Blogi
Nasze blogi społeczności
-
Latest Entry
Magazyn Architektura – Domy Jednorodzinne
Data: 12 listopada 2024 r
Dziś rozpoczynamy kolejny etap budowy naszego wymarzonego domu. Pogoda dopisała, co pozwoliło sprawnie przeprowadzić większość zaplanowanych prac.
Etap: Zaprawa bazowa
Rano ekipa budowlana rozpoczęła prace związane z przygotowaniem fundamentów. Podjęliśmy odpowiednie działania ochronne, a następnie umieściliśmy posiłki. Po południu przyjechał beton i zaczęliśmy wylewać fundamenty. Wszystko poszło zgodnie z planem, chociaż przez chwilę obawiałem się, że mogą być problemy z wilgocią w podłożu. Na szczęście nie było niespodzianek.
Po wyrzuceniu wylewki fundamentalnej, którą sobie zastąpiono, palę yocan vape przez jakiś czas, aby naładować baterię przed kolejnymi zadaniami. skuteczne.
Kolejne kroki
Jutro planujemy prace związane z dociepleniem i zabezpieczeniem podłoża przed wilgocią. Warto dodać, że zdecydowaliśmy się na zastosowanie nowoczesnych materiałów o dużej wodoodporności, co powinno zapewnić trwałość konstrukcji przez wiele lat.
Komentarz
Jeśli ktoś z Was miał doświadczenie z podobną izolacją, byłbym bardzo wdzięczny. Szczególnie interesuje mnie ich długoterminowy wpływ na jakość izolacji.
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
- 165
wpisów - 49
komentarzy - 2365
odsłon
Ostatnie wpisy
Ponieważ admini uniemożliwili edycję pierwszego wpisu w tym wątku pozostała ta droga do zebrania aktualnej wiedzy w jednym miejscu (stan aktualny na dzień ostatniej edycji).
W kilku wątkach już się temat pojawiał, ale chyba warto pozbierać i przeanalizować możliwości, jakie się pojawią niebawem.
Prawo Energetyczne zmusza sprzedawców do wprowadzenia taryf dynamicznych do oferty. Ponieważ nie wiadomo, jakie będą ceny energii elektrycznej i dystrybucji od 1 lipca dla żadnej taryfy, to nie da się policzyć czy/ile/jak da się zaoszczędzić i dla kogo jaka taryfa będzie optymalna. Mało tego, taryfa dynamiczna ma bazować na cenach rynku dnia następnego i bieżącego - jakimś przybliżeniem rozkładu cen w ciągu doby czy roku może być RCE - wiec tak naprawdę ile prąd będzie kosztował to będzie wiadomo najwcześniej dzień wcześniej. Zawsze zatem będzie jakieś ryzyko. I po to ten watek, żeby wymieniać się przemyśleniami a z czasem doświadczeniami z taryfami dynamicznymi. Ale po kolei.
1. Co to jest taryfa dynamiczna?
Nowelizacja Prawa Energetycznego definiuje taryfę dynamiczną w taki sposób:
"umowa z ceną dynamiczną energii elektrycznej – umowę sprzedaży energii elektrycznej lub umowę kompleksową, zawartą między sprzedawcą energii elektrycznej a odbiorcą końcowym, odzwierciedlającą wahania cen na rynkach energii elektrycznej, w szczególności na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego w odstępach co najmniej równych okresowi rozliczania niezbilansowania w rozumieniu art. 2 pkt 10 rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2195 z dnia 23 listopada 2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące bilansowania (Dz. Urz. UE L 312 z 28.11.2017, str. 6, z późn. zm.4)), zwanego dalej „rozporządzeniem 2017/2195”;"
2. Po co to komu?
W czasach OZE coraz większym problemem jest zbilansowanie systemu energetycznego. Instalacje prosumenckie same się odstawiają przez przekroczenie napięcia a więksi wytwórcy EE z OZE bywają systemowo odłączani w czasie nadprodukcji. Ceny w takim czasie są znikome.
A gdyby tak skłonić ludzi, żeby właśnie wtedy pobierali więcej prądu? Wtedy mniej zużyją, gdy system jest za bardzo obciążony, nie zmarnuje się energia wiatru i słońca, spalimy mniej węgla. To cel od strony podaży.
A po co to konsumentowi? Można założyć, że najtańsze godziny w taryfie dynamicznej powinny być znacznie tańsze, niż w taniej strefie tradycyjnych taryf. Być może niezależnie od rozkładu dobowego i rocznego naszego zużycia. A może dopiero przeniesienie zużycia w tanie godziny da zauważalne oszczędności. A zawsze jakieś kWh możemy przenieść na inne godziny. Oczywiście najwięcej można zaoszczędzić grzejąc dom i CWU prądem oraz ładujący pojazdy elektryczne.
Grzejący z większą akumulacyjnością, podobnie jak w tradycyjnej taryfie, zaoszczędza więcej, ci z mniejszą mniej.
