-
Liczba zawartości
235 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez mmaarcin
-
Wiem, że o gruntowaniu już trochę było...ale, czy gruntowanie ściany z tynkiem c-w a gipsowym czymś się różni (chodzi mi o rodzaj gruntu) Docelowo będę malował ściany tikurillą mat 7 i chciałem zagruntować ich farbą gruntującą optiva primer, lecz to trochę droga sprawa. Jaki rodzaj gruntu/farby gruntującej na tynk c-w szanowni forumowicze byście polecili? Aha, będzie to pierwsze malowanie. [h=3][/h]
-
Po blisko 2latach (od kiedy zacząłem myśleć o pompie) -wreszcie ją zainstalowałem. od poniedzialku wygrzewam podłogę. No i trzecim dniu pojawił się problem. T capa mam ustawionego na 35 stopni a temperatura na wyświetlaczu 46 stopni. Pompa caly czas chodzi i nie wyłącza sie po osiagnieciu zadanej temperatury. ( w ciągu doby 60 kw) Przez pierwsze dwa dni było ok. Jakieś pomysły? Na razie pompę wyłączyłem. Instalator na się pojawić w tym tygodniu, lecz chętnie posłucham jakiś sugestii.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Chodzi mi o alternatywę dla "przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED" Swego czasu map78 polecał Euroster 2026, ale od tego czasu może coś się zmieniło? Dom ma dwa poziomy, dwa rozdzielacze 176m pu ,prawie 200 po podłogach.
-
Wiem, temat sterownika już kilkakrotnie się przewijal przez forum. Z tego co pamiętam był tu polecany euroster, lecz nie pamiętam teraz dokładnie jaki to był model - proszę o podpowiedź. Ewentualnie jakie inne modele byście polecili. Może ST290?
-
I jeszcze jedno pytanie do użytkowników cerrad. Od zeszłego roku otworzono drugą fabrykę i zaprzestano produkcji plytek klinkierowych na rzecz gresowych. W tym wypadku będzie to polepszenie czy pogorszenie jakości ?
-
Po przeczytaniu calego wątku zdecydowalem się na płytki cerrad. Myślę że stosunek ceny (45zł za 1 gatunek ) do jakości jest odpowiedni. Większość zdecydowanie daje cerrad setim i o nim całkiem dużo zdjęć i informacji. Ja natomiast sklanialbym się ku tilii. Bardzo wyrazista struktura, którą czuć pod palcami i naprawdę można się pomylić. Tilia moim zdaniem bardziej przypomina drewno w odróżnieniu od setim. Niestety w sieci i na forum bida ze zdjeciami forumowiczów i opiniami. Czy te "wrzery" nie będą trudne w utrzymaniu w czystości. Jedna z Pań pisała o teście z rajstopą. Proszę o opinie.
-
Tak jak pisałem wcześniej, instalatorzy z którymi rozmawialem dają postument a do niego izolator w postaci "wibratora" - niestety zapomniałem fachowej nazwy, który ma ok. 10 cm i do tego mocuja pompę . W takim przypadku postument musialbym wyprowadzić mocno do góry czego chcę uniknąć.
-
Nie chcę wieszać . Opinie są różne przenosi dźwięki , nie przenosi. Wibracośtam stoją bezpośrednio na postumencie i mają z 10 cm. To by oznaczalo, że miałbym dodatkowy obelisk z postumentu a tego chcę uniknąć.
-
Tak, tylko pompa powinna być Z 40-50 cm od poziomu zero z uwagi na zrzeszające się duże i nagle opady śniegu. Oczywiście , fajnie by było zlicować z kostką i tu proszę o radę instalatorów lub użytkowników jak to zrobić. Pompa będzie na tzw. Wibratorach, czy jakoś tak (nie mylić z przyjacielem kobiet). I teraz pytanie, czy do tych "wibratorow" można przenocować stelaż metalowy? Jeżeli ktoś ma podobnie zrobione to proszę o zdjęcie.
-
Zastanawiam się na jakiej wysokości wylać postument. Punktem zero będzie kostka. Zlicowac go z kostką? czy pcv 110 do skroplin nie za duży i ile ma wystawac z postumentu?
