Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeżeli jeszcze raz dostanę taki zalew zgłoszeń do moderacji, każdy, kto głupio skomentuje, nie wypowie się na temat, albo będzie prowadził dyskusję o wyższości PC nad całą resztą dostanie bana. Myślicie, że nie mam co robić cały dzień, tylko czytać głupie przepychanki? Dostałam tylko dziś ponad dwadzieścia zgłoszeń tylko w tym wątku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tym z pompami inwestycja wtedy zwróci się dużo szybciej a tych z kablami już nie będzie stać na żadne klimy.

 

Liwko, wez sobie 2 domy: 1 z zapotrzebowaniem 12 000 KWh z pompa i drugi z zap. 4000 KWh z kablami.

Niech 1 KWh kosztuje 1 zl (tym sie straszy kablowcow :p )

Ten co ma pompe zaplaci z COP 3 rowne 4 000 zl, ten co ma kable tez zaplaci te 4 000 zl.

Wiesz gdzie bedzie roznica ? Ten z kablami bedzie mial Twoja gotowke wydana na pompe w kieszeni, ktora na pewno przyda sie obu osobom na rachunki za normalne uzytkowanie domu.

Prosze sie nie skupiac na wartosciach, chcialem pokazac w czym rzecz.

Nie w kazdym domu kable beda najlepszym rozwiazaniem a nie kazdemu oplaca sie tez PC.

Wolalbym w tym watku sledzic dzieje kablowcow, a w watkach o PC dzieje pompiarzy, tylko, ze w rzeczywistosci pompiarze sa tu, w ekogroszku, weglu, wszedzie 

 

Ba, jesli cena pradu bedzie malec, to zwrot z inwestycji w kosztowny system CO tez sie wydluzy, bo teoretyczna zaoszczedzona kwota bedzie bardzo mala.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, wez sobie 2 domy: 1 z zapotrzebowaniem 12 000 KWh z pompa i drugi z zap. 4000 KWh z kablami.

Niech 1 KWh kosztuje 1 zl (tym sie straszy kablowcow :p )

Ten co ma pompe zaplaci z COP 3 rowne 4 000 zl, ten co ma kable tez zaplaci te 4 000 zl.

Wiesz gdzie bedzie roznica ? Ten z kablami bedzie mial Twoja gotowke wydana na pompe w kieszeni, ktora na pewno przyda sie obu osobom na rachunki za normalne uzytkowanie domu.

Prosze sie nie skupiac na wartosciach, chcialem pokazac w czym rzecz.

Nie w kazdym domu kable beda najlepszym rozwiazaniem a nie kazdemu oplaca sie tez PC.

Wolalbym w tym watku sledzic dzieje kablowcow, a w watkach o PC dzieje pompiarzy, tylko, ze w rzeczywistosci pompiarze sa tu, w ekogroszku, weglu, wszedzie 

 

Ba, jesli cena pradu bedzie malec, to zwrot z inwestycji w kosztowny system CO tez sie wydluzy, bo teoretyczna zaoszczedzona kwota bedzie bardzo mala.

 

Pozdrawiam

 

Jeżeli już coś porównujesz to rób to uczciwie.

 

Czy uważasz że zejście do zapotrzebowania 4000 kWh na CO w normalnym domu z normalnymi oknami, balkonami itd nic nie kosztuje.

 

W moim domu raczej jest to niemożliwe. Oczywiście izolacja jest najważniejsza ale nie każdy projekt można dostosować do zapotrzebowania 20kWh/m2/rok.

 

Ludzie naczytają się bzdetów rzucają się na kable a później dokładają kominki, kolektory słoneczne itd.

 

Forum nie jest od tego żeby zachwalać jedno czy drugie rozwiązanie, ale by uświadomić przyszłym użytkownikom w jaki sposób danym systemem można ekonomicznie ogrzewać dom.

 

Na każdym kroku wytykacie kolosalne koszty montażu PC a nigdzie nie uwzględniacie dodatkowych kosztów docieplenia.

 

Nie przyjmujecie do wiadomości że nie wszyscy chcą mieszkać w domu zbliżonym do pasywnych bo im się po prostu nie podobają bo chcą mieć dużo i duże okna, balkony, okna dachowe itd.

