Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    135
  • komentarzy
    322
  • odsłon
    1 305

Gotowy na czapeczkę.


śmig_śmigalska

3 191 wyświetleń

 

25 listopada 2013 r.

 

Tydzień temu został zalany wieniec. W sobotę ściągnięto szalunki. Tak oto przedstawia się "Słoneczny" bez nakrycia głowy.

 

widok od południa

 

20131125_100355.jpg

 

 

 

widok od północy

 

 

 

20131125_102544.jpg

 

 

 

zbliżenie na podstawę pod słupki podtrzymujace daszek nad tarasem

 

20131124_090448.jpg

 

 

 

widok od środka

 

20131125_102634.jpg

 

 

 

Do środka przeniesione zostały bloczki betonu komórkowego, z których wybudowane zostaną ściany szczytowe. Ściany szczytowe powstaną po zamontowaniu wiązarów. Co prawda nikt z forumowiczów nie praktykował takiego rozwiązania ( brak o takowym wzmianki w dziennikach, które Śmigalska czytuje), ale.......ktoś musi być tym pierwszym.

 

Pogoda za oknem troszkę wariuje, ale Śmigalscy wciąż mają nadzieję, że ich domek otrzyma jeszcze w tym roku gustowną czapeczkę.

 

Producent wiązarów ma dzisiaj określić dokładny termin ich montażu (ma to być w tym tygodniu). Dostawca dachówek, rynien i innych akcesoriów określił optymistyczny termin dostawy na czwartek tego tygodnia, a pesymistyczny na przyszły wtorek.

 

Zbliżające się terminy dostaw zobligowały Śmigalskich do zainteresowania się tematem łat, kontrłat, platwi i desek czołowych zwanych wiatrownicami. Jeszcze rok temu te określenia niczego Śmigalskim nie mówiły Wychodzi na to, że budowa bardzo poszerza zasób słownictwa.

 

Wykonawca pokrycia dachowego przygotował dla Śmigalskich zestawienie potrzebnego materiału. Po otrzymaniu onego Śmigalska długo przecierała oczy- nie mogła uwierzyć, że na ten niewinnie wyglądający domek potrzeba:

 

620 m łat 6x4cm

 

245m kontrłat 5x2,5 cm

 

5 m płatwi 14x14cm

 

38 m deski struganej 26x3 cm

 

Po obliczeniach wyszło, że daje to 2,3 kubika drewna. Pobliski tartak wycenił materiał na ok. 2300 plus 80 zł za transport.

 

Ciekawostką jest kolejne rozminięcie się kosztorysu dostarczonego wraz z projektem z rzeczywistymi kosztami. W zestawieniu materiałowym podają 1,2 kubika drewna na łaty i kontrłaty o przewidywanym koszcie ok. 930 zeta. Nie uwzględniają materiału na deskę wiatrownicową, chociaż jest na rysunkach technicznych. Wymysłem Śmigalskich jest tylko płatew, która umieszczona będzie między słupkami tarasu (zmiana w projekcie).

 

Wiadomość dla przyszłych budujących Słonecznego- w kosztorysie koszt drewna jest niedoszacowany na jakieś 10 000 zł To dość sporo. Nawet uwzględniając lokalne różnice cenowe.

 

Śmigalskich czeka jeszcze praca nad oczyszczeniem chudziaka z grudek betonu- trzeba to zrobić, żeby ostre krawędzie nie kaleczyły później izolacji podłogi. Może ktoś ma do sprzedania patent na to, jak to zrobić w miarę szybko?

 

Trzymajcie kciuki za pogodę.

 

Pozdrawiam czytających

 

Ś-ś

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...