Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

redd

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    220
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez redd

  1. Wyciąć tarczą rowki w siatce/kleju i odcinać styropian nożem termicznym tego typu - https://sklep-elektronik.pl/16455-thickbox_default/noz-termiczny-do-ciecia-styropianu-8w-2991.jpg
  2. Tak, z użyciem wełny URSA TEP grubości 2 cm jako wypełnienie dylatacji. Obie ściany segmentów bliźniaka stały na jednej szerokiej ławie, więc wełna nie miała styku od dołu z gruntem. Zaś na zewnątrz była zasłonięta płytami XPS - izolacją termiczną ścian podziemia.
  3. https://www.paroc.pl/rozwiazania-izolacyjne/izolacje-budowlane/sciany/sciany-fundamentowe
  4. Przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania, choć można powiedzieć, że stodoła to też garaż.
  5. Może lepiej kupić projekt typowy. Większość tych mikrodomów wygląda tak samo: prostokąt i dach dwuspadowy
  6. Przepisy chyba tak nie mówią, bo w par. 271.1. WT jest mowa o ścianach budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego.
  7. Na wąskich działkach (poniżej 16 m szerokości) jest możliwość budowy w zbliżeniu do granicy lub w granicy. Może to ułatwi usytuowanie domu niż zmiana lini zabudowy?
  8. Możesz pokazać rysunek przekroju z projektu?
  9. Może pytający wykona też dodatkowe wejście (z zewnątrz) do kotłowni. Jednak kubatura pom. nr 12 jest najpewniej za mała, aby zainstalować w nim kocioł na paliwo stałe.
  10. Wydzielone miejsca postojowe winny być w odpowiedniej odległości od granicy. Wiata może stanąć w granicy (jeśli ma dach ze spadkami na działkę, na której stoi) jednak faktyczne miejsca parkingowe muszą być od granicy odsunięte min. 3 m.
  11. Tak trzeba zrobić. Jeśli zakupisz projekt typowy, to adaptacja musi uwzględniać te uwarunkowania gruntowe - czyli projektant poda jakim kruszywem i w jakich warstwach wykonać podbudowę fundamentów.
  12. Lepiej wykonać rozbudowę istniejącego domu, ale bez powiązania funkcji nowej części ze starą. Tak, aby rodzice zostali u siebie, a Ty w nowej części. Rozbudowa mogłaby mieć też taką prostą, dwuspadową bryłę.
  13. Jeśli dla tej jeszcze nieistniejącej drogi nie ma formalnie wyznaczonego zjazdu z drogi publicznej, to należałoby zacząć od tego tematu. Budowa zjazdu nie wymaga pozwolenia, ale należy wystąpić o warunki do np. lokalnego zarządu dróg.
  14. Warto, jeśli ma walory architektoniczne, które Ci się podobają, a których nie można znaleźć w nowoczesnych domach.
  15. Tak, odrolnienie działki zostało dokonane zapisem w planie miejscowym. Wyłączenie z produkcji rolniczej winno dotyczyć obszaru działki pod planowany budynek i teren utwardzony. Dlatego do wniosku o wyłączenie jest potrzebny projekt zagospodarowania działki, który przygotuje architekt i wyliczy ile m2 trzeba wyłączyć z produkcji.
  16. Działki budowlane są opodatkowane wyższą stawką niż rolne, więc nie jeśli nie masz zamiaru ich zabudowywać, a chcesz sprzedać, to nie rób nic w tym zakresie.
  17. Dobrze sprawdzają się litery samoprzylepne z folii banerowej.
  18. redd

    Budowa warsztatu

    Jaki warsztat masz w zamyśle: samochodowy, stolarski? Budowa na gruntach rolnych jest możliwa po ich odrolnieniu i wyłączeniu z produkcji rolniczej. Procedura jak to zrobić, była na forum omawiana w wielu wątkach.
  19. Można dobudować też sam komin (w istniejącej kubaturze lub na zewnątrz) i zrobić kotłownię w piwnicy.
  20. Dawniej było pewnie ogrzewanie piecami kaflowymi, ale sam komin schodzi zapewne do piwnicy (fundament). Nawet jeśli nie ma kanału, to można komin w tej części piwnicznej przebudować.
  21. Przeczytaj wszystko co jest w miejscowym planie odnośnie tej działki, bo dopuszczenie może oznaczać np. ograniczenie pow. zabudowy do 50 m2, itp.
  22. https://www.budownictwomodulowe.com/produkt/prefabrykat-q-modul-instalacjami/
  23. Dom jest w Raszynie? Tam dosyć duże obszary gminy mają uchwalone plany miejscowe. Tu spróbuj odszukać swoją lokalizację: http://www.bip.raszyn.pl/?c=313 Może się wyjaśni sprawa dwuspadowego dachu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...