Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

slab

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez slab

  1. @kszhu: Oby ten „producent domów” miał konstruktora, który umie liczyć płyty fundamentowe i traktuje styropian nie tylko jako termoizolację, ale też jako element konstrukcyjny, i policzy tę warstwę dla 150kPa odporu gruntu. Wtedy nie może stosować byle jakiego materiału po 120 zł za 1m3, nawet po upustach, tylko przyzwoity, ale już po 350-400zł/m3. Dla inwestorów indywidualnych cena bliżej 420 - 450 zł/m3. Znasz się dobrze na styropianach, więc na pewno znasz ten test i tekst z linku poniżej. Ale podaję go dla budujących, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu na elewacje. Choć to zwalczana tu technika. Gospodarz wątku wybaczy. http://www.tynki.info.pl/imgs_upload/aktualnosci/2014/styczen2014/15012014_jakie_sa_styropiany.pdf
  2. Polecam kontakt do Ms. Blair Wei z Chin, bo XPS-a już ma od 62USD za 1m3 dla partii min. 100m3 w porcie Fangcheng. „Producenci domów” może tam kupują z tym wysokim rabatem . Tu link do niej: http://www.alibaba.com/product-gs/958255897/XPS_board_cold_insulation_material.html?s=p Za jakość produktu nie ręczę.
  3. "Upancernienie", to plastikowa krótka rurka i zalanie jej silikonem. Transmisja z ziemi na cieniutkich, 0,5mm przewodach telekomunikacyjnych, najlepiej z izolacją żelową, jedna para na kanał- I/O+gnd, potem w domu zwykły przewód płaski wstęgowy. 30m na dom zwykle wystarczy.
  4. poszukaj na FM wątkach o 1-wire, a tu np.,jak chcesz coś gotowego,moduł AVT 5330: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5330.pdf
  5. A gdybyś jeszcze uwzględnił dodatkowo mniejsze zapotrzebowanie energetyczne latem na cooling dla całego domu? To jeszcze większe oszczędności. W moim symulowanym domku, cooling demand dla lower floor o U=0,16 mam 5,3kWh/m2/rok, a dla symulowanego U=0,29 jest 2,4 kWh/m2/rok, czyli mniej o 2,9 kWh/m2/rok, co dla 100m2 płyty daje 290kWh/rok. Polepszenie komforu (redukcja nadwyżek energetycznych występujących już od maja do września dla II strefy klimatycznej) przez oszczędność na izolacji. Brzmi paradoksalnie. Mało mówią o tym pasjonaci walczący o każdy cm styro pod płytą, aby zyskać na ogrzewaniu lub je wyeliminować. Owszem, dla cieńszej izolacji rośnie zapotrzebowanie na ogrzewanie o 1,8 kWh/m2/rok dla ww. wartości U, ale in plus wychodzi w roku w bilansie przepływów heating cooling 290-180=110 kWh na rok dla słabszej izolacji. Model uwzględnia zyski solarne i bytowe, więc wymaga świadomego wyboru ustawienia domu i przyjęcia właściwej powierzchni okien, ale bez szaleństw w termoizolacji, bo U ścian=0,2, stropu U=0,1, a okna standardowe o U=1,1, a heating demand na poziomie 21 kWh/m2/rok. Oczywiście, to modelowe wyniki, ale kompleksowe i ekonomiczne podejście do projektu powinien wymuszać zdrowy rozsądek, a nie bicie rekordów w grubości izolacji.Tak sądzę.
  6. Można też cyfrowy pomiar, korzystając z taniego elementu DS18B20, który jest 12 bitowym konwerterem w systemie one-wire, zasilanym w data line I/O. Dokładność pomiaru 0,5 st.C w zakresie -10 st.C do +85st.C, a nawet 0,0625 st.C, po ustawieniu. Każdy element ma swój unikalny adres i możliwość ustawienia alarmu po przekroczeniu zadanej temperatury. Grupujesz po 8 szt. czujników (to max, może być tylko jeden w grupie, a grup wiele) i podajesz poprzez interfejs do USB komputera (np.układ FT 232R) i masz odczyt co 2 sek. lub wyzwalany zdalnie. Bardziej zaawansowane, to we współpracy z PLC. W tej postaci dane można dowolnie obrabiać-grafika, itp. Poszukaj na FB i w necie pod „1-wire”. Np. Artur ma 1-wire pod plc. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14996-Programowalne-instalacje-elektryczne-w%C4%85tek-dla-entuzjast%C3%B3w/page174&highlight=1-wire
  7. To może już w nowym wątku? Na poważnie.Masz już jednego kibica. Na wiosnę sam startuję. Ostatnie tygodnie na możliwe zmiany.
