Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grzes124

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 425
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez grzes124

  1. Jak popatrzysz na rysunki, to zespół bypassu jest od strony czerpni.
  2. Jest właśnie odwrotnie. Powietrze wywiewane zawsze idzie przez wymiennik, natomiast powietrze nawiewane w przypadku aktywnego bypassu omija wymiennik. Dodatkowo wygląda, że bypass ma większe opory niż wymiennik, dlatego mniej powietrza dostarczane jest do domu z aktywnym bypassem. Chciałbym potwierdzić czy u was jest podobnie, czy może taka specyfika danego rekuperatora, albo tego mojego, konkretnego egzemplarza. Posiadam moduł stałego przepływu, zdaje się nie działać przy włączonym bypassie, lub działa niepoprawnie.
  3. Reku ma normalny bypass. Jak pisałem, powietrze jest doprowadzane do budynku, ale w mniejszej ilość. Prośba o sprawdzenie, jeśli ktoś z Was dysponuje anemometrem.
  4. Zauważyłem, że mój reku, przy pracy na bypass'ie, robi w domu podciśnienie. Spada ilość powietrza nawiewanego do domu. Czy u was jest podobnie?
  5. Rekuperator ma możliwość podpięcia nagrzewnicy wstępnej. Podaje napięcie gdy reku wchodzi w trym "odmrażania"
  6. Nie bardzo rozumiem. Temperatury na wyjściu nagrzewnicy?
  7. Cześć, Myślę nad założeniem nagrzewnicy wstępnej do reku. Poczytałem trochę na watkach muratora, i wiem, że w ten sposób psuje sobie reku (sprawność), mimo wszystko rozważam. Sam reku przy grudniowych mrozach (-18st C) daje sobie radę. Robi to modulując przepływy. Efekt uboczny takiego zachowana, to jak wiadomo zaciąganie lewego powietrza różnymi nieszczelnościami (dobrze że są ) Dlatego pomysł nagrzewnicy, która skracałaby czas "programu rozmrażania". Na znanym portalu szybko wyszukałem nagrzewnicę kanałową, średnica 200mm, tak jak rura z czerpni. Problem, w tym, że wszystkie nagrzewnice jakie znalazłem, wg danych producenta muszą mieć zapewnione min 1,5m/s przepływu powietrza. Przy kanale 200mm daje to wymianę 170m3/h, co w warunkach zimowych, w średniej wielkości domu i dwóch osobach jest sporo. Mogę wziąć nagrzewnicę o mniejszej średnicy, np 125mm, ale nie jestem pewien czy to dobry kierunek. Może ktoś z was przerabiał taki temat i coś podpowie? Pozdrawiam
  8. grzes124

    Kominek + bufor

    To prawda co piszesz. Wzorowałem się trochę na schemacie podłączenia laddomatu Sugerujesz, żeby zrobić osobne naczynie dla kominka? Nie chciałbym przenosić obecnego. Kominek używany będzie tylko w okresie zimowym. Chętnie bym wziął jakiegoś speca, ale wszyscy konkretni, których znam, mają pracy na 3m-c do przodu. Większość hydrauliki w domu robiłem "tymi ręcami", odpukać, działa.
  9. grzes124

    Kominek + bufor

    Sterownik wybrany, dziękuję za pomoc. Prośba jeszcze o sprawdzenie schematu podłączenia kominka do bufora, układ otwarty. Nad pracą pompy będzie czuwał sterownik z termostatem różnicowym.
  10. Cześć, mam problem z zaworami napełniającymi w spłuczkach. Stelaże podtynkowe grohe rapid sl. Mam wrażenie, że zawory napełniające dość głośno się zamykają. Jak je wyciągnę rozbiorę (membranę) i poskładam, to na chwilę mam spokój, ale po 1-2 dniach problem powraca. Instalacja wodna prowadzona rurkami pex 16, do rozdzielacza leci rura zgrzewana pp 32. Woda z miejskich wodociągów. Reduktor ciśnienia ustawiony na 1,7 bara. Czy powodem może być zbyt małe naczynie wyrównujące (przeponowe)? Obecnie mam zainstalowane naczynie o pojemności 2l.
  11. grzes124

    Kominek + bufor

    Główne zasilanie bufora będzie prądem. Kominkiem chcę go dogrzewać dodatkowo. Możecie polecić jakieś sprawdzone sterowniki do kominków z płaszczem wodnym?
  12. grzes124

