Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kosta

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    60
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Kosta

  1. Kręci się koło 9-10, ale oczyszczalnia zrobiona jest w chwili obecnej nad wyrost. Będzie do niej podłączony jeszcze domek letniskowy.
  2. czystesrodowsko Jeśli chodzi o montaż - oba zbiorniki są zabetonowane. Zbiornik Wobetu na 6000l robi dobre wrażenie, oglądając inne - to chyba jedne z lepszych, jak nie najlepszych zbiorników na rynku. Zbiornik reaktora - to również kawał solidnego bunkra. Nie wiem, co to za "plastik" z którego jest to zrobione, ale przetłoczenia, grubość ścianek zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Cena - masz rację. Nie jest najniższa. Nie ma się też co oszukiwać, bo gdyby była to oczyszczalnia trochę tańsza - byłoby sympatyczniej. Mój egzemplarz - przyjechał bezpośrednio ze Szwajcarii. To pewnie potęguję cenę w tym wszystkim. Kurs euro na dany dzień zakupu itp. Na plus w całym działającym systemie (w moim przypadku) jest to, że nie potrzebuję przepompowni. Spadek terenu mnie ratuje... Patrząc na obecny rynek w tym temacie - gdyby nie to forum, wolę nie myśleć co bym kupił. Ilość dostępnych rozwiązań technologicznych pomnożonych przez ilość producentów oczyszczalni przyprawia o zawrót i ból głowy.
  3. A ja po roku użytkowania Biorocka - Ecorock 3000- w sumie prawie nie wiem, że ją mam. Czasami podnoszę pokrywę, popatrzę... i zamykam. Ostatnio sprawdzałem filtr wstępny przed reaktorem, ale jak wyciągnąłem, tak włożyłem. Kiedy stałem przed wyborem ponad rok temu - też miałem mętlik w głowie. Nad wobetem bardzo się zastanawiałem - defacto mam od nich zbiornik wstępny z dorobionym na zamówienie filtrem jak w ich oczyszczalniach na zasadzie zbiornika gnilnego. Wchodząc co jakiś czas na forum i czytając wszystkie perypetie związane z różnymi niespodziankami, ustawieniami i psikusami - mogę chyba sam sobie stwierdzić, że złego wyboru chyba nie dokonałem. Zazwyczaj odnośnie oczyszczalni Ecorock - nikt się nie wypowiada. Ilekroć o cokolwiek zapytałem była głucha cisza. Opcje są pewnie 2 - tak sobie tłumaczę... - albo wiadomości o tej oczyszczalni jest tyle co kot napłakał, - albo osoby handlujące oczyszczalniami, nie mają ich w ofercie - a to oznacza brak zysku. Niemniej - jako użytkownik mogę polecić to magiczne pudełko.
  4. Możesz napisać jaśniej? Wątków jest sporo... a to chyba nie tajemnica?
  5. Jeśli możecie - powiedzcie mi Panowie, jaka może być maksymalna odległość kanału wentylacyjnego między osadnikiem gnilnym a wylotem na kalenicy... Są jakieś normy itp? Wylot z dodatkową nasadą kominową obrotową.
  6. Próbuję czasami o coś podpytać odnośnie wspomnianych oczyszczalni z Biorocka, ale mam jakieś takie dziwne wrażenie, że jestem jak 1 z 1000, który taką oczyszczalnię posiada Funkcjonuje u mnie od grudnia 2018, także coś tam mogę już powiedzieć na jej temat. Ciekawe dlaczego tak akurat jest, że o tych oczyszczalniach właśnie bardzo mało informacji i wiadomości. Jak to Panowi wygląda z waszego punktu widzenia? Prawie wszyscy jednym głosem mówią o SBR'ach... a dlaczego akurat złoża zraszane są tak pomijane?