  8. @Tmann: może teraz zadziała: http://www.xpsa.com/pdf/EPS-IA_15yr_Study_Rebuttal-1-Pager_13Sep13.pdf
  9. Proszę Cię, graj fair! Nie wrzucaj zdania z jakiegoś kontekstu, tylko podaj źródło informacji. Tak jak tu podałeś: dyskusja jest po tym artykule: http://www.achfoam.com/Press-Release-Foam-Face-Off.aspx Teraz można zaprosić do wypowiedzi każdego, nie tylko Tmann'a.
  10. Co Pan rozumie pod pojęciem „fabryczne płyty fundamentowe”? Gdzie mamy taką fabrykę w Polsce, która produkuje płyty fundamentowe? Jest Pan tu po raz pierwszy, więc wypadałoby podać źródło cytowanego tekstu. W innych wątkach zwraca Pan uwagę innym na kulturę wypowiedzi, proszę więc stosować się do tych zasad. Proszę jasno określić intencje swoich wypowiedzi, czy też Pańskie wpisy tutaj należy traktować wyłącznie a priori, nie podlegające dowodzeniu? Identyfikuje się Pan z przytoczonym przez siebie cytatem?
  11. @songoku_xxx W normalnym świecie, nie w idealnym. Przeczytałem te kilkaset stron, z innych wątków też sporo. Bez technicznego przygotowania trudno wyłuskać ziarno od plew. W płycie koncentruję się głównie na uwagach Tmann'a. Powodzenia.
  12. Głównie to zyski solarne dla podanego modelu! I to model nie dla Hiszpanii, tylko dla Poznania. Ekspozycja budynku idealnie południowa, przeszklenie ściany prawie 12m2, ale standardowe okna U=1. Sztuką jest zarządzać tą energią. Równowagę bilansową w przepływach na poziomie 12kWh/m2/rok można uzyskać przy izolacji gruntu U=0,17, więc to nie jest 30cm, raczej 20. Izolacja ścian i stropów U=0,1.
  13. Ścigamy się na HED -im mniej KWh/m2/rok, tym lepiej, a potem kolejna kasa na… cooling. Nadwyżki energetyczne będą już od kwietnia do października. Kto zarabia? Sprzedawcy: styro, super okien, reku i klimy. To pewne. Posymulujcie sobie na modelach. I dajcie 30 i więcej w glebę. Taki jeden model z U=0,1 dla wszystkich przegród załączam z obrazkami przepływów i słupkami z coolingiem.. Jedna z dobrych rad dla inwestorów ,dla takiego przypadku, to .....zmniejszyć styro w gruncie na U=0,3 lub gorzej i zainwestować w rolety. Tak wychodzi.
  14. To gratuluję. Mówisz o Euco? - zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania pomieszczeń? Pytam, bo bawię się w symulację w programiku CASAnova i wcale nie tak łatwo dla parterówki ok.100m2 dostać taki wynik dla parametru heat energy demand.
