Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

godul1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 231
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez godul1

  1. Gwarancja LG na silnik DD to marketingowa ściema. Mam pralkę LG, i popsuła mi się po upływie zwykłej gwarancji. Zdaniem LG łożyska silnika, które są wspólne dla silnika i bębna nie są częścią składową silnika i nie podlegają gwarancji. Wymiana tych łożysk to koszt ok 650 zł. Pewnie im nowsza pralka tym łożyska droższe. Zwróciłbym tez uwagę na spożycie prądu w trybie wyłączenia z guzika. W przypadku mojej pralki wetkniecie wtyczki do gniazdka powoduje pobór prądu w wysokości 15W i tak 24h na dobę jeśli nie zapomnisz wyjąć wtyczki z gniazdka. Zalecam duża ostrożność przy w ocenie sprzętu LG i nie sugerowanie się niby gwarancją, która dotyczy defacto jedynie uzwojenia.
  2. Ja bym jednak zakręcał te zawory na czas wietrzenia. Moze to ma małe znaczenie jak kocioł grzeje CO do 30C ale jak na zewnatrz jest -20C i kociołek podgrzewa wode do 80C albo i wiecej to przez te kilka minut wietrzenia poleci parę kw/h energii. Zamiast jednak ganiac po grzejnikach przeszedł bym sie do pieca i tam go wyłaczył na czas wietrzenia. Przejął bym sie tez kwestią gotowania ,bo skoro już liczymy te grosiki to po jaki pieron ładować kw/h energii w odparowanie wody skoro do ugotowania potrawy wystarcza temp. w okolicy 95-97C czyli delikatne babelki pary wodnej na dnie gara wydobywające sie w minimalnych ilościach spod pokrywki. W przypadku akurat gotowania potraw utrzymywanie zawartości gara w stanie silnego wrzenia nic a nic nie przyspiesza gotowania. Jedyny efekt takiego buzowania w garze to odparowywanie wody wraz z witaminami. Radzę zainwestowac w pokrywki i palniki, na których mozna precyzyjnie modulowac siłe płomienia albo grzania w przypadku grzania na prądzie.
  3. to znaczy ze za 2-3 lata moze juz nie byc róznicy w koszcie grzania propanem i GZ. BUtla z montażem na własność to koszt w granicach 10 tys zł. LPG na wolnym rynku latem oscyluje własnie w okolicach 1,50zł. Mam wrazenie, że gaz ziemny drożeje ostatnio szybciej niż propan.
  4. no dobra- ktoś chyba spieprzył te kalkulatory bo skoro jeden m3 gazu który kosztuje ze wszystkimi pierdami około 1,9zł ma wartość opałową 34MJ, a m3 propanu ma wartosc opałową 92MJ/m3, ale ten metr sześcinny to niemal 4 litry propanu przed odparowniem to za cholerę nie wyjdzie taniej nawet jesli propan będzie po 1,50zł/l.
  5. Widzisz- ja taki kumaty w te klocki nie jestem - dlatego poddałem temat do dyskusji bo wydało mi sie to dośc dziwne. MOze znacie jeszcze jakieś inne kalkulatory gdzie mozna by sobie podstawic koszt m3 GZ i litra propanu i porównac ceny ciepła?
  6. godul1

    Który gaz LPG wybrać?

    Pierwsze tankowanie jest zawsze w promocyjnej cenie żeby nie wystraszyć klienta;-) Potem cena bedzie pewnie z sufitu.
  7. godul1

    Który gaz LPG wybrać?

