Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sunrise121

Banned Users
  • Liczba zawartości

    619
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez sunrise121

  1. Przy przejściu ciepła z ramy do muru, węgarek nie jest brany pod uwagę. Jeżeli liczyłeś to pokaż na jakich wzorach, bo moje są na stronie 255. Wówczas porównamy i zobaczymy kto ma rację.
  2. Na stronach 258 i 263 tego forum piszę w punktach, jak osadzić dobrze okno w warstwie ocieplenia. Masz obiekcje to napisz, nie masz to się naucz.
  3. Z niczego się nie wycofuję. Ponieważ przyjęliśmy stopniodni to mnie wychodzi, że osadzenie okna o obwodzie 6m w murze nośnym, generuje strate ciepła 84kWh/rok na liniowym mostku termicznym ościeży + dodatkowo 60kWh/rok przy przepływie ciepła z muru do ramy okiennej, co razem czyni 144kWh/rok. To wykazuję w obliczeniach na stronach 254 i 255.
  4. Polski montaż okna w murze to i polskie wytłumaczenie. A tam jest tylko styk ramy okiennej z murem i liniowy mostek termiczny ościeży, o stracie ciepła 60kWh/rok. O tym piszę od dawna, że jak ościeże nie trzyma pionu to rama musi gdzieś oprzeć się o mur. Ciepło i prawda jak oliwa, zawsze wypływa na wierzch. Cyrkulacja, narożniki, łączniki kątowe i Bóg wie co jeszcze, dlatego dzisiaj okna powinno się osadzać w warstwie ocieplenia, aby uniknąć takich strat ciepła.
  5. Ale baja. Ten Twój mostek liniowy wzdłuż aluminiowej ramki, w jednym miejscu jest duży a w drugim mały bo ramka aluminiowa nie trzyma parametrów?. A może to tylko okno osadzone w murze nośnym po polsku, gdzie ościeże nie trzyma pionu, więc luz między ramą a murem w jednym miejscu wynosi 1cm, a w drugim 3cm. To tylko jednoznacznie świadczy, że w jednym miejscu przepływa więcej ciepła z muru do ramy 3x a w drugim mniej. Aby uniknąć tych błędów montażowych, dzisiaj okna powinny być osadzane tylko w warstwie ocieplenia.
  6. Gdzie są te badania i obliczenia, że montaż trójwarstwowy zapewnia taką samą stratę ciepła dla okna osadzonego w murze i w warstwie ocieplenia? Zdjęcia termowizyjne tego nigdzie nie potwierdzają. Wychodzi identycznie tylko dla montażystów okien a nie Inwestorów. Wymień wady osadzenia okien w warstwie ocieplenia, po za ceną. Bo ta jest przewartościowana, skoro można to dobrze zrobić za 35zł/mb ramy.
  7. To nie jest strzał z palca, ale wyliczenia moje na stronie 255. Tylko nie dziel ich przez 24, bo to byłby dopiero strzał z Twojego palca.
  8. Nic dodać nic ująć, trzeba tylko czekać na rozporządzenia Departamentu Budownictwa. Przed sobą mamy tylko 5,5 roku, a domy się buduje na 50 lat.
  9. Nie ma takiego przepisu zmuszającego inwestora do montażu okien w warstwie ocieplenia, ale będzie zalecenie ITB, że taki montaż jest bardzo dobry
  10. To są Twoje wyliczenia według których, dodanie 3cm węgarka dla okna 2,25m2 przynosi 80kWh/rok oszczędności ciepła z tytułu zmniejszenia liniowego mostka termicznego ościeży. Ale to jest tylko Twoje złudzenie, bo osadzając okno w murze nośnym nie uwzględniłeś jeszcze ciepła przechodzącego z muru do ramy okiennej w wielkości 60kWh/rok. Razem czyni to montażową stratę ciepła w wysokości 153kWh/rok. To jest moje wyliczenie. Chcesz mieć oszczędność ciepła w tej wielkości, to osadź okno w warstwie ocieplenia, bo takie będą zalecenia "ITB".
  11. Już Ci raz pisałem. UE nic nie narzuca w sposobie budowania, byle dom spełniał podpisane warunki; był pasywny po roku 2019. W motoryzacji w lipcu 2014 wchodzi norma EURO 6. Kto nie będzie produkować samochodów z tą normą, musi się pożegnać z rynkiem. To nie jest przymus, tylko świadomość ekologiczna. Do Ciebie to nie dociera, że spalanie węgla przechodzi do historii, bo w najbliższej przyszłości dom ma mieć zerową emisję CO2. Aby to spełnić, to ściany, dach, grunt musi mieć U=0,1W/m2K a okna o U=0,8W/m2K w warstwie ocieplenia. Jak to wszystko spełnisz, to i tak zużycie energii na ogrzewanie będzie 2x większe od domu pasywnego, więc dalej trzeba myśleć o redukcji strat ciepła na każdym najmniejszym mostku termicznym. Do tego z pomocą służą zdjęcia termowizyjne.
  12. Czy słowo zalecam jest równe słowu polecam? Jeżeli tak, to montaż okien w warstwie ocieplenia jest dużo lepszy od montażu w murze nośnym, bo jest polecany. Jednym słowem: jest dużo cieplejszy a niewiele droższy. Same korzyści przez 50 lat.
