Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

qrde kiedy to było, Jasiek pamietasz grudzień czy początek stycznia? Generalnie chodziło o to żeby ustawić czujką podłogową blokadę temp. posadzki, (np 24-25*C zależy od domu trzeba wyczuć) to ograniczenie bedzie zapobiegało wahaniom temperatury jak przegrzewaniu pomieszczeń. Bo jak o 13/22 załączy się ogrzewanie to dogrzeje posadzkę do temp progowej i zrobi przerwę. Po tej przerwie do dzieła wchodzi regulator pokojowy, on zadecyduje czy znowu włączyć ładowanie czy nie. (w zależności czy wartość zadana w pomieszczeniu została osiągnięta np. 21*C). tak to było w telegraficznym skrócie. Ja miałem problem z tzw. offsetem na sterownikach, bo nie na początku pojąć czemu ogrzewanie się włącza mimo że jest osiągnięta wartość zadana powietrza. Dopiero potem zauważyłem że na to ma również wpływ temp. posadzki. To załączenie następowało tylko jak posadzka była zbytnio wychłodzona w stosunku do temp zadanej powietrza. Nie mylić tego z funkcja Adaptacyjną (bo ona tak jak jest to w Auratonach u wmnich, załącza ogrzewanie przed II taryfą aby wartość zadana powietrza była osiągnięta o godzinie 13-tej, u mnie w devi 550 funkcję ta bez problemu się wyłącza). Dzięki tym zmianom (wcześniej wszytskie sterowniki chodziły tylko z czujką powietrzną) wahania temp w domu zostały praktycznie wyeliminowane. Potwierdzeniem tego jest fakt że przez dwa tygodnie żona ani razu nie dzwoniła i nie mówiła że gdzieś za zimno albo za ciepło:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mogę prosić o linka do tej tajemnej instrukcji?

Może o to chodziło :)

sterujesz temperaturą podłogi czy pomieszczenia ??

ustaw sobie optymalnie podłogę na określoną komfortową temperaturę i niech sterownik pilnuje od 13 do której ci pasuje np.23

to samo rano, nastaw na np.3 rano i do kiedy jest taka potrzeba np.8

nie patrz że częściowo chodzi z drogiej, startuje w taniej a reszta to tylko podtrzymanie

ilość kwh się nie zmieni a komfort bardzo, na rachunkach praktycznie nie zauważysz

mam u siebie 500w na 8m2 i daje radę

kwestia ustawienia sterownika

np. ogrzewanie załącza się o 3:00 z nastawą 30* podłoga, do godz. 6:00 osiągnie nastawioną temperaturę, do godz np. 8:00 sterownik ma nadal taką nastawę więc podtrzymuję

o godz. 13:00 ta sama sytuacja, nastawa 30* ale nie do 15:00 tylko do np.23:00

w innych godzinach (drogich) nastawa np.25*

przy takich ustawieniach podłoga nie wystygnie poniżej tych 25* więc nie ma możliwości żeby pomieszczenie sie wystudziło

u mnie obecnie przy takich ustawieniach na dobe zużywam ok.5kwh z tego ok.3 kwh w taniej, przy ustawieniu tylko w taniej taryfie dalej będziesz zużywał 5 kwh na dobę ale będzie chłodniej wtedy kiedy potrzebujesz, różnica w kosztach to raptem ok.0.65 zł na dobę ,komfort bez porównania;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na bank była rozrzucona rozmowa, i to na kilka ładnych dni, bo ja miałem dwa podejścia do tematu tylko mi się nie chciało skupic na początku:-)

a może masz akumulacyjne myślenie i potrzebowałeś czasu, żeby zatrybić?

dwa lata temu tłumaczył to Tobie jakiś gościu, co tak, jak ja, ma kable w wylewce... cofnij się, a zobaczysz, o czym mówię :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Przy panelach (ja planuję Pergo) dobrze chyba mieć podwójny czujnik, z pomiarem temperatury powietrza w pomieszczeniu. Inny sposób to chyba metoda prób i błędów, ale trudna jeśli ktoś często zmienia ustawienia.

.

a jak masz izolowaną podlogę?

Mam panele pergo w sypialni (i blad sa cholernie grube 9 mm) i jakies inne u dzieci (jeszcze wiekszy blad bo az 1 cm maja) pod nie podklad pod ogrzewanie podlogowe - zrezygnowalam z foli. I nie ma znaczenia pergo czy jakies inne - nie grzeje w obu pomieszczeniach (porownujac z kaflami) Styropianu mam 15 cm - 10+5 na zaklad dodatkowo izolowane pianka - goscie mowili, ze nigdy nie widzieli tak polozonego styropianu - chodzilam i czepialam sie o kazda dziurke.

samymi podłogami nie da się poprawnie sterować temperaturą w pomieszczeniu...

ciężko przełączyć na pokojowy ??

kiedyś pisałem jak wyregulować ogrzewanie...

