Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ostatnie kilkanaście stron mówi wszystko ...

wystarczyło wspomnieć o zachowaniu instalacji na kablach i od razu ...

próbujecie być wyrocznią i wetujecie moje spostrzeżenia na temat systemu którego nikt z was nie ma ...

 

No to napiszę to tak. Komfort przy podłogówce czy to na kablach czy to wodnej jest identyczny skoro mamy temperatury takie jakie chcemy dla każdego pomieszczenia z osobna. Bezwładność podłogówki wyklucza sterowanie w krótkich okresach czasu. Ładujemy obie w tanich godzinach.

Dokładając sterowanie na rozdzielacze można ogrzewać tylko wybrane pomieszczenia przydławiając inne (tyle że nie ma takiej potrzeby).

Na koniec.

Ciepło od kabli czy od wody jest identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiesz dlaczego nie zrobiłem sterowania do każdego obwodu z osobna? BO TO BEZ SENSU PRZY BEZWŁADNOŚCI PODŁOGÓWKI!

mam nawet pociągnięte kable, których już wiem, że nigdy nie wykorzystam.

Uważam, że ktoś kto nie zrobił tego sterowania zrobił dobrze i że tutaj akurat nie ma nikogo takiego to tylko dobrze o nim swiadczy.

Proponuje popytać w tym wątku, znajdziesz ich bez liku.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w&p=5220703

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dlaczego nie zrobiłem sterowania do każdego obwodu z osobna? BO TO BEZ SENSU PRZY BEZWŁADNOŚCI PODŁOGÓWKI!

mam nawet pociągnięte kable, których już wiem, że nigdy nie wykorzystam.

Uważam, że ktoś kto nie zrobił tego sterowania zrobił dobrze i że tutaj akurat nie ma nikogo takiego to tylko dobrze o nim swiadczy.

Proponuje popytać w tym wątku, znajdziesz ich bez liku.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w&p=5220703

Dziekuje - poczytam. Ale nie wiem czemu tak uparliscie sie ze ta podlogowka jest tak strasznie bezwladna... Przeciez wyraznie pokazuje to, ze zmiany zachodza wlasnie dosc szybko (przy kablach nie wiem jak przy wodzie) i ze jest sterowalna i ze da sie to robic bezproblemowo...

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje - poczytam. Ale nie wiem czemu tak uparliscie sie ze ta podlogowka jest tak strasznie bezwladna...

 

Jeżeli masz kable lub rurki płyciej, to można tym sterować niemal jak grzejnikiem. Jeżeli są np. 7cm pod podłogą to tylko większa moc jest tu potrzebna. Tą można osiągnąć i przy kablach i przy wodzie!!! Tylko po cholerę, no chyba że mamy jak to lubi pisać Arturo durszlak a nie dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napiszę to tak. Komfort przy podłogówce czy to na kablach czy to wodnej jest identyczny skoro mamy temperatury takie jakie chcemy dla każdego pomieszczenia z osobna. Bezwładność podłogówki wyklucza sterowanie w krótkich okresach czasu. Ładujemy obie w tanich godzinach.

Dokładając sterowanie na rozdzielacze można ogrzewać tylko wybrane pomieszczenia przydławiając inne (tyle że nie ma takiej potrzeby).

Na koniec.

Ciepło od kabli czy od wody jest identyczne.

 

przytaknę tylko dla tego żeby nie wywoływać następnej dyskusji bez sensu ;)

 

cała burda zaczęła się od stwierdzenia że kablami można szybciej zagrzać pomieszczenie niż wodnym o tej samej mocy...

ostatnio porobiłem sobie parę eksperymentów, pomierzyłem to i tamto...

podtrzymuje to co napisałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech sie kochaja, adoruja itd tylko niech czasem poprostu otworza sie na inne mozliwosci, rozwiazania, bo decydujac sie na ogrzewanie na prad (niewazne jakie) czy pompe zrywa sie z pewnymi stereotypami i dziwne to, ze ludzie z jednej strony tak odwazni, otwarci na nowosci, na niekonwencjonalne rozwiazania nagle blokuja sie. Ja nie mowie ze kable sa the best bo nie sa - maja jakies wady chocby wlasnie niemozliwosc zastosowania innego rozwiazania i calkowite przeorganizowanie systemu CO, ale wodne ogrzewanie czy pompa itp tez maja wady i nagle wmawianie ze nieprawda

 

eh piszesz dużo i piszesz i nic z tego nie wynika, nie mówiąc już o błędnych wnioskach i rzekomej blokadzie ludzi z WOP na tzw inne możliwości :)

zauważ kto zaczął dyskusję na temat szybszego grzania podłogi przez kable względem WOP przy tej samej mocy... a i kto stale pisze że kable są lepsze

i do tej osoby skieruj swoją uwagę o dziwnej walce i kontry do tej właśnie osoby. A wady kabli które są - to są i nie znikną (choćby niemożność zastosowania innego rozwiązania), chyba że w przyszłości wynajdą ekologiczne i domowe "elektrownie" lub inne generatory. WOP pewnie że ma pewne wady.. ale nie takie o które się ją posądza, a które i ty podawałaś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz kable lub rurki płyciej, to można tym sterować niemal jak grzejnikiem. Jeżeli są np. 7cm pod podłogą to tylko większa moc jest tu potrzebna. Tą można osiągnąć i przy kablach i przy wodzie!!! Tylko po cholerę, no chyba że mamy jak to lubi pisać Arturo durszlak a nie dom.