  13. Powiedz mi kto osadzał okna w murze nośnym bez węgarka? Kiedy to tak się robiło? Za komuny czy 20 lat temu? To jest wzrost ocieplenia 3x , czyli 4,5 cm x 6mb ocieplenia na cegle daje oszczędność ciepła 68kWh/rok, co odpowiada 6m2 muru ocieplonego 12cm styro. Jeżeli porównujesz stratę ciepła przez mur i przez liniowy mostek termiczny ościeży, to porównujesz wyniki końcowe, a nie składniki które na to pracują.
  14. Na początek niech będzie zalecenie. Światło wiedzy przebija się wolno, ale już widać promyk. Nie ma obowiązku montażu okien w warstwie ocieplenia, ale dla inwestorów światłych będzie zalecenie jako dobre. Ludzie mniej światli, będą dalej osadzać okna w murze nośnym, zgodnie z hasłem "będzie Pan zadowolony". To uspokaja sumienie, ale oni poniosą największe koszty tego zaniechania w przyszłości. Tematem tego forum jest: "montaż w warstwie ocieplenia-jak to zrobić dobrze?" Jest pytanie, a gdzie odpowiedź, może jesteś z 5 kolumny?
  15. Zrozum w końcu i nie rób zamętu w głowach inwestorów. Dyrektywa 2010/31/UE nikomu nic nie nakazuje, możesz budować jak chcesz, byle dom po 2019 roku był domem pasywnym, o zerowej emisji CO2. Ale aby to spełnić to ściany, dach, podłoga muszą mieć U = 0,1W/m2K, okna o U= 0,8W/m2K osadzone w warstwie ocieplenia + reku. Wszystkie te punkty musisz spełnić, jeżeli chcesz mieć dom pasywny. Jeżeli nie to, posłuchaj Sławka on jest specjalistą od domów pasywnych. Z Jego wyliczeń wynika, że nie trzeba nic robić tylko wszystkie straty ciepła podzielić przez 24.
  16. Piszesz szczerą prawdę zgodnie z Twoją wiedzą. Węgarek zmniejsza straty ciepła 24x tak jak Twój stopniodzień liczy 1 godzinę.
  17. Totalną bzdurą jest Twoja wiedza. Weź okno S = 2m2 o U = 0,8W/m2K i wielkość 3400 stopniodni dla Polski to roczna strata ciepła przez takie okno wynosi: Q x t = U x S x T x t = 0,8W/m2K x 2m2 x 3400Kstopniodni x 24h = 130,56kWh/rok czy według Ciebie: 5,44kWh/rok? Przy Twoim liczeniu przez okna o powierzchni 20m2 (dom jednorodzinny) stracimy 54,4kWh/rok ciepła za 27zł. Nic tylko budować według Twoich obliczeń.
  18. Jak kupujesz okno to masz podane Uw całego okna, bez uwzględnienia strat montażowych, bo producent okien nie wie czy Ty to okno osadzisz w murze nośnym, czy w warstwie ocieplenia. Nie uwzględniłem dodatkowo strat ciepła przez okno, bo wyszłaby bzdura, że 3cm wegarek na ramie okiennej daje 50% strat ciepła całego okna 2m2. Dałem tylko porównanie, żeby uzmysłowić, że węgarek to jest występ technologiczny a nie izolacyjny o zysku ciepła 68kWh rocznie z ramy 6mb.
  19. Pomyśl spokojnie i logicznie. Okno osadzone w murze bez węgarka ma 0,19 a z węgarkiem 0,05 czyli zysk ciepła wynosi 0,14 co dla okna 2m2 daje ponad 68kWh/rok. To samo okno 2m2 zaślepiasz 12cm styro i masz tylko zysk ciepła 49kWh/rok. Węgarek 3cm styro na długości 6m daje więcej ciepła o 45% niż zaślepienie całkowite okna 12cm styro. Te obliczenia mają 20 lat. Ponieważ ZAWSZE po osadzeniu okien w murze był wykonany węgarek, bo nie ocieplało się muru tylko do ramy, a wręcz ZAWSZE z najściem na ramę, to Psi = 0,19W/mK dotyczy takiego osadzenia. Natomiast Psi = 0,01-0,05W/mK dotyczy okien osadzonych w warstwie ocieplenia, w zależności od wielkości wysunięcia. To powinien sprawdzić ITB.
  20. A jak to nazwiesz? Mocowanie to coś do ściany śrubami zmienia nazwę? Ale popłynąłeś w swojej zawiści.
  21. Wyszedłem z bazy Psi 0,19W/mK. Na stronie 254 tego forum pokazuję jak doszedłem do wielkości 0,171W/mK. Masz obiekcję to napisz gdzie widzisz błąd. Psi 0,05W/mK dla montażu z 3cm węgarkiem jest nie do przyjęcia, bo przyjmując jego korzyść na 0,14W/mK wobec okna bez węgarka, daje to ponad 68kWh oszczędnosci ciepła rocznie dla okna 2m2, podczas gdy całkowite przykrycie tego okna styro o grubości 12cm daje oszczędność tylko 49kWh/rok. Z tego wynika, że Psi dla okna z węgarkiem 3cm ma za niską wartość. Trzeba być krytycznym wobec obliczeń, które mają 20 lat. Miałeś podać nowe fakty, a wchodzisz w spór.
  22. Lobujesz na rzecz stalowych mostków termicznych, w czasach, kiedy idziemy krok po kroku do zerowej emisji CO2? W koncu Firma SFS zmądrzała i teraz reklamuje osadzenie okien na kotwach z tworzywa, a Firma TERMCO osadzenie okien w ramiaku tworzywowym. Kto nie idzie do przodu tylko stoi w miejscu, ten się cofa. Tworzywa wszędzie wypierają stal, a zamurowane nie starzeją się przez setki lat, w odróżnieniu do korozji stali w betonie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...