Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Yacky

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    76
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Yacky

  1. Yacky

    Folia paroizolacyjna

    "Ja bym uszczelnił taśmą jedną warstwę folii i zamontował sufit podwieszany" ... Podwieszany czyli między folią a płytą OSB zostawić jakąś przestrzeń czy płytę przykręcić bezpośrednio na folię? O to mi właśnie chodziło - czy trzeba zostawiać między płytą OSB a folią jakąś wolną przestrzeń czy płyta może dolegać do folii?
  2. Yacky

    Folia paroizolacyjna

    Może źle się wyraziłem- jak wiatr dmucha to ona wisi tam gdzie już się oderwała od tych krokwi ( przerwała się w miejscach mocowania zszywkami). Dlatego chciałem ją z powrotem przymocować, posklejać ewentualnie tam gdzie porobiły się jakieś dziury lub rozkleiły się dwie części i na to chciałem dać płytę OSB aby w razie kolejnych wiatrów nie zrywało folii. Liczę też na to że płyta OSB chociaż w części zniweluje problem.
  3. Dzień dobry, mam taki problem: dom już ma 10 lat. Dwa lata temu musiałem poprawiać ocieplenie dachu - źle była założona wełna mineralna. Dach jest przykryty dachówką ceramiczną, jest deskowany, jest membrana, jest położona wełna mineralna na zakładkę i od wewnątrz żółta folia paroizolacyjna. Problem polega na tym że folia jest przypięta do krokwi zszywkami i podczas silnych wiatrów folia napina się jak balon, przerywa się w miejscach mocowania zszywkami rozkleja się w miejscach łączenia. Jak to naprawić? Rozmawiałem z różnymi ludźmi i są takie trzy pomysły: 1. pozaklejać dziury w tej folii, poprzyczepiać ją zszywkami i na to położyć prostopadle drugą warstwę folii a na to przykręcić płytę OSB. 2. Pozaklejać dziury , poprzyczepiać do krokwi i na to dać płytę OSB bez kładzenia drugiej warstwy folii. 3. Pozaklejać dziury, na krokwie dać kantówki tak aby wiatr nie zrywał folii i do kantówek przykręcić płytę OSB. Jesienne i zimowe wiatry potrafią tak mocno wiać że w pokojach na poddaszu czuć jak przez halogeny nawiewa zimne powietrze Dodam też że strop jest ocieplony wełną a mimo to dość mocno jest odczuwalne nawiewanie. Jakieś pomysły?
  4. Witam. Od 2 tyg.mam pompę ciepła Panasonic tcup 9 kW. W domu mam ogrzewanie mieszane: Część grzejników, część podłogówki. Na pompie mam dwie strefy: jedna strefa odpowiada za ogrzewanie grzejnikami, druga to podłogówka. Na podłogówce mam ustawione temperaturę minimalną 20 stopni, jednak pompa cały czas wskazuje 31 Czy ktoś wie dlaczego? W zasadzie wskazuje tą sam temp.co na grzejnikach (zadane 36 a wskazuje 31).
  5. Yacky

    Śnieg pod dachówkami

    Ja też się podczepie. U mnie nawiało, stopniało i przeciekło - trochę dziwnie, bo 4 różnych miejscach, raczej na środku dachu. Zastanawiam się jak to możliwe, że przeciekło tylko w 4 miejscach - uszkodzona lub źle założona membrana? Ptaki raczej tak głęboko pod dach nie wejdą i nie zniszczą membrany....
  6. Yacky

    Woda kapie z ocieplenia dachu

    Nie sprawdzę membrany bo między wełną a membraną mam deski - deskowałem cały dach. Musiałbym ściągnąć dachówkę. Poza tym przesiąkło tylko z jednej strony dachu (w sumie od tej strony najwięcej Wiało), ale też nie na całej powierzchni tylko W 4-5 miejscach.
  7. Yacky

