Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sakus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    385
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez sakus

  1. Cześć. Sprzedam kompletną kotłownia tj. Kocioł RBR Ekouniwersal + stojący zasobnik Galmet 140 litrów + 3 pompy Wilo. Zestaw pracuje u mnie w domu od końca czerwca 2012 roku. Sprzedaję ze względu na wymianę źródła ciepła. Jesli ktoś jest zainteresowany kontakt 605,789,721. Cena w okolicy tych za używki z OLX. Kocioł nigdy nie zawiódł. Nowy zasobnik (2021) na ekogroszek.
  2. Kilka tematów niżej jest moje zapytanie. Dom kilkadziesiąt metrów większy o podobnej izolacji. Zwykła 9tka J wydaje się być u mnie wystarczająca na zapotrzebowanie 7,4 kw przy -18*C w II strefie.
  3. Moje grzejniki to aluminiowe C22 z termostatami. Wszystko zrobione na miedzi więc zład wody nie jest zbyt duży. Na podłogówce 4 pętle bez rotametrów (2 x łazienka, kuchnia i przedpokój). Więc planowałem dać bufor 60-100 l i z niego poprowadzić obwód grzejnikowy i podłogowy z zaworem trójdrogowym termostatycznym (mieszacz). Tylko czy ten zawór zrobić automatyczny, sterowany krzywą grzewczą przez pompę na podłogę czy zrobić tam ręcznie nastawiany w zakresie 24-35* i 2-3 razy w sezonie ewentualnie go przestawić?
  4. Dobrze interpretuję, że zupełnie bez bufora? @Marco36 Właśnie czytam ten wątek
  5. Andrzej 5101. Takiego zużycia prądu się spodziewam. Dodatkowo pewnie 1200/1500 kWh na CWU. Najbardziej mnie jednak interesuje czy ten Panasonik SDC 9kW seria J da radę przy moim zapotrzebowaniu. Z zamieszczonego przez Ciebie wykresu wynika, że do prawie -14/15*C powinien działać bez grzałek. Taka temperatura biwalentna dla Pomorza jest w zupełności wystarczająca (II strefę planuje się na -7/8*). Wyżej padła propozycja Daikina 8 kW, który jest jednak sporo droższy. Jednak on również jest w kręgu moich zainteresowań jak i LG 9 KW. Nie chcę pchać się w T-capa czy inne trójfazowe pompy ponieważ uważam, że jest to zbyteczne w tym przypadku. Czy się mylę?
  6. Wyliczone przez CW Moc przy -18*C 7,4kW Zapotrzebowanie roczne 14.580 kWh Przeciętna moc przy średniej zimowej zewnętrznej 2,7* i 22,5*C w domu to 3,6kW. Rzeczywiste zużycie ekogroszku w pierwszym poście.
  7. Zapotrzebowanie 7,4 kw to jest u mnie samo zapotrzebowanie na CO. Można do tego doliczyć 0,5 kw na CW (je tego nie zrobiłem). Ja napisałem, że wiem iż J-ka przy -20*C ma 5,1 kw. Ale dodałem, że liczę się z załączaniem grzałek poniżej temperatury biwalentnej. W razie czego mam jeszcze kominek który obecnie używany jest 2 razy w roku... Jednak liczę, że pompa + grzałka 3kw da radę także przy -20*C. Tak niska średnia temperatura przez cały dzień nie będzie.
  8. Jeszcze nie mam instalacji PV choć zgłosiłem w końcu marca 1 panel z mikroinwerterem na starych zasadach - jeszcze nie mam odbioru. Ale instalacja 9,9 kvp będzie w 2023 roku. Jakie dane z OZC jeszcze miałbym podać? Chętnie to zrobię. Ja robiłem tylko wyliczenie zapotrzebowania na CW i sam sobie spisywałem zużycie ekogroszku co tydzień i na tej podstawie wiem ile dokładnie poszło węgla w okresie od końca września do początku kwietnia.