Ci z większym zapasem mocy całego sytemu grzewczego (nie tylko samego źródła), więcej zaoszczędzą, ci z mniejszym mniej (jeszcze bardziej niż przy tradycyjnej taryfie, bo będą mogli grzać z większą mocą przez np. trzy najtańsze godziny zamiast rozciągnąć ogrzewanie z mniejszą mocą na jeszcze dwie trochę droższe godziny).
Dla przykładu mogę pakować 11,7kW w podłogę i 6kW w zasobnik CWU w tym samym czasie, i podłoga nie może odmówić przyjęcia - przy PC dochodzi wiele czynników i nawet jak teoretyczny zapas mocy pompa ma, to nie wejdzie z mocą tak wysoko, jak system grzewczy ciepła nie odbierze.
Ale nawet jak ktoś ogrzewa się innym źródłem energii, to zawsze może nie tracąc komfortu puścić pralkę, zmywarkę, suszarkę, drukarkę 3d czy inne urządzenia w najtańszych godzinach. Oczywiście nie popadajmy w paranoję, żeby herbatki sobie odmawiać w drogich godzinach
3. Mam codziennie pilnować, kiedy będzie tanio? Tak się nie da żyć, to niewygodne.
Oczywiście konkretne ceny (patrz RCE) są zmienne. Ale standardem jest, że najdrożej jest ok. 17-22 a najtaniej 0:00-6:00. A nie trzeba znać konkretnych stawek, żeby ustawić czy to grzanie, czy jakieś urządzenie. Bo jak puścimy wystartujemy zmywarkę o 2:00 to możemy mieć (prawie) pewność, ze pozmywa nam najtaniej w ciągu tej doby. Owszem, poprzedniego dnia czy następnego byłoby to zapewne odrobinę taniej albo drożej - ale to już gra nie warta świeczki. Ale pewnie z czasem pojawią się takie możliwości dla automatyki domowej, smart gniazdek itp. żeby na podstawie danych z Internetu coś włączyły.
4. To ile da się zaoszczędzić?
To punkt do uzupełnienia. Trzeba będzie przeliczyć jak już będą znane taryfy.
5. Jakie to ma wady?
Tradycyjne taryfy są jeszcze zatwierdzane przez URE dla większości sprzedawców. Inni musząc z nimi konkurować (sprzedawcę EE można zmienić) też nie mogą od nich znacząco odbiegać. Te taryfy mają dużą bezwładność. Widać to było z jakim opóźnieniem zareagowały po perturbacjach na rynku węgla. Ale tak samo taryfy tradycyjne wolniej spadają. Wiec gdyby nastąpiły znowu duże zmiany cen na rynku, to taryfa dynamiczna zareaguje na to natychmiast (niejako z definicji). Taryfy tradycyjne mogą zostać zmienione dopiero po dobrych kilku miesiącach. Ale spaść mogą podobnie po długim czasie od spadku cen rynkowych. Trudno przewidzieć, czy takie sytuacje zjedzą całe oszczędności na taryfie dynamicznej a może i wyjdzie ona drożej. Można natomiast mieć pewność, że rachunki przy taryfie dynamicznej będą bardziej zmienne. Więc jak ktoś woli mieć stabilniejsze (ale raczej w sumie wyższe rachunki) to taryfa dynamiczna nie jest dla niego.
6. Od kiedy?
W Ustawie jest to zapisane w trochę skomplikowany sposób:
Art. 1. W ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385, z późn. zm.3)) wprowadza się następujące zmiany:
[...]
7) w art. 5:
[...]
i) po ust. 4c dodaje się ust. 4d–4i w brzmieniu:
[...]
4g. Sprzedawca energii elektrycznej, który sprzedaje energię elektryczną do co najmniej 200 000 odbiorców końcowych, jest obowiązany oferować sprzedaż energii elektrycznej na podstawie umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej oraz publikować na swojej stronie internetowej oferty na umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej.
i
Art. 48. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
[...]
3) art. 1 pkt 3, pkt 7 lit. i w zakresie art. 5 ust. 4f–4i, [...] które wchodzą w życie po upływie 12 miesięcy
od dnia ogłoszenia;
Data ogłoszenia:2023-08-23
Więc taryfy dynamiczne maja być wprowadzone do 24 sierpnia 2024 r.
7. Ale ja mam stary licznik. To jak to zadziała?
Nie zadziała. Licznik ze zdalnym odczytem jest nie tylko niezbędny dla możliwości takiego rozliczania ale też Ustawa tego wymaga.
4f. W przypadku odbiorcy końcowego, u którego zainstalowano licznik zdalnego odczytu, sprzedaż energii
elektrycznej może odbywać się na podstawie umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej.
8. Eee, to o czym mowa. Liczniki ZE mają wymienić do 2030 r...
Ustawa nakłada na ZE wymianę do tej daty liczników wszystkim, "z automatu". Kto chce taryfę dynamiczną może:
Art. 11t
[...]
6. Odbiorca końcowy przyłączony do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV [...] mogą wystąpić z wnioskiem do tego operatora o:
1) zainstalowanie licznika zdalnego odczytu;
[...]
7. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub właściciel urządzeń, instalacji lub sieci, w przypadku gdy użytkownik systemu przyłączony jest do urządzeń, instalacji lub sieci, na których nie wyznaczono operatora systemu elektroenergetycznego:
1) zainstaluje licznik zdalnego odczytu w terminie 4 miesięcy od dnia wystąpienia o to odbiorcy końcowego, o którym mowa w ust. 6;
[...]
9. Odbiorca końcowy ponosi koszty zainstalowania i uruchomienia licznika zdalnego odczytu na wniosek, o którym mowa w ust. 6 pkt 1 i 3. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego publikuje na swojej stronie internetowej informację o możliwości instalacji licznika zdalnego odczytu zgodnie z ust. 6, i uśredniony łączny koszt instalacji i uruchomienia licznika zdalnego odczytu.
[...]
Art. 56. 1. Karze pieniężnej podlega ten, kto:
[...]
30e) nie realizuje wniosku odbiorcy końcowego, o którym mowa w art. 11t ust. 6, w terminie i w sposób określony w art. 11t ust. 7 i 8;
9. To co i kiedy mam zrobić, jak chcę taryfę dynamiczna?
Wygląda mi na to, że wniosek o wymianę licznika na taki ze zdalnym odczytem można (i warto) złożyć teraz, bez zmiany taryfy - wtedy będzie można szybciej zmienić taryfę na dynamiczną, jak już wejdą. Bo na zmianę taryfy, gdy pojawia się nowa, operator ma 60 dni.
10. A co z prosumentami na net-billingu?
Dobre pytanie. Jak przyjmiemy, że w ciągu dnia latem prosument nie kupuje prawie nic, a zimą głównie w drogich godzinach zarówno RCE jak i taryf (tak 17-22) to czy opłaci się taryfa dynamiczna? W nocy będzie kupował taniej tak czy inaczej. Więc wszystko zależy, czy w tych godzinach popołudniowo-wieczornych cena w taryfie dynamicznej będzie niższa, czy w którejś tradycyjnej i jaka będzie różnica w nocy.
Za to jeżeli w godzinach dużej produkcji PV można będzie kupować prąd po bardzo niskiej cenie (jak dotąd w Polsce ceny o tej porze nawet w miesiącach o najwyższej produkcji nie są tak niskie, jak po północy - ale może to się zmienić) to po co montować PV?
11. A może taryfa dynamiczna + magazyn i 100% w najtańszej godzinie?
Załóżmy, że najtańsza godzina jest o 50% tańsza od średniej ważonej naszego zużycia z całej doby i zużywamy 10kWh na potrzeby bytowe (grzanie przez akumulator nie ma sensu - lepiej załadować bufor/podłogówkę). Dla lepszego wyobrażenia przyjmijmy średnią 60gr/kWh a najtańsza 40gr/kWh. Zaoszczędzilibyśmy 20gr/kWh x 10kWh/d = 2zl dziennie. Załóżmy 2000 cykli żywotności przy DOD 100% czyli zarobi nam, zanim padnie, 2000 x 2 zł = 4000zł. Jak uwzględnimy jeszcze sprawność (porównanie kWh pobranych na 230V do oddanych 230V - czyli ze sprawnością falownika i prostownika) to wyjdzie, że ten magazyn musiałby kosztować ze 2 000 zł, żeby nam jakieś korzyści przyniósł, więc sensu nie ma (zresztą podobnie jak przy PV i net-billingu).
aktualizacja 25 sierpnia 2024
Na stronie "mojego" PGE pojawiły się informacje i możliwość zmiany taryfy:
https://www.gkpge.pl/dla-domu/oferta/dynamiczna-energia-z-pge
Z najistotniejszych rzeczy:
0. Dosyć wysoka opłata handlowa - 49,90 ZŁ/MSC. *
1. Nie obowiązuje ustawowa cena maksymalna.
2. Nie jest możliwa cena ujemna - "zaokrąglają" do zera.
3. "Cenę giełdową TGE możesz sprawdzić na stronie internetowej TGE: www.tge.pl/energia-elektryczna-rdn w ramach notowań Rynku Dnia Następnego Fixing I"
4. "Cena dynamiczna oprócz ceny giełdowej wyznaczonej przez TGE składa się z opłat za zakup energii oraz wymaganych opłat dodatkowych wynikających z przepisów prawa.". Trzeba podrążyć, ile tych dodatkowych opłat wyjdzie.
5. Dystrybucja jest "po staremu" wg godzin i stawek G12 czy innej, jaką mamy. Trochę komplikuje decyzję, czy zmieniać taryfę a jak tak, to kiedy co odpalać dla optymalizacji. Na nowo tez muszę przeanalizować, czy G12W nie nabierze sensu.**
6. Fakturowanie jest miesięczne.
7. "W każdym momencie trwania umowy możesz złożyć rezygnację bez ponoszenia dodatkowych kosztów." Standardowo taryfę można zmieniać raz na 12 miesięcy (chyba, że nastąpi zmiana stawek wtedy w ciągu 60 dni od zmiany). Wygląda, że taryfa na samą energię nie podlega tym ograniczeniom.
