Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hydrogenium

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    362
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez hydrogenium

  1. No to odkładany temat wrócił mi jak bumerang. Z początkiem września wypadało by zmontować kotłownię a tu kocioł nie wybrany. W temacie tego SIMPEL'a tp w instrukcji sterownika nie znalazłem tematu bufora. Czy z tego by wynikało, że bufor jest zbędnym kołem u wozy w przypadku mocy modulowanej i w żaden sposób nie poprawia pracy układu ?
  2. W sumie to już nie aktualne ponieważ obejrzałem sobie tego elektrometa i mnie nie przekonał. Na razie pozostaje przy Lazarze smartfire.
  3. Zauważyłem że z 2012. ale może kolo kupił elektrometa i sie podzieli wrażeniami
  4. I co kupiles ten kociol ? Tez mnie kusi lecz nie potrafie znalezc zadnej opini na jego temat.
  5. Suma sumarum kawa gorąca czy nie w DTR Biawar napisane jest, że akceptuje pelet 6-10mm, więc jak ktoś chce napisać to może. Co do jakości peletu normy normami a życie swoje, nawet jak na worku peletu napisane normy a linia produkcyjna poświęcona przez biskupa. Oczywiście nikt nie zakłada że do zbiornika będzie sypany piasek lub same trociny, lecz wydając 13 tysi oczekuję elastyczności źródła ciepła. Biawar faktycznie prosty (ale moim zdaniem to nie wada) , sterownik Biawara faktycznie po przeczytaniu DTR budzi mojej wątpliwości, jednak w pracy z buforem powinno być ok.
  6. No i miało być tak fajnie a nie jest. Lazar już nie jest taki fajny ponieważ ma problem z gorszymi paletami lub takimi powyżej średnicy 6mm. Wracam do innych kotłów. Ktoś wcześniej wspominał o Biawarze, Pellux 100 wydaje mi się być fajny (poza oczywiście modułami rozszerzeń). Czy ktoś może coś na jego temat powiedzieć z punktu widzenia fachowca ? No i pozostaje ten Simpel, można gdzieś zdobyć w necie DTR tego kotła ?
  7. Dzięki za rady. Kocioł wybrany. Stanęło na Lazar Smartfire 22. Kocioł nie bez wad ale z zaletami. Cena wypośrodkowana. Serwis i producent blisko. Kocioł będe montował z 1000l buforem ponieważ w przyszłości kiedy stanieją pompy ciepła (co nastąpi uważam dość szybko) wepnę w układ pompę ceipla która będzie grzała do -5 degC na zewnątrz, poniżej tej temperatury peleciak.
  8. Tak ,kotłownia nie najmniejsza 18m2. Też rozważałem Simpel'a jednak nie znalazłem primo skąd pochodzi, due nie wiem ja z serwisem na Górnym Śląsku i po trzecie jak z ceną części zamiennych i ich dostępnością.
  9. Cześć. Wszystko przeczytałem i w dalszym ciągu wiem że nic nie wiem w temacie kotła peletowego do naszego nowego domu 270m2 w podłogach (pietrówka). Co do warunków postawiłem kotłowi wymagania: - moc ~18-20kW (wg OZC 15,5kW) - palnik czyszczaony w automacie - wymiennik z płomieniówkami czyszczony przynajmniej w półautomatycznie (spirale w płomieniówkach) - było by fajnie gdy w razie draki dało się podplaić jakieś drewno kawałkowane ale to nie obowiązek - cena rzecz wtórna, ale było by fajnie gdyby nie przekraczała 12-14 tysi no i tak oto na placu boju pozostały mi trzy kotły do wyboru, nie koniecznie w tej kolejności: 1. Ecovarm Ecofire PE 20KW - nie widzę minusów za wyjątkiem ceny i tego że nie spalę drewna kawałkowanego 2. Elektromet EKO-PE Dual 20KW - minus to jedynie firma która ma produkty różnej jakości, duży plus cena ~9600 brutto z 23% VAT 3. Lumo Bio-Max 20KW - plusy to palnik RotPower który pożre niemal wszystko co do niego wpadnie czy brak problemów z jakością peletu, konstrukcja typu młotek+śrubokręt oraz cena ponieważ zmieszczę się w 10,5 tysia z 23%VAT, minus to ręczne czyszczenie płomieniówek oraz mała modulacja mocy 4. Lazar Focus 20KW - nie spalę drewna kawałkowanego I co byś cie wybrali ? Dodam że jestem z Rybnika więc z serwisem Lazara i Elektrometu nie powinienem mieć problemu . Edit: no i jeszcze rozważam RBR-ecoBIO 18KW ale nie mam na razie na jego temat żadnych danych (rozważam ponieważ węglówki są bardzo dobre).
