Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Z ostatniej godziny
  2. Czy obecnie budując dom jednorodzinny stawki materiałów budowlanych to 8% czy 23% VAT? Kolejne pytanie to zwrot VAT. Jest coś takiego przy zakupie materiałów budowlanych? I czy obecnie budowę domu materiały? czy robotę? można odliczać od podatku dochodowego jeśli tak to w jakiej ilości?
  3. Dzisiaj
  4. Ja nie potrzebuję. To @k_pec napisał w swoim wywodzie coś o mocy szczytowej. Dlatego go zapytałem co to jest i jak się ją określa. Nie odpowiedział. Może nie wie, ale trochę głupio jest używać określeń których się nie rozumie. Producent owszem może podać tylko dla jakich warunków, i czy są to warunki w jakich ja chcę jego akumulator używać? ZE chce tych danych ale nie wiadomo jakie dane wpisać w zgłoszeniu. Te pochodzące od producenta czy te rzeczywiste. Jak się poda te rzeczywiste to można się narazić na oskarżenie podawania nieprawdy w dokumentach urzędowych. Pojemność nominalna akumulatora, którą ZE chce wiedzieć, to też jest płynna wartość zależna od sposobu jego eksploatowania. W akumulatorach z elektrolitem kwasowym nawet nie ma nic wspólnego z wartością napisaną na jego obudowie. Bardzo zabawny jest ten link. Piszą że nie polecają akumulatorów z elektrolitem w postaci kwasu ale żelowe i AGM-y są OK. Przecież one mają też elektrolit kwasowy. Myślę że byłoby rozsądniej napisać że akumulatory rozruchowe się nie nadają na magazyn.
  5. Dziękuję za informacje. Jestem umówiony z kolejnymi dekarzami, ale ze względu na natłok pracy związany z ostatnimi ulewami, niektórzy będą mogli przyjechać dopiero w przyszłym tygodniu. Chciałem obrobić czapę kominową i komin blachą, bo po wyschnięciu widać mikrospękania, stąd moja prośba o opinię na temat montażu deflektora, bo w chwili obecnej jest przyklejony silikonem do czapy.
  6. Droga pod która jest przewiert jest gminna, natomiast dłuższa część biegnie po drodze prywatnej, na której jest wielu potencjalnych odbiorców. Nie sądzę natomiast (choć mogę się mylić) że prawo własności będzie w tej sprawie decydujące. Chodzi mi właśnie o ten wspólny odcinek, który gmina nazywa przyłączem - co w świetle prawa jest błędem. Spróbuję chyba zrobić tak jak sugerujesz, załatwić sprawę podaniem z solidną argumentacją. Nie wiem czy nie zahaczę radcy prawnego.
  7. Dla ZE nie ma znaczenia czy prosument ma "kwasiaki" czy inne akumulatory (baterie). Po co Tobie potrzebne jest określenie mocy "szczytowej" ? Moc "szczytową" może podać producent określając w jaki sposób i w jakich warunkach użytkowania określa taką maksymalną moc ciągłą / szczytową czy inny synonim. Ciekawe też jest jak się zmienia moc "szczytowa" / maksymalna w zależności od poziomu naładowania akumulatora. Wiesz jak się zmienia? Tutaj https://syntezaoze.pl/blog/akumulator-w-instalacji-fotowoltaicznej/ nie polecają kwasiaków do budowy magazynu energii do PV.
  8. Jeżeli odcinek faktycznie dotyczy sieci i nie istnieją tam inne przeciwności a droga dojazdowa na odcinku 1 - 3 jest własnością gminy a nie waszą to proponuję napisać odpowiednie odwołanie od decyzji popierając się argumentacją iż na odcinku 1 - 3 jest tp rozbudowa sieci a nie przyłącze wodociągowe. W odwołaniu należy zaproponować aby gmina lub jej zakład komunalny lub inny podmiot opiekujący się wodociągami aby po wykonaniu odcinka przez was odkupiły ten odcinek sieci lub partycypowali w kosztach wykonania całości lub samego wykonania projektu i przepustu pod drogą ponieważ to jest największa część kosztów..