8. Skoro w każdej chwili można zmienić z powrotem, to warto przetestować? Dobre pytanie. Sezon na zerowe ceny w ciągu dnia zbliża się do końca.
Jak ktoś nie grzeje prądem, to nieobowiązywanie ceny maksymalnej, wysokie koszty stałe oraz te drogie popołudnia raczej by mnie zniechęcały do zmiany już teraz. Na wiosnę będzie więcej danych i informacji od osób, które przeszły na taryfę dynamiczną a i do zaoszczędzenia w dzień będzie więcej.
A jak grzeje? CWU praktycznie przez cały rok przyniesie znaczne oszczędności.
A co z CO? No, to robi się ciekawie.
Znalazłem stronkę https://energy.instrat.pl/ceny/energia-rdn-godzinowe/ gdzie za kilkudniowe okresy można zrobić fajne wykresy. I porównajmy sobie ceny z powyższego wykresu ze szczytem produkcji PV w czerwcu:
Jak to jest, że zimą mieliśmy ceny maksymalne ze 2x mniejsze, niż latem czy wiosną? A minimalne wcale też nie takie wielkie. Czyżby latem takie koszty generowało bujanie systemem, gdzie w dzień PV powoduje odstawianie elektrowni węglowych do gorącej, kosztownej rezerwy i musza sobie to popołudniami odbić? A zimą, gdy chodzą na maksa, gdy dołączają elektrociepłownie, gdy o planowych odstawieniach do remontu czy konserwacji nie ma mowy cena jest stabilna i wcale nie taka wysoka?
Minusem cen dynamicznych zimą jest to, że dołek cenowy mamy jeden, po północy. Więc nawet dysponując dużym zapasem mocy grzewczej, magazynem ciepła w postaci bufora czy podłogi raczej wieczorem nie będzie komfortowo. Ale gdyby ceny tak wyglądały, to i górki są atrakcyjniejsze nawet od dzisiejszej ceny z kagańcem...
* 600 zł rocznie samej opłaty stałej... Do tego dojdzie kilka kWh letnimi popołudniami po znacznie drożej. Ale jak popatrzymy na grudzień 2023 czy styczeń 2024 to wcale te popołudnia nie są droższe od zwykłych taryf. Ale przyjmijmy, że trochę tych drogich wieczorów podniesie rachunek o 1K zł. Ta część nie zależy od tego, czy cokolwiek grzejemy prądem, czy zużywamy rocznie 3MWh, czy 10MWh. To "frycowe" za kolację, film, komputer i inne aktywności popołudniowo/wieczorne.
Jak zużywamy ze 3MW to żeby "wyjść na zero" ze 2MWh (przyjmijmy, że 1MWh kupujemy znacznie drożej, drożej lub podobnie do tradycyjnej taryfy) trzeba kupować średnio o 50gr/kWh taniej. Przy limicie ceny do 50gr/kWh netto niemożliwe. Więc takim osobom odradzam zmianę przynajmniej do końca roku (czyli obowiązywania limitu ceny)
Latem najwięcej zyskują ci, co pracują/przebywają w domu w ciągu dnia. Zwłaszcza, jak latem klimy sporo używają czy innych prądożernych urządzeń (kosztów dystrybucji im to nie zmieni - ale wiele kWh dostaną o kilkadziesiąt groszy taniej).
** No to G12 vs G12w
Opłaty dystrybucyjne w G12w w PGE są wyższe o prawie 10gr w taniej strefie i jakieś 4gr w drogiej. Patrząc na samą dystrybucję, to jej koszty wyjdą podobnie przy G12@20% w drogiej strefie i G12W@16%. Ale jak popatrzymy na ceny z tego weekendu to przenosząc co się da z nocy na godziny z zerową ceną mamy konkretne złotówki do zaoszczędzenia.
I to standard, że w weekendy energia jest tańsza, niż w dni robocze.
Więc G12w + taryfa dynamiczna to bardziej zgrana para.
aktualizacja 27 sierpnia 2024
I tak to wygląda w załączniku z algorytmem wyznaczania ceny:
Wzór na pierwszy rzut oka wygląda strasznie skomplikowanie, ale to dlatego, ze to wzór na średnią cenę. Upraszczając polega na tym, że każda godzina jest mnożona przez aktualną cenę i dodawane 0,0812 zł/kWh i akcyza i tak dostajemy wartość netto energii zużytej w każdej godzinie.
Ważne też, że mamy dwa ograniczniki - ujemna cena rynkowa jest "zaokrąglana" do zera a powyżej 4zł/kWh jest "zaokrąglana" do 4zł/kWh.
Niestety, jak pisałem już, ogranicznik 0,5zł/kWh w taryfach dynamicznych nie obowiązuje.
Czyli ten składnik K zawiera marże i wszystkie opłaty, za wyjątkiem osobno dodawanej akcyzy.
A dla porównania w Enerdze ten składnik wynosi 0,1219 zł/kWh netto (za to mają niższą opłatę handlową - 9,99zł przy e-fakturze lub 14,99 przy papierowej brutto).
aktualizacja 28 sierpnia 2024
Baza jest ta sama - FIXING I z TGE
dodatkowe opłaty wynoszące brutto w zł/kWh:
0,099876 w PGE
0,149937 w Energa
0,11685 w Enea.
