Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Eszi1980

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    75
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Eszi1980

  1. Masz nieszczelności instalacji, gdzieś jest przeciek, ten błąd to za niskie ciśnienie. Sprawdź w kotłowni czy jakaś złączka, kolanko, nie puszcza wody.
  2. Z TT CAR nie pokazuje temp. powrotu. Przypomnij mi co pokazuje wyświetlacz kotła, przy podłączonym CAR w czasie pracy na C.O. ? Mam na DIM ustawioną max. temp. 50*C, a na kotle widzę 55*C i jeden płomyk przy -15 i pracujących obu obiegach razem. Gdy podłogówkę się wyłączy, świeczka gaśnie, ale to normalne.
  3. Dziękuje, zrozumiałem. Ustawie R12 pomiędzy 1 i 2, na S27 w pozycji ON i zobaczymy. Docelowo spróbuje na 1, przy powyższej temp. min., czyli przy S27 na ON. W moim przypadku taki ruch ma na celu, żeby podłogówka mniej wody podbierała grzejnikom i żeby mniej zimniej powrotnej z podłogówki szło do sprzęgła. Na parterze gdzie w łazience, salonie, jadalni, kuchni, łączniku z garażem i przedsionku, nie mam grzejników przy S27 na ON i R12 na 2, szybko osiągana jest temp. żądana z CAR. Powoduje to długie przestoje podłogówki (mam ustawione BUILD na 1) i odczucie chłodniejszej temperatury w dalszych odległościach od CAR, po jakimś czasie, szczególnie przy dużych oknach tarasowych. Z powodu braku grzejników, opcja z S27 na ON jest lepszą. Szkoda że nie można BUILD ustawić w histerezie np. powyżej zadanej 1 i -1. Może jakieś sugestie odnośnie BUILD, nie pamietam jakie tam histerezy występują w poszczególnych ustawieniach. Dziękuje raz jeszcze.
  4. Pompa w kotle na 2 bieg. Kolego pisz treściwiej, napisz raz a konkretnie i wyczerpująco.
  5. Kolego musisz precyzować, czego oczekujesz i konkretyzować parametry, oraz podawać ich wartości. Trzeba chociaż zgłębić podstawy, nazewnictwo, mieć orientacje w jakim obszarze się poruszasz, znać chociaż częściowo swoją instalacje. No chyba że jesteś firmą budowlaną która obiecała klientowi że i gaz mu ogarnie. Przepraszam za sarkazm.
  6. Dziękuje Ci za poświęcony czas. Wróciłem do ustawień, które zapisałem przed próbą korekty. Są to CHMIN 35, OTC 4,2 OFFSET -8 Temp. żąd. z CAR 21,5 (z korektą AMB -0,5*C, lokalizacja CAR), DIM pompy na: podłogówka CP1, grzejniki CP2, przełącznik S27 na ON. S27 dlatego w takiej pozycji, gdyż to ustawienie się sprawdzało, przetestuje jutro z przełącznikiem na OFF. Temperatura pracy na wyświetlaczu kotła przy temperaturze zewnętrznej 5*C- 41 . W tym ustawieniu nie mam problemów z taktowaniem grzejników, strefa może pracować oddzielnie, tak samo z podłogówką. Zdaje sobie sprawę że krzywą ustawiam dla grzejników, wiec temperatura idąca na nie musi być wyższa, aby grzanie było efektywne. Montixe mogę Cię prosić, abyś w wolnej chwili zerknął w swoją tabelkę, czy jakieś korekty są potrzebne. Zastanawia mnie jedna kwestia związana z przełącznikiem S27 w DIM, skoro mam podłączone obie sondy, to czy temperatura min. jaka idzie w podłogówkę, w związku z pozycją przełącznika ulega zmianie? Bez sondy to oczywiste, bo są podane wartości w tabelach, z sondą raczej nie. Zastanawiam się czy w pozycji przełącznika S27 na ON, nie zmienić przełącznika R12 z poz. 2 na poz. 1 i czy to cokolwiek wniesie.