 

 

Zbudowanie domu o zapotrzebowani ok 25 kWk/m2/rok z kablami i domu o zapotrzebowaniu 70kWh/m2/rok z PC o takiej samej powierzchni i takim samym standardzie niewiele może się różnić w kosztach i to w obie strony w zależności od projektu. W eksploatacji wielkiej różnicy na koszt PC nie będzie ale z CWU jeżeli ktoś więcej zużywa jak 30l/os/d to już koszty eksploatacyjne są bardziej korzystne. I jeszcze jedno, przy kablach zostaje praktycznie tylko prąd a przy wodnej podłogówce zawsze jest jakieś wyjście. Nikt nie wie co będzie za 20 czy 30 lat.

 

Nie twierdzę że PC to najlepsze wyjście a kable najgorsze. Tylko piszcie szczerze ile faktycznie ten system ogrzewania kosztuje bo to nie tylko kilka kg przewodu

ale sterowniki , większa moc przyłącza, obowiązkowy rekuperator, większe docieplenie oraz wysoka kultura jego wykonania, lepsze okna , ciepły montaż itd, i do tego ograniczony wybór projektów. Sumując to wszystko często wychodzą kwoty wyższe niż cena montażu PC.

 

Wybierając system ogrzewania każdy powinien być świadomy swojego wyboru a wypowiadający się w temacie powinni rzetelnie przedstawiać koszty, wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mar, ale ja nie napisalem tego dla wszystkich domow !!!

 

Chcialem tylko unaocznic pewien mechanizm, bo jak wiemy kazda budowa jest indywidualna. Chcialem tez uczulic czytajacych na straszenie wysoka cena pradu, bo jak widac ani jak mocno spadnie ani jak mocno wzrosnie to dom z niskim zapotrzebowaniem zawsze sie obroni, bo male urzadzenia, malej mocy za male pieniadze nadrobia wszystko z nawiazka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy uważasz że zejście do zapotrzebowania 4000 kWh na CO w normalnym domu z normalnymi oknami, balkonami itd nic nie kosztuje.

 

 

A dlaczego tylko CO? Niech zejdą do zapotrzebowania 4000kWh na CO i CWU (takie mam zużycie roczne przez PC) to wtedy pogadamy. Jedynie j-j mógł się równać, no ale on wybudował pasywny i co druga kąpiel na mieście :p

 

Ps. To jest ostatni mój post w tym temacie. Jakoś nieswojo się czuję wśród kilku kapusi i kłamców.

goodbye

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mar, ale ja nie napisalem tego dla wszystkich domow !!!

 

Chcialem tylko unaocznic pewien mechanizm, bo jak wiemy kazda budowa jest indywidualna. Chcialem tez uczulic czytajacych na straszenie wysoka cena pradu, bo jak widac ani jak mocno spadnie ani jak mocno wzrosnie to dom z niskim zapotrzebowaniem zawsze sie obroni, bo male urzadzenia, malej mocy za male pieniadze nadrobia wszystko z nawiazka.

 

Pozdrawiam

 

Nie było nic m2 dlatego przyjąłem że to jest normalny dom taki ok 150m2.

 

Patrząc na stopkę masz też nie za duży dom i bardzo dobrze ocieplony, płyta a w nim , gaz, kominek, rekuperator- nie myślałeś o kablach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj uwierz mi, ze myslalem, ale budowalismy 2 domy na 1 dzialce i generalnie rozwiazania wszystkie zostaly wrzucone takie same tu i tam.

 

Gaz dociagnalem ryczaltem za te 1300 zl netto, ale ostatecznie instalacja duzo pochlonela, bo:

 

- skrzynke trzeba zamontowac, rure z gazem wprowadzic do domu, wykonac kotlownie, zamontowac rurki, rozdzielacze, kable pod ew. sterowanie w przyszlosci, itd.

 

Generalnie gdyby w 2010 roku moznabylo zrobic PC do 20 tys zl to bym sie zastanawial, na kable wtedy jeszcze nie bylem gotowy :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już coś porównujesz to rób to uczciwie.

