Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piotr1.

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    99
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Piotr1.

  1. Chciałbym w już istniejącej instalacji ze zbiorniczkiem wyrównawczym zamontować pompę przewałową/kotłową aby chronić powrót kotła. Zastanawiam się tylko czy nie będzie ona mi wypychała wody przez zbiorniczek wyrównawczy. Jak poprawnie to zrobić? Chciałbym załączyć tu rysunek mojej instalacji ale nie widzę takiej możliwości.
  2. Znalazłem jeszcze traktorek firmy MTD z silnikiem B&S o mocy 8KM w podobnej cenie. Gwarancja na ten sprzęt to 3 lata a AL-KO daje 5 lat mimo, że słabszy silnik. Który jest solidniej wykonany? https://www.mtdsklep.pl/sklep/10.kosiarka-samojezdna-mtd-smart-minirider-60-rdhe.html
  3. Chodzi mi o urządzenie głównie do koszenia trawy i nie takie duże bo ma mało miejsca w garażu. Fajnie by było zaczepić pług do odśnieżania ale typowy traktorek kosiarka jest zbyt duży i nie tak zwrotny jak raider. Robot jest ciekawym rozwiązaniem ale mam dużego psa biegającego po ogrodzie i nie wiem co z tego robota poruszającego się po trawniku by zostało lub też wywrócony robot mógłby zrobić krzywdę psu.
  4. Przymierzam się do zakupu nowej kosiarki bo moje 12 letnie Solo się już wysłużyło chociaż jeszcze działa. Mam działkę 750 m2 i na niej posadzone drzewa i krzewy. Powiem szczerze, że nie chce już mi się chodzić i pchać kosiarkę a oprócz tego mam problem ze stawami. W związku z tym zastanawiam się nad zakupem kosiarki na której mogę siedzieć. Chciałbym mieć sprzęt z silnikiem Hondy lub B&S. Zwróciłem uwagę na Ridery a dokładnie na taki model: https://www.alko.sklep.pl/ridery/2635-traktor-ogrodowy-solo-by-al-ko-r-7-65_8-hd.html Moje pytania są następujące: 1. Czy silnik, który ma tylko 5,6 KM da radę ciąć i wozić 90 kg osobę? Czy nie jest za słaby? 2. Czy na działce 750 m2 wywijając miedzy drzewami i krzewami nie zniszczę kołami i tak już kiepskiej trawy?
  5. Ja natomiast mam zamiar zamontować swój kocioł Bio Slim 20 Kw, który czeka w garażu na montaż do już istniejącej instalacji. Instalacja jest bardzo prosta i została zrobiona zgodnie ze schematem poprzedniego producenta kotła, który jeszcze jakiś czas planuję użytkować (do wypalenia opału jakim jest drewno). Zastanawiam się tylko czy to wszystko będzie działało jak należy czy też powinienem ją przerobić. Instalacja wygląda dokładnie tak jak na załączonym obrazku tylko brak w niej punktów 2 i 3 (zasilanie bojlera przez grawitację). Co o tym myślicie?
  6. Dla mnie ta lista posłużyła bardziej jako zbór kotłów na pellet w jednym miejscu (oczywiście nie wszystkie). Następnie zbierałem informacje i opinie o każdym z nich w sieci aby dokonać ostatecznego wyboru. Oprócz ceny kotła ważny był dla mnie również jego wygląd, sposób czyszczenia, a także to czy zmieści mi się do kotłowni oraz wysokość wyjścia czopucha do komina tak abym nie musiał przestawiać już istniejącego otworu w kominie. Na początku najbardziej byłem ukierunkowany na kocioł firmy Biawar Pellux Compact. Bardzo mi się on podoba ale już wyższe jego moce nie.
  7. Czyszczenie wymiennika za pomocą dźwigni ma również Sigma EkoPell. Na pewno jest to wygodne w czyszczeniu ale czy i tak co jakiś czas nie trzeba rozmontowywać tych zawirowywaczy, które są podnoszone przez dźwignię aby je wyczyścić? Piec bardziej zautomatyzowany to również piec, który ma większy apetyt na prąd. Mam na myśli tutaj piece, które same oczyszczają się z popiołu do worka. A tak w ogóle to ile czasu trzeba aby wyczyścić piec Bio Pell? Zastanawia mnie jeszcze jak wygląda rachunek za prąd skoro te piece mają zamontowaną grzałkę do rozpalania, a wiadomo, że często się on wyłącza.