    JA dostałęm oferte na butle 2700l czyli najmniejszą za 5500 nettoale to było od pierwszego z brzegu dostawcy gazu wiec mozliwe ze mozna kupić ją taniej. Pare lat temu jak robiłem rozeznanie to nowe chodziłymozna było wyrwać po około 3700brutto- bezpośrednio od producenta. Co do posadowienia i papierologii to dostałem namiary do firmy która si etym zajmuje na terenie zachodniego mazowsza ale nie mam jeszcze cen.
  8. wlazłem jeszcze na taki kalkulator:http://www.budujemydom.pl/components/com_kalkulatory/kalc.php?id=8 i wychodzi ze po podstawieniu ceny GZ 50 1,90zł/m3 i ceny propanu 2,32zł/l(cena srednia z rzepy) wychodzi ze propan jest jednak tańszy.
  9. jest też chyba drugi byk- wydaje mi sie ze 1m3 GZ50 to raczej 39MJ wartości opałowej a ni 34 jak tam podano- chyba ktos sie słabo przyłożył do tych wyliczeń.
  10. znalazłem juz jedno błedne założenie w tym porównaniu- do wyliczeń ceny za GJ z GZ wzieto cene srednią na poziomie 2,41 gdy np dla domku jednorodzinnego ze zużyciem poniżej 8000m3 na rok cenaz metr3 wynosi ok 1,90zł/m3. Z drugiej strony propan z dostawa mozna już kupic nawet od 1,50zł/l a nie po 2,45
  11. godul1

    Który gaz LPG wybrać?

    jesli propan to tylko do własnej beczki, a nie dzierżawionej. Cena lpg u niezaleznego dostawcy to 1,50-1,70 za litr zaś cena w ramach umowy na dzierżawe z bp czy shell zaczyna się od 2,5zł.
  12. no- nie ma ale za to mogą mi go teraz zatankowac do butli po 1,50-1,70zł za litr
  13. Wlazłem dziś na strone money pl i na wyliczenia kosztu GJ z poszczególnych paliw i według tych wyliczeń wychodzi że propan jest sporo tańszy od gazu ziemnego. Robił ktos ostatnio wyliczenia? tutaj link do zestawiwnie źródłowego: http://dom.money.pl/kalkulator/
  14. Troche wykopaliskowy topic. Mam teraz u siebie w domku płyte indukcyjna o mocy max 7,5kW(2 fazy) do tego piekarnik elektryczny na 220v(iinych juz chyba nie ma) , kuchenke mikrofalową i czajnik 3kW i nic nie wywala mimo mocy przyłaczeniowej dla domu 10kW. To jedynie kwestia rozłożenia odbiorników w kuchni na róznych fazach.
  15. Wiesz- ja instrukcje czytałem- ale moja żona niestety nie;-)
  16. Miałem taki sam problem z silnkiem B&S po przechylenieu jej na bok. Czesc oleju dostała sie dogaxnika i uszkodziła membranę. Objawy to spadek mocy i kopcenie oraz okopcona swieca. Wymiana membrany w gaxniku kosztowała mnie około 60zł - autoryzowany serwis B&S.
  17. godul1