1. Czy uważasz że zejście do zapotrzebowania 4000 kWh na CO w normalnym domu z normalnymi oknami, balkonami itd nic nie kosztuje.

 

W moim domu raczej jest to niemożliwe. Oczywiście izolacja jest najważniejsza ale nie każdy projekt można dostosować do zapotrzebowania 20kWh/m2/rok.

 

2. Ludzie naczytają się bzdetów rzucają się na kable a później dokładają kominki, kolektory słoneczne itd.

...

3. Na każdym kroku wytykacie kolosalne koszty montażu PC a nigdzie nie uwzględniacie dodatkowych kosztów docieplenia.

 

4. Nie przyjmujecie do wiadomości że nie wszyscy chcą mieszkać w domu zbliżonym do pasywnych bo im się po prostu nie podobają bo chcą mieć dużo i duże okna, balkony, okna dachowe itd.

 

5. Zbudowanie domu o zapotrzebowani ok 25 kWk/m2/rok z kablami i domu o zapotrzebowaniu 70kWh/m2/rok z PC o takiej samej powierzchni i takim samym standardzie niewiele może się różnić w kosztach i to w obie strony w zależności od projektu. W eksploatacji wielkiej różnicy na koszt PC nie będzie ale z CWU jeżeli ktoś więcej zużywa jak 30l/os/d to już koszty eksploatacyjne są bardziej korzystne. I jeszcze jedno, przy kablach zostaje praktycznie tylko prąd a przy wodnej podłogówce zawsze jest jakieś wyjście. Nikt nie wie co będzie za 20 czy 30 lat.

 

6. Nie twierdzę że PC to najlepsze wyjście a kable najgorsze. Tylko piszcie szczerze ile faktycznie ten system ogrzewania kosztuje bo to nie tylko kilka kg przewodu

ale sterowniki , większa moc przyłącza, obowiązkowy rekuperator, większe docieplenie oraz wysoka kultura jego wykonania, lepsze okna , ciepły montaż itd, i do tego ograniczony wybór projektów. Sumując to wszystko często wychodzą kwoty wyższe niż cena montażu PC.

 

Wybierając system ogrzewania każdy powinien być świadomy swojego wyboru a wypowiadający się w temacie powinni rzetelnie przedstawiać koszty, wady i zalety.

1. 4000 z cwu jest niemozliwe przy cop= 1, ale kto do tego dazy. Ja mam ponad 6000 i uwazam ze PCi nie mialaby sensu.

Co do projektow to sie nie wypowiadam bo problemem w Polsce jest to ze wiekszosc tych projektow ktorych jest tysiace w internecie to buble pod wieloma wzgledami, niestety nasze normy nie sa przestrzegane szczegolnie certyfikaty, bo wtedy moze w koncu ludzie otworzyliby oczy, jak jest poza granicami naszego kraju, ale my zawsze musimy byc zielona wyspa,

 

2. Kto sie rzucil na kable a potem dokladal kominek itd? Jakos nie spotkalem sie jeszcze na FM z nieswiadomym posiadaczem kabli

 

3. Jakie dla ciebie sa min wartosci, nie biorac pod uwage systemu grzewczego? Dla mnie 15/20/30 podloga/sciana/strop. Jak mozna zarzucac kablarzom ze nie mysla co bedzie za 20 latskoro ociepla sie ponizej tego. Wiec ja zrobilem nadwyzke 10/5/20 latwo to policzyc, ale to nie duzo

 

4. To jest jeden z wiekszych mitow, mam w salonie dwa okna 3x2,3 w kazdym pokoju okno 2x1,5 to sa male okna. W naszej strefie klimatycznej domy pasywne raczej maja duzo przeszklen, inaczej jest w Szwecji gdzie zima maja mniej slonca.

 

5. Przy kablach masz wiele alternatyw, setny raz jest to walkowane, alteratywa ogrzewania to rowniez alternatywne zrodla en. el. wiatraki, fotowoltanika, wiec nie ma co sie bac o przyszlosc bo to wlasnie alternatywne zrodla en. el. Szybciej sie rozwijaja w ostatnich latach

 

6. Przylacze mam 13kW czy to tak duzo? Posiadacze PCi raczej nie maja mniejszych bo poniewaz ich domy potrzebuja wiecej ciepla to nie zadko ich PCI maja 6/7/8 kW mocy. Teraz montazu w ociepleniu bym drugi raz nie zrobil, za duzo to kosztuje w Polsce.