-
rekuperator kontra schody strychowe
mmaarcin odpowiedział mmaarcin → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Podzwoniłem i okazało się , że firmy które zajmują się tylko rekuperacją bez problemu rozbiorą reku i ponownie złożą.natomiast te firmy , które trochę wod Kan, trochę pompy ciepła i trochę reku bały się za to brać.- 5 odpowiedzi
-
- kontra
- rekuperator
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
rekuperator kontra schody strychowe
mmaarcin dodał a topic → w Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Rekuperator ma być umieszczony na ocieplonym nieuzytkowym stryszku . Wszystko już przygotowane , kanały ze skrzynkismi zamontowane i tylko zamontowac reku. Tylko, że centrale w.g schematów mają W najwezszym miejscu ok. 60 cm!!! A ja mam tradycyjne schody strychowe 120x60 a dokladnie wewnątrz 116x56!!! Przecież nie jestem pierwszy, który ma reku na stryszku , wiec jak sobie poradziliscie? Rozebranie obudowy?- 5 odpowiedzi
-
- kontra
- rekuperator
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Akurat cena między T Capem a trzyfazowa prawie ta sama (200zl) lecz powoli przekonuję się do trójki . Czekam jeszcze na prosumenta. W kwietniu powinni podpisać umowę z BOŚ.
- 11 odpowiedzi
-
- panasonica
- pomoc
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
To może pytanie do instalatorów. Gdy by to od wad zalezalo to montowali byście T capa czy trojfazową?
- 11 odpowiedzi
-
- panasonica
- pomoc
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Od blisko dwóch lat studiuję forum na temat ogrzewania. Ewoluowałem z ekogroszku na gaz a następnie na powietrzną pompę ciepła a następnie na powietrzną pompę ciepła panasonica. Już w zeszłym roku miałem montować pompę , wybór padł na jednofazowy T CAP 9kw z zasobnikiem galmetu, lecz stwierdziłem , że mam jeszcze troszkę czasu i poczekam a to na - promocję zimową -nie przyszła, może z braku śniegu - na prosumenta - przy zmianie władzy na pis chyba nie wejdzie (dzwonie do funduszu od listopada i ciągle słyszę , że już,już...) - na nowe modele - ale one dopiero jesień, zima Więc postawiłem na t capa jedna faza, ofert mam zebranych naprawdę sporo, mnóstwo wizyt gospodarskich u uczynnych forumowiczów i tutejszych instalatorów. Firmę też już praktycznie wybrałem , ale... Ale miałem ostatnio okazję dostać kolejną wycenę, spotkać się z bardzo profesjonalnym instalatorem i pojawiły się kolejne dylematy. Mianowicie , poproszono mnie abym przemyślał , czy nie lepiej zainstalować 3 fazową pompę serii SDC KIT-WC09F3E8 zamiast t capa jednofazowego. Przeglądając parametry nie znalazłem żadnych różnic. Czym te pompy tak naprawdę się różnią? Która będzie lepsza i dlaczego? druga sprawa , byłem nastawiony na galmeta maxi, lecz tutaj także zaproponowano mi trochę inne urządzenie, to jest zbiornik dwupłaszczowy cwu ERMET 250 l z grzałką 3 kW. Na temat galmeta już się naczytałem , jak się będzie sprawował ermet? Będę wdzięczny za dokształcenie mojej osoby.
- 11 odpowiedzi
-
- panasonica
- pomoc
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nigdy nie jest za późno – czyli nasz pierwszy/ostatni dom
mmaarcin odpowiedział gaja2 → na topic → Dzienniki budowy - dzień po dniu
Wow! Działka zupełnie jak u mojej babci ( mogliśmy się tam budować, lecz ten czas dojazdu do pracy ...) Będę zaglądał i kibicował. Pozdrawiam. -
Mam dylemat. A mianowicie będę instalował oczyszczalnię 3 komorową 3000l ( 5 osobowa rodzina) , która jak wiem nie jest przez wszystkich aprobowana (lepsza lecz niestety droższa biologiczna). U mnie na działce sam piach i wody gruntowej na 3 metrach nie uświadczysz, dlatego też tego typu rozwiązanie. Ponadto sąsiedzi też nie narzekają (brak problemów z oczyszczalniami) Mój dylemat polega na tym, że nie mogę zdecydować na sposób drenażu. - czy z drenażem ok. 50 metrów? jak długa żywotność takiego układu jelitowego? gdzieś przeczytałem, że po 10 latach do wymiany. - czy może na tunelach rozsączkowych? oszczędność terenu. Wydawało mi się to lepszym rozwiązaniem, lecz spotkałem się z opiniami sprzedawców, którzy twierdzą że się szybciej zatykają i są po prostu "be" - czy na pakietach wbox? Ponoć bardzo dobre rozwiązanie. Ponoć? Bardzo proszę o poradę doświadczonych użytkowników forum.