  9. Dom z 2005 roku po termomodernizacji. Na planie kwadratu 12x12m z poddaszem użytkowym. Dach czterospadowy. Garaż w bryle budynku jednostanowiskowy, grzejnik nastawiony na gwiazdkę. Projekt Inwestprojekt w430. Ścianki kolankowe na poddaszu podniesione o 0,5m. Powierzchnia wszystkich podłóg to 226m2 z tego ogrzewane 205m2. Na poddaszu spore skosy. Kubatura ogrzewana to 467m3 - 226 na parterze i 241 na poddaszu. Ciepło właściwe pokazało zapotrzebowanie 7,4 KW przy -18*, II strefa. 40w/m2. Ściany BK + 19 cm styropianu 0,031, podłogi 10 cm styropianu białego, Poddasze 20 cm wełny. Zużycie ekogroszku w tym sezonie od 27 września do 3 kwietnia to 3140 kg łącznie z CWU. Latem na samo CWU idzie ok 140 kg miesięcznie przy 4 osobach. Czyli netto na samo CO poszło 2300 kg. Dodam, że kocioł to RBR 17 KW, który jest oczywiście przewymiarowany więc sprawność spalania pewnie nie większa jak 50/60%. W domu 40 m2 podłogówki. Temperatura na grzejniki to 42 /44*C. W domu 22,5*C. Czy Panasonik 9kw J da radę? Wg tabeli przy ekstremalnych na Pomorzu - 20*C ma 5,1 kw + grzałka 3 kw. Nie chcę, aby przez resztę roku pompa była za mocna i taktowała. Nie widzę problemu aby przez kilkadziesiąt godzin rocznie była w użyciu grzałka. Czy radzicie coś innego?
  10. Cześć. Czy jest gdzieś manual jak ściagnąć koronę z palnika ekoenergia i go uszczelnić? RBR Ekouniwersal 17 kw z 2012 roku.
  11. A co z groszków z Kareny polecacie na lato na grzanie CWU?
  12. O niezaglądaniu to wiem Pali się na całości paleniska. Ekogroszek to rusek o kaloryczności ok 24/25 KJ. Po pierwszym dniu palenia w popielniku były małe popkorny, które rozpadały się w palcach. Ze zdjęciem może być problem, bo to nie mój kocioł tylko kolegi. A nie bywam u niego codziennie. Odnośnie udostępnienia sterownika to wiem o tej możliwości. A co do Karoki mam pewność, że nie zostawi bez pomocy. Wiem, że nowy właściciel kotła "trochę" go molestował telefonicznie w fazie wyboru. Dodam jeszcze, ze instalacja generalnie pochodzi z lat 80-tych. Grube rury w pionach i dojściach do kaloryferów. Same grzejniki wymienione kilka lat temu na nowe konwektorowe.
  13. Koledzy W środę na Pomorzu odpaliliśmy z kolegą świeżo zakupiony RBR 11 kw (zakup od karoki ). Próbowaliśmy poustawiać kilka parametrów. Jednak efekt po pierwszym dniu nie bardzo nas zadowala. Czy możecie rzucić kilka uwag do ustawień? https://esterownik.pl/remote/2889 Jak da się zauważyć kocioł chodzi już w trybie zima. Nie wiemy do czego służy "podbicie" - przypuszczamy, że aby zagrzać CWU do temperatury wyższej niż zadana CO (przy priorytecie CWU chyba nie ma znaczenia). Zastanawia nas również dlaczego tak wysoko przebija zadaną CO. Trzeba zwiększyć tez czas przerwy pracy pompy CO, bo obecnie powoduje przegrzewanie powyżej zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym (albo zmienić na wyłączona...). Powrót CO i CWU w kotle nie jest połączony. Więc nie mamy włączonej pompy CWU jako mieszającej. Proszę o uwagi.
  14. Kilka dni temu złożyłem zamówienie na Wesołą z Bykowa. Obecnie muszę poczekać około dwóch tygodni. Ale jeśli ekogroszek jest taki jak piszecie to warto poczekać. Miałem zamówić miesiąc wcześniej i nie byłoby problemu.
  15. Ja mam RBR 17-kę w układzie zamkniętym z zaworem DBV, który był zamontowany przez producenta już w momencie dostawy kotła do domu. Również zmieniałem kocioł z olejowego na ekogroszek i teraz w końcu mogę odetchnąć z ulgą pod względem kosztów ogrzewania. Kocioł olejowy udało mi się sprzedać. Jeszcze pięknie by było gdyby tak nie hałasował a właściwie przenosił drgania z silnika / motoreduktora... A kotłownia za ścianą salonu - więc to przeszkadza. Ale sam kocioł godny polecenia!