  7. Może jeszcze trochę namieszam... Słyszałeś o oczyszczalniach Biorock?
  8. Nic tylko Wam Panowie pozazdrościć takich ziem Mój ił i glina jest mega nieprzyjazna... Miałem kręgi betonowe koło domu - zrobiłem kiedyś test - zdarłem darń i jakieś 20cm "ziemi", położyłem krąg betonowy i dobrze go obsypałem gliną, ubiłem młotkiem przez deskę. Zalałem jakieś 15-20cm wody. Na drugi dzień wodę mogłem wyciągnąć w ilości bardzo podobnej do początkowej
  9. Kręgi 100cm średnicy są.... zarąbiście ciężkie. Osobiście polecam 80cm - wysokość zależy od producenta. Między 50 a 100cm.
  10. Mam mały problem ze smrodkiem Może coś doradzicie... Oczyszczalnia na zasadzie złóż zraszanych połączona z osadnikiem wstępnym i filtrem na wyjściu. Wentylacje miałem zrobioną "na szybko" na zasadzie włączenie trójnika między oczyszczalnię i osadnik wstępny + wyprowadzenie komina zakończone wiatrakiem jak do wentylacji na dachu. O ile z samej oczyszczalni za dużo smrodku nie ma - to problem pojawia się z zaciąganiem gazów z osadnika wstępnego. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami: *wentylacja na dachu domu - boję się jednak, że smród z osadnika i tak będzie się wydostawał - tyle, że górą. Niedaleko mam taras w miejscu wentylacji... *zrobić przedłużenie na tym wpięciu między osadnikiem i oczyszczalnią, odsunąć się jakieś 45m w poziomie w inne miejsce, postawić słupek na 6m w górę z tym wentylatorem "turbo". Dodatkowo na tych 45m jest ok. 8-9m różnicy wysokości w pionie (teren górzysty). Sypanie magicznych środków aby pachniało aloesem czy cytryną pomijam, ściema jak nic
  11. Do najbliższego kamieniołomu mam 20km Jak ta sytuacja wygląda u Ciebie? Dużą rolę w tych kwestiach robi transport. 25km ode mnie jest żwirownia, ale to co oni sprzedają - nadaje się tylko pod kostkę brukową. Sensownego betonu z tego nie zrobisz - rozsypie się w 2 lata.
  12. Alekko Przepompownia u mnie raczej nie będzie potrzebna - mieszkam na zboczu góry. Jeden z niewielu plusów tej sytuacji. czystesrodowsko Jak liczyłem - też się zdziwiłem, potrzebne jest 100-120m3 piasku / żwiru - kubik sprzedają u mnie po +/-85zł. Pospółka nawet 100zł/m3. Pracę koparką oszacowałem na ok. 3dni <- 70zł/h. (JCB na kołach), minikoparka - 60zł/h ale to dobry znajomy, faktem jest, że mini - to za dużo nie narobi.
  13. Liczyłem tak na szybko - piaski i żwiry na filtr piaskowy w moim przypadku wyjdą ok. 10tys zł. do tego robocizna koparką - w 2 tys myślę, że się zmieści. Osadnik gnilny - jeśli ma być taki jak "zwykłe" szambo to ok. 5tys. zł. Nie sądziłem, że na piasek i żwir może pójść tyle kasy. W chili obecnej prowadzę rozmowy odnośnie biorocka, rozważam opcje między ecorock 2000 a 3000. Zobaczymy na czym stanie.
  14. Na badania jeszcze za wcześnie - świeża studnia, muszę poczekać pewnie ze 2 miesiące aż to wszystko się przeleje i dam do sprawdzenia. Z wcześniejszej studni jak miałem wodę, to w domu komplet dobrych filtrów i nic więcej. Teren na którym mieszkam, akurat pod kątem wody jest na prawdę dobry. Środowisko w tym regionie jest na szczęście jedne z czyściejszych. W potokach można spotkać raki, w czerwcu latają robaczki świętojańskie Niby tak niewiele, a jednak wystarczająco dużo aby coś "obliczyć" Dziś dzwoniłem w kilka miejsc, ale niestety sami handlowcy. Jutro szerszy zakres poszukiwań. Od innej strony jeszcze zapytam - czy na oczyszczalnię z filtrem piaskowym jest ktoś / firma w stanie wydać jakiś certyfikat o czystości wody? Wyszukałem ino, że w moim regionie do września są dotacje na taką kwestię z Wojewódzkich Instytucji. WojtekINST Jedna oczyszczalnia byłaby najlepszym rozwiązaniem, bo nie mnoży kosztów zbiorników - ale taki niedobór w wersji zraszającej zbyt optymistyczny pewnie nie będzie.
