Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gondoljerzy

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    799
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    4

Ostatnia wygrana gondoljerzy w dniu 8 Września 2024

Użytkownicy przyznają gondoljerzy punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    wioska pod Łomżą
  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

gondoljerzy's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

54

Reputacja

  1. gondoljerzy

    Uzysk z PV

    Grudzień 2024 - uzysk 12,9 kWh/kWp Cały rok dał uzysk jednostkowy 1077 kWh/kWp, czyli nieco lepiej niż rok poprzedni. Instalacja 4,92 kWp na gruncie ustawiona na południe - 10km na północ od Łomży.
  2. Jeśli miały by być mieszane stare i nowe panele w jednym stringu, to ja bym sugerował dać nowe z nieco mniejszą wydajnością prądową. Stare panele mogą już odbiegać na minus od swoich katalogowych parametrów.
  3. Nikt tego nie zauważy. Jeśli jednak zauważy, pomyśli że tak miało być. A jeśli nawet zapyta, odpowiesz, że zostawiłeś więcej miejsca na rolkę papieru toaletowego i szczotkę.
  4. Można próbować uderzyć do zarządcy drogi, o ile zjazd został wykonany wadliwie przy budowie/remoncie drogi. Bo jeśli zjazd wykonał właściciel działki, to i poprawki na jego koszt.
  5. Piszesz o rurze zakończonej kółkiem. Co to za kółko? W górnej części rury ze zdjęcia widać coś jakby otwory, zagłębienia? Czy w środku nie widać schowanych wkrętów czy śrubek? Czy po drugiej stronie półek nie ma żadnych śrub lub zaślepek?
  6. Gdy wpisać w wyszukiwarkę obrazków google tekst: "roleta zewnętrzna i ocieplenie ściany", pojawiają się różne rozwiązania. Ocieplenie pojawia się przed kasetą rolety, albo dookoła kasety, a zdarzają się ocieplone same kasety. Może powinieneś sprawdzić, jakie propozycje ocieplenia ściany ma producent rolet? Jeszcze jedno. Warto by sprawdzić, jak zostało rozwiązane ,,nadproże" w zewnętrznej warstwie ściany, tej wykonanej z cegieł. Możliwe, że akurat ta część, którą chcesz wycinać, to jest właśnie nadproże dla tej zewnętrznej warstwy.
  7. Jest mało prawdopodobne, żeby nadproże było w całości ulane z betonu. Miałbyś wtedy mostek cieplny nad oknem, skroploną wilgoć i grzyby większe niż w lesie. Jeśli obawiasz się okładać domu styropianem, zrób to wełną mineralną i dobrze oddychającym tynkiem.
  8. A może są w studni, a może poszli do lasu. Dawniej uchwalane MPZP mogły zawierać wytyczne, co do źródeł ciepła. Od 2015 r. zapisano w ustawie, że to kompetencje sejmiku wojewódzkiego, ale to raczej nie ,,kasuje" z marszu zapisów tych dawniej uchwalonych planów miejscowych. Trzeba zapytać albo poszukać na internetowych stronach urzędu gminy, czy jest plan i jak stanowi.
  9. gondoljerzy

    Uzysk z PV

    Listopad 2024 - uzysk jednostkowy 24,5 kWh/kWp I żeby nie było pretensji, instalacje opisywałem miesiąc temu. 😇
  10. Wszelkie samoprzylepki naklejone na papier lub drewno potrafią wysychać i odklejać się od drewna. Jeśli trwałość nalepki jest ważniejsza niż estetyka, to wydruk laserowy na zwykłym papierze, przyklejony na wikol, sam z siebie nigdy nie odpadnie. Można nawet zamalować wikolem po wierzchu, a on po wyschnięciu robi się przezroczysty i dodatkowo zabezpiecza papier.
  11. Ja bym wyciął tę różnicę z pozostałych bloczków i poszerzył całe okno. Nadproże wylane z zapasem, że hej!
  12. Wciąż nie widzę i pozostawiam bez dalszej dyskusji
  13. Przecież żywcem z punktu 2 twojego posta zostało wyjęte, więc jednak Ty napisałeś. A wracając do tematu, zarówno przy promowaniu pomp ciepła jak i przy ich krytyce przydało by się unikać doktrynerstwa i kategorycznych twierdzeń. Koszty ogrzewania zależą od cen nośników i nietrudno sobie wyobrazić odpowiednio wysokie ceny prądu, żeby nawet grzanie pompą ciepła przyprawiało o siwiznę. Jednocześnie, przy powszechnej rezygnacji z prostych rozwiązań z istotnym udziałem pracy własnej (kotły zasypowe, piece akumulacyjne itp) na rzecz wygody i systemów automatycznych, istotną częścią kosztów ogrzewania staje się koszt inwestycyjny i koszt serwisu źródła ciepła. Pompa ciepła jest fajna, o ile rzeczywiście popracuje bezawaryjnie z 15-20 lat. Można mieć poważne obawy, że jednak tyle czasu nie pociągnie. Stąd pewnie bierze się popyt na monobloki, że w razie czego nawet hydraulik wymieni pompę na inną. Wracając do rachunków grozy. Osobiście nie znam w swoim otoczeniu nikogo ,,nabitego w pompę ciepła". Zastanawia mnie, jaka jest faktyczna skala problemu w sensie statystycznym, i jak bardzo pompują go media goniące za sensacją?
  14. Jeśli belka - nadproże z pierwszego zdjęcia jest normalnie zbrojona, to usunięcie cegieł pod nią nie powinno w niczym szkodzić. W sumie ciekawa sprawa. Dom z czasów kryzysowych, więc może w trakcie budowy nie udało się zdobyć okien odpowiednich do projektu i już przygotowanych wnęk.
  15. Zrobiłem parokrotnie połączenia z pex 32mm. Ze sprężyną zewnętrzną ciaśniejszych łuków niż jakieś 45-50cm promienia nie udało mi się zrobić. Może z giętarką da radę ciaśniej, ale tu też jest problem, czy uda się z giętarką podejść do każdego miejsca.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...