Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

toker

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez toker

  1. Witam w Nowym już 2017 Roku i życzę pomyślności i zdrowia. W tej komorze winno być sucho i jasno. Uważam, że przetarta jest rura (w płaszczu kotła), w której obraca się ślimak. Takie przypadki już były. Na palenisko podawany jest opał zawilgocony. Czy zauważyłeś ubytek wody w instalacji c.o. ? Spotkałem się z przypadkiem, że dobowo ubywało ok. 20 ltr wody i wcale się z kotła nie wylewało na zewnątrz. Pewnie też spaliny masz zawilgocone - zobacz co w kominie. Zrób zdjęcie komory spalanie po otwarciu drzwiczek (tak, by było widać ruszt, końcówkę ślimaka...).
  2. Interesuje mnie na jakiej długości jest żar na ruszcie w Waszych kociołkach (dotyczy Sztokera 25 kW). Jak go rozciągnąć i czy to się udaje ? Czy Ktoś uszczelniał ruszt w ramce na której siedzi i co to poprawiło ? Jakiej średnicy macie otwory w ruszcie i czy były czyszczone ? A jak tam z popiołem, który spada pod ruszt ? Niewybrany na czas, potrafi okropnie popsuć spalanie.
  3. Osobiście nigdzie nie znalazłem (być może przeoczyłem...) nic na temat uszczelnienia rusztu w Sztoker 25 kW. Owszem, popiłl wypełni szczeliny, ale... Dlaczego tak ważne jest doszczelnienie paleniska w retortach, a tutaj to się pomija ? A ta płytka zasłaniająca z przodu komorę powietrzną ? Też nie mówi się o jej uszczelnieniu. A sumując ubytek powietrza: trochę tu, trochę tu... i jak to się ma do ciśnienia w komorze powietrznej ? Palenisko jest bardzo małe. Palenie opałem o małej wartości opałowej zmusza do zwiększenia nadmuchu, bo kocioł nie uzyska odpowiedniej mocy. Co wpływa na tworzenia się spieków. A spychanie ich jest utrudnione, bo komora paleniskowa jest niemal 3-krotnie węższa od długości. Gdyby miał szerszą komorę... Z kolei zmiana (albo wyjęcie i założenie z powrotem) rusztu nie stwarza najmniejszego problemu. Pod tym względem nie ma lepszego kotła. A może by tak spróbować z kontrastem, jak w medycynie ? Tzn. dać zassać wentylatorowi barwnik. Będzie może widać jak wookoło paleniska ze szczelnością... ========================== PYTANIE : Może komuś Sztoker 25kW przerdzewiał i ma na zbyciu, to proszę o informację.
  4. Pośpieszyłem się z wyciąganiem wniosków. Opał jest bardzo słaby (ciepłomierz zamontowany na wyjściu z kotła wskazuje poniżej 10 Mj z 1 kG), z miałem, i nic dziwnego, że tutaj tylko praca w 2-stanie.jest możliwa.
  5. Na stronie ELEKTRO-MIZ pojawiło się nowe oprogramowanie do PUM ' y: Pu_v8_A23j_WEGIEL_BIO. Jakie zmiany ? Osobiście zainstalowałem.
  6. Jeżeli aktualne, daj znać. Tel. 790 269 112. Pozdrawiam.
  7. Masz żle włożóny górny deflektor. Przesuń ten deflektor do siebie (do drzwiczek). Spaliny powinny iśc drogą jak litera ''S''
  8. Witam po dłuższej nieobecności. SUSPENSER > w poście #7684 pisałeś ''Brunatne się nie spiekają i można dać dużą moc na palniku''. Z własnego doświadczenie powiem, że paląc brunatnym pelletem KARBOPAL PLUS w Sztokerze 25KW zawsze mam spieki. I potrafią być naprawdę ogromne. Przerobiłwm różne ustawienia i spieków nie udaje się zlikwidować. Jeżeli wyciągnę spiek z paleniska, to ma przyklejone rozpalone do czerwoności pellety. Wysuwający się spiek jest wypalony całkowicie. Względnie łatwo go skruszyć.
  9. Witam po długiej przerwie w tym temacie. Ciekawi mnie jak postąpiłeś. Napisz coś. Dziwi mnie, że nikt Ci konkretnie nie podpowiedział. Jest to naprawdę ciągle aktualny problem. Pozdrawiam.
  10. Czekam w kolejce na przetestowanie sterownika SPP. Miałem jednak cicha nadzieję, że znajdę kogoś, kto już sprawdził.
  11. Może to wyglądać na głupie zapytanie, ale zadam. A czy do Sztokera komin jest w ogóle potrzebny ? Może wystarczy krótki kawałek rury i niech ''leci'' razem z parą wodną. Jak zdejmę rewizję na kolanie ustawionym na czopuchu kotła, to praktycznie nic nie widzę i nie czuję. A tak w kominie u wylotu jest wilgotno. A gdyby tak oddzielić parę wodną ze spalin i skierować ją do paleniska ? Teraz poważne zapytanie: Sterownik SPP w Sztokerze. Sprawdził Ktoś ?
  12. Tak.
  13. Można palić brunatny pellet z kopalni w Sieniawie. Jest suszony. Można kupić luzem, lub workowany. I faktycznie jest w worku suchy. Szczegóły można znaleźć w internecie..
  14. 1-sze, to kocioł ma zbyt niska temp. zadaną. Podwyższyć. 2-gie, to zbyt mała wydajność cieplna kotła. A w ogóle, to spróbować wyłaczyć pompę CWU i zobaczyć jaki wpływ.
  15. Zawór 4-drogowy jest zamontowany z boku Sztokera na wysokości wyjścia gorącej wody. Patrząc na zawór podłączenie wygląda tak: wyjście z kotła jest pionowe, więc kolanko i z lewej strony do zaworu. Górne wyjcie zaworu to zasilanie instalacji c.o. Dolne wyjście zaworu podłączone do powrotu kotła. A prawe wyjście zaworu to powrót z instalacji c.o. Akurat ja mam z prawej strony kotła. Można to adaptować i na lewą stronę kotła.
  16. toker