  8. Barliniak dziękuję za odpowiedź. Zamówiłem już kocioł 20 Kw. Pytałem się Defro czy na pewno ten kocioł ma 130 l pojemności wodnej i otrzymałem odpowiedź, że tak właśnie ma i nie jest to pomyłka. Powiem szczerze, że trudno mi to zrozumieć: 15 Kw - 69 l, 20 Kw - 130 l, 25 Kw - 97 l wody. Czy to, że ma napisane automatyczne czyszczenie palnika to jest właśnie ta gilotyna?
  9. W związku z tym, że chciałbym kupić piec do końca lutego i czasu jest bardzo mało to proszę aby ktoś mi poradził czy 16 Kw w moim przypadku wystarczy czy też muszę kupić 20 Kw. Zapomniałem napisać, że w domu mam grzejniki aluminiowe bez podłogówki (no w jednej łazience) i bojler 100 l. Zastanawiam się również dlaczego Bio Slim 16 Kw ma 69 l wody, a 20 Kw aż 130. Żaden kocioł z tych na pellet z Defro o mocy 20 Kw lub nawet troszkę większej nie ma takiej pojemności wodnej. Różnica między nimi to 4 Kw, a pojemności wody prawie jeszcze raz tyle. Zastanawiam się czy to wada czy też zaleta? Chciałbym się dowiedzieć od użytkowników tego kotła czy teraz jak już zakupili taki kocioł i zobaczyli jak działa to czy ponownie dokonali by takiego samego zakupu czy może jednak innego. Pozdrawiam
  10. Witam serdecznie. Czeka mnie wymiana pieca ponieważ mój obecny na gaz drzewny (nigdy więcej takiego pieca) już ledwo dyszy. Miałem zamiar kupić piec na eko-groszek ale jak się dowiedziałem, że taki piec bardzo szybko zje mi mój wkład kominowy ze stali kwasoodpornej (zwłaszcza klasa 5) to zacząłem spoglądać w stronę kotła na pellet. Co prawda nie wiem jeszcze jaki czy Bio Slim czy też Sigma Ekopell. Mam dom o wielkości 190 m2. Jest to przebudowany dom z pustaka żużlowego. Nowe dobudowane pomieszczenia są wymurowane z gazobetonu i ocieplone styropianem 10 cm. Stare mury były ocieplane średnio 5 cm styropianu. Poddasze natomiast było docieplane watą 25 cm. Staram się wyliczyć jakiej mocy potrzebuję piec i wychodzi mi 16kW. Moje obliczenia: Parter 100 m2 - 100W/m2, poddasze 90 m2 - 70W/m2. Jak sądzicie czy 16Kw wystarczy czy może lepiej 20 Kw. Wszędzie piszą aby nie kupować pieca o zbyt dużej mocy bo to tylko szkodzi. W mojej kotłowni mam zamontowaną tylko jedną pompkę na CO. Bojler jest podgrzewany przez grawitację i podłączony na zasilaniu. Mam też zamontowany zawór czterodrożny. Moje drugie pytanie dotyczy właśnie kotłowni. Czy w tak "prostej" kotłowni będzie działał dobrze kocioł np. Bio Slim? Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź
  11. Mam bramę dwuskrzydłową zamontowaną na metalowych słupkach 10 cm x10 cm Słupek jednego skrzydła bramy mam wspólny z sąsiadem i taka sytuacja sprawiła, że jest bardzo mało miejsca. Na tym słupku mam do dyspozycji tylko 5 cm. Do środka tego słupka przymocowana jest siatka granicząca z sąsiadem. Po maksymalnym otworzeniu skrzydła jego odległość do siatki wynosi łącznie 8,5 cm (5 cm szerokość słupka plus zawiasy, które odsuwają skrzydło bramy). Czy są jakieś wąskie siłowniki, które tak zamontuję? Pozdrawiam
  12. Już doczytałem w postach jaką temperaturę Wojtek 797 utrzymuje na kotle "zatem próbuje utrzymać w czasie pracy temp. 77-80st." Ja w tej chwili w ciągu dnia mam ustawione 75 st. ale potrafi mi się również bujnąć do 80 st. Wczoraj wieczorem będąc już w łóżku zacząłem rozmyślać o pracy tego kotła. Wstałem i poszedłem wymontować jeszcze siłownik na mieszaczu wraz z czujnikiem, który był podpięty do rury zasilania za pompą. Siłownik głównie ustawiał mi mieszacz w górnych granicach otwarcia czyli około 90 - 100%. Po wymontowaniu siłownika i zamontowaniu gałki do ręcznego sterowania mieszacza zmieniłem jego ustawienie na środek. Doczytałem również, że u Wojtka jest on ustawiony na 30-40% więc jeszcze zmniejszę jego ustawienie, a temperaturę kotła podwyższę do około 80 st. Będę obserwował zmiany i również kolor dymu z komina. Jak miałem podpięty siłownik na mieszaczu to jeszcze nie wiem czemu zwiększał mi temperaturę pracy kotła o 8 st. tzn. jak ja ustawiłem temperaturę kotła 67 to wentylator wyłączał się po uzyskaniu temperatury 75 st. Po odłączeniu siłownika temperatury są takie jak ustawiam. Właściwie jest to dopiero 2 dzień pracy bez automatyki ale myślę, że pogodówka przy tym kotle działała tylko na niekorzyść.