    mobilny internet

    Pozwole sobie wtracić 3 grosze. Od pół roku wycofałem się z neostrady i przeszedłem do play- mobilny internet na kartę. Wykupuje za 50 zeta ryczałt 4Gb wazny przez 58 dni. Jak dla mnie jest to zdecydowanie za duzo bo raczej nic nie sciagam z sieci a tylko czasem mam siłe zeby cos wieczorkiem poogladac na youtubie. NA samo sprawdzanie poczty i łażenie po forach wystarcza mi spokojnie 500Mb na miesiąc. Raz tylko zdazyło mi sie pociagnac ok 1,2Gb w miesiac ale to dlatego ze reinstalowałem system i sobie musiał pociagnac z sieci aktualizacje. Wydatki zwiazane z korzystaniem z takiego neta to albo dobry telefon z 3G czy hspda czy jak to sie pisze albo modem bezprzewodowy za około 100-150 zeta podłaczany do kompa przez usb. Jesli jest się w zasiegu sieci 3g playa to chodzi to nawet całkiem znośnie ale przed zakupem modemu warto sprawdzić na porzyczonym jak to się sprawdza w konkretnej lokalizacji.
  18. Imho nie zaoszczędzisz nic albo prawie nic. Zasilanie takiego bojlerka z butli 11kg wyjdzie pewnie nawet drożej niz pradem. NIe wiem po ile teraz jest propan w butlach ale zapewne drożej niż przy napełnianiu butli przydomowej. Moze w twoim przypadku jakies oszczednosci dałaby zmiana taryfy na dwustrefową albo zmiana sprzedawcy.
  19. Szukaj jak najcichrzego klimatyzatora, a że to ma byc w bloku to zwróc uwagę także na hałasliwośc jednostki zewnętrznej bo sąsiedzi, który nie mają klimy beda latem słuchali twojego wiatraka dzień i noc.
  20. imho najsłabszy punkt tej konstrukcji to te brązowe wsporniki od półek na których całość wisi. Nie dośc że sa one słabiutkie bo bez żadnej wypory to jeszcze szybko w łazience zardzewieją i nie zdziwiłbym sie jakby za 5 lat wkrety przez nie przeleciały. JA bym to zamienił na cos solidniejszego i cynkowanego co jest w stanie podtrzymac ze 100kg. Płytę możesz sobie pociac na kawałki w markecie i wsadzic nawet do punciaka. Płyty a własciwie tekturę nacinasz z jednej stony nożem do tapet, łamiesz a potem obcinasz papier z drugiej strony. Banalnie proste.
  21. Jesli grzejecie sie kociołkiem na paliwo stałe to zapewne nie masz na grzejnikach zaworów termostatycznych. Grzejniki chulaja bo w nich pompe wspomaga grawitacja natomiast w nitce podłogówki grawitacja nie ma szans pomóc wiec żeby tam zmusic wode do cyrkulacji trzebaby zdławic troche resztę grzejników ewentualnie przestawić pompke na wyzszy bieg. Sprawę dodatkowo moze komplikowac zapowietrzenie pętli podłogówki.
  22. oki-jako ze rysowac nie potrafię to musze strzelic fotę.
  23. JA bym to zrobił w jak najprostrzy sposób, a więc jesli top możliwe to tam gdzi emasz wstawiony panel z kamyczkami za akwarium zamurowałbym kawałek ogrzewania sciennego - moze byc ze zwykłej rury pex albo z miekkiej miedzi. Zasilanie tej wezownicy puściłbym przez zawór termostatyczny z kapilarą, na którym mozesz sobie ustawic temperature od 10C do bodajże 30C, a sama kapilarę wrzucił do akwarium. Kwestia podłaczenia tego do grzjnika tak zeby to działało powinien ogarnać kazdy hydraulik. Jesli ogrzewanie z boku byłoby za mało wydajne to mozna zrobic dokładnie to samo tylko pod akwarium. Jesli nei mozna akwarium przenieść to węzownice z pexa albo z miedzi dałbym na dno akwarium a sterowanie tak samo zaworem termostatycznym z kapilara. jeśli obawiasz sie zbyt wysokiej temperatury w rurkach mozesz dac na powrocie z węzownicy zawórograniczający temperaturę powrotu stosowany w podłogówce. Zalety takiego rozwiązania to cena i niezawodność bo wszystko działa bez pradu. Zawór termo z kapilara to koszt ok 100-150 pln a zawór rtl do podłogówki to podobny pułap cenowy.
  24. Witam, Mam taki problem w domu. Jest sobie dom do którego przyklejony jest garaż. dom jest ocieplony 10cm styro i tak tez warstwa styro oddziela go od garażu. Problem jest tylko z izolacją belki przykręconej do domu na której opiera sie dach garazu. Ewidentnie jest tam mostek cieplny, który wynika z tego, iz nad belka zrobiono dość duże wcięcie pod obrókę blacharska dachu, która wynosi około 6 cm głębokości i około 15 cm wysokości. POradźcie jak to powinno byc zrobione zgodnie ze sztuką i jak to ewentualnie naprawić. żeby obróbka blacharska była szczelna a mostek termiczny minimalny. Z góry dziekuje za porady.
  25. Jestem z gminy Michałowice. Z tego co sie orientuje to program dofinansowania nie może w żaden sposób ograniczać konkurencji a ustwienie przetargu pod jeden praktycznie produkt smierdzi tym z daleka. Z tego co pamietam ze spotkania to gmina wybrała sobie jakis doradców, którzy nie widza nic poza kolektorami płaskimi. Na spotkaniu był niezły ferment bo ludzie strasznie sie wkórzyli na jawne ograniczenie formuły do kolektorów płaskiech, a ci bardziej kumaci od razu skojazyli, kto na naszym rynku spełnia specyficzne kryteria. W każdym razie smierdzi mi to na kilometr.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...