    Sterownik SPP

    Jednak przychodzi taki czas, e trzeba zaktualizować przeglądarkę. To było powodem niemożności oglądania statystyk. Dziękuję za pomoc.
  17. toker

    Sterownik SPP

    Dziekuję za błyskawiczną odpowiedź, ale nadal nie mogę... pewnie trzeba się jakoś zalogować ?
  18. toker

    Sterownik SPP

    Czy można pooglądać ststystyki na ''ekotlownia.pl'' nie mając BET 'a ?
  19. A zrób tak: wygaś kocioł, wygarnij z paleniska opał (aby odsłonić otworki napowietrzające), włącz dmuchawę i wyczuj ręką czy faktycznie dobrze dmucha przez otworki. Może coś jest nie tak w doprowadzeniu powietrza do palnika ?
  20. Zawór 4-drogowy mam od wielu lat. Najlepiej jeżeli obwód kotłowy jest wykonany z rur o większym przekroju. Ale też sprawdza się takie rozwiązanie: jedna pompa tłoczy na grzejniki, druga zamontowana w powrocie z zaworu 4-drogowego do kotła (tłoczy w powrót kotła). . A w ogóle to zawór musi byc właściwie podpięty do instalacji. Suma dopływów musi być równa sumie odpływów .
  21. toker

    Sterownik SPP

    Zapytam: spróbował może ktoś sterownik SPP w Sztokerze ?
  22. A gdyby tak punkt sprzedaży opału wskazywał nam właściwe ustawienia...
  23. Czy próbował Ktoś sterownik SPP Boleckiego w Sztokerze ?
  24. Palę brunatnym pelletem (Karbopal Plus) z kopalni Sieniawa. W żaden sposób nie mogę zlikwidować tworzenia się spieku żużlowego w palenisku. Kłopot, że taki spiek nie zostaje zepchnięty z paleniska do popielnika, w trakcie podawania paliwa. Próbowałem róznych ustawień i ich kombinacji... nic nie pomaga. Proszę o podpowiedzi w tym temacie. PS > a może dmuchawa winna być wyłączana w momencie podawania opału ? Może wtedy nie nastepowało by sprasowywanie żaru opałowego ?
  25. Zaglądnąłem pod sterownik i... czujnik temp.jest włożony w tulejkę. Jest spory luz miedzy czujnikiem i tulejką (stalową). Kontakt w zasadzie przez powietrze. Bo to, że punktowo gdzieś tam styka, mozna chyba pominąć. Narazie usztywniłem. Kabel krótki. Więc przenosząc czujnik na rurę, zaraz na wyjściu z kotła, należy przedłuzyć. Nie zaszkodzi zaglądnąć więc jak ten czujnik jest włożóny ! Kol. ''refmim'' miał więc ''nosa'' (dziękuję).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...