Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam liczyć że te 20 m2 zje mi dodatkowo 2 tysiace czystego prądu.

Podłogówka ma z 8cm wylewki, więc raczej nie ma co liczyć ze będzie jakaś duża akumulacja ciepła?

Ile może mi to zjeść dodatkowo, dobrze to myślę?.

 

JA takie coś zbudowałem takie coś samemu

 

Za ten sezon grzewczy klimy zjadły 1800kWh

Podłoga 2000kWh. Na 150m2

Jak twój dostawca pradu ma okienko dzienne w taniej taryfie to 8cm betonu razem z klima to już wypas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie lepiej już zamontować maty grzewcze lub kable grzewcze? Rozpierducha i tak Cię czeka ale może będzie mniejsza. Kable są tanie, dobierz tani sterownik a nie baw się rurkami i kociolkami. Wydaje się to być prostsze rozwiązanie w montażu a i temperaturę są ustawisz jaką dusza zapragnie.

 

Rurki już są, tak więc ta opcja odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA takie coś zbudowałem takie coś samemu

 

Za ten sezon grzewczy klimy zjadły 1800kWh

Podłoga 2000kWh. Na 150m2

Jak twój dostawca pradu ma okienko dzienne w taniej taryfie to 8cm betonu razem z klima to już wypas

 

Tak, g12w, od 13 do 15 jest tania. Z PV też trochę energi powinno jeszcze zostać. U mnie w wiatrołapie chłodno(drzwi szczelne, nowe z 4 szybami) , te 5m2 dogrzać nie sprawi że zostanę bankrutem, rurki i tak już puszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dom według ozc ma zapotrzebowanie 9000kwh na rok.

 

Mam liczyć że te 20 m2 zje mi dodatkowo 2 tysiace czystego prądu.

Podłogówka ma z 8cm wylewki, więc raczej nie ma co liczyć ze będzie jakaś duża akumulacja ciepła?

Ile może mi to zjeść dodatkowo, dobrze to myślę?.

 

8cm we współczesnym domu to wystarczająca akumulacja. Ale ta 9000kWh to na ile wychodzi na m2? Mam nadzieję, ze to nie z ciepliwlasciwie.pl - bo to żadne OZC.

Jakie obciążenie cieplne? 100W/m2? Raz, ze może być za mała akumulacja. Dwa wskazane znacznie przewymiarowane źródło ciepła, żeby w dwie godziny dziennego okienka dogrzać.

Prz kaloryferach, żeby grzanie prądem nie doprowadziło do bankructwa, potrzebujesz sporego, odpowiednio dobranego bufora. I nie mieszaj w jednym układzie grzejników z podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniosło mnie z tymi 8cm, jest około 5cm

 

Cementowa? I w tym masz rurki podłogówki?

 

Z ciepła właściwego mam 65kwh/m2, z ozc 110kwh/m2.

 

Nie odwrotnie? CW nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych i tym samym zawyża ilość kWh 2x i więcej przy WG a 3x i więcej przy WM.

 

70w/m2 współczynik strat ciepła w odniesieniu do powierzchni. Dom liczy sobie 89m2.

 

Jak chcesz grzać w 10 godzin taniej strefy to 70W/m2 x 24 h / 10h plus zapas (devi zaleca dodanie 20%) = 201,6W/m2 czyli ponad 4kW@20m2

Jest to strasznie dużo. Druga sprawa to temperatura podłogi przy takim obciążeniu. Pewnie nic drewnianego ani drewnopodobnego tego nie przeżyje. Płytek wielkoformatowych tez bym nie ryzykował (chyba, że jesteś pogodzony z widokiem pęknięć, które mogą się pojawić - ale oczywiście nie muszą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, g12w, od 13 do 15 jest tania. Z PV też trochę energi powinno jeszcze zostać. U mnie w wiatrołapie chłodno(drzwi szczelne, nowe z 4 szybami) , te 5m2 dogrzać nie sprawi że zostanę bankrutem, rurki i tak już puszczone.

