Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wilias

Users Awaiting Email Confirmation
  • Liczba zawartości

    55
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wilias

  1. Niedopatrzyłem Już wychodzi tak samo
  2. Różnicę jakich temperatur, heatex wstawia w liczniku ?
  3. Dziwnie liczy ten heatex. Biorąc temperatury podane w programie i stosując jawny, podany wcześniej sposób liczenia sprawności, mnie wychodzi tylko 51% sprawności wymiennika krzyżowego. W/g heatexa 79% przy tych samych temperaturach, pewnie stosują jakieś tajne kruczki matematyczne. Lub sprawność nie jest równa efektywności. Już się chyba pogubiłem. Z drugiej strony, po co heatex, mając tak dobre wymienniki krzyżowe, pcha się w te bezsensowne, drogie w produkcji, z dużymi oporami wymienniki przeciwprądowe ?
  4. Jezier i jabko mają racje, włączyć i zapomnieć a nie wydaną kasę na bajery przeznaczyć trzeba na kupno najlepszych wentylatorów i zbudowanie 100%wymiennika. Lanserzy psia krew
  5. Tak , w krzyżowym, w współprądowym ( współbieżnym ) podobnie, w przeciwprądowym dużo , dużo lepiej.
  6. Dzięki tej uproszczonej symulacji można sobie uzmysłowić że w wymienniku krzyżowym ( na przykładzie pojedyńczego plastra ) są miejsca zimne i bardzo zimne których nie masz czym ogrzać, ciepełko do nich nie dociera już. Tak jak w współprądowym ile byś nie dmuchał temperatury tylko się uśrednią. A w praktyce jest jeszcze gorzej, czego potwierdzeniem są badania laboratoryjne koosa, który jako jedyny odważył się je opublikować, zresztą chyba nieopatrznie dla siebie.
  7. Po co się ograniczać ? Narysujcie kwadrat o boku 20 kratek, po jednej stronie -10 stopni, po drugiej +10, zmiana temperatury o jeden stopień na kratkę. Oczywiście na krzyż. Na koniec średnia z tak otrzymanych temperatur. Na dużym widać lepiej Pozdrawiam
  8. Bo to na 120m3/h max.
  9. Opory oporami, reklamuj jak nie osiągniesz 80% sprawności przy 430m3/h.
  10. podobno dlatego, ze przeplyw robi sie laminarny, tworzy sie warstwa przyscienna co pogarsza warunki wymiany ciepla (srodek strugi nie dotknie scianek). w/g heatexa
  11. msobanie, tak jak pisałeś, uruchom swoją instalacje, opomiaruj, zmierz, obecnie twoje wyniki obliczeń i porównań opierają się na nie do końca rzetelnym programie heatexa ( jak bardzo, sam to zweryfikujesz w praktyce ) Tak masz rację , mały opór przepływu + duża sprawność + wydajność = wyższa cena. Tego nikt nie ukrywa i tego nijak nie przeskoczysz. Cieszę się że zgadzamy się w tej kwestii I w ten sposób dochodzimy wspólnie, po raz kolejny do wniosku, że jak ma być dobre to musi być duże tu liczy się rozmiar a miniaturyzacja jest dobra w elektronice. Tę zasadę od dwóch lat próbuje w nas wpoić Adam. Dzięki Ci za to.
  12. To za jednego bartosza można mieć 4.88 wymiennika heatexa, 2 wymienniki siwickiego lub 40,6 wymienników krzyżowych kossa bo podobno sztuka kosztuje go 90zł. Ciekawe
  13. O cenę pewnie też pytałeś, podaj aktualną.
  14. Wydaje mi się że powodem naszej bytności na tym forum, jest nie chęć udowodnienia sobie i światu że potrafimy zrobić wszystko od podstaw lecz potrzeba zbudowania dobrego i wydajnego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła nie za kilkanaście tysięcy zł jak proponują nam fachowcy lecz za kilka. Więc dla naszych potrzeb wystarczy wybrać gotowe najlepsze elementy ( pod względem parametrów i ceny ) dostępne na rynku, pospinać je razem i niech to wszystko pięknie dla nas pracuje, lepiej i taniej niż wykonają to dla nas firmy instalacyjne, wentylacyjne czy inne. A zaoszczędzoną kasę i czas zmarnuję na własne przyjemności. Taki mam plan.
  15. Wydaje mi się że powodem naszej bytności na tym forum, jest nie chęć udowodnienia sobie i światu że potrafimy zrobić wszystko od podstaw lecz potrzeba zbudowania dobrego i wydajnego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła nie za kilkanaście tysięcy zł jak proponują nam fachowcy lecz za kilka. Więc dla naszych potrzeb wystarczy wybrać gotowe najlepsze elementy ( pod względem parametrów i ceny ) dostępne na rynku, pospinać je razem i niech to wszystko pięknie dla nas pracuje, lepiej i taniej niż wykonają to dla nas firmy instalacyjne, wentylacyjne czy inne. A zaoszczędzoną kasę i czas zmarnuję na własne przyjemności. Taki mam plan.