  13. Witam po weekendzie. Dzwoniłem do firmy produkującej sterowniki i rzeczywiście nie można przy tym sterowniku podwyższyć charakterystyki grzania tak aby równocześnie nie podwyższał mi temperatury pokojowej (przy podłączonej porodówce). Trudno. Odłączyłem czujnik zewnętrzny i pokojowy. Mieszacz zostawiłem podłączony do sterownika. W tej chwili ustawiam pokrętłami temperaturę kotła. Nie wiem jak działa mieszacz skąd bierze sygnał ale widać, że dźwignia na siłowniku się przemieszcza. Pewnie tu chodzi o ochronę kotła. Właściwie przez odłączenie czujników piec i tak ma zabezpieczenie przy podłączonym mieszaczu. W ciągu dnia utrzymuję 75 stopni, a w nocy 70 stopni. Temperaturę w pomieszczeniach reguluję zaworami termostatycznymi. Przy takiej temperaturze kotła nie mam problemu z przyklejaniem się tej klapy w komorze zgazowania. Drzwiczki uszczelniłem tak jak radziłeś – silikonem. Najbardziej narażona jest dolna część drzwiczek przez spływającą smołę. Dymi mi jeszcze dołem ale to przez to, że zbyt mało nałożyłem tam silikonu, którego mi brakło. Zauważyłem, że smoła najlepiej się wypala jak prawie wszystko się wypali, a wentylator jeszcze chodzi. Wtedy smoła robi się brązowa. Jaką Ty utrzymujesz temperaturę na piecu?
  14. Sznur już niejednokrotnie zmieniałem jak i również opukiwałem stary. Silikon wysokotemperaturowy do 300 stopni akurat mam także cóż mi szkodzi spróbować Twojego sposobu uszczelniania. Ja zawsze zamykałem drzwiczki mocno jak tylko mogłem z wiadomego powodu. Jeżeli chodzi o to wczorajsze moje olśnienie to niestety bez powodzenia. Zmieniałem charakterystykę na nr 12 aby uzyskać temperaturę kotła 80 stopni przy temperaturze zewnętrznej 5 stopni (zgodnie ze schematem). Piec zaczął podwyższać temperaturę i jednocześnie siłownik zaczął otwierać się bardziej na grzanie pomieszczeń. Na regulatorze miałem ustawioną temperaturę pomieszczenia 22 stopnie. W mieszkaniu było 23 stopnie i właśnie ta temperatura mi odpowiadała. Nie wiem dlaczego jak zwiększyłem charakterystykę na wyższą to i równocześnie kocioł chciał dogrzewać bardziej mieszkanie. Ja nie chcę wyższej temperatury w pomieszczeniu. Jak zmniejszyłem temperaturę pomieszczenia na mniejszą 20 stopni to również zostało przerwane dogrzewanie pomieszczenia i wentylator się wyłączył nie przy 80, 63 stopniach. Dla mnie logiczne by było gdyby w momencie podwyższania temperatury pieca siłownik zaczął przymykać przepływ bardziej gorącej wody na pomieszczenia aby utrzymać zadaną 22 stopnie. Najlepszym wyjściem w moim przypadku by było gdybym zrezygnował z pogodówki. Ręcznie bym ustawiał mieszacz. Pokrętło służące do zmiany temperatury w pomieszczeniu wtedy by zmieniło się do regulacji temperatury kotła. Tylko boję się wysokiej temperatury, którą często piec przeciąga np. przy silnym wietrze. (pisałem wcześniej, że tą klapkę od wentylatora mam podniesioną na stałe ponieważ się przylepiała) W takim przypadku kocioł automatycznie zrzuca temperaturę na pokoje i jest bezpiecznie. Druga sprawa to wygoda programowania temperatur na cały tydzień. Nie muszę biegać do pieca i zmniejszać temperatury czy tez przykręcać zawory termostatyczne. Mam ustawioną temp. dzienną i nocną i sterownik tego pilnuje. Mam tak ustawione, że pół godziny przed wstaniem kocioł dogrzewa mi pomieszczenia później gdy wyjeżdżam do pracy i nikogo nie ma w domu automatycznie temperatura jest obniżana. Przed przyjazdem znów mi dogrzewa. Jest to bardzo wygodne. Spróbuję jeszcze zadzwonić do firmy produkującej te sterowniki (właściwie to już ich nie produkują) może coś da się jeszcze wymyślić. A teraz kilka zdjęć dotyczących mojego pieca. Piec mam zamontowany zgodnie z tym schematem Troszkę tekstu