Dane z dokumentów w PDF poszczególnych sprzedawców (ponieważ netto to przemnożyłem przez 1,23).
Do tego pół grosza netto akcyza.
aktualizacja 17 października 2024
Zamontowałem sobie licznik i przeliczyłem wrzesień. Przy moim konkretnym zużyciu wyszło po 0,4602zł/kWh netto co przy zużyciu 423,64kWh przełożyłoby się na oszczędność na energii czynnej na niespełna 17zł netto w porównaniu do stałej ceny 50gr/kWh - czyli nie pokryłoby to opłaty handlowej. Przy czym tu nie optymalizowałem zużycia pod względem cen godzinowych - więc jeszcze coś byłoby do urwania. Ale obstawiam, że w październiku jeszcze nie wyszedłbym na plus. Listopad i grudzień już raczej byłyby opłacalne, gdyby ceny godzinowe nie odbiegały znacząco od zeszłorocznych nawet pomimo kagańca 50gr (który, przypominam, nie obowiązuje w cenach godzinowych). Przeliczę październik, ale nastawiam się, że od grudnia opłacą mi się ceny godzinowe - a od stycznia do końca sezonu grzewczego na 99,99% (jak nie zrobią znowu jakiejś kiełbasy wyborczej która nie obejmie cen godzinowych). Poza sezonem grzewczym raczej wrócę na standardowe ceny, bo za mało kWh będzie "zarabiało" na opłatę handlową i przy wysokich cenach popołudniami raczej się nie opłaci.
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
- 165
-
Szukasz wysokiej jakości wyrobów drewnianych?
Zaufaj sprawdzonemu dostawcy! Oferujemy szeroki wybór produktów z surowego drewna, idealnych zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Nasze atuty:
* Wysoka jakość: Drewno suszone, wyszlifowane i gotowe do malowania.
* Szeroki wybór:
• Podbitka i boazeria:
- Grubość 11 mm, szerokość 9,5 cm - 28 zł/m²
- Grubość 15 mm, szerokość 9,5 cm - 36 zł/m²
- Grubość 15 mm, szerokość 13 cm - 36 zł/m²
- Grubość 20 mm, szerokość 13 cm - 47 zł/m²
• Deski podłogowe:
- Grubość 22 mm, szerokość 15 cm - 70 zł/m²
- Grubość 28 mm, szerokość 15 cm - 87 zł/m²
• Deski elewacyjne:
- Grubość 22 mm, szerokość 15 cm - 59 zł/m²
- Grubość 22 mm, szerokość 19,5 cm - 72 zł/m²
• Deski tarasowe:
- Modrzewiowe, ryflowane, grubość 28 mm - 70 zł/m²
- Świerkowe, grubość 22 mm, szerokość 15 cm - 59 zł/m²
- Sosnowe, grubość 28 mm, obustronnie ryflowane - 69 zł/m²
• Półbale: W najgrubszym miejscu 22 mm - 59 zł/m²
• Listewki: Różne wymiary
• Kątowniki: Różne wymiary
• Kantówki: Różne wymiary
* Konkurencyjne ceny: Sprawdź nasz cennik!
* Dostawa na terenie całej Polski: Szybka i sprawna realizacja zamówień.
* Produkty dostępne od ręki: Nie musisz czekać!
* Nasi specjaliści chętnie doradzą w wyborze odpowiednich produktów.
*Dodatkowe informacje:
* Zapewniamy transport na terenie całej Polski w bardzo atrakcyjnych cenach.
* Wszystkie produkty dostępne są od ręki, w dowolnej ilości.
* Pamiętaj: Drewno to naturalny materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Skonsultuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak dbać o nasze produkty, aby służyły Ci jak najdłużej.
Przed zakupem skontaktuj się z nami telefonicznie (6-6-3-4-0-4-3-5-5) w celu ustalenia rodzaju drewna, długości desek i ilości.
Zapraszamy!
