
szymon321
Użytkownicy-
Liczba zawartości
76 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez szymon321
-
Co pod domek letniskowy na gruncie ilastym
szymon321 odpowiedział szymon321 → na topic → Fundamenty i piwnice
Czy chodzi o nierównomierne "pracowanie" słupów i dodatkowe naprężenia na samą konstrukcję podłogi? Czy mam to rozumieć że tylko beton zrobiony w betoniarni ma parametry zapewniające izolację przeciwwilgociową? -
Co pod domek letniskowy na gruncie ilastym
szymon321 odpowiedział szymon321 → na topic → Fundamenty i piwnice
Jak rozumiem nazwa fundament palowy dotyczy pali betonowych które są zagłębione w gruncie i później połączone czymś w rodzaju ławy fundamentowej, żeby się samodzielnie nie przekrzywiały. Ja rozumiem pojęcie fundament punktowy jako ulepszoną wersję stawiania domku letniskowego na bloczkach betonowych, czyli każdy pal oddzielnie podtrzymuje kawałek podłogi. -
Mam działkę przy brzegu rzeki, chcę wybudować domek letniskowy. Chcę kupić kompletną usługę wybudowania domku letniskowego w technologii "kanadyjskiej". W wycenie katalogowej mam wpisane "fundament punktowy, słupy betonowe średnica 20-30cm, z szalunkiem traconym". Grunt na działce jest gliniasto-ilasty, potrzebuję porady jak dalej rozmawiać z potencjalnym wykonawcą w sprawie zmiany konstrukcji fundamentów.
-
Wkurza mnie biurokracja. Czekam już 2 tygodnie na to zapewnienie, a gmina nie pozwala złożyć niekompletnych papierów żeby czekały w kolejce. A później tylko 2 miesiące, przy czym już zapowiadają że będzie opóźnienie. A później już tylko 21 czy tam ile dni na uznanie zgłoszenia....
-
Update: W mojej sytuacji urzędnicy są uparci. Mam do wyboru albo czekać na warunki techniczne przyłączeń, albo eskalować albo nawet iść do sądu. Starostwo wymaga WZ (mimo że domki letniskowe nie są katalogu obiektów do których są wymagane WZ) Gmina się upiera że warunki przyłączy są wymagane nawet dla domku letniskowego (§ 27 rozporządzenia ws warunków techniczny dopuszcza żeby za zgodą gminy tego nie wymagać).
-
A o tym nie pomyślałem, mimo że wydaje się oczywiste. Czyli w sumie spód płyty musiałby być na poziomie gruntu. Preferowałbym żeby poziom podłogi domku mniej więcej na poziomie gruntu żeby uniknąć potrzeby budowania jakiś wymyślnych schodów. W tej sytuacji byłoby to koło 2 stopnie od ziemi. 20cm wylewki+20cm podwaliny i deski podłogowej. Z drugiej strony budowa na bloczkach też podnosi domek względem poziomu terenu.
-
To rozumiem, ale o ile zrozumiałem to zgłoszenie budowy do 35mkw składam do powiatowego nadzoru budowlanego i nie przechodzi to przez gminę. Jak rozumiem według poradników "z internetów" wymagane są tylko szkic co chce postawić, udowodnienie własności działki i zadeklarowanie daty rozpoczęcia budowy.
-
Mój błąd, chodziło o płytę 20-30 cm grubości wylewki betonowej.
-
To może zapytam wprost, czy w ogóle WZ mi są potrzebne do budowy domku letniskowego "na zgłoszenie"? Znalazłem takie odpowiedzi i argumenty: TAK: bo jak nie ma MPZP to skąd urząd powiatowy ma wiedzieć co i jak wolno budować NIE1: bo MPZP mogą tylko łagodzić przepisy budowlane, np przepisy ogólne wymagają odległości budynku od płotu 3m (lub 4 jak budynek ma okna) to MPZP mogą zmniejszyć minimalną odległość NIE2: budynki letniskowe nie znajdują się katalogu obiektów do których WZ są wymagane.