    Woda kapie z ocieplenia dachu

    Dziękuję za podesłanie linka. Ale w takim razie co? Zrywać dachówkę, kłaść papę? Od wewnątrz mam ściągnąć całe ocieplenie? Całą wełnę? Wcześniej, przez te kilka lat nic takiego się nie zdarzyło. U sąsiadów również.
  8. Mieszkam już 7 lat a problem pierwszy raz. Po ostatniej odwilży w pomieszczeniach na poddaszu zaczęła z sufitu karać woda. Wszedłem na strych, a tam kałuże. Mam dwuspadowy dach: dachówka ceramiczna, membrana, deskowanie, wata 25cm, folia. Zdarłem folię na strychu i z waty kapie woda. Ponadto spływa wzdłuż dachu do miejsca gdzie zaczyna się strop poddasza tam rozlewa się pod warstwę ocieplenia, szuka ujścia i kapie do pomieszczeń niżej. Pytanie skąd ta woda? Czytałem że to może pod dachówkę nawiało śniegu, teraz topnieje. Ale od 7 lat to poraz Pierwszy! I tylko z jednej strony dachu. Po drugiej stronie sucho. Jakieś sugestie, porady?
  9. spróbowałem - działa. Tzn rozpala się bardzo ładnie, ale muszę jeszcze wypróbować tą metodę przy większych wiatrach.
  10. Ale w jakim sensie "dupiato"? Z czerpni powietrze dochodzi bardzo ładnie. Obecnie, ze względu na to, że podniosłem teren, poziom czerpni znajduje się ok 30cm pod ziemią i wyprowadzona jest pionowo w górę. Ale przez kilka miesięcy gdy czerpnia była odsłonięta palenie przebiegało w ten sam sposób. Więc raczej to nie wina czerpni.
  11. "Najlepiej pal od góry..." dzięki za link do artykułu. Ciekawy i wart wypróbowania sposób (w sposób opisany w artykule rozpalam ogień w piecu na ekogroszek). Pytanie czy zadziała w kominku. U mnie problem z dymem zwykle ujawnia się przy zamkniętych drzwiczkach - dym wylatuje szparami w drzwiach i na łączeniu szyby z ramą drzwi. Ale sprawdzę i dam znać jak u mnie poszło.
  12. nasada już kiedyś była - fakt, że była zanim podniosłem kominy wyżej. Ale wtedy nie pomogło.
  13. Ktoś w powyższych postach napomknął o czymś takim jak nawiewnik. Zacząłem przeglądać różne strony i mam pytanie: czy w gotowych oknach/futrynie - można taki nawiewnik zamontować? czy takim nawiewnikiem nie wlatuje zimne powietrze podczas silniejszych wiatrów, mrozów? czy nie ma przez to strat ciepła? no i koszty - na allegro są nawiewniki od kilkunastu zł - czy takie coś działa i czy pomoże (zakładając, ze problem mojego kominka to zbyt szczelny dom i mała ilość powietrza). Podobno lepsze są automatyczne.... Jednak cały czas się obawiam - jak każdy kto nie zna tematu - skoro jest otwór to będzie nawiewać zimne powietrze i wzrosną koszty ogrzewania! No i wycinanie dziur w oknach czy murze ...
  14. Witam. Porobiłem kilka zdjęć (przepraszam za jakość - spieszyłem się). Kominek ma dolot powietrza z zewnątrz (na zdjęciu szara rura pcv - poziom dolotu jest ok 30cm pod ziemią dlatego musiałem wyjść rurą w pionie. Ale To nie ma wpływu na użytkowanie kominka. Kiedy wlot powietrza był odkryty paliło się tak samo). Kominy - cóż - nie wyglądają może okazale, ale to było jedyne rozwiązanie aby wyjść ponad kalenicę (obecnie oceniam że wystają ok 30cm). Część stalowa jest ocieplona, podobnie jak część murowana.