  15. Stacji uzdatniania wody nie mam, w sumie zastanawiam się w jakim celu? Wcześniej była studnia kopana na 4m Czyli wody powierzchniowe... Teście i pokolenie wstecz korzystali z tego źródła, ale źródło się obniżyło. Głębinówke robili mi krótką chwilę temu - zadowolony jestem raczej średnio, nie wiem, czy przez to iż spadek terenu jest dość spory - ale kiepska wydajność studni wyszła, bo około 1m3/h (nie może się ustabilizować źródło itp.). Jeśli chodzi o filtr piaskowy - głównym zbiornikiem jest jak rozumiem osadnik gnilny dobrany wielkościowo i z małym "zapasem", a jeśli chodzi o sam filtr - jesteś w stanie powiedzieć jakie są właściwe grubości warstw w takim filtrze? Z instalatorem od takich spraw w moim regionie pewnie będę miał problem, muszę jednak zacząć dzwonić i pytać, kto podjąłby się takiej pracy. Większość osób znających się na rzeczy już stąd uciekła, reszta próbuje sprzedać swój "najlepszy" produkt. Jeśli przebrnę przez to wszystko i dobrze uargumentuje to swojej żonie - może uda mi się ją namówić na ten typ. Każdą koparkę niestety źle wspomina Za biorockiem przemawia na "+" to, iż zrobiłaby by sobie oczko wodne, kamyczki itp. 2 zestawy o których pisałeś, to miałeś na myśli 2 osobne wstępne i 2 ze złożami jak myślę... koszt się robi już konkretny - ale rozwiązuje to niby całą problemową sytuację. Oprócz Biorocka są jeszcze firmy które dopracowały ten system w miarę "rzetelnie"?
  16. Z ziemią jest u mnie niestety katastrofa. Mieszkam na wys. 500m.n.p.m. Robili mi studnię głębinową - glina, łupek, skała. Na nic lepszego niestety nie mogę liczyć. Tu nawet "pyry" nie chcą rosnąć. Powierzchnia zajętej oczyszczalni to akurat najmniejszy problem - gorsza kwestia - spadek terenu ok. 10%. Jeśli chodzi o filtr piaskowy - takie coś masz na myśli: https://media.studioatrium.pl/document/213/filtr%20piaskowy%20poziomy.jpg W kwestii tego filtra - martwią mnie śniegi, które porą zimową są dość spore i nie znikają przy pierwszych wiosennych promykach słonecznych :/ Biorock zbudowany z 2 modułów nie będzie miał kryzysów z powodu niedoboru "pokarmu"? Jest jeszcze kwestia - jeśli ludzi nagle przybędzie - czy nagłe obciążenie nie zaszkodzi temu systemowi?
  17. a jest ktoś w stanie doradzić odnośnie oczyszczalni dla 12-14osób? (post z początku tej strony) Rozważałem jeszcze zrobienie 2 mniejszych, ale to koszty się mnożą troszkę bardzo.
  18. Przebrnąłem przez sporą ilość stron i tematów, wiedza kilka osób mnie przytłoczyła pozytywnie oczywiście - i mam nadzieję, że jakieś wnioski udało mi się wyciągnąć. W chwili obecnej w domu - 4 osoby dorosłe, 2 dzieci. Pod koniec roku będzie dodatkowo domek letniskowy w którym max osób to 8. Okres zimowy będzie również z dodatkowymi osobami. Niestety nie jestem w stanie przewidzieć kiedy ktoś będzie a kiedy nie. Teren pagórkowaty - mieszkam na zboczu góry. Odwiertów ziemi nie robiłem, ale trochę się już nakopałem - humus do 5cm max Później sama glina, ił, skała. Ze względu na tą niejednorodność w ilości osób - poprawcie jeśli źle myślę - oczyszczalnie, które by "ogarnęły" tą sytuację: Biorock, Argo, In-drain? Taki mój pomysł, ale nie wiem czy to dobra droga.