-
Nie wiem czy z tą kratownicą i płytą fundamentową to nie przesadziłem z nazewnictwem. Znalazłem takie zdjęcie w sieci: Chciałbym zrobić coś podobnego, ale wylewka miałaby 20-30 i lekkie zbrojenie, bloczków betonowych by nie było, a to co przypomina kratownicę na betonie. Do tego trochę wypełnienia żeby było cisze i cieplej a na wierzch deski (jakie są zapewne w tym projekcie).
-
To nie urząd ma honorować, tylko Bronek chce znać nazwisko właściciela żeby go odnaleźć, a to akurat w KW znajdzie, bardzo możliwe że z imionami rodziców właściciela.
-
Zapytaj w banku co oni o tym myślą. To kwestia indywidualna banku.
- 1 odpowiedź
-
Są oferty w sieci poniżej 20zł za jeden numer, w porównaniu z kosztami sądowymi jest to całkiem niezła oferta. Wszystko zależy od konkretnej działki, czasem nawet w dużych miastach niektóre działki nie miały jawnego numeru KW zanim UODO czepił się GGK.. Tylko znajomość KW nadal nie gwarantuje znalezienia osoby, bardzo wiele KW zawiera dane zmarłych, nawet jak będzie PESEL to osobie prywatnej nie pozwoli odnaleźć konkretnej osoby. Nie wiem czy daje się osobie trzeciej wyciągnąć dane osób od notariusza.
-
Tak po namyśle zastanawia mnie pewien fakt. Domki letniskowe z założenia nie służą do stałego zamieszkiwania więc mają jakby mniejsze wymagania co do uzbrojenia terenu, więc czy aby na pewno do WZ dla domku letniskowego jest potrzebne zapewnienie wody i prądu? Pewnie przyłącza też chciałbym załatwić ale jak dzwoniłem do tzw "elektrowni" to oni stoją okoniem żeby zrobić przyłącze "do działki". Oni by chcieli żeby dom z pełną instalacją już stał, albo przynajmniej żebym zrobił mapę jak z pozwolenia na budowę. Tak mi się jeszcze nasunęła myśl, widziałem wiele ogłoszeń o działce letniskowej z adnotacją że prąd i/lub woda w pobliskiej drodze albo słup/hydrant w sąsiedztwie. Niby to dobry argument że dostawca nie odmówi "bo za daleko", ale w rzeczywistości nie gwarantuje to uproszczenia procedury.
-
Po dzisiejszej rozmowie z urzędem gminy: 1. podobno zmieniły się przepisy i na warunkach zabudowy nie może być garażu, jeśli brak jest innych budynków, za to może być projektowane szambo, garaż może być tylko jak będzie jakiś budynek mieszkalny na oddzielnym WZ 2. gmina wymaga do WZ zapewnienie dostaw wody i prądu 3. wniosek o WZ może być elektronicznie przez EPUAP, ale sugerują żeby chociaż sam formularz był papierowy listem, a załaczniki (np mapy mogą być EPUAP). 4. mają 2 miesiące, ale jak zapytałem o termin, do dostałem odpowiedź że mają taki zapi.... z WZ że mogę się spodziewać przekroczenia terminu Chętnie wysłucham komentarzy, no może poza punktami 3 i 4.
-
Nie planowałem takiego zainteresowania w temacie, ale postaram się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości: 1. Gmina ma MPZP, ale nie na wszystkich obszarach, w tym nie ma na obszarze moje działki. Według miłej pani urzędniczki w gminie, plan nie powstanie szybko dla obszaru gdzie jest moja działka. 2. Kupiłem działkę bez warunków zabudowy, pozwolenia na budowę itp. 3. Chciałbym domek, 35mkw to troszkę mało dla mnie i dzieciaków, więc pewnie w grę wchodzi domek z antresolą lub domek 45-50mkw. Wolałbym na zgłoszenie ze względu na uproszczoną biurokrację. Jak w WZ uwzględnić budowanie budynku gospodarczego typu garaż? W zależności od funduszy garaż powstawianie albo nie, albo nawet powstanie szybciej niż domek. A jak WZ mają się do budowy zbiornika na ścieki? Czy obowiązują po prostu przepisy budowlane dotyczące odległości od płotu i zgłoszenie? PS na razie muszę jeszcze podpytać w gminie czy akceptują mapy do WZ w postaci elektronicznej czy muszą być papiery z pieczątkami, bo z powodu COVID nie chciałbym osobiści latać po urzędach.
-
Odpowiadając w skrócie, działkę już mam, chce postawić domek letniskowy, prąd i woda w ulicy. Jeden sąsiad obok ma wywalony dom całoroczny 100mkw postawiony circa 20 lat temu, pozostali sąsiedzi mają jakieś prowizoryczne altanki albo używają przyczep kempingowych.
-
Czyli mam rozumieć że WZ które są podkładką do pozwolenia/zgłoszenia niekoniecznie muszą precyzyjnie odpowiadać temu co będzie w finalnym wniosku o pozwolenie na budowę/zgłoszeniu?
-
Nie ma planu MPZM, więc jedyny ścieżką są warunki zabudowy. Ale żeby złożyć wniosek o warunki zabudowy muszę wiedzieć dokładnie co i gdzie zbudować (czyli dom, jak duży, jak wysoki, w którym miejscu działku, etc). Brzmi to trochę jak problem jajka i kury. Pytanie jest jak mam zdobyć informację żeby mniej więcej wiedzieć jakie warunki ma spełnić to co napiszę we wniosku. Jakbym znał te parametry mogę próbować dopasować to co chce zbudować do warunków na działce typu drzewa czy nachylenie terenu.
-
wybudowanie przyłącza wodociągowego na działkę - czy mogę sam?
szymon321 odpowiedział Fajama → na topic → Prawo i finanse
Zacznij od tego że pójdź do przedsiębiorstwa wod-kan i zapytaj. Procedura formalna jest taka jak opisana wyżej, ale firmy mają swoje metody i preferencje jak to załatwić. W najbardziej optymistycznym wariancie składasz wniosek i płacisz ryczałt, a firma sama ogarnia wszystko. -
Próbuję się przymierzyć do wystąpienia o warunki zabudowy, po wejściu w ePUAP wyskoczył mi formularz gdzie mam podać co chcę wybudować a urząd radośnie wyda opinię. Ja natomiast oczekiwałbym od urzędu że to urząd mi poda co i na jakich warunkach mogę postawić na działce. Czy mylę pojęcia?
-
Czy domek letniskowy który jest dedykowany do postawienia na wypoziomowanych bloczkach betonowych można postawić na pełnej wylewce betonowej? Nie znam dokładnego projektu domku, zakładam że skoro można go postawić na bloczkach to podłoga jest zbudowana z czegoś w rodzaju kratownicy drewnianej a później deska podłogowa. Swoim działaniem chciałbym uzyskać stabilność konstrukcji podłogi (nic nie będzie mogło się uginać) oraz wyciszenie i ocieplenie przy upchnięciu wełny/styropianu między podłogę a wylewkę. Czy ten pomysł ma jakieś wady?
-
Witam, Mam działkę, chciałbym zacząć od postawienia garażu na narzędzia i choćby móc się schować pod dachem na czas deszczu. Ponieważ nie wiem kiedy będę w stanie postawić dom, chciałbym względnie ograniczyć koszt płacenia podatku. Wiem że istnieje pojęcie takie jak garaż niezwiązany z gruntem, czyli garaż blaszany który nie podpada pod budynek w świetle prawa budowlanego. Zgłębiłem nieco temat i wszyscy argumentujący za tym, posiłkują się niezliczonymi wyrokami sądowymi, gdzie sąd obala decyzję gminy o wysokości podatku. Aż dotarłem do całkiem nowego wyroku NSA z 2020-10-14 sygnatura II FSK 1824/18 który w moje ocenie w dość pokręcony sposób obala argumentację wszystkich poprzednich wyroków. Czy mam rozumieć że ten wyrok oznacza koniec nieopodatkowanych garaży blaszanych?
-
To jest garaż a nie salon w pałacu. Na tej samej działają wszelkiej maści osuszacze z supermarketu. A co do tematu, to użyłem "farelki" na ścianach w kilku miejscach, wilgoć ze ścian praktycznie zniknęła. Do tego zeskrobałem trochę wykwitów z tynku i jest jakby lepiej.
-
Równocześnie z wietrzeniem zrobiłem osuszacz z bryłki soli i garnka. Dziennie wylewam tak może z kieliszek wody.