  16. orko, jak ktoś ma taką chałupę nie może instalować wymiennika na 300m3/h. Proste. Adamie więc dla wymiennika krzyżowego o rozsądnych wymiarach i rozsądnym przepływie to rozumowanie jest słuszne, to w takim razie ile wymienników trzeba połączyć szeregowo by mieć zadowalający odzysk ciepła ( przy małuch oporach ) ? I chyba do obliczeń nie możemy stosować programu heatexa bo widać ma jakieś nieścisłości.
  17. Tak, masz rację na brzegach ( jeśli dobrze rozumiem ) sprawność jest większa, lecz po wyjsciu z wymiennika i wymieszaniu masa powietrza osiągnie temperaturę średnią. Łatwo to zwizualizować.
  18. Nie myślę o realizacji praktycznej w żadnym wypadku, chodzi o zrozumienie i przedstawienie w postaci matematycznej modelu wymiennika krzyżowego, z jaką maksymalną sprawnością może pracować. Jęśli zgadzasz się ze mną że ten tok myślenia jest poprawny, zgodzisz się również że maksymalna sprawność dla wymiennika krzyżowego jest taka sama jak dla współprądowego ( współbieżnego ) czyli wynosi 50%, nawet przy bardzo dużym wymienniku.
  19. Rozważałem sobie rozkład temperatur w wymienniku krzyżowym, punkt po punkcie dla wymiennika wykonanego z płyt warstwowych ( dla lepszego zobrazowania ) z tworzywa, spotyka się takie wymienniki, gdzie jedna sczelina składa się z szeregu kanlików. Symulowałem sobie zmianę temperatury powietrza na każdym pokonanym centymetrze w szczelinie i doszedłem do wniosku że wymiennik krzyżowy zachowuje się tak jak wymiennik współprądowy, ma taką samą maksymalną sprawność, abstrahując od jego wymiarów i materiału z jakiego jest wykonany. Czy to rozumowanie jest logiczne ?
  20. Tak dla sprawności jest ważna i droga i czas, i nie uzyskamy dużej sprawności w nawet dwóch wymiennikach krzyżowych, któtka droga i mało czasu jak dla przepływu 430m3/h. Reasumując te 95% sprawności ze strony heatexa dla duo to chyba jakaś ściema. Mimo że te wymienniki mają małe opory przepływu i niższą cenę trudno jest się na nie zdecydować. To najprawdziwsza prawda, jeśli chcesz mieć dużą sprawność i małe opory, wymiennik musi być duży. Ale jaką sprawność osiągnie , tak tylko teoretycznie, wymiennik krzyżowy o wymiarach 2mx2mx2m dla przepływu 300m3/h ? Jest to duży wymiennik o małym przepływie spełniający nasze warunki dla dużej sprawności.
  21. Nie wiem jak program heatexa liczy sprawność ale dwa wymienniki krzyżowe ustawione szeregowo nie uzyskają 95% sprawności. Swego czasu były opublikowane w necie wyniki badań producenta ( liczbowe - temperatury i przepływy ) dla dwóch typów wymienników krzyżowych. Na podstawie temperatur można było samemu policzyć sprawność tych wymienników i porównać ze sprawnością przeciwprądowych, oczywiście zachowując ten sam sposób obliczeń. Ten lepszy z krzyżowych miał sprawność tylko około 30%, a gabarytowo był porównywalny z twoim heatexem.
  22. msobanie tak masz rację w Twoją obudowę zmieści się dużo wymienników krzyżowych lecz każda para kosztuje 1500zł. Tak od dawna wiele osób zwraca uwagę na większy opór jaki stawiają wymienniki przeciwprądowe dla swoich maksymalnych wydajności, lecz dla przepływu 150m3/h opory spadają do 70 czy 80 Pa a większą część czasu wymiennik będzie pracował z taką wydajnością. Instalacja zbudowana z osobnych elementów ( bez wspólnej obudowy ) pozwala na szybką i prostą modernizację w wypadku zbyt małej wydajności lub zbyt dużych oporów. Cały problem wynika z finansów, jak wydać najmniej a mieć optimum. Oczywiście można bardzo znacznie zmniejszyć opory wymiennika przeciwprądowego montując dwie sztuki równolegle ( wiadomo kasa ) ale zarówno jeden wymiennik przeciwprądowy czy dwa przeciwprądowe dadzą dużo większy odzysk ciepła niż dwa krzyżowe. Wiadomo że o sprawności wymiennika decyduje długość drogi jaką pokona w nim powietrze, więc by ta droga była podobna dla jednego wymiennika siwickiego musisz zastosować prawie cztery wymienniki krzyżowe heatexa.
  23. Mam taki wymiennik w domu. Adamie myślę że nasze spotkanie jest jak najbardziej możliwe, celem skonfrontowania naszych rzeczywistych pomiarów z danymi producenta.
  24. Widzę ten szczególik, konstrukcja wygląda na bardzo przemyślaną, wykonaną w sposób bardzo staranny i profesjonalny z jakością nie do osiągnięcia przy produkcji chałupniczej. Zapewniam również że działa wyśmienicie. Piszę to bez flaszki
  25. Adamie zdradź, jakie szczególiki masz na myśli ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...