  19. Z mojej strony również mam nadzieję, że dobrze poskładają drzwi w fabryce... co do montażu - przy wymianie 16 okien w domu - podczas montażu stałem i patrzyłem jak fachowcy robią, czasami coś podałem itp. w międzyczasie latałem z poziomicą po już zamontowanych oknach i sprawdzałem co tylko mogłem Fachmanom powiedziałem, że niech wybaczą za moją drobiazgowość - ale wolę im suszyć głowę teraz - niż później zatruwać im życie A i tak na jednej suwance nie zauważyłem jednego małego drobiazgu, który dopiero teraz poprawiłem podczas wykańczania balkonu. Odnośnie inwestorów i producentów - ja zbyt wiele powiedzieć nie mogę niestety. Uczę się na swoich wyborach i swoich błędach... Samych drzwi na moje oko - to chyba nie idzie za bardzo sprawdzić czy są dobrze złożone?? Może długości po przekątnych...
  20. dostałem wyceny od Aluplasta i Brugmana, praktycznie cena taka sama, różni się niewiele. Ideal trochę droższy... ....i chyba przy nim zostanę. porównania żadnego nie mam, jedyne co zauważyłem, to bardziej solidna konstrukcja przy profilu Ideal. Nie wiem jak z tym się odnieść do codziennego trybu, ale to pewnie wyjdzie w praniu.
  21. reklamacja już idzie w toku, obie pary do zwrotu... bo wszystkie skrzydła już mam nowe (wszystkie 3), ale dalej się coś nie tak z nimi dzieje - krzywią się. wszystko idzie do zwrotu. dlatego drewnianych już mi się odechciało. jedyna kwestia to szpalety zewnętrzne które będę musiał robić ponownie. dom ocieplony pod koniec zeszłego roku... a z tych dwóch profili co podałem - któreś są bardziej sensowne? ideal wydaje się bardziej masywny, ale nie wiem jak to się przekłada na realne kwestie. kolor który chcę to szczotkowane aluminium, więc nie będzie bardzo ciepełka chłonęło - przynajmniej nie aż tak bardzo.
  22. ze starymi, w sumie nowymi.... wykrzywiły się. w takie łubudu, że strach opowiadać. nie wiem czy akurat tak trafiło na mnie, czy może to częstsze wpadki - nie chciałbym oczerniać producenta. drzwi mają 82mm grubości, w środku mają metalowe sztaby wzmacniające, ale mimo to podczas ostatniej kiepskiej zimy miałem mega sopelki przy dolnej uszczelce drzwiowej - drzwi odgięły się na 70cm od spodu drzwi do wewnątrz. przy dwuskrzydłowych zrobił się łuczek po środku i za nic w świecie nie można ich było docisnąć - inna kwestia, że dostawka (ruchoma) wygięła się w drugą stronę - co zdwoiło siłę podmuchów.... aluminium.... marzenia można mieć ale przy moich potrzebach - 2 szt, z czego jedne 2-skrzydłowe - to koszt na poziomie 20tyś. pytałem... oglądałem. na takiego maybacha ze świata drzwi mnie na razie nie stać
  23. ja też potrzebuję waszej pomocy.... wymieniam 7miesięczne drzwi drewniane i chce je zmienić na PVC - po analizie rynku myślę nad profilem Brugman AD lub aluplast ideal 4000. Choć Brugman chyba nowszy, to Idela w ręku wydaje się sensowniejszy. Profil AD to jakieś 80 kilka mm, a Ideal to ponad 100mm. Coś doradzicie?
  24. nie ma się co nerwować ja kupiłem eps'a do fundamentów i nasiąkł do takiego stopnia, że ważył 58-60kg/m3 a powinien maksymalnie z wodą jakieś 25kg/m3 (jako suchy 22kg/m3) woda robi niezłą robotę jeśli chodzi o kilogramy....
  25. nie ma się co tutaj wykłócać faktem jest to, że ostatnie dobre samochody były w latach 80' teraz mamy prawie autopilotów zainstalowanych...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...