 

Umnie te wiatrołap jest zimny zawze był. Ograniczone zyski bytowe słoneczne. Mam tam ustawie małe przepływy 0,5l/min.

Sterowanie podłogi to czujim przyklejny do podłogi gdzieś pod meblem. Jak masz trochę drygu do dłubania w hydraulice i elektronice to taki kociołek sam zrobisz taniej. Grzałka 2kw bez termostatu Rura 5/4-6/4 trójnik i kolano. Sterownik czasowy, dwa w1209, jak kolwiek zasilacz 12V i i przekaźnik SSR. Ale dłubiesz na własna odpowiedzialność DIY może zabić jak niewiesz co robisz

Raczej nie pójdziesz z torbami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Panowie podepne sie troche. Jaki kable daliscie jako przylacze do domku grzanym z cop 1? W tym indukcja i grzanie tylko w taniej taryfie? 5x10 czy 5x16??

W cieplo wlasciwe wychodzi 6 kw na grzanie max przy -20. Pewnie taki kociol 9 kw by wystarczyl. Pzd

 

Nie pytaj jaki mamy kabel ale jaki Ty powinieneś mieć. Są kalkulatory, ale masz na pewno projektanta instalacji, więc zadzwoń do niego, pomoże, wyliczy, doradzi.

 

U mnie 5x70 YAKY.

Ponad 100m i w założeniu 30kW musi być w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 50 mb do skrzynki. Nie mam projektu elektrycznego. Jeden elektryk mowi ze 5x10 wystarczy drugi 5x16. Roznica 24 zl i 36 zl za mb.

 

Poszukaj kalkulatorka spadku napięcia. 10mm2 zazwyczaj wystarcza.

Aluminium też do rozważenia.

 

A czy 4x czy 5x - to kwestia układu sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka kumulacja powiedzmy ogrzewanie 9 kw boiler 3 kw i jakas indukcja ze 4 kw to w sumie 16 kw. I wyskoczylo:

Maksymalny możliwy prąd =42.622A

przy przekroju S=10mm

Spadek napięcia=2.643V na pojedynczej żyle dla prądu=30.918A

Procentowy wskaźnik=0.383%

Max rezystancja żyły w temperaturze 20stC =0.093 om.

To dobrze czy zle bo zielony z elektryki..:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka kumulacja powiedzmy ogrzewanie 9 kw boiler 3 kw i jakas indukcja ze 4 kw to w sumie 16 kw. I wyskoczylo:

Maksymalny możliwy prąd =42.622A

przy przekroju S=10mm

Spadek napięcia=2.643V na pojedynczej żyle dla prądu=30.918A

Procentowy wskaźnik=0.383%

Max rezystancja żyły w temperaturze 20stC =0.093 om.

To dobrze czy zle bo zielony z elektryki..:/

 

Maksymalny dopuszczalny spadek napięcia od przyłącza ZE do licznika / rozdzielnicy w domu może wynosić 0.5%.

https://elektrykadlakazdego.pl/spadek-napiecia/

Dla 16 kW i 50 m powyższy warunek spełnia YKY 16 mm2 lub YAKY 25 mm2.

https://helukabel.pl/baza-wiedzy/kalkulator-elektryka/

Przy dzisiejszych cenach miedzi odrzuciłbym z marszu YKY i zainwestował w YAKY 25 lub 35 mm2.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki zapytam. Przy inwestycji w PV lepiej mniejsza instalacja i pompa ciepła czy większa i COP 1,zakładając że kwota możliwa do zainwestowania ta sama.

 

Patrząc na potencjalną awaryjność obu systemów wybrałbym zdecydowanie PV i COP 1. Niestety w tym przypadku zostaje CWU jeszcze, gdzie przy pompie może to być w jednym z CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...