  7. Tak jak w DIM dam na min. 35, to po wyłączeniu podłogówki taktuje. Chyba trzeba wrócić do starych ustawień i kombinować z CHMIN.
  8. I coś się stało. Przy OTC 3,8 OFFSET zmieniłem na -3 zamiast -5, gdyż na CAR mam żądaną 22, na TYBOX 21. Dołożyłem CHMIN na 25 i pompy na 3 bieg. Przestał taktować, pracuje na min. palniku (bez skali) Zmniejszyłem CHMIN na 21, pompy jak podaje stara instrukcja do DIM, czyli podłogówka na CP1, grzejniki na PP2 i hula. Zobaczymy co się bedzie działo jutro, lub gdy podłogówka zrobi stop i czy nagrzeje do żądanej. Na zewnątrz 7 stopni, na wyświetlaczu kotła 35, CHMIN 21. Tylko jędrna kwestia przełącznik S27 na ON, bo jakoś chłodno od tych testów w salonie.
  9. Z całym szacunkiem montixe, po 5 h od zmiany parametrów CHMIN na 21*C OTC 3.8 offset -5, kocioł taktuje. Z obserwacji z wyświetlacza kotła Po taktowaniu schodzi do 25, po czym podbija z pierwszą kreską do 39 i wyłącza się, po wyłączeniu jeszcze stopień w górę do 40. Modulacja wyłączona. Co robić, iść z CHMIN w górę, czy OFFSET w dół? A może wrócić do CHMIN 30-35 OTC 4,8 OFFSET -14 ? Ale taktowanie pewne.
  10. Dzisiaj temperatury dodatnie 8 stopni, na ustawieniu podanym przez Ciebie w ostatnim wpisie kocioł traktuje, nie ma odbioru ciepła nawet na maksymalnym biegu pompy w DIM (wysoka temp.)
  11. Hm... sam już nie wiem, czy muszę, poprzednio ustawiłem CHMIN na 35 przy krzywej 4.2 offsecie -8, gdyż kocioł taktowałem. Muszę na pewno mieć na grzejniki 40 stopni. Może ustawie na CAR CHMIN z niższą temperaturą, nie wiem 21*C?
  12. Dzięki. Tylko co teraz z CHMIN który mam ustawiony na CAR na 35, na ile go ustawić przy temp. ujemnych? Taką wartość jak w tabeli czyli 21*C? Czy S5 na kotle też zmienić z 20 na 21? W jakiej pozycji pozostawić przełącznik S27 off czy on?
  13. Tak mi się także wydaje. Jaki masz kocioł, ja victrixxa TT 20. Krzywą podniosłeś do 7, czy o 0,7? Poczekam niech się montixe wypowie, on jest "Guru" w temacie i to on stworzył Tabelę do ustawienia krzywej. Na chwilę obecną zmieniłem parametr S5, w tabelce na wartość ustawioną na kotle, wyszła mi krzywa 3,8 offset -4, przy 21 żądanej z Tybox. Pozostawiłem na CAR, CHMIN na wartości 35*C, a na DIM S27 w pozycji off. Zobaczymy
  14. Parametry kotła t max zasilania (S6) 66 t min zasilania (S5) 35 Tutaj wpisałem ile mam ustawione CHMIN na CAR czyli 35*C na kolte S5 jest 20*C dt zasilania 31 Parametry zawarte w projekcie temp pomieszczenia 20 temp. zewn.max 21 temp. zewn.min. -20 t. max. zasil. 55 Żądana temperatura pomieszczeń 21 Wynik offset -19 zalecana krzywa OTC 5,6
  15. To oświeć mnie kolego co pokręciłem Parametry kotła t max zasilania (S6) 66 t min zasilania (S5) 35 Parametry zawarte w projekcie temp pomieszczenia 20 t. min. zasil. 21 temp. zewn.min. -20 t. max. zasil. 55 ( z projektu) Żądana temperatura pomieszczeń 21 Wynik: offset -19 zalecana krzywa OTC 5,6