-
Latest Entry
drzwi zewnętrzne firmy DERPAL z Janowa Lubelskiego
Bardzo proszę o opinię.Niestety zmuszony jestem napisać opinie, która mam nadzieję że będzie przestrogą dla kolejnych osób chcących dokonać zakupu produktów firmy Derpal. Zakupiłem drzwi zewnętrzne Derpal - umowa 4/2024r z dnia 23.02.2024r - model D-59 gr. 84mm wykonanych z sosny o kolorze RAL 3003, w sklepie Gala Drzwi i Okien Wioletty Gala – u Pana Pawła Gali z Warszawy na ulicy Bartyckiej. Niestety była to jedna z największych pomyłek jakie spotkały nas w trakcie przeprowadzanego remontu domu. Drzwi wprawdzie wykonane były zgodnie z terminem jednakże ich jakość i standard wykonania pozostawia wiele do życzenia. Drzwi noszą wiele niestarannie wykonanych detali, lakier nie jest nałożony jednolicie na całości drzwi i zarówno Framuga jak i samo skrzydło drzwi nosi wiele niesymetrycznych, niestarannie wykonanych detali. Po zgłoszeniu reklamacji, Producent do którego zwróciłem się bezpośrednio, (gdyż sprzedawca zupełnie ignoruje próby kontaktu i zwyczajnie nie odbiera telefonu ani nie odpisuje na maile i wiadomości sms od czasu zgłoszenia reklamacji) stwierdził że jest to produkt budowlany i zgodnie z powyższym nie obowiązują go standardy produktów takich jak choćby meble. Reklamacja została oczywiście oddalona przez Firmę Derpal mimo załaczonej dokumentacji fotograficznej i czeka mnie obecnie dochodzenie praw klienta na drodze prawnej. Pismo w odpowiedzi na moją reklamację napisał sam pan Prezes Firmy co dziwi tym bardzie, że Firma Derpal ma aspiracje do plasowania swoich produktów w segmencie Premium, zarówno pod względem wzornictwa jak i cenowo. Tu niestety istnieje przepaść jeśli chodzi o oferowaną jakość i świadomość produktów Premium. Nikomu nie polecam kupna drzwi firmy Derpal po tym jak zostałem potraktowany i po tym jaką ignorancją wykazał się sam Pan prezes Zbigniew Woś.
Bartek Komorowski
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Sztacheta kompozytowa
Witam. Szukam rozwiązania, a mianowicie czym przykręcić sztachetę kompozytową do metalowej balustrady.Może ktoś da jakąś podpowiedź- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
regipsy na ściany drewniane
Witam. W moim domu znajdują się drewniane ściany brusy, co jest charakterystyczne dla bardzo starego budynku. Obecnie pokrywają je płyty gipsowo-kartonowe, jednakże po ich montażu nie wszystkie są idealnie proste. Rozważam przekształcenie tych ścian w sposób oszczędny, eliminując konieczność stosowania profili, a zamiast tego planując wykorzystanie wkrętów do idealnego wypoziomowania płyt gipsowych. Jest to dla mnie istotne z uwagi na ograniczoną przestrzeń wynikającą z przebiegu rur, co utrudniałoby montaż standardowych profili. Mój koncept przypomina koncepcję systemu atlas msystem, lecz bazuje na stabilizacji płyt za pomocą wkrętów, a potem ich przykręcenia. Niemniej jednak, nurtuje mnie obawa, że taka konstrukcja może być podatna na pękanie. Warto zaznaczyć, że istniejące już płaty gipsowo-kartonowe w niektórych miejscach doświadczyły pęknięć, jednak zastosowane przeze mnie rozwiązania naprawcze, tj. uniflot i fizelina, skutecznie zabezpieczyły je przed dalszym uszkodzeniem przez okres ostatniego roku.- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Małe domy tanie w budowie - projekty
Mieszkam w nowym bloku z tragiczną akustyką ...
Szukam projektów małego domu 80m2, 100 m2 to maksymalny metraż.
Proszę podzielić się informacją, które projekty są tanie w budowie?
Czy ktoś już zbudował i w jakim roku.
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Problem z pralką
Witam. Od paru dni zmagam się z pralką bowiem nie wypompowywuje wody. Dziś chciałam zerknąć jeszcze raz czy filtr nie jest zatkany (nie jest) i woda z bębna opróżniła się do miski. Co w takim razie może być problemem jeżeli usunięcie filtra teoretycznie wypuszcza wodę z bębna?- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
system do poziomowania płytek
Hej. mam pytanie odnośnie systemu do poziomowania płytek. Jaki system polecicie? Pracowałem na mapei ale jest strasznie drogi?- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Pytanie odnośnie eurofali zacieka na łączeniach
Witam mam pytanie odnośnie eurofali mam garaż 6 rzędów na 6 pierwszy raz takie rzeczy robiłem ale jak to się mówi nie popełnia błędów ten co nic nie robi i tak narożniki wszystko pasowało i moje pytanie czy nie popełniłem błędu ponieważ od belki do końca płyty mam 20/25cm zakładu i zacieka ale zauważyłem też że płyty same w sobie też idealnie się nie schodzą co może być takim powodem? Za duży zakład belka musiała by być bliżej końca? Czy jednak jakoś samych płyt też ma wpływ na to -
Latest Entry
Wykwity zielone na elewacji
jak od północnej lub wschodniej strony to mech, usuwa sie mechanicznie np karcherem + chemia.
Dziękuję!
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
czy znajdę potrzebne informacje w dzienniku budowy?
Dzień dobry,
Czy jest możliwe aby nadzór odebrał dom jednorodzinny do użytkowania, który nie posiada ogrzewania (nie zamontowano pompy ciepła), barierek w oknach (w pokojach na piętrze duże okna balkonowe) i na balkonie, ogrodzenia? Czy w dzienniku budowy (do którego poprosiłam o dostęp składając wniosek do nadzoru) powinny być wpisy na ten temat? gdzie znajdę akt prawny, który reguluje co powinien zawierać dom aby kierownik budowy zakończył budowę?
Dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam,
Marta
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Dziennik Kodi'ego i nie tylko z Gdyni
..od czasu do czasu ten dziennik wypada wywlec na wierzch... żeby ludzie nie zapomnieli o legendach FM...Nawet wypada go przeczytac po raz pierwszy po kilkunastu latach
Pozdrowienia dla Kodiego
-
- 2
wpisów - 0
komentarzy - 206
odsłon
Ostatnie wpisy
Latest Entry
Powiększenie wejścia na poddasze.
Witam wszystkich serdecznie.Mam pytanie odnośnie powiększenia wejścia na poddasze. Wejście jest niewygodne, trzeba się schylać, jest po prostu zbyt mały otwór. Czy mogę skuć beton oraz wyciąć zbrojenie, które jest nad schodami? Zbrojenie to pręty 12 co 15 cm. Potrzebuję wykuć 30cm x 80cm. Chodzi o ten kawałek, który jak wchodzi się na górę jest nad głową.[attachment=345027:name]
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
- 2
-
Latest Entry
Problem z kalenicą
-
Latest Entry
Moje nowe okna
Jestem bardzo zadowolona z moich okien.https://www.lanko.pl/okna/pvc/elegant-76" rel="external nofollow">https://www.lanko.pl/okna/pvc/elegant-76" rel="external nofollow">OKNA PVC od Lanko to był strzał w 10!
Producent z Dobrej posiada świetną obsługę i znakomite produkty - okna i drzwi. Dodatkowo ich wsparcie, wiedza na temat stolarki otworowej są na najwyższym poziomie.
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Czy założyłbyś ponownie zmiękczacz wody
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.Od dłuższego czasu szukam zmiękczacza wody do domku jednorodzinnego...
Czym dłużej szukam i więcej na tentemat czytam, tym mniej wiem:(
Twardość wody wg. sanepidu to 17,9 jednostek niemieckich (318 mg.Co3), założone zużycie miesięczne to około 7 m3.
Dodam że jest szambo i chcę rozdzielić wodę do użytku na ogród od reszty, którą chcę zmiękczyć do 4-5 może 6 jednostek niemieckich na pewno nie do "0"
Doczytałem się że powinna to być głowica Clack i dobre złoże monosferyczne.
Nie wiem też jak często powinna się włączać regeneracja ( chyba nie częściej niż raz na dwa tygodnie?)
I jeszcze jedno - Co ze zmiękczaczem jeśli w ciągu roku jestem nieobecny przez okres 3-4 miesiące i w tym czasie nie będzie zużycia wody.
Czy istnieje możliwość " wyłączenia " zmiękczacza" i w jaki sposób się to wykonuje i na co powinienem zwrócić uwagę?
Proszę o pomoc w znalezieniu takiego zmiękczacza, który byłby w mojej sytuacji odpowiedni ?!
Martwi mnie , że od dłuższego czasu nie zauważam wpisów jednego z najpozytywniejszych forumowiczów w tym temacie czyli "qbek17"
Z niecierpliwością czekam na waszą pomoc.
Pozdrawiam
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Laty i kontrłaty
Witam, czy jest może ktoś tutaj na forum kto umiałby mi obliczyć ile potrzebuje na dom łat o kontrłat? Dom będzie dwuspadowy, powierzchnia dachu to 127m2, blachodachówka- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Pleśń na klejonych płytach gk
Witam,
Mam problem związany z dość dużą wilgocią w domku letniskowym. Budynek 35m2 nieogrzewany, jeden duży pokój oraz pomieszczenie na łazienkę. Został on ocieplony w zeszłym roku oraz zostało wykonane nowe pokrycie dachowe - papa. Wewnątrz zostały przyklejone płyty gk - zielone i zaszpachlowane łączenia. Po kilku miesiącach od montażu zaczęła pojawiać się pleśń, głównie w dolnej części ściany, w narożnikach. Problem zaczął pojawiać również na suficie, widoczne szare kropki na środku płyt, ale może wydawać się to tylko powierzchniowe. Układ sufitu- płyta gk-wełna pomiędzy krokwiami- deskowanie-papa podkładowa, papa termozgrzewalna. Dodam że dach jest jednospadowy. Zostały wykonane 3 otwory wentylacyjne - w łazience oraz w 2 w dużym pomieszczeniu.
W związku z przedstawionym problem, mam pytanie do fachowców
Jaka może przyczyna powstawania pleśni ? oraz w jaki sposób się tego pozbyć i zapobiec dalszemu rozwojowi ? Dodam jeszcze że płyty gk w przyszłości chciałbym pokryć gładzią szpachlową. W załączniku zdjęcia
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
Latest Entry
Aceton do wc
Dzień dobry,
Nie wiem czy w dobrym miejscu,ale potrzebuję szybkiej odpowiedzi,żeby przestać się stresować.Jakiś czas temu wylałam trochę acetonu kosmetycznego do WC,czy mogło się coś stać przez to? Wiem,że aceton rozpuszcza się w wodzie,ale mimo wszystko się stresuje.Nie zauważyłam żadnych błędów w działaniu kanalizacji,ale jednak chce się upewnić.Z góry dziękuję za odpowiedzi.
-
Witam wszystkich samorobów i inne dobre dusze.