-
Rekuperacja. Na temat rekuperacji przeczytałem bardzo wiele tematów na forum. Niektóre po kilka razy i kilka razy zapomniałem o czym czytałem ( bo w między czasie wertowałem inne tematy – elewacji, pianki pur, wylewek, tynków, pompy ciepła…) Kominy mam zbudowane- dwa , celowo z nich nie rezygnowałem. PO pierwsze mam/ będę miał kominek. Nie jako źródło ciepła (ewentualnie w skrajnych przypadkach )ale dla przyjemności patrzenia na ogień) PO drugie, koszt rezygnacji z komina w moim przypadku to był tysiąc złotych. Po trzecie będzie służył do wyrzutni. Wyrzutni powietrza oczywiście. Tomasz Brzęczkowski kontra reszta świata. I jak tu zrobić dobry projekt instalacji w oparciu o rady z forum, kiedy tyle sprzecznych opini. - Do wiatrołapu tylko wywiew aby cały smrodek z bucików wywiało, Nie! krzyczy Brzęczkowski, bo się nie zbilansuje. Wywiewy tylko w łazienkach i ewentualnie w kuchni. - A ile rur do nawiewu? Jedna? - Tak! więcej nie trzeba ,ripostuje Pan Tomasz, bo suma przekrojów nie pokryje się z rekuperatorem i większa ilość kanałów nic nie da a tylko podroży instalację! - Nieprawda ty ………(i tutaj często pojawiają się różne inwektywy wobec Pana Tomasza) więcej kanałów trzeba dać, bo prędkość za prędka i słyszalność będzie słyszalna dla użytkownika. A po za tym skrzaty domowe, które przenoszą cząsteczki molekularne powietrza potrzebują dwa a nawet trzy kanały.. I Bądź tu mądry i pisz wiersze. Szanuje wszelakie opinie, staram się jak zawsze czytać między wierszami i na tej podstawie zrobiłem projekt i zakupiłem materiały. Projekt, a w zasadzie jego założenia powstały wcześniej, na etapie zalewania stropu, kiedy to zrobiłem przepusty pod skrzynki rozprężne. Podrożyłem swoją instalację o dodatkowy krążek przewodu elastycznego i do nawiewów doprowadziłem po dwie rury (myślę, że jeden by starczył, lecz nie chciałem ryzykować) Do wiatrołapu, kotłowni (gdzie będzie może także wc), garderoby doprowadziłem wentylację. Czy tam będzie nawiew czy wywiew, a może nie będzie ani nawiewu ani wywiewu zdecyduję później, ponieważ do skrzynek rozdzielczych zamówiłem dodatkowe dziurki. Albo je wykorzystam, albo zaślepię. Koszt niewielki a alternatywa jest. Oparłem się o termokontrol, ceny przystępne i jest to system rozpowszechniony wśród forumowiczów. Zrobiłem kalkulację na ich stronie i okazało się, że materiały dla mnie to ponad pięć tysięcy złotówek. Cholera wcale nie tak mało. Ale jak wcześniej czytałem, jeden z forumowiczów zamówił materiały za pośrednictwem instalatora i jego upustów, dodatkowo z watem 8 procent, bo przecież w przyszłości ten instalator będzie pewnie montował rekuperator. Gdy bym ja tak zrobił to bym zapłacił trzy i pół tysiąca a nie pięć i pół tysiąca? Ale czy moje dylematy moralne mi na to pozwolą? Czy Urzędnicy Urzędu Skarbowego też budują domy i czytają forum? Dociskanie, przykładanie, piankowanie, docinanie. Pewnie jak zawsze przerost formy nad treścią.
-
Ocieplam poddasze - krotkie pytania...
mmaarcin odpowiedział denes → na topic → Poddasze jest nasze!
Bo jestem amatorem, który lubi przedobrzyć, co nie znaczy ,ze nie potrafię skorygować swojego postępowania. To moje pierwsze i chyba ostatnie poddasze . Fakt, gdybym jeszcze raz podejmował decyzje , to bym zlecił dobrej ekipie tą zabawę, bo mnie to kosztuje już mnóstwo czasu i zdrowia psychicznego (więcej niż przewidziałem) ale tak bywa gdy robi się samemu z przerwami technologicznymi na chorobę a to dzieci ,a to pracę zarobkową a to zajęcia pozalekcyjne trójki dzieci a to k...a na inne czynności.- 12 316 odpowiedzi
-
- jak ocieplić poddasze
- ocieplam poddasze
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ocieplam poddasze - krotkie pytania...
mmaarcin odpowiedział denes → na topic → Poddasze jest nasze!