  15. Nie szukam winowajców, szukam rozwiązania problemu. Przecież nie zburzę domu i nie wybuduję go ponownie z innym kominem. Kominiarz jak sprawdzał stwierdził, że wszystko ok - takie rzeczy się zdarzają. Firma stawiająca kominki również stwierdziła, że jest ok - że przy wiatrach to normalne. Ale przecież widzę, że to nie jest normalne (przykład sąsiadów), więc szukam rozwiązania problemu - czegoś co właśnie usprawni działanie mojego kominka.
  16. Wkład Maja kupiłem za ok 3 tys, za montaż zapłaciłem firmie, która kominki "buduje" od kilkunastu lat ok 6 tys. Myślę, ze to nie świadczy o jakimś oszczędzaniu. Nie płaciłem za wkład więcej, ponieważ: - nie stać mnie na kominek na "naście" tysięcy - wyższa kwota wcale nie świadczy o lepszej jakości Jak kupowałem projekt domu nie przypuszczałem, że architekt, który ma swoim koncie niejeden opublikowany i sprzedany projekt może czegoś nie uwzględnić. Cóż, to mój pierwszy i pewnie ostatni dom, więc nie spodziewałem się, ze coś może być nie tak. Kominek ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz. W pokoju jest też kratka wentylacyjna pod sufitem. W czasie silniejszych wiatrów nawiewa tamtędy powietrze i dość mocno. Kominy są ocieplone, ale podejrzewam, że ich umiejscowienie przy zewnętrznej ścianie i odległość od kalenicy powoduje,te zawirowania. Wykonanie dodatkowych nawietrzaków spowoduje, że wiatr prócz kratką wentylacyjną, będzie nawiewał dodatkowo tymi otworami. Poza tym, gdyby to była przyczyna (brak dodatkowych otworów) to sąsiad, który ma ustawiony dom tak samo jak ja, też miałby problem z rozpaleniem kominka (nie ma żadnych nawietrzaków). Sprawdzenie przyczyny dymienia jest możliwe tylko podczas silnych zachodnich wiatrów i próby rozpalania kominka - ale wtedy musiałby być obecny przy tym "fachowiec" co jest dość trudne do zgrania w jednym czasie (zna ktoś takiego fachowca "na telefon" z okolic Inowrocławia?). Szkoda, że nikt z firmy kratki.pl nie odpisał mi na problem (wysłałem do was mejla), a tak ochoczo chwali się doświadczeniem na forum.
  17. OK. Możliwe przyczyny zostały ustalone, ale czy można - i w jaki sposób - to naprawić? myślałem o wyburzeniu domu i postawieniu od nowa wg innego projektu ... A tak poważnie: uszczelnić kominek: wymienić sznury (uszczelki)? A czy ta nieszczelność to nie jest jakaś wada, która podlega reklamacji? Sąsiedzi mają kominki w podobnej cenie i problemu nie mają. Fakt - komin "wewnątrz" budynku, w prostej linii z kominkiem - u mnie - zapomniałem dodać - wkład jest przesunięty względem komina - po wyjściu z wkładu jest kolanko a potem następne.
  18. co to znaczy, że kominki Maja mają nieszczelne wkłady? to wada fabryczna czy "ten typ tak ma"? To nie jest błąd, albo czy to można uszczelnić?
  19. Aha - strażaka kiedyś miałem - nie pomogło.
  20. Kominy kiedyś były faktycznie za niskie, ale podniosłem i są ponad kalenicą ("na oko" 30cm), z tym, że kominy są usytuowane przy ścianie zewnętrznej (od zachodniej strony i tylko podczas silnych wiatrów od zachodu jest problem), a więc do kalenicy jest ok 3m w linii prostej. Na kominkiem jest kratka wentylacyjna (rzeczywiście w wietrzne dni powietrze wlatuje przez nią do środka), w pokoju w którym jest kominek nie ma drzwi. Czyli podsumowując - jak wieje - nie palić? Super. Muszę "podziękować" architektowi za wspaniały projekt.
