Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instaltechnic

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    479
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Instaltechnic

  1. To zrób OZC i dobierz wtedy pompę.
  2. Zależy jak sobie ustawił temperatury grzania i chłodzenia pod siebie. Jak podał poniżej 22,7 to jest ok.
  3. Za duże to uproszczenie. O tym też można by napisać że bzdury. Policz i powiedz którędy wpadnie powietrze, o jakiej temperaturze i z jaką prędkością oraz od czego to zależy. Napisz kiedy WG działa i jak. Inaczej to powielanie mitów i bzdury a nie porady.
  4. Ale sam temat jest jak :jaki kupić samochód dla 4-osobowej rodziny? A może gdzie pojechać na wakacje z 2 dzieci? Każdy odpowie co chce i wszystko może być trafne.
  5. Ile Ty tych pomp zamontowałeś że taką wiedzę tajemną posiadłeś?
  6. cytuję: "...zaryzykowałem, by sprawdzić czy da radę jeden split w rogu salonu. Pan Marcin Sroka przejechał z grupą i siedzieli kilka h przy poniżej -10 na zewnątrz..." Faktycznie albo klon albo może bliska rodzina albo cholera wie co.
  7. Nikt nie mówił że się nie da. Jest to trudniejsze. Jeżeli robisz tak i masz doświadczenie, to tylko przypilnuj. Wiesz jak ma być i czego pilnować. Jak byś miał robić styro i samopoziom, to chyba bardziej bym polecał zwykły jastrych bezpośrednio bo po co styro. Miałem tak na jednej realizacji. Jak by miało być podłogowe na styropianie, to masz szybszą reakcję, jak bez styro to dużo wolniejszą, ale i stabilnie temperaturowo w lokalu. Nie napisałeś jak chcesz ogrzewać, ale wygląda jak by miało nie być podłogowego. Twoja decyzja.
  8. Problemem jest wprowadzenie jakichkolwiek zmian po wylanej płycie. 1. Musisz przewidzieć i zaplanować wszystkie instalacje które zalewasz. 2. Musisz zadbać o ich jakość, poprawność wykonania, braki uszkodzeń oraz brak uszkodzeń podczas zalewania. 3. Wierzchnia warstwa musi być bardzo równa i gładka. Trudne do spełnienia.
  9. Zależy jakie masz oczekiwania odnośnie poddasza. Czy chcesz mieć je ciepłe zimą i niegorące latem, czy nigdy nic tam nie będzie i możesz położyć wełnę i nic nie robić. Zależy czy będziesz robił na poddaszu podłogę np. na legarach, czy nie. Strop drewniany, lany czy jaki? Opisz to trochę szerzej. Kanały na pewno od strony ciepłej domu, jak najbliżej pomieszczeń.
  10. Papier wszystko przyjmie. XPS nie nasiąka. EPS tak. EPS hydro, aqua i wszystkie inne w warunkach niebudowlanych - laboratoryjnych są badane i wątpię, że dowolne próbki. Płyta musi być z zewnątrz idealna i nienaruszona. W wielu zewnętrzna warstwa jest warstwą, która ogranicza nasiąkliwość, bo wewnątrz jest jak zwykły styropian. Potem idzie standardowa produkcja, magazyny, uszkodzenia narożników, transport, rozładowywanie na budowie i warunki podczas montażu. Płyty często uszkodzone w narożnikach oraz na płaszczyźnie. TO co na papierze i to co jest na budowie różni się drastycznie. XPS możesz ciąć, łamać i robić co chcesz. Jest zamknięto komórkowy i nienasiąkliwy. Nie ma porównania.