  15. Po 9 latach użytkowania tego pieca i rozmowy tutaj na forum nagle mnie olśniło Zadzwoniłem do firmy produkującej te sterowniki i zapytałem się jak podwyższyć temperaturę kotła. Pan poradził mi abym zmienił charakterystykę pracy kotła i powinno się udać. Boże może jeszcze polubię ten kociołek Tylko teraz nasuwa się kolejne pytanie. Czy jeżeli uda mi się zmienić temperaturę pracy kotła z 60 stopni np. na 70 stopni i nie mając żadnych zbiorników akumulacyjnych to przypadkiem piecyk nie zwiększy swego apetytu na drewno?
  16. Pisałeś, że uszczelniłeś drzwiczki komory załadowczej silikonem. Za bardzo nie potrafię tego zrozumieć. W moim przypadku drzwiczki te uszczelniane są sznurem 2x2, który i tak jest oblepiony cały smołą. Ty ten silikon dawałeś dodatkowo na sznur? Gdy na zewnątrz robi się zimniej to wtedy mieszacz puszcza więcej gorącej wody na grzejniki (widzę to po ustawieniu takiej dźwigni na siłowniku), aż pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę. Równocześnie powinna rosnąć temperatura na kotle. Wzrasta ale nie na tyle aby wyrównała tą różnicę. Nieraz dźwignia na siłowniku pokazuje cały czas otwarcie na grzejniki. Może trzeba by było pomajstrować przy krzywej grzewczej. Chciałbym aby temperatura kotła była wyższa wtedy rzecz jasna mieszacz puszczałby mniej gorącej wody na grzejniki, a więcej by szło na powrót. Jutro załączę zdjęcie mego pieca. Piec piecem ale za temperatury odpowiada sterownik A3000EV. Instrukcje dla tego typu są tutaj pod nr 1: http://www.recalart.com/index_pliki/Page598.htm
  17. Wczoraj zmierzyłem temperaturę powrotu na moim kotle przy pomocy zwykłego słupkowego (ale solidnego, polskiego) termometru, który wcisnąłem za izolację. Temperatura kotła na wyświetlaczu sterownika – 65 stopni. Temperatura powrotu zmierzona termometrem 41 stopni. Zmierzyłem również temperaturę zasilania jeszcze przed mieszaczem i wynosiła 52 stopnie, a powinna być taka sama jak na wyświetlaczu. Czy to jest to o czym pisałeś wyżej? O co tu chodzi? Pozdrawiam
  18. Jeżeli chodzi o szczelność tej klapy to u mnie jest z tym problem. Ja niejednokrotnie zaraz po załadunku drewna celowo ją leciutko uchylam aby nie zadymić kotłowni (jak akurat tam przebywam coś robiąc) przez dym wydostający się drzwiczkami. Później jak drewno się dosuszy jest lepiej. Klapa ta znajduje się na końcu komory zgazowania, w której powstaje bardzo dużo smoły. Przy załadunku drewna wskazane jest jej całkowite uchylenie. Jeżeli następuje to po kilku godzinach od poprzedniego załadunku to mam problem z jej uchyleniem ponieważ jest tak przyklejona. Wspomagam się wtedy prętem uderzając w nią od środka komory. Jeżeli akurat temperaturę kotła jest wyższa czyli około 80 stopni (przez przeciągnięcie przy silnym wietrze) wtedy z uchyleniem tej klapy nie ma takich problemów jak przy standardowej pracy kotła - 60 stopni. Nie wiem jaka jest temperatura powrotu i rzeczywiście z ciekawości chciałbym to sprawdzić. U mnie nie jest możliwe aby temperatura wody na powrocie miała 60-65 stopni ponieważ temperatura kotła to 60 stopni i nie mogę jej zmienić mając zainstalowane automatyczne sterowanie. Mam zamontowane 2 czujniki – zewnętrzny i pokojowy i pewnie z nich siłownik bierze sygnał sterując zaworem 4d. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz co do montażu czujnika zaworu mieszającego. Tekst z instrukcji instalatora” „Czujnik C.O należy montować za zaworem mieszającym i za pompą obiegową C.O bezpośrednio na rurze ( pod izolacją).” U mnie jest ten czujnik zamontowany za zaworem i za pompą obiegową, a pompa jest zamontowana na zasilaniu. Ciekawe jak by się zachowywał zawór mieszający gdybym czujnik ten zamontował na powrocie.