  9. Myślałem, że się Ciebie pozbyłem. Nie rozumiesz tego co wklejasz. Fragment który wkleiłes dot. batalii UOKiK z przedsiębiorstwami dot. problemu "długich" i "krótkich" PRZYŁĄCZY. Stanęło na tym, że inwestorzy płacą, za całe przyłącze (długie) tj. od studzienki wodomierzowej do wpięcia do sieci (opaski z nawiertką). I ja z tym nie walczę, zgadzam się. Natomiast Ty zrozum w końcu, że rozrózniamy i przyłącza i sieci. Mi chodzi o to, że wspólny odcinek zgodnie z prawem określony być powinien mianem sieci. Nie masz pojęcia o czym piszesz, a próbujesz się wymądrzać. Nabiłeś 3.5k postów, jeżeli wszystkie są tak merytoryczne jak te tutaj to jesteś jakimś trollem na tym forum.
  10. Jak dekarz nie ma roboty lub czuje że złapał klienta w potrzebie to wymysla roboty na plan 5 letni. Tak jak napisał poprzednik weź jeszcze z 2 lub 3 dekarzy i niech dadzą konkretną ofertę na piśmie która dotyczy tylko obróbki komina wraz z likwidacją przecieków. Nie jest zadaniem dekarze wymiana papy na całym dachu bo wymyśli sobie że ta obecna jest nieodpowiednia. Faktem jest iż dach deskowany pracuje w większym stopniu aniżeli betonowy więc i papa powinna być lepszej jakości.
  11. Zla podstawa Zgodnie z art. 15 pkt. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, „realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci”. Jest tu mowa tylko o przyłączach, zgodnie z prawem koszt dot. urządzeń wodociągowych (sieci) ponosi gestor - przedsiebiorstwo wod-kan, gmina. Jeżeli jest to kilka działek to niezasadne jest wybudowanie sieci? Czym więc jest sieć? Wspólne odcinki przyłączy formalnie nie istnieją. Stosowanie takich rozwiązań budzi wiele wątpliwości formalno-prawnych. W warunkach niestety nie ma żadnego zapisu dot. partycypowania w kosztach. Co do kwestii drogi prywatnej, to nie sądzę że tu jest pies pogrzebany. Jakiś czas temu budowali nam gazociąg. Zgodnie z moim rysunkiem, odcinkiem wspólnym jest sieć, odejścia od trójników do szafek gazowych są przyłączami. PSG ponosiła całe koszty budowy dot. sieci. Nas obciążała stała opłata przyłączeniowa. Dziwię się więc dlaczego gmina załatwia sprawę wody w ten sposób. Dzięki za odpowiedź. Ta była napewno merytoryczna.
  12. Mądry człowieku @uzytkownik2002 jak będziesz w stanie to zrozumieć to poczytaj interpretację przepisów prawa przez ludzi rozumnych
  13. Ten art 5 ust 2 to odnosi się do czego? Jeżeli jest to ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków to tam nie ma zapisu dotyczącego budowy przyłącza wodociągowego na własny koszt. Faktem jest iż budowa przyłącza leży po stronie odbiorcy wody. Jeżeli droga o której piszesz prowadziła by do większego osiedla domków to w ramach budrzetu gmina pewnie by to wykonała. Jeżeli zaś są to dwie lub kilka działek to koszty pokrywają odbiorcy. W warunkach przyłączenia do sieci wodociągowej czasem jest zapis dotyczący partycypowania w kosztach lub wykupu wodociągu po cenach urzędowych Innym powód takiego rozwiązania sprawy może wynikać z tego że ta droga jest waszą własnością.