  21. Witam od kilkunastu miesięcy jestem użytkownikiem kominka Maja 12 bez szprosa z dolotem. Problem jaki ujawnia się podczas wiatrów to: - przy wygaszonym kominku powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia i w całym domu "czuć kominkiem" - spalenizną. Zamykam wszystkie otwory (dolot, wlot z pomieszczenia), ale niewiele to pomaga. Sąsiedzi też maja kominki, ale twierdzą, że u nich nie odczuwa się tego. - przy wygaszonym kominku czuć też jak wiatr wlatuje między obudową kominka a wkładem - przy próbie rozpalenia kominka (wszystkie wloty są pootwierane na max) podczas silniejszych wiatrów, dym cofa się do pomieszczenia. Trzeba rozszczelnić, albo wręcz otworzyć okno, aby odwrócił się cug i kominek się rozpalił a dym leciał kominem. Dym wylatuje przez połączenie szyby i ramy drzwi (nieszczelność?) oraz przez zamknięte drzwi (szczeliną między drzwiami i ramą kominka). Jak się mocno rozpali to już nie dymi, ale zanim się rozpali to w domu jest zimno (otwarte okno) i śmierdzi dymem. Problem ujawnia się przy silnych wiatrach (ale czemu tylko u mnie a nie u sąsiadów - mają inne wkłady). Szkic w załączeniu. Kominek miał pełnić rolę ozdoby cieszyć oko, ale w zasadzie działa tylko w dni bezwietrzne lub gdy wieje zza kalenicy. Może ktoś ma pomysł odnośnie przyczyny lub jak to zniwelować? Tylko proszę nie pisać "zbyt szczelne mieszkanie - rozszczelnić/otworzyć okno" - jaki jest wtedy sens grzania?
  22. Witam czy ktoś wie kto się zwraca z wnioskiem do ministra o zgodę na zabudowę działki z klasa ziemi III? Czy ja za pośrednictwem samorządu czy bezpośrednio? Ktoś już miał takie doświadczenia? Jest sens czy pismo trafia na dno szuflady? Mam działkę, która przed podziałem dostała warunki zabudowy, ale jak ją podzieliłem to musiałem ponownie ubiegać się o warunki zabudowy - no i wtedy weszła w życie ustawa o ochronie gruntów. Warunków nie dostałe. Fakt jest taki, ze mam działkę podzieloną, z przyłączami, na której nie mogę nic zrobić. Pisałem do Ministerstwa czy jest możliwość w takim przypadku przepisania warunków zabudowy, ale po ok 2 m-cach odpisali, że nie - bo przepisy tego nie przewidują.
  23. Tak dla zainteresowanych - uzyskałem interpretację z ministerstwa odnośnie przepisania warunków zabudowy, więc sprawa wyjaśniona i załatwiona pozytywnie. Czasem upór w walce z urzędnikiem pomaga.
  24. Dzięki za info. Z opinii wynika, że gotowa podmurówka to mniejszy problem, szybsza praca. Też doszedłem do takiego wniosku, więc będzie gotowa. Cóż, cena może trochę wyższa, ale nie aż tyle by było warto kopać i wylewać samemu beton. Nikt po tym skakać nie będzie, jeździć po tym też nie, więc myślę, że wytrzyma przez lata. Dzięki za pomoc.
  25. Witam czy ktoś może mi określić koszt wykonania podmurówki pod ogrodzenie (65mb, wykopanie, szalunek, zalanie betonem)? zastanawiam się czy kupić gotowe płyty i łączniki czy samemu wykonać? Jeśli chodzi o elementy gotowe (wysokość 20cm, dł. ok 2,4m) cena 30zł/szt. łącznik to koszt 15zł/szt. Potrzebuję 26 płyt i 27 łączników. Razem z dostawą 1335 zł. Tu też będę potrzebował beton - choć z pewnością mniej niż przy pierwszym rozwiązaniu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...