Jasiek - ale ja wlasnie za Twoja rada mam ustawiony wogole na powietrzny z blokada temp podlogi. Ale cos jeszcze nie halo mam. Temp powietrza w taniej 25 stopni blokada podlogi byla na 33 podnioslam teraz na 35 bo zbyt szybko sie wylaczalo i nie zdazylo odpowiendio nagrzac (juz teraz wiem dlaczego) a w pokojach dzieci i wypialni temp podlogi 30 stopni. Temp powietrza w drogiej taryfie 22 stopnie. Ale musze poczytac dokladniej z tym podtrzymywaniem w dzien - jak znajdziesz to ja tez ciekawa jestem. Staram sie korzystac z Waszym rad, ale dopiero ucze sie tym sterowac wszystkim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka mała ciekawostka:)

http://www.wnp.pl/wiadomosci/161657.html

 

Jest to chore:P Piłką do metalu można położyć elektrownię atomową, a samo posiadanie na podwórzu paliwa powyżej 3 tysięcy litrów (dotyczy ON, OO, PB, LPG) wymaga stworzenia w PL planu ochrony przed terroryzmem. Najważniejsze, że ludzie mają pracę tworząc ten plan zabezpieczenia a banda urzędasów to kontroluje. Głównie ITD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może masz akumulacyjne myślenie i potrzebowałeś czasu, żeby zatrybić?

dwa lata temu tłumaczył to Tobie jakiś gościu, co tak, jak ja, ma kable w wylewce... cofnij się, a zobaczysz, o czym mówię :p

O Stary, to Ty bardziej pamiętliwy od mojej żony jesteś:-) Jak to było dwa lata temu, tzn że kabli jeszcze nie miałem i teoretyzowałem:-) No ale mojsze kable sa bardziej akumulacyjne niż twojsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Stary, to Ty bardziej pamiętliwy od mojej żony jesteś:-)

 

ja mam alzheimera i dobrze mi z tym; wujo google pamieta i za mnie i za Ciebie :p

 

No ale mojsze kable sa bardziej akumulacyjne niż twojsze.

wiemy, wiemy... twojsze są najtwojsze i gdzież czyimś do najtwojszych :p

 

Jak to było dwa lata temu, tzn że kabli jeszcze nie miałem i teoretyzowałem:-)

 

ale to akurat standard tutaj, wiec chyba nie masz wyrzutów sumienia? bo co wtedy powinien powiedzieć Arturo? :p

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tych świadectw ponoć nie będzie można sprzedać domu. Tylko jaki sens jest ich robienie, jak ktoś domu nie będzie chciał sprzedać? A nawet gdyby, to czy nie lepiej jest takie świadectwo zrobić tuż przed sprzedażą? Pr5zecież do tego momentu wiele się może zmienić!

Czystej wody złodziejstwo.

Źle do tego tematu podchodzisz.

 

Postaw się na miejscu kogoś, kto chce KUPIĆ dom. Taki, który będzie możliwie tani w utrzymaniu. Zaglądasz w świadectwo energetyczne i wiesz już z grubsza, ile ciepła dom zużywa. Przeliczasz to na złotówki i wiesz. Możesz też łatwo porównać dwa domy pod tym kątem.

 

Postaw się na miejscu kogoś, kto chce ZBUDOWAĆ dom. Też tani w utrzymaniu. Zamawia sobie OZC dla projektu, potem audytor go prowadzi za rączkę przy kolejnych zmianach w projekcie, szybko mu przelicza sezonowe zyski z docieplenia ściany albo zmiany materiału ociepleniowego. A potem generuje z tego świadectwo.

 

Świadectwa nie są dopracowane, ale to niezłe narzędzie do tego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw się na miejscu kogoś, kto chce KUPIĆ dom. Taki, który będzie możliwie tani w utrzymaniu. Zaglądasz w świadectwo energetyczne i wiesz już z grubsza, ile ciepła dom zużywa. Przeliczasz to na złotówki i wiesz. Możesz też łatwo porównać dwa domy pod tym kątem.

 

 

ja poprosiłbym o faktury za czynnik grzewczy z ostatnich 2 lat - to wystarczy; świadectwo potraktowałbym jako czynnik pomocniczy;

a w ogóle to kupuje się i tak oczami :p a pożniej jest: "widziały gały, co brały" :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...