 

mając rurki na dnie wylewki spróbuj tak podgrzać podłogę żeby była znacznie cieplejsza na powierzchni niż w okolicy rurek;)

właśnie dla tego kable są szybsze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając rurki na dnie wylewki spróbuj tak podgrzać podłogę żeby była znacznie cieplejsza na powierzchni niż w okolicy rurek;)

właśnie dla tego kable są szybsze ...

 

czyli kable na dnie wylewki tak podgrzewają podłogę że powierzchnia jest cieplejsza niż okolice kabla ?! skąd takie rewelacje bierzesz

no chyba że autor miał co innego na myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli kable na dnie wylewki tak podgrzewają podłogę że powierzchnia jest cieplejsza niż okolice kabla ?! skąd takie rewelacje bierzesz

no chyba że autor miał co innego na myśli

zrobiłem trochę pomiarów żeby sprawdzić czy jeszcze utrzymuję kontakt z własnym rozumem po ostatnim robieniu wody z niego ...

mały przykład

salon 33m2 z kablem VCD 10 /220m , kable i rurka z czujnikiem przywiązane do siatki metalowej i zalane ok.8 cm betonu na wierzchu płytki...

godz. / temp. w podłodze (czujnik ) / temp. na płytkach / temp. w pomieszczeniu

0:00 / 21,1 / 21,7 / 21,9

0:30 / 21,2 / 22.3

0:35 / 21,3 / 22,5

0:40 / 21,4 / 22,6

0:45 / 21,5 / 22,7

0:55 / 21,6 / 22,9

1:00 / 21,7 / 23,1

1:50 / 22,5 / 24,4

2:00 / 22,6 / 24,8 / 22,8

 

teraz podłoga w kuchni po nocy... ( godz. 7:30 )

czujnik w podłodze 23,3

temp. na płytkach 27,0

temp. w pomieszczeniu 23,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, temperatura w podłodze niższa niż na płytkach :D

 

w salonie leży taki włochaty dywan na jednej części...

pod nim było pod koniec 26,3 a na nim tak jak na płytkach 24,8

 

mało tego w kuchni krzesła od spodu miały 26,2 a na siedziskach 23,3, stół 23,5

 

wychodzi na to że kable są rodzajem promiennika z dodatkową masą akumulacyjną...

 

może w końcu ci co nie mogą sobie poradzić z ustawieniem sterowników na czujkach podłogowych zrozumieją dlaczego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, proponujesz zawody na grzanie podłogi na czas, ale ograniczasz "przeciwnika" (W) temp. zasilania - to oczywiście bez sensu, bo mimo że w praktyce wodniacy mający sterowania pogodowe z niego korzystają, co oznacza ograniczenie t zasilania z różnych względów (wykończenie podłogi, możliwość modulacji tj. używania mocy z zakresu min-max kotła, to wcale nie ma takiej konieczności, można jak napisał DagaAdam dać moc na max i sterować pokojowo: temp OK=stop.

Może jakaś różnica (na korzyść K) porównując K i W, tj. kable i np. kocioł gazowy mocy X kW (i pracujący z taką mocą!), byłaby przez konieczność optymalnego rozprowadzenia tej energii z kotła przez wodę - nie mam pewności czy tu ciężko osiągnąć optimum (lub na ?% się do niego zbliżyć).

 

(BTW, do kabli nie można dać sterowania pogodowego? jego ideą jest jak rozumiem bieżące uzupełnianie ciepła na podst. temp. zew. - to chyba dobre ze względu na bezwładność, tylko dochodzi temat 2 taryfy?)

 

Na marginesie - owa modulacja jest chyba przewagą kotła też z powodu mniejszego ale stałego dogrzewania, coś ludzie pisali o efekcie okresów przejściowych (odczucie chłodu mimo dobrej temp, od braku promieniowania czy cuśtam)?

 

Jeśli chodzi o sterowanie niecentralne to rzeczywiście moim zdaniem wodna stawia większe wymagania przy projektowaniu bo to jest hydraulika która rządzi się swoimi prawami i/lub wstawienia kosztownego osprzętu aby tym wysterować (swiki, cieszynianka ma np. taką strefowe wodne). Przy nowych domach które są dobrze izolowane i mają swoją bezwładność, oraz typowych domowych scenariuszach, "ambitni" tubylcy z tego rezygnują, zwykle chyba skórka nie warta wyprawki, podłogówka po całości, brak sprzęgieł czy mieszaczy, dobry projekt + korekta na rotametrach i działa. Ja przynajmniej zamierzam, choć przewody położę bo grosze a zawsze zostaje opcja.

 

Kablarze też raczej powinni mieć przyzwoity projekt z innych względów - ew. korekty to większa demolka, za mała moc to jak sądzę ból 1 taryfy, skrajnie jeszcze gorzej, za duża moc) nie mam pewności - ale chyba) też nie wskazana bo trzeba często taktować (pykać jak pisze Lobo) częściej (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable grzeją, rurka grzeje, jasiek masz walnięty czujnik w podłodze;)

 

pewnie to jak wskazuje czujnik temp zależy od umiejscowienia w posadzce, odległości od kabla..

poza tym czujnik czujnikowi nierówny.. elektroniczne też potrafią wskazywać różnice nawet i 2C

sam ostatnio przekonałem się o dokładności pirometrów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...