  16. ZUG Kupowałeś towar z B&E. W jakich workach przyjeżdża węgiel od nich?
  17. I jeszcze sakus jak chris w pomorskim. Od dawna również nic nie pisałem w sprawie drgań. Jak już wcześniej pisałem moje pierwsze uwagi odnośnie drgań zgłosiłem w sierpniu 2012. I czekałem z cierpliwością do chwili obecnej. Ale z tego co widzę to zaczyna to wszystko iść w złym kierunku. Nie o to chodzi, aby użytkownicy próbowali sami eliminować drgania poprzez podkładanie po kocioł i stopę zasobnika jakichś gum i filców. Cała ta sytuacja zaczyna mnie wkur...ć - przepraszam irytować. Chyba czas zgłosić reklamację oficjalnie na papierze.
  18. flutebox Mój kocioł był kupiony w drugiej połowie kwietnia 2012 (z pewnych powodów zamontowany w ostatnim tygodniu czerwca) i też ma przypadłość bardzo głośnej pracy. Nie jest zamontowany w nowym, pustym domu. Mieszkamy od 2005 roku i zmienialiśmy kocioł z olejowego na groszek. Ja pierwsze swoje uwagi do głośnej pracy zgłaszałem już na początku lipca kilka dni po rozruchu. Na razie czekam spokojnie, bo widząc podejście Instalco i obecnych na forum dystrybutorów jestem przekonany, iż rozwiążą ten problem. Napisze tylko tyle, że gdy zgłosiłem się do Daniela z problemem głośnej pracy kotła od razu zaproponował przysłanie nowego kompletu silnik / motoreduktor bez zgłaszania jakiejkolwiek oficjalnej reklamacji - wszystko załatwione przez telefon z podaniem na maila adresu przesyłki. Po jakimś czasie dotarł nowy komplet - jednak jak już wcześniej pisałem jego wymiana nie przyniosła zmiany w natężeniu hałasu. (swoją drogą jeszcze go nie odesłałem, ale obiecuję, że to zrobię - albo oddam dopiero jak przyjadą w ramach akcji serwisowej wyciszyć mój kocioł ) Na razie czekam ze spokojem na rozwój wydarzeń.
  19. Potwierdzam to co napisał @arur. Kocioł kupiony bezpośrednio z Instalco poprzez kontakt z Danielem. Zmiana motoreduktora zupełnie nic nie dała. I to zmusiło mnie do szukania rozwiązania aby wyciszyć kocioł - a w zasadzie silnik z motoreduktorem. To chyba ja zacząłem tą zabawę z owijaniem silnika filcem co spowodowało ograniczenie hałasu - jednak nie jego wyeliminowanie. Właśnie piszę ten post siedząc w sypialni u góry i regularnie słyszę "buuuuu". (właściwie to dobrze, bo zawleczka się nie zerwała ) Ale pisząc poważnie to jest problem i z tego co napisał Karoka wynika, że Instalco raczej nie schowa głowy w piasek czym może tylko zyskać nowych klientów. Mam nadzieję, że problem buczenia zostanie rozwiązany w ramach akcji serwisowej, bo sam kocioł REWELACYJNY
  20. Zaraz marznąć... 21-21,5 to nie tak zimno. Ale fakt jest taki, że teraz cieplej w domu o jakiś 1 stopień. Nie czuję dyskomfortu z powodu obsługiwania kotła na eko. I do tego takie ładne wykresiki mam . Wczoraj tylko musiałem 2 tony groszku ponosić i tyle. Popiół wybiorę od czasu do czasu. Do zasobnika wsypię coś. Pył z gardła czymś przepłuczę... (oj dobrze, że codziennie nie trzeba dosypywać )
  21. Olej obecnie w mojej okolicy po 3.85. Sam również odczuję ulgę po odejściu od ogrzewania olejem opałowym. Na ogrzanie mojego domu (ok 230m podłóg łącznie z garażem) potrzebowałem rocznie ok 2.200 l + 2-3 mp. drewna do kominka. (8,5-9 tys. PLN). Teraz mam nadzieje spalić przez 12 m-cy ok 3,5-4 ton eko.
  22. Sprawdzałem przez kilka dni czy się nie grzeje - jest ledwo letni. Raczej nie mam obaw o jego przegrzanie / spalenie
  23. Ja przeszedłem z oleju opałowego na ekogroch i wybrałem RBR-a
  24. chris_ Chyba możesz zmniejszyć jeszcze zadaną temperaturę CO. Czy potrzebujesz tak wysoką? PS. Przed chwilą zauważyłem dopiero Twój kod pocztowy dalszy sąsiedzie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...