  11. Pytaj ile chcesz i kwestii o którą pytasz może lepiej nie pouczaj. Pouczasz bo wiesz, albo pytasz bo nie wiesz. Ty natomiast mądrzysz się i pouczasz. Zerknij na swoje teksty poniżej:
  12. Jeżeli mnie moja 8-letnia córka zapyta co znaczy stanowczy, wulgarny, lub dlaczego coś się wydarzyło, to wyjaśniam, bo jest młoda i szkoła i życie oraz podstawowe doświadczenia przed nią i w trakcie. Natomiast jak Ty pytasz o podstawowe, fundamentalne prawa i zasady fizyki to albo zapomniałeś co było w szkole (skoro od 84 pracujesz) albo nie uważałeś, albo to nie twoja dziedzina i nie musisz tego nigdy pojąć. W takich podstawach nie będę się rozwodził i podstaw przytaczał. Jak ktoś chce to może nie ogrzewać pod kołami samochodu. Może co chce bo to jego dom.
  13. Zależy jakie masz warunki (drogę, ruch, las, pole itp.) na zewnątrz i ile działasz, gotujesz, pierzesz, sprzątasz i użytkujesz dom. Często ten z domu jest brudniejszy. To normalne, no chyba że z drogi się kurzy i sąsiedzi dobrze palą - wtedy często na odwrót.
  14. Ale co można odpowiedzieć konkretnie jak Ty olewasz fizykę i mechanikę i wolisz nie kłaść dla pewności. Możesz również nie robić dachu dla pewności żeby się nie zarwał i Cię nie zabił jak będziesz spał. To tak samo inteligentne - można. Jeszcze jak ktoś ma nerwy z tym związane to niech nie buduje domu, bo jak będzie się bał wjechać samochodem do garażu, to co dopiero usiąść na toalecie? Wiadomo co się wydarzy? Czy jak spuści wodę to coś złego się wydarzy? A wiadomo pod co mu "fachowiec" podpiął spłuczkę? Równie dobrze może go podłoga albo szafa zaatakuje? Niech weźmie coś na nerwy i śpi u sąsiada. Wielu "fachowców" próbuje zaprzeczyć prawom fizyki nawet na tym forum, więc chwalenie się takimi znajomościami chyba tu niewiele zmieni. Szkoda że nie masz pojęcia jakie są naprężenia na obrzeżach dookoła okrągłego otworu, ale widzę że łatwiej ze ślepym o kolorach...
  15. Dobrze. Jeżeli zadbasz o wszystkie inne materiały i środowisko w domu na tyle, żeby to materiał na ściany będzie decydujący albo chociaż będzie miał znaczący wpływ, to wtedy konicznie bierz go pod uwagę. Oczywiście warto wiedzieć co jest "zdrowsze" i to wybierać. Natomiast warto zadbać oprócz ścian i o resztę materiałów, żeby były neutralne i o dobrą wentylację. Wielu ciszy się pozornie zdrową czerwoną cegłą i myśli że ma zdrowy dom. A cement poszedł z popiołami, bo był tańszy i lepiej się tynkowało, mnóstwo betonu. Oprócz tego dom nieszczelny od podłoża i wentylacja grawitacyjna z nieszczelną stolarką. W domu stężenie radonu przeogromne, a właściciel dumny bo ma zdrową cegłę. Przykra niewiedza. Można nawet w necie znaleźć artykuły na ten temat, tylko nie na stronach producentów itp, bo to nie jest w żadnym stopniu obiektywne i często nieprawdziwe. Może coś takiego: http://http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal1/pz07/Radon2.pdf
  16. Dałeś czadu z tę podpowiedzią... Już lepiej nie doradzaj na forum, bo przebijasz "Panie, będzie Pan zadowolony..."
  17. Tak jak jasiek71 podpowiada.
  18. Masz informację o temperaturach, a jeszcze ważnym czynnikiem jest wilgotność, której tu nie widzisz.
  19. Odpowiadaj wolniej i pomyśl czy na pewno znasz odpowiedź, bo w wielu momentach bardzo się mylisz przez co wprowadzasz zamieszanie dla osób nie znających tematu. Jeżeli coś zaobserwowałeś u siebie, to czy na pewno jest to regułą u wszystkich i czy wnioski są trafione?