  16. Dziękuje. Wiem że przesadzam, ale już tak mam. Nurtuje mnie też mały problem. Przełącznik S27 niestety w położeniu off, powoduje u mnie odczuwalną różnice w temperaturze w miejscu najbardziej przeszklonym ( dwie ściany z oknami tarasowymi w części salonu gdzie jest TV). Tak podłogówkę pracuje troszkę dłużej, niż na S27 w pozycji on. Czy masz jakiś pomysł co robić, czy poprostu przełączyć S27 na on? Zasilam cały układ CHMIN: 35 *C, gdyż wtedy na pietrze jest ok. Gdy wstawiam w Twoją tabelkę dane i z Car temperaturę żądaną 22, to wynik jest z offsetem np. -19, a takiej skali nie ma. Spróbuje podać teraz temp. z Tyboxa czyli 21, jak sugerowałeś, ale w jakiej pozycji zostawić przełącznik S27? Na parterze w części salon kuchnia jadalnia przedsionek i korytarz do garażu mam tylko ogrzewanie podłogowe.
  17. Ponawiam pytanie.Jeśli CAR steruje temp. podłogówki, a Tybox grzejników, to w tabelce montixa temp. żądaną w pomieszczeniu podaje z CAR czy z Tyboxa? Oczywiście mam dwie czujki pogodowe jedna pod dim druga do kotła, krzywa jest dla wysokiej temperatury, czyli grzejników.
  18. Witajcie po długiej nieobecności. Mam kilka pytań: 1) odnośnie krzywej grzewczej dla grzejników Czy jeśli posiadam TYBOXA do grzejników na piętrze i CAR-a na parterze dla samej podłogówki, to w tabelkę montixa wstawiam temperaturę żądaną z TYBOXA czy z CARA? Oczywiście pozostałe parametry ustawiam na CAR i kotle (CHMIN 35, itd. zgodnie z zaleceniami dla pracy on/off). Przypominam że mam 2 sondy pogodowe, a krzywa jest dla grzejników. Dotychczas w tabele wstawiałem temp żądaną na CAR i była ona różna od tej na TYBOXIE, np. na CAR: 22* na TYBOX 21* 2) Miałem także problem z taktowaniem,gdy podłogówka się wyłączała, z powodu słabego odbioru ciepła przez grzejniki. Posiadam wcale nie małą instalacje grzejnikową (7 grzejników) + podłogówka z grzejnikiem drabinkowym bezpośrednio w łazience 8 m2. Posiadam pompy w DIM TOP ABT energooszczędne Dwie pierwsze pozycje włącznika biegu pompy (nie stałe I, II, III), przypisane są wg Immergasa do instalacji dwururowej (krzywa ciśnienie niższe i wyższe), kolejne dwie do ogrzewania podłogowego (ta sama sytuacja krzywa ciśnienie niższe wyższe), ja zupełnie nie zastosowałem się do zaleceń, gdyż przecież nie jest to regułą w przypadku innych firm, to są po prostu biegi pompy. W związku z faktem iż podłogówkę z grzejnikiem drabinkowym na piętrze w łazience, mam także w obiegu grzejników (podpiętą do tego samego rozdzielacza), a strefa z grzejnikami to 7 grzejników + podłogówka z grzejnikiem w łazience, spróbowałem ustawienia pompy zalecanego przez Immergasa dla ogrzewania podłogowego CP2 (krzywa przy ciśnieniu stałym wyższa). Przy takiej pozycji pompy,instalacja gdy podłogówka na parterze się wyłączy, przestała taktować. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie, więc jeśli zrobiłem coś źle to mnie poprawcie.