 

Kable to nie lekarstwo na wszystko, ale w domach do 150m2 czesto mozna je uzyc, a do 120 praktycznie zawsze, takie jest moje zdanie, subiektywne oczywiscie

 

Co do klimy z grzaniem to moze to i nie glupi pomysl, tyle ze bardziej latem niz zima, na przekor tym co mowia ze domy grzane pradem to bunkry, u mnie klima latem w salonie by sie przydala bo mam za duzo okien, no ale bunkry maja to do siebie;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj w temacie o oknach, twierdzą, że jest w okresie życia okien bardzo opłacalne. Są też pomysły jak to zrobić inaczej, taniej. Ja się zdecydowałem i na pewno kolejnym razem też bym tak zrobił tylko jeszcze prościej i taniej.

 

co to znaczy "w okresie życia okien" ? zgaduję że po np. 15tu latach jak ktoś będzie xhciał okna wymienić to wtedy ma problem?

a jak byś zrobił teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 4000 z cwu jest niemozliwe przy cop= 1, ale kto do tego dazy. Ja mam ponad 6000 i uwazam ze PCi nie mialaby sensu.

Co do projektow to sie nie wypowiadam bo problemem w Polsce jest to ze wiekszosc tych projektow ktorych jest tysiace w internecie to buble pod wieloma wzgledami, niestety nasze normy nie sa przestrzegane szczegolnie certyfikaty, bo wtedy moze w koncu ludzie otworzyliby oczy, jak jest poza granicami naszego kraju, ale my zawsze musimy byc zielona wyspa,

 

2. Kto sie rzucil na kable a potem dokladal kominek itd? Jakos nie spotkalem sie jeszcze na FM z nieswiadomym posiadaczem kabli

 

3. Jakie dla ciebie sa min wartosci, nie biorac pod uwage systemu grzewczego? Dla mnie 15/20/30 podloga/sciana/strop. Jak mozna zarzucac kablarzom ze nie mysla co bedzie za 20 latskoro ociepla sie ponizej tego. Wiec ja zrobilem nadwyzke 10/5/20 latwo to policzyc, ale to nie duzo

 

4. To jest jeden z wiekszych mitow, mam w salonie dwa okna 3x2,3 w kazdym pokoju okno 2x1,5 to sa male okna. W naszej strefie klimatycznej domy pasywne raczej maja duzo przeszklen, inaczej jest w Szwecji gdzie zima maja mniej slonca.

 

5. Przy kablach masz wiele alternatyw, setny raz jest to walkowane, alteratywa ogrzewania to rowniez alternatywne zrodla en. el. wiatraki, fotowoltanika, wiec nie ma co sie bac o przyszlosc bo to wlasnie alternatywne zrodla en. el. Szybciej sie rozwijaja w ostatnich latach

 

6. Przylacze mam 13kW czy to tak duzo? Posiadacze PCi raczej nie maja mniejszych bo poniewaz ich domy potrzebuja wiecej ciepla to nie zadko ich PCI maja 6/7/8 kW mocy. Teraz montazu w ociepleniu bym drugi raz nie zrobil, za duzo to kosztuje w Polsce.

 

Kable to nie lekarstwo na wszystko, ale w domach do 150m2 czesto mozna je uzyc, a do 120 praktycznie zawsze, takie jest moje zdanie, subiektywne oczywiscie

 

Co do klimy z grzaniem to moze to i nie glupi pomysl, tyle ze bardziej latem niz zima, na przekor tym co mowia ze domy grzane pradem to bunkry, u mnie klima latem w salonie by sie przydala bo mam za duzo okien, no ale bunkry maja to do siebie;-)

 

No właśnie, u mnie na samą cwu rocznie idzie ponad 4000kWh nie uwzględniając strat zbiornika i cyrkulacji, razem wyjdzie ok 5000kWh na CO ok 8000kWh tak że sam widzisz że bez PC tanio by nie było. Tym bardziej że miałem możliwość wykonanie instalacji własnym sposobem niewiele drożej niż na ekogroszek, a gdybym doliczył miejsce na skład węgla tylko 5 tys i komin 3 tys to PC wyszła mnie taniej. Gazu niema i nie będzie. Co do mocy PC to mają one 8-10kW mocy ale cieplnej - elektrycznej 2-3 kW, niektóre mają grzałki.