  14. Skoro jesteś taki obcykany w prawie to czeku tu szukasz? przyszedłeś obrażać ludzi?? Bredzisz to Ty bo za dużo naczytałeś się netu a za mało logicznego rozumowania przepisów. Skoro gmina nie posiada wodociągów to skąd wodę dostarcza dla odbiorców? Nie musi każda gmina posiadać swoje wodociągi bo są przypadki i to bardzo często że zakład wodociągów gminnych obsługuje kilka ościennych gmin. Takim pyskowaniem daleko tu nie zajedziesz i idź mądrzyć się do gminy bo tam jest odpowiednie miejsce do rozwiązania twojego nieeeetypoooweego problemu. Pa pa
  15. Nikt nie odpisał bo zakładam, że problem jest nietypowy. I uwierz mi wolałbym przeczytać jedną odpowiedź na temat, niż Twoich 10. Nie muszę być podmiotem gospodarczym, aby oczekiwac wybudowania sieci. Jeżeli zgłosilibyśmy się w 10 osób to też wybudowaliby nam "wspolne przylacze" dla 10 działek? Jesteśmy teraz we 2, więc już jest to inwestycja celu publicznego. Z tego co się orientuję to w rozumieniu prawa budowlanego nie istnieje coś takiego jak wspólne przyłącze. Co do utrzymania przyłącza to po raz kolejny bredzisz, dla Twojej informacji: Zgodnie z art. 5 ust 2. ustawy odbiorca wody korzystający z przyłącza wodociągowego obarczony zostaje pewnymi obowiązkami. Należą do nich: budowa przyłącza i studni wodomierzowej; nieodpłatne zapewnienie pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego; zapewnienie niezawodnego działania przyłącza. Faktycznie odbiorca wody jest więc zobowiązany do pokrycia kosztów budowy i utrzymania przyłącza. To również on ponosi wszelkie koszty związane z naprawą awarii lub nieprawidłowym działaniem. A co do tego kto wydaje warunki w gminach, również bredzisz. Nie każda gmina ma swój zakład gospodarki komunalnej, niektóre najzwyczajniej w świecie są za małe. I proszę Cie już naprawdę, nie komentuj więcej tego posta. Nie masz nic mądrego do napisania. Już w 1 poście zasugerowałeś budowę studni. Zadziwię Cię, wiedziałem że mam taką możliwość! niestety pytanie nie dotyczyło budowy studni a problemów z warunkami. Idź się mądrzyć gdzie indziej
  16. Skoro przecieka Ci wokół komina i kominków wentylacyjnych to ewidentnie jest temu winna zła obróbka i to stwierdził dekarz, wystarczy poprawić to i gitara. Nie rozumiem po co chce wymieniać całą papę, to że można ją rozerwać palcami nie oznacza że będzie przeciekać przecież nie chodzisz po dachu codziennie i to jeszcze w szpilkach aby ją podziurawić. Co do kominków wentylacyjnych, skoro wentylacja działa to po co? po to aby ładnie wyglądało i aby wywalić pieniądze. Weź jeszcze jakiegoś innego dekarza albo dwóch i wtedy zobaczysz czy potwierdzają się czy każdy ma inną wizje naprawy dachu.
  17. Może kazać przesuwać płot, skoro stoi na jej działce. Ale musi to udowodnić czyli zrobić geodezyjne rozgraniczenie: wynająć geodetę, który odnajdzie punkty graniczne, sprawdzi rzeczywistą granice, spisze protokół. I albo strony podpisują polubownie albo poszkodowany idzie do sądu. W przypadku budynku następuje korekta granicy - tu może wchodzić w rachubę jakieś odszkodowanie/opłata za przejęty teren. Ale to już raczej tylko sądownie się rozwiązuje.
  18. A odnoszę wrażenie że szukasz tu poparcia i przyznania racji a czytanie ze zrozumieniem to już dla Ciebie abstrakcja. W ostatnim poście chyba dość wyraźnie odniosłem się do Twojego problemu. I jakbyś nie zauważył to na kilka set użytkownik na FM nikt Ci nie odpisał tylko ja więc trochę szacunku za mój poświęcony czas i intencje które nie są uszczypliwe tak jak Twoje komentarze pod moim adresem. Czy jesteś podmiotem gospodarczym że chcesz budować sieć? a może jak prąd będziesz przyłączał do domu to też będziesz chciał robić sieć a nie przyłącze prądu? Proszę Cię więcej nie wytykaj komuś tego czego sam nie rozumiesz. O czym Ty piszesz? Po wykonaniu przyłącza które w większości przypadków jakie znam przechodzi ono po odbiorze na rzecz wodociągów i one odpowiadają za wszelakie utrzymanie i naprawę od przyłącza (nawiertki) aż po licznik. I dla jasności to nie gmina wydaje warunki przyłącza tylko wodociągi gminne to tak tylko gwoli ścisłości i doprecyzowania.