  19. Ale w tabeli jest 9 krzywych, jeśli wychodzi mi 4,8 to wprowadzam pod poz.4? Ok rozumiem. Do instalacji grzejnikowej mam także podpiętą podłogówkę w łazience, którą steruje termostat na grzejniku drabinkowym, o tym nie wspomniałem łazienka 9 m2, więc jest gdzie oddawać ciepło. Co z tym biegiem pompy, przestawiać na III czy zostawić na II? Montixe doradź mi krzywą i offset, bo ja już tego nie ogarniam.
  20. Kolego Montixe w związku z faktem iż print screeny, jakoś nie są czytelne. Opiszę poniżej dziwne dla mnie spostrzeżenie. Wyliczam raz jeszcze krzywą i offset, dla podanych przeze mnie parametrów, bo chyba troszkę zamieszania wprowadziłem, lub/i źle podałem Ci pewne dane. Na kotle Tmin. 20*c Tmax 66*C. Temperatura żądana na TYBOX miała być inna (Podałem Ci 22*C z CAR V2, a przecież CAR V2 jest teraz dla podłogówki w tym zakresie) niech to będzie 21 (i tak TYBOX podbije 0,1 tak ustawiłem histerezę). Idziemy dalej Parametry budynku teoretyczne z projektu Zapotrzebowanie: 9,8 kW przy -20. Maksymalne zużycie gazu ziemnego 1.89 m3/h Grzejniki typu CV, parametry 55/40 stopni Ogrzewanie podłogowe 45/35 stopni Tz: 55 stopni, Tp: 40 stopni, Tprz: 38.12 1) Czyli w arkuszu krzywych: Tmin 20 Tmax 66 Dane z projektu t pomieszczenia 20 t zewnętrzna minimalna -20 t max 55 żądana temperatura pomieszczeń 21 wynik krzywa 3,8 offset -4 2) Twoja odpowiedź po podaniu parametrów i mojej prośbie o sugestie, cytuje: "Dla pełnego zakresu ustawionego na kotle - t. min/max 20/66*C i dla temp. pomieszczenia 22*C, krzywa z danych wychodzi 3.5 offset (-2) ale ze względu na specyfikę grzejników i ich wydajność w okresach przejściowych, ustawiłbym na CAR temp. min. (CH MIN / MINRIS) na 25*C, krzywą 3.4 offset (-2) Wracam do arkusza i zmieniam tylko żądaną temperaturę pomieszczenia z 21*c na 22*C, reszta danych jest ta sama. Mnie wychodzi krzywa 3,7 offset -2. Tobie z tego co podajesz wyżej wyszło 3,5 offset -2. Może ja coś źle robię, źle podstawiam???? I dalej, cytuje:"jak zmienisz tylko parametry T. min i/lub T.max zasilania, a reszta wymagań zostaje bez zmian, to zmienia się numer krzywej, ale jej położenie jest takie samo żeby było prościej zrozumieć, np: 25/66 OTC 3.9(-7) = 30/66 OTC 4,4(-12) - dla T. pomieszczenia 22*C i dla zaś 55*C przy -20*C mnie po zmianie tmin dla 30/66 wychodzi krzywa 4,7 (-12) dla zaś( z projektu) 55 przy -20 i 20 temp pomieszczenia. Uff.... oświeć mnie. Nie rozumiem Tabelki OTC w pozycjach żółtych od 1 do 9 wklejam dane krzywej i offsetu, zastępując pozycje od 1 do 9 danymi krzywej i offsetu, w każdym wierszu tymi samymi? Czyli wszędzie np. 3,4 i -2 ? Wracając do mojego problemu z grzejnikami i przewymiarowanym kotłem, może zmiana ustawienia pompy na kotle z II na III, będzie "lekarstwem"? Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.
