Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mariuszwa

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    219
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mariuszwa

  1. Wpisz następujące parametry. Ja mam podobny dom i taki sam kocioł i na takich parametrach kocioł trzyma temperaturę 20st Parametry ogrzewania: - poziomy temp. grzanie 20 oszczędzanie 18 pzamr. 5 Typ ogrzewania: grzejniki temp.projektowa 43 max. temp.zasil 60 wpływ temp. pom. 100 wpływ temp. pomiesz. wybierz wszystkie tryby ogrzew, wył do niższej temp. tak ogrzew wyłprzy temp zew 14 temp. gran. mrozu -5 min temp. zewn -20 akum cieplna budynku 80 Na kotle 3A 0 3B 7 3C 12 Reszta parametrów na kotle domyślna. Czujnik masz od poł. wschodu więc oświetla go słońce jest to niedopuszczalne, czujnik musi być od północy
  2. Aby pompa nie chodziła ciągle przy temp. poniżej -5 st podpiąłem równolegle do czujnika rezystor który podnosi temp. widzianą przez sterownik o 15 st. W ciągu dnia opornik jest odpięty, a w nocy poprzez zegar z wyjściem przekaźnikowym podłączam ten opornik np. w godz. 22.00- 5.00 i pompa nie pracuje. Kocioł w nocy jest w trybie oszczędzania i tak nie grzeje.
  3. Dokładnie tak samo jest u mnie, tylko jeśli temp. wody w instalacji jest niższa o 7 st. i więcej od żądanej to palnik zdąży zejść z mocą w dół i nie wyłączy się, natomiast jeśli jest cieplejsza to szybko siągnie temp zadaną i się wyłączy. Aby to zmienić to należy uzależnic zapłon palnika od param. 3b i 3c a to wymaga zmiany w programie.
  4. Pompa pracuje również co jakiś czas gdy palnik nie pali aby poruszyć wodę w instalacji.
  5. Pompa pracuje cały czas gdy temp. zewnętrzna jest poniżej temp. z parametru GRANICZNA TEMPERATURA MROZU, ustawić ją można najniżej na -5 st.
  6. Z tego powodu napewno się nie zepsuje, a czy 60 % wystarczy na cwu, to jeśli czas nagrzania zasobnika jest wystarczający to ok, ieśli nie to zwiększ
  7. Taktowanie występuje gdy palnik po zapaleniu szybko nagrzewa wodę do temp. zadanej, następnie gaśnie, woda w instalacji krąży bo pompka pracuje, a ponieważ podczas krótkiej pracy palnika woda w instalacji nie została w całości nagrzana temperatura wody szybko spada i palnik ponownie się zapala itd.
  8. To co opisałeś nie jest taktowaniem. Ja nie posiadam zasobnika więc nie mam wiedzy na temat cwu i w tym temacie nie pomogę.
  9. Pokrętło jest nadrzędne w stosunku do Fw xxx, temperatura zasilania wyliczana przez Fw jest korygowana w dół jeśli pozycja pokrętła odnosi się do temperatury niższej niż wyliczona przez sterownik. Przed chwilą to sprawdziłem, ustawiłem temp. pomieszczenia na 30 st. pokrętło było na max. i temp.zasilania poszła na 60 st, następnie kręciłem pokrętłem w lewo i żądana temperatura zasilania na Fw 100 malała stopniowo aż do 35 st przy pozycji 1.
  10. To jest objaw taktowania. Czy ustawiłeś nastawy na piecu, czy tylko na FWxx? Pompke daj na 3 bieg, aby był szybszy odbiór ciepła z kotła, na FWxx rozgrzewanie daj na oszczędnie.
  11. Kondensacja występuje gdy temperatura pwrotu jest nizsza od 56 st z wężyka powinien wypływać kondensat i po tym można to zjawisko rozpoznać.