Jeszcze jedno. Stosujesz taśmę midflex, ale z notatek które robiłem po przeczytaniu wypowiedzi twoich i twoich oponentów miałeś zastosować taśmę uno bead?- 12 316 odpowiedzi
-
- jak ocieplić poddasze
- ocieplam poddasze
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ocieplam poddasze - krotkie pytania...
mmaarcin odpowiedział denes → na topic → Poddasze jest nasze!
-Jeżeli taśmy separacyjnej nie dajesz, to znaczy że vario połączy się trwale z płytą i ściana a przykręcenie do ud wyeliminuje pęknięcia? -docinałem i dosuwałem płytę z zasadzie na styk do ściany, może miejscami jest szczelina 1do 3mm - czy ja także staram się wypełnić vario (może to przerost formy nad treścią)? - styk ściana c-w a płyta w twoim przypadku to fizelina a wcześniej papier. Ja pewnie dam taśmę TT . czy ja wtopić na vario czy na inną gotową masę?- 12 316 odpowiedzi
-
- jak ocieplić poddasze
- ocieplam poddasze
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ocieplam poddasze - krotkie pytania...
mmaarcin odpowiedział denes → na topic → Poddasze jest nasze!
Taśma separacyjna . Jak to w końcu z nią jest? Po przeczytaniu dwóch wiodących tematów o suchej zabudowie i spoinowaniu dowiedziałem się , że specjaliści tu nam pomagający tak naprawdę "nic nie potrafią " w myśl wytykanych w sposób subtelny sobie błędów. A przecież na ich realizację nie ma żadnych reklamacji - pomimo odrębnego podchodzenia do materii. Ja zacząłem kręcić płytę także do UD zgodnie z zaleceniami Wodzą. Z wcześniejszych jednak wypowiedzi pamiętam , że dawał taśmę separacyjna na styku ściana cementowo wapienne a okladziny . Teraz mam wrażenie , ewoluowania tej Metody. Rozumiem że teraz już nie daje się taśmy separacyjnej, tylko płytę jak najbliżej ściany i taśmę papierową plus akryl. Z wcześniejszych wypowiedzi zrozumiałem, że separacja dawała kontrolowane ewentualnie pęknięcie (pomimo kręcenia do ud) a Rom kon już obecnie zaprzestał dawania separacji, bo jest na sztywno i tak nic nie pęknie. Proszę o skorygowania mojego toku myslenia.- 12 316 odpowiedzi
-
- jak ocieplić poddasze
- ocieplam poddasze
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ocieplam poddasze - krotkie pytania...
mmaarcin odpowiedział denes → na topic → Poddasze jest nasze!
Jestem otwarty na wszelakie propozycje. Z twojej wypowiedzi można wywnioskować , że nie warto dopłacać do tuff tape i itp. Dlaczego? Jako laik, z podejściem ciągłego uczenia się, bardzo chętnie skorzystam z Twojego doświadczenia.- 12 316 odpowiedzi
-
- jak ocieplić poddasze
- ocieplam poddasze
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ocieplam poddasze - krotkie pytania...
mmaarcin odpowiedział denes → na topic → Poddasze jest nasze!
[h=1]KNAUF Narożnik wewnętrzny Sheetrock Las Vegas i zewnętrzny Knauf DALLAS[/h] Niedługo, mam przynajmniej taka nadzieje , zakończę walkę o poddasze. A może z poddaszem. I niedługo właśnie zacznę spoinowanie, czy szpachlowanie płyt. Płyty zamierzam łączyć taśmą Tuff Tape , natomiast rogi zewnętrzne i wewnętrzne mid flex. Przy okazji wizyty w sklepie, popularnie zwanym marketem budowlanym napatoczyłem się na narożniki knaufa. Nie powiem, sprawiają bardzo solidne wrażenie, jakby połączenie taśmy tuff tape z solidną wkładką aluminiowa. I tu moje pytanie, czy ktoś z szanownych Forumowiczów ma doświadczenie z tymi produktami?- 12 316 odpowiedzi
-
- jak ocieplić poddasze
- ocieplam poddasze
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czytając porady Rom Kona rozumiem , że mam dosunąć płytę na styk do ściany , bez szczeliny ( w moim przypadku tynk cementowo wapienny). Natomiast nigdzie nie doczytałam ,czy płytę mam sfazować? Robię bez połączenia ślizgowego, Łącze także do UD. I jak prawidlowo zrobić połączenie z tynkiem cementowo wapiennym
-
- podwieszanego
- połaczenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami: