Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piotr Kniaziuk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    161
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Piotr Kniaziuk

  1. Na pewno za odwodnieniem przemawia to, że podczas jesieni, zimy i wiosny jest ten garaż łatwiejszy w utrzymaniu. Często samochodem naniesie się błota lub śniegu wtedy łatwo jest tą posadzkę w garażu wyczyścić. Weź pod uwagę rodzaj swojej drogi dojazdowej (gruntowa czy utwardzona).
  2. Piotr Kniaziuk

    Jak poprowadzić rynny?

    po pierwsze rynny - to te poziome, rury spustowe - to te pionowe Moim zdaniem nie ma co kombinować ze spuszczaniem wody z dużych połaci dachu na połacie małych daszków. Może się to skończyć zalewaniem ścian podczas ulewy i dużymi zaciekami na mniejszych połaciach. Raczej powinno się skończyć na 8 rurach spustowych.
  3. Ten środek do konserwacji podwozia też może być. Najważniejsze że ma bitumy czyli w uproszczonym języku "smołę". Wiesz, wiele razy byłem w sklepach budowlanych i coraz częściej się przekonuje, że ci doradcy to niby pozjadali wszystkie rozumy a tak na prawdę wiedzą tylko tyle ile jest napisane na opakowaniu przez producenta. Jak próbuje wejść z nimi w rozmowę z głębszym problemem to zawsze się kończy ich wiedza. Dla mnie są to tylko ludzie po to aby powiedzieć co gdzie leży na jakiej półce albo podpowiedzieć "blondynce" co ma kupić. Nie mówię że każdy doradca z hipermarketu taki jest ale zdecydowana większość raczej pasuje do tego schematu.
  4. ad1. Koszt takiego nasypu to około 5 tys zł. (75m3*2=150 t, 150t x 15zł = 2250 pln - materiał + robocizna) ad2. Generalnie przy płytach wykonuje się drenaże ale to z uwagi aby grunt nie był nasączony wodą bo płyta jest fundamentem płytkim i rzadko kiedy spełnia wymagania minimalnej strefy przemarzania. Chciałbym zwrócić uwagę na ważną rzecz: Geolog napisał: "Wody gruntowe należy przyjąć jako agresywne w stosunku do betonu" Przypilnuj tutaj projektanta alby wpisał odpowiednią klasę ekspozycji XA lub XS i pamiętaj o tym przy zamawianiu betonu. Jak zamówisz zwykły B30 towarowy to po 10 latach będziesz miał sieczkę z tej płyty.
  5. Może trochę obrazków: - dlatego ociepla się fundament - dlatego nie ociepla się go od środka tylko a poza tym grunt pod budynkiem jako oddzielony od reszty świata ma temperaturę na poziomie +5 +10 st. przez cały rok Ściana fundamentowa zewnętrzna styka się z zimnym powietrzem, które ma nierzadko w zimie -20st. Fachowa literatura to wszystko co ma w tytule "fizyka budowli" ale z tego się ludzie doktoryzują.
  6. 20-tonowe koparki jeździły po fundamentach i nic się nie działo
  7. jak lubisz się bawić to można piaskować albo szlifować tarczą do betonu - tu wyjdzie coś w rodzaju lastryko Obecnie jest trend na beton architektoniczny a te z odsłoniętym kruszywem należą do architektonicznego. Na niektórych budowach specjalnie wylewają normalnie ściany a później szlifują te setki m2
  8. Z tego co się orientuje to zmiana przebiegu ścian działowych nie jest istotną zmianą i nie zmienia warunków wydania decyzji o pozwolenie na budowę. Można to zmienić w trakcie budowy, tylko należy (przynajmniej teoretycznie) nanieść zmiany na projekt.
  9. Po pierwsze do obliczeń schodów nie bierzesz wysokości w świetle pomieszczeń tylko różnicę poziomów kondygnacji.
  10. Papę masz pewnie nierówno więc pierwsza warstwa zawsze idzie na tradycyjnej zaprawie.Na kleju byś miał za grubo to ułożone. To czy własna czy z worka musisz sam zdecydować w zależności od tego jak bardzo chcesz się bawić.
  11. Firmę na okna powyżej 240 cm znajdziesz ale pewnie trzeba będzie dopłacić. Pytanie czy mierzysz do właściwego poziomu posadzki czy tylko do jej betonowej części? Jeżeli twój pomiar jest dobry to czy istnieje możliwość podlania tych 3-4 cm pod okna zaprawy? Jeżeli nie ma takiej możliwości to można podlać nadproże, jest to bardzo trudne choć wykonalne. Mam nadzieje, że pamiętasz o luzie montażowym okien 1-2cm
  12. Widać, że mają problem z wilgocią na tych zdjęciach, wysolenia, wykwity. Ciągnie wilgoć jak nic
  13. Ja bym też ułożył te siatki przy podporach. W stropach typu filigran zbrojenie jest podobnie skonstruowane a siatki przypodporowe też się daje. Co do przeciwskurczowej "3" to takie zbrojenie jest typowe ale nie jest to zbrojenie konstrukcyjne.
  14. To są tynki kategorii I czyli takie po prostu rzucone na ścianę. Tynk oprócz funkcji estetycznej ma za zadanie chronić ścianę od czynników atmosferycznych. Jednak rzeczywście można mieć podejrzenia i radziłbym sprawdzić ścianę czy nie jest zawilgocona
  15. Posypka piaskowa jest po to aby łatwiej nam było ułożyć płyty i też po to aby w zimie podczas zamarzania nie wypiętrzyło nam płyt. Czy korytować czy zasypać to zależy od tego na jakiej wysokości mamy mieć poziom jezdni.
  16. W betoniarniach generalnie sprzedają beton W8. Oznacza to tyle, że Próbka sześcienna wykonana z takiego betonu o wymiarach 150x150x150 nie przepuści wody przez całą swoją wysokość gdy. - przez pierwsze 24h będzie poddawana ciśnieniu wody 2bar - przez kolejne 24h będzie poddawana ciśnieniu wody 4bar - przez kolejne 24h będzie poddawana ciśnieniu wody 6bar - przez kolejne 24h będzie poddawana ciśnieniu wody 8bar - i wtedy nie będzie przecieku Potem się przałamuje taką próbkę i mierzy penetrację. Dobre betony z kruszywem z bazaltu mają penetrację do 30mm zdjęcie poglądowe: to jest aparat do badania wodoprzepuszczalności a tak wygląda próbka po przełamaniu Powracając do tematu to jako izolację ciężką zastosowałbym matę bentonitową. Ponadto przerwę technologiczną płyta-ściana zbroi się dodatkowymi paskami folii stalowo-bitumicznej a to podobno droga impreza. Można też wykonać całość w betonie i polegać tylko na jego szczelności ale to będzie droga zabawa bo zwykły beton W8 nie wystarczy.
  17. tak jak to mówią na budowie: "myślał, myślał .... i wymyślił" To strasznie dużo roboty przy głupiej ścianie szczytowej. To jest praktycznie 30% powierzchni żelbetu. Przy takim czymś już trzeba pomyśleć o całej ścianie szczytowej z żelbetu bo przynajmniej będzie szybciej i taniej.
  18. Cement portlandzki CEMI 42,5R jest wystarczająco szybki jak na nasze warunki zimowe. Pomimo wszelakich zapewnień producentów nie podjąbym się zadania rozszalowywania stropu po 1 dniu. Jest jeszcze taki termin jak pełzanie betonu i ma na to wpływ wiek w chwili obciążenia.
  19. Z KNR-ów(KNR 4-04 0504-03; KNR 2-02 1121-01; KNR 2-02 1121-02) wychodzi jakieś 30 roboczo-godzin Biorąc nawet wysoką stawkę 20 pln/h to wyjdzie 600 zł. Z doświadczenia to może być większa kwota ale nie przekraczająca 1000.
  20. Nie jest to duża ilość raczej normalna. Ja bym wykonawcę podejrzewał dopiero gdyby poszło 200kg
  21. Zdjęcie na 15 cm nic nie da, to za mało. Jak już to na 40 cm - 10 piasku, 20 kamienia, 10 kostka z podsypką. Jeżeli nie chcesz tyle wybierania to zastanów się nad płytami ażurowymi na podsypce piaskowej 10 cm http://www.bankfotek.pl/image/1325709.jpeg
  22. Generalnie na budowach to jest tak: 1-2) 1-3 dni 3) 1-7 dni 4-5) 1-3 dni 6) 7-14 dni
×
×
  • Dodaj nową pozycję...