  10. 1. Moim zdaniem płyty miejscami mają zbyt mało oparcia na wieńcu. Minimalna długość oparcia powinna być określona w projekcie i moim zdaniem powinna wynosić minimum 8cm + uwzględnienie tolerancji montażowych czyli projektowo 10-12cm ponieważ budownictwo to nie apteka. 2. Co do szczelin pomiędzy płytami większych niż standardowe moim zdaniem moga pozostać pod warunkiem poprawnego dozbrojenia zamków (styków) płyt. 3. Większe wycięcie jednej z płyt na komin brzydko pachnie z uwagi na nośność płyty ale jak rozumiem ktoś te płyty projektował 4. Swoja drogą wizualnie płyty wykonane "jak od siekiery" ale w sumie to nie konkurs piękności Tak na marginesie żądaj od dostawcy prefabrykatów podpisanej (przez uprawniona osobę do projektowania takich elementów) dokumentacji powykonawczej płyt stropowych.
  11. Zlecasz wykonanie kosztorysu inwestorskiego i problem z głowy.
  12. Wykonanie wylewki poprawi dynamikę stropu, odpowiedź dynamiczna będzie mniejsza z uwagi na zwiększenie jego masy.
  13. Z tym balkonem to racja ale z stropem już nie do końca. Zbrojenia górnego nie będzie więc co najwyżej się porysuje nad nową podporą i wykształci się przegub, "ale katastrofy" bym nie wietrzył. Osobnym tematem jest przebicie. Z konstruktorem też święta racja.
  14. Podciągów raczej będzie trudno uniknąć, no chyba ze strop nie jest żelbetowy tylko jednokierunkowy np. na belkach stalowych (częste rozwiązanie z tamtych czasów z użyciem szyn kolejowych, przynajmniej na śląsku) lub DZ, Acerman, DMS itd itp, a otwór będzie wybijany w ścianie na której nie opierają się belki stropowe. Innym rozwiązaniem może być również przed wykuciem otworu w ścianie nośnej malowanie stropu AntyGrawitatorem. Zapytaj o środek w Castoramie lub innym markecie budowlanym.
  15. Przeczytał. Fajna lektura fantastyczna z elementami groteski. Ten lub Ci co to opracowali są niezłymi hipokrytami narzucając miejscami wymagania które się nierealne do spełnianie w obecnym stanie wiedzy. Moim zdaniem w niniejszym opracowaniu brakuje podpisów osób które dokument opracowały, wtedy moglibyśmy kierować nasz "podziw" za podejście do tematu bezpośrednio in persona a nie do bezdusznego pdf'a.
  16. Sadzę że da się przeprojektować: odpowiednia ilość trzpieni żelbetowych i stężenia pasów dolnych wiązarów. powinny załatwić sprawę. W budowlance wszystko jest możliwe, kwestia tylko środków.
  17. jak zacząłem budować chałupę z silikatów pełnych (NP25) z zacementowanym zamkiem to się ze mnie co poniektórzy śmiali, teraz za to nie mam żadnych problemów z mocowaniem czegokolwiek: okna, wc , stelaże, elewacja hahahahaha. Jak mówił przedmówca, tylko na przelot ponieważ ładunek chemiczny wyjdzie bardzo kosztownie.
  18. tysiącpięćsetstodziewięćset A teraz ja: chcę kupić samochód, taki niebieski z tylnymi drzwiami przesuwnymi, ile mnie to będzie kosztować ? Sorki za sarkazm, nie bierz tego do siebie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...