  15. @Horher: Tworzysz niepotrzebnie dodatkowe przepusty przez całą grubość płyty. Najczęściej koledzy robią wszystko z tego zakresu instalacji w samej płycie. Zasada generalna, aby nie było żadnych złączek w płycie, tylko całe odcinki rur. Te od cwu w gotowej otulinie piankowej. I nie zakładaj jakiejkolwiek wymiany rur. Też w płycie, w otulinie. Bez łączeń. Z rozdzielacza. Wszystko zaplanuj, każdy szczegół. Wybór urządzeń, technikę podejść. Warto na to poświęcić trochę czasu. Ja robię walk in, bez brodzika, a syfon w płycie, pionowy, w przepuście. Pionowa byłaby najlepsza, ale wykonać ją nie jest łatwo. Trochę powinno jej „siedzieć” w gruncie pod podstawą nasypu. Nasyp poszerzony wokół płyty 1,5 do 2m. Resztę musisz sam przemyśleć. Nie ma instrukcji obsługi, a „fachowcy” pukają się w czoło. Więc sam jeszcze nie wiem, co wybiorę. Pytanie do geologów/praktyków: czy skarpa, w przekroju trapez prostokątny o wysokości 1m, o podstawie górnej 1,5m i podstawie dolnej 2,5m, będąca elementem nasypu w II strefie klimatycznej w Polsce, w zimie stulecia może ulec przemrożeniu? Z tym, że piasek nasypowy (np. piasek średni do zagęszczenia) nie powinien być gruntem wysadzinowym. To musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy, czy opaska pozioma nie wystarczyłaby. Odpowiedź musi (powinien) znać też projektant, który budynek zaprojektował, choć w moim przypadku uznał, że działka jest płaska, więc takiego pytania nie zadał sobie.
  16. Nie wątpię, ale pytał Pan o znaczące różnice pomiędzy XPS a EPS (jakby Pan nie wiedział), więc kilka wymieniłem, może dla termoizolacji płyty fundamentowej nieistotne. Teraz wiem, że Pan dopuszcza(zaleca?) stosowanie EPSa, nawet tego 100, pod płyty fundamentowe. Czytam to forum, aby poszerzyć swą wiedzę, nie protestować i przeciwstawiać się czemukolwiek, tym bardziej komukolwiek. Jak mam wątpliwości (najczęściej z powodu braku wiedzy i doświadczenia), to pytam. Nie przesądziłem jeszcze, czy ocieplać od zewnątrz, jak mam w projekcie. Więc uważnie wczytuję się także w Pańskie uwagi, bo, np. taka Pańska wypowiedź sprzed wielu tygodni: brzmi dla inwestorów atrakcyjnie, nieprawdaż? Tak jak Pan, Pan Henok lubi eksperymenty, wrzucił do wody próbki styropianów i je po czasie zważył, więc czemu z góry przekreślać te wyniki? Musi Pan jednak przyznać, że Jego wywody mają spójność, logiczność i sens, dalekie są od chaotycznych „wrzutek” na licznik forum. Nie wszyscy tak potrafią. Wątek o płycie fundamentowej ma już kilkaset stron. Rozumiem, nie każdy ma czas na jego śledzenie. Ale proszę wybrać tylko posty Tmann’a i z nim podyskutować. Ja nie mam wiedzy,tak jak on, konstruktora i praktyka płyt fundamentowych, więc czuję się zwolniony z podważania Pańskiej opinii w tej sprawie. Pozdrawiam
  17. XPS vs EPS cena in minus (stąd te 300zł za 1m2 fundamentu dla EPS 100),absorpcja wody in plus, pełzanie in plus,obciążalność in plus. Patrz posty:Tmann, HenoK w wątku o płycie fundamentowej, np.: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=6158430&viewfull=1#post6158430 #6520
  18. Wybacz, ja na temat ceny płyty żelbetowej, a nie drewna. "Od nas", to od kogo?
  19. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach: Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS 100gr 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS 100 grubości 12 cm. 300zł/m2 XPS contra EPS to w wątku o płycie fundamentowej. Różnica znacząca.
  20. XPS 0,4m3 to średnio 180zł na m2, a gdzie beton i zbrojenie? Wątek płyty czytam, więc stąd moje zdziwienie. W Wielkopolsce nie trafiłem na firmę, a większość olewa i nie dotyka płyty.
  21. Można coś więcej? Gdzie to można zamówić, jakiś link? Rozumiem, że na XPS i z podejściami, przepustami, itp. Pozdrawiam.
  22. sprawdziłem cenę z ich katalogu i wychodzi dla 1m2 muru, po przeliczeniu korony średnim kursem NBP, brutto 119 PLN w Czechach, z najprostszego gładkiego bloczka KB1-20A o wymiarach 190x190x390mm. bloczek z tej strony po polsku: http://www.kb-blok.cz/srv/www/content/products/html/pl/produkty/bloczki-kb/gowne-bloczki-o-szerokosci-200-mm/index.shtml
×
×
  • Dodaj nową pozycję...