  19. Jeszcze jedno. Czym różni się "maksymalna moc rozładowania czy ładowania magazynu" od "szczytowej mocy ładowania czy rozładowania magazynu"? Wartość maksymalna wydaje się być synonimem wartości szczytowej. https://synonim.net/synonim/szczyt
  20. Nie wystarczy Jaka jest moc znamionowa jednego akumulatora ołowiowego 12V/55kWh? Ze 100 takich "zasobników energii" chce sobie zbudować magazyn" Potrafisz odpowiedzieć?
  21. Odnoszę wrażenie, że na siłę próbujesz nabijać sobie posty na forum. Twoje odpowiedzi nic nie wnoszą. A nawet po Twojej ostatniej odpowiedzi odniosłem wrażenie, że sam nie rozróżniasz czym jest sieć, a czym przyłącze. Utrzymanie sprawności i prawidłowego działania sieci leży po stronie jej gestora, natomiast przyłącza po stronie odbiorcy. Ponadto w przypadku budowy sieci można starać się o zwrot kosztów przy jej przekazaniu do gestora. Dlatego też moim zdaniem gmina wzbrania się przed wydaniem warunków na sieć, a wydała na wspólny odcinek przyłącza (który w rozumieniu prawa budowlanego jest siecią). Stąd moje pytanie, czy działanie gminy jest zgodne z prawem. Czy może ktoś z Was miał podobny przypadek?
  22. Zapomniałem napisać, że dekarz dodatkowo stwierdził, że zastosowany wykaz na dach jest stosowany przy dachach o dużym spadzie i również należy go wymienić, stosując wyłaz na dachy płaskie i obrabiając go poprzez wywinięcie na niego papy.
  23. Aktualizacja. Po dzisiejszej wizycie polecanego dekarza, zaproponowano mi położenie nowej papy firmy Nexler (dekarz mówił, że obecna jest niewłaściwa, bo do stosowania na dachy betonowe, a nie na deskowanie oraz że jest niedogrzana, a jej jakość słaba, bo bez trudu można ją rozerwać palcami), wywinięcie papy na kominy, obróbkę kominów blachą na rąbek, obudowanie czap blachą nierdzewną. Zaproponował, że alternatywnie kominy wentylacyjne można zburzyć do poziomu dachu i zastosować gotowe systemy wentylacyjne w formie rury przechodzącej przez poszycie dachu. Czy takie coś się sprawdza? Chciałem również zapytać o sposób zamocowania deflektorów. Obróbka czapy komina miała by mieć kołnierz wokół otworów dymnych wyklepany w blasze na wysokość około 1cm. Na to deflektor przyklejony silikonem wysokotemperaturowym do rury ceramicznej, więc między krawędzią deflektora, a blachą byłaby szczelina wentylująca wełnę ocieplającą rurę (wymóg producenta systemu kominowego). Czy taki sposób mocowania deflektora jest wskazany? Wykonawca powiedział również, że pasy papy dodatkowo poza zgrzewaniem mocuje jeszcze mechanicznie, przybijając cześć pasa pod zakładką do dachu. Bardzo proszę o ewentualne uwagi i przemyślenia dotyczące ustaleń dekarza. Nie chcę ponownie zrobić błędów, które będą mnie prześladować przez następne lata.
  24. Piętro ostatnie, czyli to już stropodach. Po tym dachu czasem ktoś chodzi, czasem zalega na nim śnieg, więc płyty pracują. Za komuny ludzie zaklejali te szczeliny sztywnym papierem, szpachlowali jak najcieńszą warstewką, żeby to sobie oddzielnie pracowało. Ja bym z kolei wcisnął w tę szparę pomiędzy płytami klej do glazury w ilości maksymalnej, ile się tylko uda. Są takie strzykawki do zapraw murarskich, albo przerobić pistolet do kartuszy. Potem bym zaszpachlował i liczył, że tak sklejone płyty będą już teraz razem pracować i razem się uginać.
  25. Tam powinien być klin na wale w który wchodzi tulejka mocująca nóż.
  26. Wszystko zależy jak masz wykonane opierzenie. Do uszczelnienia używa się sylikonu dekarskiego.
  1. Pokaż więcej elementów aktywności


×
×
  • Dodaj nową pozycję...