Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przemek Wrocław

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    60
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Przemek Wrocław

  1. Dzięki ! O to mi chodziło. Dzięki za trud.
  2. Dzięki ! O to mi chodziło. Dzięki za trud.
  3. Jestem dopiero na etapie planowania wszystkiego. Dzięki za zainteresowanie. Fajnie, że jest tak dużo zainteresowanych osób. Na pewno możecie zrobić coś ważnego !! Dzięki !!!!!!!!!
  4. Witam ! Mam ogromną prośbę. Jeśli macie zrobioną na komputerze listę wydatków, to skopiujcie ją w wiadomość lub prześlijcie ją na priva. Pozwoli mi to lepiej przewidzieć wszystkie koszty. Na pewno wiele rzeczy nie mam zapisanych. Z góry dziękuję !!!!
  5. Ej ! Nie tylko na priva ! Ja też chcę poczytać ! A strażaków zgasimy !
  6. Ej ! Nie tylko na priva ! Ja też chcę poczytać ! A strażaków zgasimy !
  7. Witam ! A może jest jakiś tani sposób sprawdzenia wilgotności drewna przed zakupem. Wiecie coś o tym ? Nigdy nie będziemy mieli gwarancji jakości drewna, jeśli nie sprawdzimy sami. Przecież firmy miewają różne partie drewna. Czasami, gdy mają dużo zleceń, nie czekają z pożądnym wysuszeniem.
  8. Racja. To jest inny styropian. A co do palności, czy promieniotwórczości - ja chcę tylko wykazać, że nic nie jest czarne, albo białe.
  9. Niewiele się napracowałem. Po prostu skopiowałem parę tekstów. Dzięki jackowski, nawet nie wiedziałem, że istnieje wentylacja z odzyskiem ciepła. Ale o to chodzi. Pozbywamy się wilgoci i CO2.
  10. napisałem : ,,a minimalnym zwiększeniem zagrożenia pożarowego ze strony styropianu.'' a nie ,,małą istotną palnościa styropianu '' Jeśli nie widzisz różnicy, to znaczy, że twój iloraz inteligencji jest za niski. Dla innych : Palność styropianu jest istotna. Jednak zastosowanie go w domu dla mnie nie zwiększa kolosalnie zagrożenia pożarowego. O wiele bardziej zwiększa je zasosowanie drewnianych boazerii,podłóg, dywanów, wykładzin, drewnianego dachu, gazu itp..
  11. Bardzo ciekawe artykuły :-------------------------------------------------------------------------------- http://pc69.wbc.lublin.pl/ChemFan/Publikacje/Radon.html http://www.ariadna.pl/ratownictwopolskie/1844.htm
  12. Witam ! Jaki tu spokój i rzeczowość. Na co dzień walczę w ,,wymianie doświadczeń ''. Tutaj wpadam, żeby poczytać wypowiedzi kulturalnych ludzi. Na razie jestem za styropianem i myślę, że przy tym zostanę. Jakoś mało jest argumentów przeciwko ceramice. Co tradycyjne, powszechne jest najlepsze ? Znalazłem parę fajnych artykułów dotyczących promieniotwórczości. Zauważcie, że nowotwory też stały się bardzo powszechne. Dla mnie różnica w oddychaniu ściany jest mało istotna. Wentylacja tak !!! Pozostał mały dylemat pomiędzy promieniotwórczością ceramiki (która ma małe natężenie, ale kumuluje się np. w ciągu roku) a minimalnym zwiększeniem zagrożenia pożarowego ze strony styropianu.
  13. Nie jestem sceptykiem. Jestem po prostu obiektywny. Wiem, że Każdy wybór wymaga kompromisów. Nie ma nic idealnego. Będąc dopiero na etapie wyboru nie będę za wszelką cenę bronił technologii, z której już zbudowałem. A myślę, że warto zdać sobie sprawę z zagrożeń płynących z każdego materiału. Byłem wczoraj u znajomego, który wybudował dom z porothermu. Potwierdził, że bywają przypadki, kiedy jakaś partia jest do niczego. Dlatego każdą paletę trzeba sprawdzać. Bywając w Niemczech (jest budowlańcem) potwierdził, że wciąż buduje się tam również w technologii typu thermomur. Czy byliśmy mądrzy, czy głupi w wyborze technologii ocenią następne pokolenia.
  14. A może przekleństwem ludzkości jest ceramika, która powoduje coraz większą zachorowalność na raka ??????? Dobra, ściany uszczelnię, ale co z moimi kafelkami na podłodze ? O może szkliwo jest uszczelnieniem ? A może to jeszcze gorzej, bo temperatura zeszkliwiania jest wyższa od temperatury produkcji cegieł? Nic, tylko mieszkać na wolnym powietrzu.
