach 10-13 tak aby nie dopuścić do przegrzania. Widzę już, że to zda egzamin.

 

Na tą chwilę dorzucenie PV 2.5 kWp załatwia koszt chłodzenia, a i pozwala za darmo dogrzewać w okresach przejściowych, co generalnie daje obniżenie ilości energii potrzebnej do ogrzania domu z sieci o dobre 70% względem ogrzewania gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia zbijam temperaturę. Roletami bypasem i GWC. Doszedłem do 21-21,5* ale to już pewien dyskomfort powróciłem do rekuperatora i wyłączyłem GGWC i temperatura zaczyna rosnąć.

Znowu odpaliłem GGWC i będę mocniej dmuchał w nocy. jak utrzymam 21-21,5*C aby mieć zapas na armagedon. Przydałabyś się klima 2,5kW ale sknera jestem co roku chce założyć ale w ty mroku chyba znowu wąż się zaciska ,ale jak wspomnę zeszły rok..........

 

Wykres z tygodnia

 

wyk.jpg

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile pompujesz m3/h, że tak szybko zbija temperaturę?

 

Ja zasłaniam rolety od wschodu, by-pass w reku (70 m3/h) uruchamia się powyżej 22*C temperatury wewnętrznej, a GGWC powyżej 21*C zewnętrznej (także aktualnie wyłączony). Może coś tu zmienić?

 

Na razie zwiększyłem dmuch na 120 m3/h. Chyba przestawię by-pass by załączał od 21*C.

 

Mam 22,3*C wewnątrz teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 200m3/h(w niektórych miejscach domu wyczuwalny ruch powietrza. bypas cały czas włączony. GGWC od 20*C pompka na minimum a za chłodnicą ok14*C rolety zależnie od nasłonecznienia ale zawsze jak świeci.

Tylko baba marudzi że chłodno więc to co robię trochę zależy od dnia (bypas/GGWC/rolety)

Staam się trzymać te 21-22*C

Teraz parter 21,3 petro 21,6 dzień deszczowy i 17*C to od rana lecę przez reku i na 120m3 aby babę zadowolić:)

 

Moja buda bardziej dziurawa więc też bardziej traci przez ściany i dach

 

Zmieniam konfigurację filtrów na lato z f3+f7 na f3+f5 aby móc te 400-450m3 wydusić w nocy szczycie sezonu

 

W stosunku od zeszłego roku odpadło wiele bytowych bo miałem kuchenkę i piekarnik gazowy.

Starm się gotować też energo oszczednie wolnowar w nocy lub na nadwyżkach ze słońca lub szybkowar więc też zyski bkytowe spadają lub są przekierowane na noc jak jest chłodniej.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lita deska na podłogówce? Podobno się nie da :p

 

Kto twierdzi, że się nie da?

 

Grzeje normalnie. A przy prądzie nawet lepiej od kafli, bo zwiększa bezwładność (czyli tak, jakbyś miał grubszą wylewkę).

 

Dosyć często wrzucany wykres/schemat doboru grubości wylewki (jest też na 23 stronie wspomnianego kompendium Devi)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=395752

 

w ćwiartce "rodzaj posadzki" upraszcza wybór uzależniając go tylko od okładziny wierzchniej, a pomijając parametry samej wylewki. A przecież tak naprawdę chodzi o średnią lambdę tego, co jest między kablem/rurą a powietrzem. Czyli im niższa lambda takiego pakietu, tym cieńsza wylewka nam wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Podsumowaniem sezon w końcu

Z ciekawostek

Założyłem klime i mam wszystko w powazaniu

Rachunkami i walka o kWh już dawno przestałem się przejmować

Dołączam się do przedmówcy. Podaj parę szczegółów i może fotek.

 

W tym roku u mnie zdecydowanie nie mam potrzeby dodatkowego schładzania (dbam o to, ale też lato chłodniejsze) - dobiłem maks. do 24*C, a to jeszcze jest dla mnie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowaniem sezon w końcu

Z ciekawostek

Założyłem klime i mam wszystko w powazaniu

Rachunkami i walka o kWh już dawno przestałem się przejmować

 

Również założyłem "klimę" (Midea Mission Extreme 3,5 kW; koszt z montażem 3 tyś zł) - w domu w zimie było ciepło jak nigdy dotąd, a rachunek "śmiesznie" niski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...