Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gondoljerzy

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    830
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    4

Ostatnia wygrana gondoljerzy w dniu 8 Września 2024

Użytkownicy przyznają gondoljerzy punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    wioska pod Łomżą
  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

gondoljerzy's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

55

Reputacja

  1. gondoljerzy

    Ryru na styropianie

    Jeśli CWU ma grzać też płytę fundamentową, czy tam wylewkę podłogową, to przecież nikt bogatemu nie zabroni. Tylko żeby potem nie było narzekań, że cyrkulacja CWU to wielkie zło, bo tyle energii znika.
  2. Kolejność podłączenia nie ma wpływu na wirowanie zładu w buforze, tylko odpowiednio dobrane kierunki wygięcia dopływów i odpływów wody. Czy bufor Termica ma takie rozwiązania? Jednak, gdy nie masz kilku różnych źródeł zasilania bufora w ciepło i same różnice temperatury w buforze będą nieduże, czy warto walczyć o wirowanie zładu? Ja bym sugerował możliwie największy bufor, skoro tak niska delta temperatur. W obydwu swoich pomysłach na podłączenie planujesz zasilanie z kotła na pozycjach 3 lub 4? Dlaczego nie kocioł na 1, a odejście do CO z 2 (lub odwrotnie)? Żeby uzyskać jak najszybsze podanie podgrzanej wody do układu? Zazwyczaj kocioł jest podpinany: ciepła woda z kotła najwyżej bufora i zimna z bufora z samego dołu do kotła. Jeśli dokładasz grzałkę, to czy grzałkę też ustawisz na 8 stopni histerezy? Bo jeśli na więcej, to sprawdź czy dotychczasowy układ regulacyjny jest gotowy na wyższe temperatury.
  3. Albo wszyscy na wakacjach, albo wątek traci popularność. U mnie czerwiec taki sobie, sporo chmur i przelotnego deszczu. Efekt: 142,7 kWh/kWp, gorzej niż w ubiegłych latach. (instalka na gruncie i skierowana optymalnie, lokalizacja: tuż obok Łomży)
  4. Przez aluminium jeszcze się nie przedarłeś. Jakie jest ciśnienie w tej rurze? Bo jak 2-3 atm, to ja bym sobie głowy nie zawracał. Co najwyżej, dał dla wypełnienia braku plastiku packę kleju hybrydowego i zakręcił na wierzchu blaszaną opaskę lub obejmę zaciskową.
  5. Nie da się tych długości nieco wyrównać? Co prawda, planujesz oddzielne sterowanie pętlami, ale czy nie lepiej od razu starać się zrobić co się da poprawnie?
  6. Czy podasz jakiś link do opisu rozwiązań technicznych?
  7. Instalacja na gruncie, skierowana na południe, z lokalizacją obok Łomży. Uzyski: Kwiecień - 135,8 kWh/kWp (kwiecień lepszy od dwu poprzednich), Maj - 150,0 kWh/kWp (maj gorszy od obydwu poprzednich). Oba wyniki nie są 100% pewne, bo miałem problem z połączeniem falownika z serwerem przez kilka tygodni, obejmujące okres końcówki kwietnia i sporej części maja. Po ponownym uruchomieniu połączenia i możliwości odczytów, inwerter podaje jakieś dane, ale nie mam pewności, co do ich prawdziwości. Np. spora część dziennych odczytów z okresu ,,braku łączności" ma dzień w dzień taką samą wartość. Jakby inwerter sobie te odczyty wyssał z elektronicznego palucha.
  8. Wcale nie masz mało miejsca, skoro 5cm + 8cm i chcesz robić na kwadratowo. Piana "z pistoletu" w dużych przestrzeniach zupełnie się nie sprawdza. Zanim stwardnieje porobią się w jej wnętrzu wielkie dziury.
  9. Wypłaty dofinansowań, zwłaszcza w przypadkach ,,jednofakturowych", opierały cię często o samą dokumentację. Niech się teraz boją Ci, którzy nakłamali we wnioskach. Swoją drogą, nie wiem po co ogłaszają wzmożenie kontroli. Powinni je po prostu robić, a nie ogłaszać zamiarów.
  10. Pułapka termiczna w obiegu wody kotłowej jak na rysunku nie ma sensu. Miała by sens gdyby to kocioł miał zachowywać temperaturę i nie grzać bojlera grawitacyjnie. Z kolei, można dać pułapkę na wyjściu CWU z bojlera do odbiorników, jeśli nie chcemy żeby ciepła woda meandrowała poza bojler. Oczywiście, o ile są odbiorniki powyżej bojlera.
  11. W jaki sposób kontrolujesz punkt rosy? Moim zdaniem zły pomysł. Dotychczasowa elewacja z desek ma prawdopodobnie zrobioną wentylację, żeby dechy nie zgrzybiały. Po dołożeniu styropianu trzeba by zaślepić tę wentylację, a wtedy deski zgniją.
  12. Co istotnego dla Ciebie ma się zmienić w 2035 r.?
  13. Napiszesz więcej, co to za akumulatory? Ten pomysł jest ciekawy, chociaż dobrze by było wdrażać go w życie w momencie zakładania instalacji. Na odczytach widzę wyraźnie, że jedna faza ma u mnie wyższe napięcie od pozostałych. Jak na razie nie miałem jeszcze przypadków wyłączeń falownika, ale to pewnie tylko kwestia czasu. Gdy się już zacznie, trzeba będzie sobie jakoś radzić.
  14. Latem autor tematu grzeje wodę solarami, więc nie ma ani pojedynczej, ani podwójnej straty.
  15. Prędzej jakiś duży śrubunek. Dobrać jedno z drugim tak, żeby zaciskał się na krawędziach termostatu. Przypomina mi się jeszcze jeden powód, żeby nie stosować grzałek z ,,własnym" termostatem. Gdy grzejemy bufor innym źródłem ciepła, np kociołkiem, może się zdarzyć przekroczenie temperatury zabezpieczenia grzałki i bezpiecznik wyskoczy zupełnie niezauważalnie. A potem zonk, bo grzałka nie działa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...