Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hm... nie zacytuje dokladnie ale: " temp podlogi ma temp powietrza lub różnica wynosi ok 1 stopnia" tak kiedyś było tu pisane, więc jeżeli Lobo grzeje kominkiem i przegrzewa to temp podłogi powinna wg Waszych teorii być sporo wyższa niż temp przez Was uzyskiwana przez ogrzewanie kablami.... hm..... a może znów jakaś teoria jest dopasowywana do danych sytuacji na potrzeby własnie jakiejś nowej teorii....

 

Hipka: ofcors, a ja sobie tutaj jakiej bajdaluki opowiadam.... Wczytaj siędokladniej kobieto bo teraz obrazasz mnie...

 

Nic sie nie zmienilo tylko punktowy kominek nie ogrzeje rownomiernie posadzki, a tym bardziej kafli. W kuchni oddalonych >4m. Wdruga strone to tak nie dziala, nic sie nie zmienilo, cieplo idzie dogory,a tylko podloga na wprost ominkajest ciepla no i po bokach max na 2m.

Cos w tych bajdalukach chyba jednak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby co powoduje, że cokołu (płyty fundamentowej lub zwykłego) nie da się ocieplić? A jak robisz kable w posadzce to już kompletnie nie widzę problemów w jej izolacji.

 

Ocieplić się da, ale w przypadku szkieletu nie wystarczająco. Chyba trochę nie bardo by to wyglądało jakby cokół wystawał bardziej niż elewacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przymierzam się do płyty. Rozmawiałem ostatnio z wykonawca płyt i mnie co nieco uświadomił.

 

Nie jest tak różowo jak mi się wydawało, że wystarczy zaleć ogrzewanie w płycie i będzie fajnie bo od spodu jest gruba warstwa styropianu.

W płycie najwięcej ciepłą ucieka przez cokół, a nie przez spód. niestety cokołu nie da się z grubo ocieplić. Przykładowo jeśli na elewacji mamy 10 cm styropianu to na cokół można dać góra 6-7 cm (szczególnie ma to znaczenie przy domach szkieletowych gdzie mamy standardowo właśnie 10 cm styropianu.).

W tej sytuacji nie ma sensu od spodu dawać więcej niż 15 cm styropianu bo i tak ciepło ucieknie bokami.

 

Tak więc w moim przypadku będzie pod płytą jakieś 10-15 cm styropianu a w domu wszystkie warstwy posadzkowe tj. 10 cm styropianu, folia, siatka, kable, wylewka około 6-7 cm.

 

Proszę tylko o poradę z czego najlepiej zrobić wylewkę. Oraz ile mniej-więcej może kosztować taka wylewka za 1 m2 ? Materiały i robocizna właśnie w takim układzie 10 styro+folia+siatka+wylewka 6-7 cm.

 

Chodzi mi o porównanie tak jak w załączniku.

 

w pierwszym przypadku ciepło z płyty, od dołu ma 20 cm styropianu do ucieczki, a na bokach tylko 6.

 

W drugim ciepło z wylewki ma do dołu również 20 cm styropianu (w sumie) a do boku 16 (w sumie).

 

Różnicy w zużyciu materiału na ocieplenie nie ma. dochodzi koszt betonu na wylewkę.

 

Ale jak wspominałem głównie problem mamy przy ścianach szkieletowy gdzie standardem jest 10 cm ocieplenia elewacji.

 

W tradycyjnym co niektórzy dają nawet 30 cm styropianu, to wtedy nie ma problemu bo cokół może i 25 cm ocieplić ;)

 

Ps. ściana to element ocieplenia w tym przypadku. Kartongips+osb+ wełna 14 cm+osb

 

Ocieplić się da, ale w przypadku szkieletu nie wystarczająco. Chyba trochę nie bardo by to wyglądało jakby cokół wystawał bardziej niż elewacja...

 

ja mam zamiar ocieplic sciany 20cm grafitowego więc i "kant" płyty jakoś się ociepli..

a propos oczujnikowania itp. akurat temat nie jest mi całkiem obcy to proszę napiszcie gdzie byście widzieli i jakie czujki - temperatury i co jeszcze? bede stawiał na płycie i przymierzam sie do gwc - żwirowca albo ceramicznego. do tego grzanie kablami. pewnie dałoby radę na www wystawić wyniki.. btw.. widzial ktoś mierniki prądu (takie do rozdzielni na obwody) ale z ethernetem..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Z tego co kojarzę adamuss (lub podobnie) miał zainstalowane czujniki temperatury pod płytą fundamentową i kiedyś przedstawiał wyniki.

Jak znajdę to zapodam :)

Znalazłem ;)

Witam wszystkich

Mój dom stoi na płycie fundamentowej. Płyta ma grubość 30 cm - 5 cm "chudego" i 25 cm zbrojonego "zwibrowanego" B20. Zbrojenie to ok. 4,5 tony stali (głównie fi10 i fi12) w dwóch warstwach. Powierzchnia płyty 212 m2. Całość posadowiona na ponad 90 cm zagęszczanej pospółki.

Cały czas monitorujemy temperaturę pod płytą - przezornie zainstalowałem tam czujniki - przez całą zimę nie spadła poniżej 10 st. - trochę to też pewnie zasługa ocieplenia - płyta była szalowana płytami styropianowymi na sztorc (10cm/50cm), a w skarpie dookoła płyty są arkusze styropianu "na płasko".