  21. Edytowałem, ale nie wiem co z tymi załącznikami. Nie ważne. Z kalkulatora gdy podstawiam dane zmieniając tylko temp. pomieszczenia, wychodzą mi inne parametry krzywej o offsetu. Nawet w wyliczonych i podanych dla mnie na początku, pomijając sugerowne.
  22. Pompa w DIM TOP ABT od grzejników jest w pozycji zalecanej czyli PP2 (krzywa przy ciśnieniu proporcjonalnym wyższa), przejdę na PP1(..... niższa), ale to chyba zła droga. Mam także 3 stałe biegi ze zmienną prędkością, ze stałą krzywą. Ostatnio w ramach testu, gdy kocioł taktował na grzejnikach, pogoniłem pompę od grzejników na DIM na III bieg i przestał taktować. Pompa w kotle chodzi w poz. 2, możesz jaśniej na temat utrzymywania stałej delty T. I wiesz co to dziwne bo gdy podstawiałem ostatnio parametry pod Twój kalkulator krzywych, to wyszło mi dla grzejników i żądanej na TYBOX 21,5 takie oto parametry: obecnie mam 3,4 offset -2 CHMIN 25 (zgodnie z Twoją sugestią "Dla pełnego zakresu ustawionego na kotle - t. min/max 20/66*C i dla temp. pomieszczenia 22*C, krzywa z danych wychodzi 3.5 offset (-2) ale ze względu na specyfikę grzejników i ich wydajność w okresach przejściowych, ustawiłbym na CAR temp. min. (CH MIN / MINRIS) na 25*C, krzywą 3.4 offset (-2) ):") tylko gdy podstawiam pod tabelkę, nijak nie wychodzi to co mi napisałeś, czyli wyliczenie: dla t.min/max 20/66*C, dla temp. pomieszczenia 22. Mnie wychodzi krzywa 3,7 offset -2. Oczywiście nie biorę pod uwagę obecnego sugerowanego ustawienia: krzywa 3,4 offset -2, chciałem tylko pokazać że chyba coś nie tak z kalkulatorem krzywych, albo zwyczajowo się pomyliłeś przy wyliczeniach, spróbuj sam
  23. Mam Tybox 137. Parametr 2-08 miałem ustawiony na TOR, parametr 2-11 ustawiony był na 0,5 * C, ciekawe jak rozbita była temperatura 0,25 w każdą stonę? Teraz pytanie na ile ustawić parametr 2-11? Na 0,4 *C czy 0,2 *C i czy to zlikwiduje problem taktowania? Tybox jest tylko dla grzejników.
  24. Montixe na grzejnikach mam termostaty, ale są maksymalnie otwarte, więc odbiór ciepła jest. Sterownik TYBOX ustawiony jest na 21 stopni i żąda grzania ulokowany jest na holu piętra (...nie w pokojach nie ma 21 stopni, mam oddzielnie termometry w każdym), kocioł taktuje na krzywej 3,4 i offsecie -2, temp. zasilania ustawiona na CAR 25. Zwiększałem tak jak sugerowałeś CHMIN, ale to nic nie dawało. Podłogówka oczywiście stoi nagrzana.
  25. Przepraszam, opiekuje się małym synkiem, wiec jeśli byłem nieprecyzyjny, lub napisałem jakąś głupotę to wybacz. Mam oczywiście drugą czujkę pogodową. Faktycznie podłogówką steruje krzywa i bez sensu ją zmieniać trymerem, tylko przełącznik S27;9 i tutaj zrobiłem zmianę z off na on. Tabelkę z krzywymi przejrzę. Kwestia cwu Mój hydraulik podłączył mi zasobnik inaczej niż zaleca Immergas, a konkretnie wejście wody do napełniania kotła RR, zamienił miejscami z powrotem instalacji R. Podobno tak jest lepiej. I teraz pytanie co w takim przypadku -3, czy -5 stopni lepiej? Nie chce grzać wody bez potrzeby.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...