  15. I dla równowagi : Materiały budowlane są wytwarzane ze skał naturalnych. Dlatego zawierają również uran i tor, a w konsekwencji rad. Najlepszym sposobem na obniżenie promieniotwórczości w budynkach jest wietrzenie pomieszczeń, gdyż jej źródłem jest gazowy, promieniotwórczy radon, który powstaje w wyniku przemian promieniotwórczych, a jako gaz może się ulatniać ze ścian. Tempo wydzielania radonu ze ścian zależy od porowatości (umożliwiającej dyfuzję), a także wszelkich zastosowanych uszczelnień powierzchni. Za pomocą malowania, gipsowania, czy wyklejania ścian tapetą można zmniejszyć ilość wydzielanego radonu około pięciokrotnie. A obłożenie go styropianem ? http://pc69.wbc.lublin.pl/ChemFan/Publikacje/Radon.html
  16. Ale jeśli chodzi o styropian znalazłem coś nowego. No i znowu nie wiem, czy jestem za, czy przeciw. wg norm niemieckich systemy ociepleń wg metody lekkiej mokrej mogą mieć kwalifikację "A 1 - wyrób niepalny" lub "A2 - wyrób niepalny zawierający domieszkę z materiału palnego" (są to systemy bazujące na termoizolacji z wełny mineralnej) lub "B 1 - wyrób trudno zapalny" i "B2 - wyrób normalnie palny" (w przypadku systemów na styropianie). http://www.ariadna.pl/ratownictwopolskie/1844.htm
  17. - położenie punktu rosy zależy od warunków po jednej i drugiej strony ściany. Jak wiadomo zmieniają się one codziennie, jak nie co godzinę. Skraplanie się może występować na styropianie, na betonie, wewnątrz elementu konstrukcyjnego, pod tynkiem, przed, albo za wełną mineralną. Jak byśmy nie kombinowali zawsze gdzieś wylezie. Mnie osobiście to nie satysfakcjonuje. Widziałem zawilgocone domy zbudowane z najzdrowszych technologii. Nie wiem co jest gorsze. Lepiej żeby zaparował mi styropian, co sprowokuje mnie do wywietrzenie pomieszczenia, czy lepiej, żeby wilgoć wlazła w ściane, wysychała miesiącami lub co gorsza zamarzła, kiedy wyjadę w zimie na 2-3 dni. Po tych wszystkich dyskusjach (również na innych wątkach) dla mnie najważniejsza jest prawdziwa wentylacja, a nie jakieś ewentualne oddychanie ścian. Spróbujcie pooddychać przez beton. -Nie należy dopuszczać, aby wilgoć dostawała się do wewnętrznych warstw ściany. -Kontrolować wilgotność powietrza. Czujnik lub po prostu obserwowanie szyby w zimie. -Stosowanie płyt gipsowo-kartonowych reguluje wilgotność. Styropian pod płytą gipsową już nie jest dla mnie taki straszny. Wolę mieć ewentualnie mokre ściany na wierzchu niż wewnątrz. Skoro powietrze ledwo przez nie przechodzi, to para wodna jak ? Jeśli ściany są zawilgocone wewnątrz, to faktycznie nie musi być od razu widać. Ten proces może trwać przez wiele lat. Suszenie też. W międzyczasie małe żyjątka, grzybki, bakterie lub inne paskudztwo będzie zatruwać mi powietrze toksynami. Zamarzająca wilgoć w ściane będzie mi niszczyć cegły, pustaki, czy nawet beton. Ciekawe ile trwa przejście jednej cząsteczki H2O przez ścianę. I czy zdąża przed następną zimą. A może ktoś to potrafi obliczyć? Dobra. To teraz atakujcie. Tylko tym razem proszę bez chamstwa. No, chyba że niektórzy nie potrafią. Ale każda krytyka jest dla mnie ważna.
  18. http://pc69.wbc.lublin.pl/ChemFan/Publikacje/Radon.html Przeczytajcie ! Warto !