  19. Regulator jaki mam zamontowany przy piecu to A3000EV firmy Recalart i niestety temperatury powrotu nie pokazuje. Co to znaczy "sprawdzić szczelność klapy krótkiego obiegu spalin"? Masz na myśli tą klapę w komorze załadowczej, której uchylenie powoduje wylot spalin bezpośrednio w czopuch i do komina?
  20. Zastanawiam się czy jest jakaś różnica w rozgrzaniu pieca za pomocą wentylatora i bez wentylatora. Z wentylatorem i zamkniętą klapą rozpałową jest na pewno bezpieczniej. Już 2 razy miałem przypadek zapalenia się smoły w kominie przy rozgrzewaniu pieca z otworzoną klapą rozruchową. W sterowniku mam funkcję czyszczenia pieca. Po uruchomieniu tej funkcji siłownik zamyka mieszacz i jest również wyłączona pompa obiegowa. Wentylator wyłączy się po osiągnięciu przez piec 85 stopni. Później jeszcze siłą bezwładności dojdzie do około lub ponad 90 stopni. Inaczej nie wyobrażam sobie czyszczenia tego pieca. Za każdym razem czyszcząc ten piec sprawdzam małym wkrętakiem drożność otworów bocznych kanałów w komorze zgazowania. Ostatnio po wyczyszczeniu również patrzyłem czy dmucha z nich powietrze. Jeżeli chodzi o dyszę szamotową to wyczułem palcem, że jest ok. Natomiast z kanałami bocznymi miałem problem. Być może dmuchają ale nie wystarczająco. Nie wiem czy też są one wykonane jak należy ponieważ dwa lata temu miałem tą komorę wymienianą jak również te kanały. Moim zdaniem aby równo dmuchało przez całą długość kanału bocznego to te otwory powinny być wykonane od najmniejszego do największego z tyłu. Czy tak jest trudno mi stwierdzić ponieważ nie są one takie kształtne i nie mogę tego zobaczyć (chyba, że za pomocą lusterka). Wkrętak w jeden wchodzi luźniej w drugi ciaśniej. Nie wiedziałem również, że sposób ułożenia drewna w komorze zgazowania ma jakiś wpływ na prawidłowe spalanie. Zazwyczaj układam drewno równolegle do kanałów bocznych i dość szczelnie aby weszło jak najwięcej. Kolejna sprawa to za bardzo nie wiem jak można w tym piecu palić w sposób ciągły. A co z czyszczeniem? Ja jak czyszczę to po rozgrzaniu pieca wyciągam wszystko z komory zgazowania. Palące drewno wkładam w wiadro lub na taczki i wkładam je później na spód, a na nie drewno bez podpalania papierami czy podpałką. Przez 2 tygodnie palenia to w komorze zgazowania uzbiera się tyle popiołu, że prawie sięga kanałów nadmuchowych bocznych. Oprócz tego w narożnikach na dole tej komory uzbiera się prawie pół wiadra substancji smolistych, z których kapie smoła. Czy tak właśnie pali się w sposób ciągły czy też chodzi o coś zupełnie innego? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...