    Kominek + bufor

    Cześć, Mam prośbę o podpowiedź jak najlepiej spiąć kominek z płaszczem wodnym z buforem, Bufor wodny 850l. Obecnie grzany grzałką do 60 stopni Celsjusza, mierzone u góry bufora. Z bufora zasilana jest podłogówka oraz CWU poprzez miedzianą wężownice. Niedawno kupiłem mały kominek z płaszczem wodnym. Moc 8kW (płaszcza 6kW). Jak najlepiej połączyć kominek (układ otwarty) z buforem? Pierwszym pomysłem był laddomat, jednak opinię o tym rozwiązaniu na forum są co najwyżej średnie. Może zatem pompa sterowana termostatem różnicowym? Prośba o podzielenie się swoimi rozwiązaniami.
  13. Panowie a coś co będzie współpracować z obecnym zbiornikiem przeponowym? Nie to, że się przy nim upieram. Po prostu dodatkowego zbiornika 300l nie zmieszczę.
  14. Wydajność pompy ok 60l/min. W obecnym zbiorniku przeponowym mam wody ok 40l. Pompa napełnia zbiornik w ok 40s.
  15. Dzięki Adam, ale bardziej przydatna byłaby konkretna odpowiedź. Instalator chce tak to podłączyć, a ja chcę się upewnić czy może tak być.
  16. Cześć, Czy kominek podłączony do bufora musi osobne naczynie przelewowe, czy wystarczy że bufor ma takie naczynie? Pozdrawiam.
  17. Podbijam pytanie. Jeśli brakuje danych, chętnie podeślę.
  18. Witam Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w dobrze filtra do wody. Badania wody wykazały spore przekroczenia norm dla żelaza i manganu. Poniżej wyniki: Barwa: 10mg/l Mętność: 5 NTU pH: 7 Żelazo: 3400 ug/l Mangan: 525 ug/l Stężenie jonu amonowego: 0,040 mg/l Utlenialność (indeks nadmanganianowy): 0,79 mg/l Twardość: 101 mg/l CaCO3 Woda ze studni głębinowej. Zużycie wody na 10-12m3/mc Posiadam zbiornik przeponowy, dlatego chciałbym aby wybrany odżelaziacz mógł z nim pracować. Woda po regeneracji będzie trafiać do oczyszczalni biologicznej. Na chwilę obecną mam dwa typy: 1 https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-global-water-o3-p-1728.html 2.https://bluewater24.pl/odzelaziacz-wody-oxydizer-pro-56-erie-p-137.html
  19. Hej, mam pytanie dotyczące skrzynek rozdzielczych. Instalację robię na kanałach flex 75. Dom jest dość "rozłożysty" a miejsce gdzie można prowadzić kanały jest ograniczone. Dlatego zastanawiam się nad opcją z dwiema skrzynkami rozdzielczymi dla nawiewu i dwoma dla wywiewu. Czyli z reku nawiew idzie na dwie skrzynki nawiewne, a z nich do anemostatów. Analogicznie z wywiewem. Dzięki temu odcinki flex75, byłyby krótsze i bardziej zbliżone do siebie długościami. Czy ktoś z Was ma doświadczenie w takich konstrukcjach. Będzie do dużo bardziej problematyczne w regulacji niż przy pojedynczych skrzynkach rozdzielczych?
  20. Hej, dwa pytania. 1. Czy ktoś z was stosował zintegrowaną czernię/wyrzutnię? Mam małe możliwości co do rozmieszenia osobnej czerpni i wyrzutni. Przeciwległe ściany, na których mogły być umieszczone są oddalone o 16m. Dlatego pomysł z czeprnio-wyrzutnią zintegrowaną, np coś takiego https://allegro.pl/oferta/czerpnio-wyrzutnia-fi250-rekuperator-powietrza-10212235562 2. Jak mocno ocieplacie kanały z reku do czerpni i wyrzutni?. Logicznie myśląc, przydałoby się by tam ocieplenie nie mniejsze niż to na ścianie budynku.
  21. Pytanie do osób posiadających wężownice CWU w buforze. Czy stosujecie na wyjściu CWU z bufora zawory bezpieczeństwa lub/i naczynia wyrównawcze? Jeśli tak, to jakie?
  22. Słuchajcie, mam pytanie odnośnie samych anemostatów nawiewnych i wywiewnych. Strop mam drewniany, z widocznymi od spodu belkami i deskami. Wywiewne robiłbym przy samych deskach stropowych. Natomiast, czy nawiewny powinien być opuszczony poniżej dolnej linii belek stropowych, aby powietrze równomiernie się rozchodziło?
  23. Jaką masz konfigurację kanałów w sypialniach? 2x75?. Jest może gdzieś na forum projekt Twojej wentylacji?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...