Pozdrawiam

Ale było coś jeszcze na temat czujników pod płytą :)

 

Jednak pamięć miałem dobrą:

6. w trzech miejscach pod styropianem zamontowałem czujniki do pomiaru temperatury. jeden czujnik pomiędzy płytą i styropianem. tak z ciekawości jakie tam będą temperatury :)

 

Hej :) Podłączyłem czujniki temperatur pod płytą.

 

http://img263.imageshack.us/img263/6438/pobiedziskagmina2011121.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Trzy czujniki :

lewy północ 12,5

środek 14,1

prawy południe 13,5

to temperatura gruntu pod styropianem

24,5 stopnia to prawdopodobnie temp. posadzki - muszę jeszcze odszukać zdjęcia kabli.

 

Lewy czujnik prawdopodobnie pokazuje trochę niższą temperature gdyż z tamtej strony jest garaż podziemny ktory nie jest ogrzewany ???

Coś ogólnie wysokie te temparatury :) Mam jeszcze czujniki pomiędzy murami a styropianem tylko jeszcze musze je odczytać.

pozdrawiam adam

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze staroci wygrzebałem coś takiego

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82354-Niegrzany-garaż-a-ocieplanie-posadzki&p=1690851&viewfull=1#post1690851

zauważcie, że na załączonym rysunku akumulator ciepła pod domem nie jest izolowany poziomo od gruntu, jak również wypowiedź HenoKa w potwierdza teoretyczny rozkład temp pod płytą z w/w danymi.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze staroci wygrzebałem coś takiego

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82354-Niegrzany-garaż-a-ocieplanie-posadzki&p=1690851&viewfull=1#post1690851

zauważcie, że na załączonym rysunku akumulator ciepła pod domem nie jest izolowany poziomo od gruntu, jak również wypowiedź HenoKa w potwierdza teoretyczny rozkład temp pod płytą z w/w danymi.

a gdzie to działa w praktyce ?

 

kolorowe rysuneczki to ja tez często sobie rysuję...;)

ale tez często zdarza się że one tylko dobrze wyglądają na papierze...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

taki artykuł to ja mogę sam napisać...;)

o konkretny i opomiarowany budynek mi chodzi:yes:

 

wszędzie w tych artykułach opisywane są różne iście szatańskie rozwiązania które od jakiegoś czasu też kłębią się w mojej głowie, więc bardziej interesuje mnie to w praktyce...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą technologię stosowano już dawno, 20 lat temu

http://www.taniaklima.pl/?p=p_11&sName=raport-z-dzialania-gwc

 

jak działa GWC to ja wiem bo mam u siebie....

mi o te bardziej "szatańskie" chodzi....

forumowy kolega nydar ma coś w tym guście u siebie zrobione (rurki w dachu, ziemny magazyn ciepła itp. ) ale dopiero pierwszy sezon przed nim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak działa GWC to ja wiem bo mam u siebie....

mi o te bardziej "szatańskie" chodzi....

forumowy kolega nydar ma coś w tym guście u siebie zrobione (rurki w dachu, ziemny magazyn ciepła itp. ) ale dopiero pierwszy sezon przed nim...

 

nydar'a warto tutaj zaprosić, choć nie będzie to na rękę wszelkiej maści instalatorom strzygącym lud forumowy, oferując im wszelakiej masci turbozabawki oszczędzające MJ energii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nydar'a warto tutaj zaprosić, choć nie będzie to na rękę wszelkiej maści instalatorom strzygącym lud forumowy, oferując im wszelakiej masci turbozabawki oszczędzające MJ energii...

 

Wg mnie jego rozwiązania nie są warte naśladowania.30m3 na dobę wentylacji całego domu to dziwna sprawa a wywiewy smrodkow i wilgoci w sypialni podczas snu tym bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wrócę jeszcze do tej koncepcji...

zacytuję z artykułu...

..."W doskonale zaizolowanym termicznie budynku nie występują mostki termiczne. Konieczna – dla normalnej eksploatacji budynku wymuszona – wentylacja znajduje się w jednym systemie rur wraz z systemem grzewczym oraz klimatyzacją, zapewniając 24-krotną wymianę powietrza w ciągu doby w całym budynku.

 

Sercem systemu ogrzewania jest rekuperator – typ rura w rurze czyli przeciwprądowy liniowy wymiennik ciepła o długości 80 m, który układa się pod domem oraz poza bryłą budynku.

 

Zimą wentylator zasysa z czerpni świeże powietrze, które przechodząc przez rekuperator, nagrzewa się do temperatury 5–8°C. Następnie powietrze tłoczone jest pod budynek do strefy ciepłej, gdzie jest dogrzewane energią z akumulatora ziemnego, a następnie poprzez rozdzielnię i systemem kanałów rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń. Z kolei zużyte powietrze płynie przeciwprądowo wewnętrzną rurą, ogrzewając jednocześnie świeże powietrze."

 

przy takiej wymianie powietrza w zimie to można zmumifikować się za życia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jego rozwiązania nie są warte naśladowania.30m3 na dobę wentylacji całego domu to dziwna sprawa a wywiewy smrodkow i wilgoci w sypialni podczas snu tym bardziej.

 

nie czepiam sie ale bodajze RandK pisało, że dmucha na 0,1 wymiany a reku chyba ma 400kę?

 

przeciez wychodzi dokladnie na to samo; zaryzykowałabym stwierdzenie, że przy anemo w suficie przy takim dmuchaniu powietrze nie dolatuje do łóżka (zagrzeje się w promieniu 1,5m od anemo i kisi sie pod sufitem) :)

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...