Edytowane przez mar1173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No właśnie, u mnie na samą cwu rocznie idzie ponad 4000kWh nie uwzględniając strat zbiornika i cyrkulacji, razem wyjdzie ok 5000kWh"

 

nie rozumiem jak TY to liczysz!!!! bo albo na CWU zużywasz 4 tys albo 5 - koniec kropka - i w to już się wlicza wszelkie straty - a tak naprawdę one nie są stratami po o tyle mniej wydajesz na CO w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre dobre

jakbym umiał sformatować zdjęcia to wkleiłbym moja okna na konsolach

np 4mx2.3 balkon

tak się składa że stety niestety to ja zarabiam na tych konsolach na klientach.

ja w wątku o oknach wpisy robię raz na miesiąc albo co dwa nawet-nie mam ochoty tam czegokolwiek szukać.

masz rację - niech kolega się zapyta w/w jaki jest sens ekonomoczny montażu

tylko iwyłacznie estetyka.

tego zwykły klient nie usłyszy , ale montażysta na szkoleniach przy kawie już tak.

oczywiście bardzo ważny jest każdy detal

ale skłaniam sięopinii np jaska że każdy wydatek należy przy budowie przeanalizować a nie dawać się łapać marketingowcom .

jeżelibym nie bał się polityki prorodzinnej mojego Państwa twierdziłbym że kable w domach są najbardziej racjonalne

a tak się boję że jakieś lobby przeforsuje pomysły na energię wywalając nasze wczesniejsze przewidywania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie doplata miedzy i3 (wysuniecie 3 cm + tasmy) a konsolami z i3 byla ok 800 zl - wiec nie widze podstaw do twierdzenia ze jest to cos drogiego .... do tego jak już wyżej Malux napisał - chodzi też o względy estetyczne przy 30 cm izolacji - więc nie łącz Artur tu kabli z JBD jako czegoś trendy

 

drogie może tak w kontekście typowego tradycyjnego montażu

nie widze tez podstaw do tego by twierdzić jak Artur ze wysuniecie 3 cm wszystko zalatwia i jest super tanie ... taśmy swoje kosztują

 

PS. i napisał Ci ktos gdzie Artur - wszędzie gdzie się pojawiasz negujesz wszystko co inne niż Twoje jedynie słuszne rozwiązania ... i robi sie syf ... że niby dla potomnych ....

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przeczytałem kolejny dziennik tym razem "kszhu" ze względu na dyskusje związaną z sposobem montażu okien. Już myślałem ze nic mnie nie zaskoczy - myliłem się. Sposób montażu okien przedstawiony w dzienniku uważam za genialny i chyba nie drogi. Przy zakupie okien zapytam o wycenę montażu na kotwach a jak wyjdzie zbyt kosmicznie wrócę do dziennika kszhu bo okna w warstwie ocieplenia być muszą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba też zniknę z tego wątku, posty wycinane, trudno znaleźć sens w tym bełkocie i współczuję tym co tu zaglądają aby zgłębić wiedzę. Ja zdecydowałem się na prąd po pierwsze kiedy przeczytałem artykuł w Muratorze o Marcinie a po drugie kiedy trafiłem do tego wątku. Dziś bym prędzej się zniechęcił pewnie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba też zniknę z tego wątku, posty wycinane, trudno znaleźć sens w tym bełkocie i współczuję tym co tu zaglądają aby zgłębić wiedzę. Ja zdecydowałem się na prąd po pierwsze kiedy przeczytałem artykuł w Muratorze o Marcinie a po drugie kiedy trafiłem do tego wątku. Dziś bym prędzej się zniechęcił pewnie ...

 

Trzeba dużo samo zaparcia żeby znaleźć tu coś interesującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...