  20. Przeczytaj powoli cały artykuł. Czytaj i myśl. Jeżeli jakieś dane zawierają opis wprost jak np. ilość czegoś w 1m3, to jest to proste, jasne i jest zmierzonym faktem. Żeby badanie było miarodajne robi się ich więcej niż jedno i uśrednia wyniki. Wtedy "jeszcze bardziej" możesz być pewny że tak jest. Natomiast, jeżeli robi się pomiar wewnątrz budynku stężenia radonu, to jest to pomiar od wszystkiego w tym środowisku: Ścian, tynków, stropów, podłóg, powietrza itd. Jeżeli by ktoś napisał że wszystko oprócz ścian jest identyczne i budynki różnią się tylko materiałem na ściany, i nawet spoiwo tych ścian jest takie samo, wtedy można byłoby obiektywnie powiedzieć że pomiary pokazują różnice zależnie i tylko od wybranego materiału. Przeczytaj tekst i pomyśl. Jest krótko aczkolwiek prostym i jasnym językiem opisane. Zauważ że poziom radonu w budynkach drewnianych wyszedł najwyższy, a drewno nie jest źródłem radonu. Czytaj i myśl. Wklejam ten tekst i podkreślam kluczowe informacje: 4. Ocena poziomu promieniowania w budynkach Wytypowano sześć grup budynków, po dziesięć w każdej grupie, różniących się rodzajem materiału budowlanego, z którego wykonano ściany (tabela 4). W wybranych budynkach wykonano pomiary stężenia radonu za pomocą metody detektorów śladowych typu CR-39 zgodnie z Instrukcją ITB nr 352/98 [6]. Zostały one umieszczone na pół roku w zamieszkałych budynkach położonych w jednym rejonie Polski (w promieniu 30–40 km). Po tym okresie detektory przekazane zostały do laboratorium, gdzie określono średnie stężenie radonu w okresie ekspozycji w poszczególnych budynkach. Wyniki pomiarów przedstawiono na rysunku 2 i w tabeli 4. Pomiary wykazały, że najwyższy średni poziom radonu (mierzony w Bq/m3) występuje w budownictwie drewnianym. Ponieważ drewno nie jest źródłem radonu, potwierdzają się wyniki badań uzyskane w innych krajach, że nie materiał jest czynnikiem decydującym o podwyższonym stężeniu radonu, lecz grunt, na którym stoi budynek, oraz łatwość infiltracji radonu z gruntu do wnętrza budynku. Budynki drewniane nie mają zwykle tak solidnych fundamentów jak murowane, co sprzyja dyfuzji radonu z podłoża do budynku. Kilka czynników których nie znamy, a mogą różnić badane budynki: 1. Inne materiały wszystkiego oprócz ścian. 2. Inne osoby zamieszkujące i inne warunki wewnątrz (ilość i jakość wentylacji i przepływającego powietrza). 3. Inna izolacja i szczelność od gruntu. To badanie pokazuje że nie ma ma co mieć fobii czy w czapce z wełny czy z polaru będzie cieplej i zdrowiej, jeżeli nie zauważymy, że mamy do d..py buty, spodnie, kurtkę i szalik. Ważny jest materiał na ściany i można wybierać jak najzdrowszy, lecz tynkując go zaprawą cementową i np. klasy II z popiołami, przykrywamy go o wiele bardziej niezdrowym tynkiem. To jak w Mc do hamburgera i frytek kupić Colę light, bo ma mniej kalorii.
  21. A przy chińczyku nie zaoszczędzisz na gazie?
  22. Tak, cegła czerwona dowolna wypada zawsze gorzej. http://www.przegladbudowlany.pl/2012/07-8/2012-078-PB-39-42_Zapotoczna.pdf
×
×
  • Dodaj nową pozycję...