Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnie izolacji styro to uważam jak wyżej - ponad 15 cm to na dzisiejszy czas zbytek, w moim garażu bez ogrzewania, zbudowanym z klocków TH250 (to tylko 10cm) jest instalacja wodna - nigdy nie zamarzła.

 

Zbytek nie zbytek ale chyba zaczęliśmy iść trochę z jednego krańca w drugi. Kiedyś mówili, że 5cm wystarczy a dziś 25cm grafitu za mało. Musimy rozważyć czy budujemy dom energooszczędny czy pasywny. Ja chcę energooszczędny. Oczywiście patrząc pod kątem inwestycji te dodatkowe 5cm styropianu dało by mi niewątpliwą oszczędność za kilkanaście lat ale naprawdę boje się tych głębokich wnęk, nie wygląda to dla mnie dobrze.

 

czemu nie 50 ? a czy toś tyle dawał - jeszcze nie słyszałem - rekord na FM chyba wynosi 32 z własnego cięcia ...

A to nie powinien być żaden argument. Skoro ocieplasz na maksa to dawaj 50 ;-))))

 

Ale na jutrzejszy czas to nie będzie zbytek a dom buduje się na lata a nie na dzisiaj :)

Przykład Liwko,gdyby nie miał pompy ciepła a grzał prądem cianko by piskał :)

Arturo, przy Twojej PCi to już te 25 może być przesadą jednak. Sprawdzałeś sobie to w OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez względu kiedy dom był czy jest budowany ja patrzę na koszt budowy domu jako na całość - jeśli cały dom z wyposażeniem będzie kosztował np 300 czy 400 tys

to czym jest 1-2 tys (0,3-0,6% całej inwestycji) wydane więcej na izolację ?? nie rozumiem takiego podejścia - nie daje więcej niż 15 bo to się nie opłaca - w takim razie po co murować ? lepiej z gliny i słomy wybudować , nie robić podłogi tylko klepisko i przykryć słomą lub strzechą - będzie ciepło w zimie , chłodno w lecie , tanio i będzie się opłacać

 

Więc dlaczego nie dałeś 50cm to tylko 1% inwestycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dlaczego nie dałeś 50cm to tylko 1% inwestycji?

 

Problem jest nie tylko w kosztach, dając tak grubą warstwe ocieplenia zwiekszamy wymiary zewnętrzne domu. Jezeli w projekcie była przewidziana taka grubosc to ok, jezeli zas nie to musimy zmniejszyc powierzchnie uzytkową wewnatrz. W przypadku kontroli z nadzoru przy odbiorze domu , jezeli wymiary się nie zgadzają moze byc problem. Jezeli to jest róznica 5 cm to nie ma sie czym martwic ale jezeli 20-30 cm to nie wiadomo jaki bedzie finał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każą Ci zdrapać styropian? ;-) a co ze starymi domami ocieplanymi po latach? Wymiary się nie zgadzają o co?

 

Termomodernizację starych budynków powinno sie zgłaszac w nadzorze budowlanym i tam sie otrzymuje informacje o dalszym toku postepowania, jezeli chodzi

o niezgodność wymiarów nowych budynków to na pewno nie jest to takie śmieszne, w przypadku zmniejszenia min odlegosci od granicy mniejszej od 4 m moze sie faktycznie skonczyc nakazem rozbiórki tego ocieplenia a w innych przypadkach nie wiem. Jest to zalezne od interpretacji poszczególnych PINB

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę, że ta tabelka jest nieco uproszczona. Inne straty ciepła sa przez ścianę z BK a inne przez ścianę z silikatów.

Materiał wykorzystany na ściany nie ma tu znaczenia. W przypadku BK może się trochę przesunąć tabelka o 2cm styropianu bo tyle porównywalnie ma wsp. przenikalności BK w stosunku do styropianu.

 

Starych domów nikt nie rusza, nowe przechodzą odbiór lub zgłoszenie. Pod starymi nikt już nie składa podpisu. Podpisałbyś się czytelnie pod czymś co nie trzyma wymiarów?

Ilu z Was miało odbiór i nadzór z gminy? I czy 5cm różnicy wymiaru budynku ktoś będzie brał pod uwagę? Chyba jak mocno nadepniecie na odcisk urzędnikowi.

 

I wlasnie przy takim podjesciu zamisst 300 tys robi sie 500 bo tu 1000 tu 1000 :p

Mądre słowa. Zwłaszcza w małym domu dokładanie styropianu może generować śmieszne oszczędności bo więcej wydajemy na fajki (ja nie palę) piwko (to owszem) i inne przyjemności w zasadzie zbędne. Swiki policzyłaś już bilans roczny swojego domu na podstawie obecnego zużycia prądu? Zdaje się, że masz okna w licu muru, 20cm styro w podłodze kable grzejne a dalej nie pamiętam. Możesz w skrócie (pliz błagam najwyżej 20 zdań ;-) ) opisać swoje ocieplenie i podać prognozowane roczne zużycie prądu?

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu z Was miało odbiór i nadzór z gminy? I czy 5cm różnicy wymiaru budynku ktoś będzie brał pod uwagę? Chyba jak mocno nadepniecie na odcisk urzędnikowi.

 

 

 

Ja miałem. Na szczęście nie biegał z miarką - dołożyłem 5 cm styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to jest to, z czym ja sie nie zgadzam - mam piekarnik za 2,5 tys zl (albo i drozszy byl - gorenje najlepsy model) a mam dom jak to niektorzy mowia jak kurnik :p A wiesz co najlepsze - kazdy kto wchodzi do mega kurnika spodziewa sie czegos podobnego w srodku :) A tu zonk :p

Ale na izolacje nie zalowalam - to fakt.

 

I wlasnie przy takim podjesciu zamisst 300 tys robi sie 500 bo tu 1000 tu 1000 :p

 

swiki - urządzić dom ze smakiem i wyglądający na "drogi" można też za małe pieniądze

ja mówię o produktach AGD / RTV o porównywalnych parametrach a różniących się ceną

 

np zmywarka z Whirpool o identycznych parametrach jak Simens/Bosch to różnica 1100/2500 zł itd ...

i tu się zgodzę tu tysiąc tam tysiąc i robi się 500 tyś

 

tylko ze ja wiem ile mam kasy na dom ... i nie mogę sobie pozwolić na to by "popłynąć"

styropian na dom na 99% położysz bitter 1x i nigdy już do tematu nie będziesz wracać

a sprzęt AGD czy RTV przyjmijmy że średnio raz na 15 lat wymienisz

 

do mojego domu mam zamiar kupić nowy TV - i tu jest pytanie za 100 pkt

jaki ? wydawać 8-10 tyś po to by za rok czy 2 ten TV byl warty 2 tyś lub mniej ?

 

na dom trzeba patrzyć jako całość a nie wybiórczo na pojedyńcze składniki ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...