Jestem już czytelnikiem forum od jakiegoś czasu a teraz nadchodzi czas aby tą zgromadzoną wiedzę przekuć w czyn
To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość.
Budować chce spróbować własnymi siłami z pomocą rodziny ale ta jest ponad 200km ode mnie wiec nie zawsze będzie ktoś do pomocy.
W trudniejszych momentach pewnie będę podpierał się jakimiś ekipami ale mam nadzieje że rzadko.
Jakiś czas temu zakupiłem działkę pod Warszawą (niestety z rurą pod ziemia więc budowa tylko w zakreślonym trójkącie)
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459288&d=1652215391" rel="external nofollow">https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459288&d=1652215391" rel="external nofollow">" rel="external nofollow">https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459288&d=1652215391&thumb=1" src="https://forum.murator.pl/applications/core/interface/js/spacer.png" />
oraz projekt od MGProjekt (Tytan 3) (mieści się idealnie w możliwy teren zabudowy).
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459289&d=1652215612" rel="external nofollow">https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459289&d=1652215612" rel="external nofollow">" rel="external nofollow">https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459289&d=1652215612&thumb=1" src="https://forum.murator.pl/applications/core/interface/js/spacer.png" />
Beda jakieś zmiany na adaptacji ale o tym później
Badanie gruntu wykonane i okazało się że poza 20cm humusu do 4m mam piasek, wody nie odkryto ale może być ze na jesieni się pojawia.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459290&d=1652215969" rel="external nofollow">https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459290&d=1652215969" rel="external nofollow">" rel="external nofollow">https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=459290&d=1652215969&thumb=1" src="https://forum.murator.pl/applications/core/interface/js/spacer.png" />
Dom będzie posadowiony na ławach i zastanawiam się na jakiej głębokości te ławy. Podobnież na piasku można płycej ale w ocenie geotechnicznej napisali 1m.
Ten piasek to na jedno mnie ucieszył bo pewnie obędzie się bez wymiany gruntu ale z drugiej strony chciałem GWC a tu podobno na piachu nie ma sensu bo słaba wymiana ciepła.
Pozwolenie w trakcie uzgadniania z gazownią i po roku bujania się z architektem na wiosnę pewnie zaczynamy.
-
Latest Entry
ocieplenie domu
Mam pytanie mamy dom z płaskim dachem, jak można ocieplić ściany zewnętrzne ? czy jest konieczna zmiana dachu ? -
- 41
wpisów - 0
komentarzy - 1103
odsłon
Ostatnie wpisy
Latest Entry
Czym jest klej kropelka?
https://www.budfix.pl/kleje-montazowe/kleje-montazowe/Klej-cyjanoakrylowy-super-glue-klej-blyskawiczny" rel="external nofollow">https://www.budfix.pl/kleje-montazowe/kleje-montazowe/Klej-cyjanoakrylowy-super-glue-klej-blyskawiczny" rel="external nofollow">Klej kropelka to inaczej klej cyjanoakrylowy. Jest to klej, który łączy się bardzo szybko i tworzy trwałe połączenie.
Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i uderzenia, co czyni go dobrym wyborem do mocowania różnego rodzaju materiałów, takich jak metal, plastik, drewno i inne.
Cechuje go również duża przezroczystość, co pozwala na ukrycie połączenia po zastosowaniu.
W sprzedaży dostępny jest w różnych formach, w tym w żelu, aerozolu i w sztyfcie, co umożliwia łatwe i precyzyjne nanoszenie.
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
- 41
-
Latest Entry
Elewacja ,Ocieplenie
Witam wszystkich .
Mamy poważny problem z wodą na elewacji.
Dodam budynek ocieplony styropianem grubości 20 cm
Na dachu blachodachówka , membrana ,ocieplenie poddasza pianą paroprzepuszczalną.
Moje pytanie jaka może być przyczyna i czym to może być spowodowane . ( w załączniku zdjęcie ) Pozdrawiam
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
-
- 1
wpis - 0
komentarzy - 211
odsłon
Ostatnie wpisy
Latest Entry
Modernizacja ocieplenia donku jednorodzinnego
Witam wszystkich.
Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość. Do rzeczy.
Mam domek z lat 80-tych ocieplony styropianem 5cm wciśniętym między listwy drewniane o rozstawie 50cm. Nie jest on przyklejony. Całość jest pokryta sidingiem. Na dzień obecny takie ocieplenie nie wystarczy. Postanowiłem dołożyć 10 lub 15cm dodatkowego styropianu i pokryć go tynkiem cienkowarstwowym. Zastanawiam się czy mogę zdjąć siding i dołożyć dodatkową warstwę na klej i kołki, czy musiałbym wszystko zerwać. Mur niestety jest krzywy. Łaty miejscami były podcinane nawet 2cm, a w innych miejscach stosowane były podkłady do 1cm. Teraz jest równo. Rozważam też wyjęcie styropianu, ponowne wklejenie i dopiero wtedy nałożenie nowej warstwy.
Proszę o sugestie, rady i ostrzeżenia żebym nie strzelił sobie gola.
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
- 1