  12. Dla cwu jesli jeśli ustawisz 55 i nie będziesz długo czekać na ciepłą wodę to zostaw, a jak za długo to daj więcej.
  13. Koleżanka ma wersje 22 kW i tutaj ograniczenie do 9-10 kW jest wskazane, chociaż moc minimalna tego kotła to 7,3 kW i kocioł pewnie będzie i tak taktował. Jeśli nawet startuje z mocą 90%mocy miminalnej to zaraz schodzi z mocą w dól i w zależności od tego jak szybko rośnie temp. wody zwiększa moc, jeśli mocy nie ograniczysz to szybko wode nagrzeje i się wyłączy gdy moc będzie ograniczona to będzie pracował dłużej i o to chodzi. Ciekawe, że kolejna osoba kupiła za duży kocioł po namowie serwisanta. Zgadza się że kocioł zmniejsza moc, ale moc maksymalną, natomiast moc minimalna pozostaje na stałym poziomie, a właśnie za duża moc minimalna jest problemem w związku np. z taktowaniem. Kiedyś robiłem próby i kocioł przy mocy 8 kW spokojnie radził sobie przy sporych mrozach.
  14. Źle rozumiesz, ten parametr odpowiada za całkowite wyłączenie ogrzewania gdy temperatura zewnetrzna jest wyższa od wpisanej tu
  15. Ten parametr przsuwa w pionie krzwą grzania, aby temp. wewnątrz zmieniła się o wartość tego parametru. Czyli dając 1 wewnątrz powno być cieplej o 1 st.
  16. Podałaś za mało konkretów odnośnie nastaw na Fw xx. Wróć do nastaw gdzie miałaś w domu 18,5 st. i temp. projektową podnieś o 10 st. Pozostań przy trybie podłogówki, a pozostałe parametry ustaw jak u mnie. Nastawy moje na FW xx są na poprzedniej stronie, nastawy na kotle na tej. Poczekaj 2 doby i zobacz jaki będzie efekt. Jeśli temp. będzie za wysoka lub za niska to zmieniaj temp. projektową.
  17. Istotne sa jeszcze ustawienia na kotle, u mnie są następujące: 3.A- 0 3.b- 15 3.C- 12
  18. Gr. temp. mrozu to temp. poniżej której pompa pracuje cały czas, Min temp. zew. to temp. przy której woda w instalacji osiąga temp.projekt.
  19. Jeśli temperatura na sterowniku pokrywa się ze wskazaniem termometra to nic nie koryguj. Masz wyższą temp.w korytarzu niż w pokoju i to już sprawa instalacji a nie sterownika. Parametr o który pytasz służy do przesuwania krzywej, a nie do korekcji temperatury (mimo, że tak się nazywa). Jeśli koniecznie chcesz zrównać wskazania temperatur to za pomocą parametru KALIBRACJA WEWN. CZUJNIKA TEMPERATURY, przesuwa on wskazanie temp. sterownika. Ogrzew. 6.00-22.00, oszcz. 22.00-6.00 spalanie jak u Ciebie.
  20. Moim zdaniem lepszy jest typ ogrzewania GRZEJNIKI, poniewaz dokładniej utrzymuje temp. zadaną. U mnie max. uchyb to 0,1 st. Przez kilka sezonów używałam PKT POCZ KOŃ. i tu uchyb był większy. Dzieje się tak ponieważ w typie GRZEJNIKI przy uchybie temp.wewn. o 1 st korekta żądanej temp. zasilania wynosi 9-10 st, a w trybie PKT POCZ KOŃ 2,5-3 st.Takie wartości zaobserwowałem porównując pracę kotła w obu trybach. Obecnie pracuję w trybie GRZEJNIKI temp. projektową 45 st max tem zas. 60 wpł tem. pom. 100% wpł tem. skut.- x3 korekcja wsk. temp. pomieszcz. 1,0 K ogrz wył.do niż poziomu - tak ogrz. wył przy temp. zewn. 14 st temp. gran. mrozu -5 st min. temp. zewn. -20 st akum ciepl bud-80 % Poziomy temp. 20 st, 18 st , 5 st
  21. Od 2 tyg. testuję krzywą dla grzejników i niezauważyłem aby automatyka kotła brała pod uwagę bezwładność cieplną układu. Żądaną tem zasil ustala wg. krzywej i koryguje wpływem temp. pom. i ta korekcja jest 2 razy większa niż w krzywj pkt pocz koń. I to jest zaleta natomiast wadą jest brak zmiany temp. pocz. krzywej co powoduje niedogrzewanie przy obecnie dodatnich temp. zew. Datego korygowałem parametrem "korekcja wsk. temp pom" i jest ok.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...