  19. Pewną ciekawostką mogą być wyniki badań przeprowadzonych w USA. Badano tam stężenie radonu w zależności od materiału z którego wykonany był budynek. Okazało się, że najniższą koncentrację tego gazu zanotowano w domach z kamienia, około dwukrotnie wyższą w domach ceglanych, a jeszcze wyższą w drewnianych. Jaka przyczyna powoduje, że budynki drewniane kumulują radon? A może badania zostały przeprowadzone nieodpowiednio? Nie wiadomo. !!!! http://pc69.wbc.lublin.pl/ChemFan/Publikacje/Radon.html Tylko bez paniki !!! Po prostu znalazłem parę artykułów, które warto przeczytać. Nie wymądrzajmy się! Tak naprawdę, jako ludzkość jeszcze nic nie wiemy !! Może to ceramika powoduje coraz większą zachorowalność na raka ? Zastanówmy się. Jeśli nawet ceramika jest śmiertelnie niebezpieczna, to nikt się do tego nie przyzna! Może wszystkie substancje ropopochodne, łącznie ze styropianem?
  20. A jednak wentylacja !!! Najlepszym sposobem na obniżenie promieniotwórczości w budynkach jest wietrzenie pomieszczeń, gdyż jej źródłem jest gazowy, promieniotwórczy radon, który powstaje w wyniku przemian promieniotwórczych, a jako gaz może się ulatniać ze ścian. !!!! Materiały budowlane są wytwarzane ze skał naturalnych. Dlatego zawierają również uran i tor, a w konsekwencji rad. Pewne materiały - takie jak betony piankowe i niektóre fosfogipsy - mają znacznie większe zawartości radu niż inne materiały i powodują zwiększone stężenie radonu wewnątrz budynków. Poza wymienionymi powyżej materiałami średnie stężenie radu w materiałach budowlanych wynosi około 100 Bq/kg. Małą aktywność wykazują: drewno, naturalny gips, piasek i żwir. !!! A jednak lepiej izolować ! Tempo wydzielania radonu ze ścian zależy od porowatości (umożliwiającej dyfuzję), a także wszelkich zastosowanych uszczelnień powierzchni. Za pomocą malowania, gipsowania, czy wyklejania ścian tapetą można zmniejszyć ilość wydzielanego radonu około pięciokrotnie. !!!
  21. Jeżeli pozbyć się warstwy wewnętrznej styropianu ( tj. 5 cm ) i zastąpić ją płytą gipsową - zyskalibyśmy bardziej korzystną bezwładność cieplną i mniejsze zagrożenie pożarowe. Ale najważniejsze jest to, że pozbylibyśmy się problemu skraplania się wilgoci na ścianach. Płyta gipsowa wchłania nadmiar wilgoci z powietrza. Łatwo się dowiedzieć jaką przenikalność cieplną ma plyta gipsowa, a jaką 5 cm styropianu. Stosując thermomur 300 bez warstwy wewnętrznej lub thermomur 250 z warstwą wewnętrzną mamy taką samą przenikalność cieplną. Z tym, że thermomur 300 jest droższy o jakieś 30%. Myślę, że jest to dobra propozycja dla tych, do których dotarły argumenty przeciwników styropianu. W dalszym ciągu, w porównaniu do innych technologii, zaoszczędzamy na materiałach, robociźnie i czasie budowy. Przestajemy się martwić nawet trudnościami ze sprzedażą takiego domu.
  22. Dzięki za opis tego wyłącznika różnicowo-prądowego. A propo drabinki- śmieszny, ale prosty i bardzo praktyczny pomysł ! Na pewno tak zrobię.
  23. Fajnie, że zmienił się ton tej dyskusji. Powiedzcie, co myślicie o tym co wcześniej napisałem. Chodzi o wybudowanie ścian z TH300 (tego z grubszym styropianem od zewnątrz) i usunięcie wewnętrznej warstwy styropianu. Myślę, że byłoby to optymalne rozwiązanie. Na to płyty gipsowe i ok ?
  24. To wszystko to pikuś w porównaniu z wybuchem gazu. Myślę, że przede wszystkim przed tym musimy się zabezpieczyć. Pożar często wybucha z powodu zwarcia w instalacji elektrycznej. Znajomy założył sobie jakiś specjalnie czuły automatyczny bezpiecznik, który przy minimalnym zwarciu wyłącza zasilanie. Twierdzi, że jak nawet dotknie gołą ręką kabli, to nie zdąży go mocno kopnąć, tylko się wyłączy. Jeśli to prawda-to super. Wiecie coś dokładniejszego na ten temat ?
  25. Do ipm111 ,,Mam znajomego, który wyszedł z tej technologii i wewnętrzny styropian zastąpił gipsem 8 cm'' Myślałem o tym. Potwierdź, czy dobrze zrozumiałem : zbudował dom z kształtek styropianowych. Następnie zdarł wewnętrzną warstwę styropianu (jak najlepiej to zrobić? ) i zastąpił ją gipsem (płyty ? chyba nie ).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...