
Gradziu
Użytkownicy-
Liczba zawartości
62 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Gradziu
-
Jaki producent Okien PCV??
Gradziu odpowiedział Senser → na topic → Sondaże - zapraszamy, zadaj pytanie, odpowiedz na nasze
Przestrzegam wszystkich mieszkańców Katowic i okolic przed firmą Techbud!!! -
SZCZEGÓ?Y TECHNICZNE!!!!!!!!!!!!!
Gradziu odpowiedział Tomaszos → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
popieram rowniez. taki dzial faktycznie bylby przydatny. bardzo!! -
Krzysiek, jesli mozesz dowiedz sie cos wiecej, glownie cos na temat jaka automatyke dostarczaja z kotlem, jak dlugo utrzymuje sie żar (czy po nocy trzeba rozpalac?). Bede bardzo wdzieczny za wszystkie informacje.
-
za nisko powieszone kaloryfery...
Gradziu odpowiedział buleczka_77 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Oprócz wyglądu, który rzeczywiście jest niekorzystny, ważna jest również strona "techniczna". Żeby ogrzane powietrze mogło "hulać" nad grzejnikiem, musi "cyrkulować" spod grzejnika. Na wydajność grzejnika ma wpływ również odległość od podłogi. Są wytyczne dla instalatorów, określające dokładnie poprawne odległości montażu grzejnika, współczynniki zwiększające jego wielkość itd. Ja radze hydraulika za uszy, powiedz mu wprost, że spartaczył robote, musi ją poprawić. A "łatwość" poprawek zależy też od materiału z jakiego masz instalację. W kazdy razie radzę gonić hydraulika. -
pojęcie "nadcisnienia" jest troszeczke mylace. oznacza zwykle roznice pomiedzy iloscia powietrza nawiewanego a wywiewanego. czasami stosowana jest wentylacja mechaniczna nawiewna i naturalna wywiewna. pokoj z kominkiem, to tez moze byc taki przypadek. jezeli kanal dymowy, podczas przerw w stosowaniu kominka pozostanie otwarty, czesc powietrza "ucieknie". podobna sytuacja z czerpnia. jednak, jezeli otwor wlotowy, zewnetrzny bedzie nieco nizej niz wylotowy (przy kominku)- cieplejsze powietrze unowsi sie do gory, nigdy w dół. tym kanalem powietrze bedzie napływać, więc problem raczej na ogrzaniu tego zimnego powietrza. Podczas palenia powietrza, powietrze usuwane z pomieszczenia, wynikające z ciągu, moze zakłócić założony rozdział powietrza wentylacyjnego. Na kanałach dymowym i czerpnym można po prostu włożyć przepustnice (nawet z siłownikiem, działające automatycznie). Przepraszam, że stosowałem pewne skróty myślowe. Januszek, dziękuję za kontrargumenty -zmusza mnie to do "pracy umysłowej".
-
oczywiscie zapomnialem napisac, ze jezeli straty ciepla na podgrzanie powietrza wentylacyjnego wyjda mniejsze od 0, to po prostu ich nie uwzgledniamy w obliczeniach. Nie jest to blad, ani uproszczenie. Po prostu na podstawie doswiadczen obliczono ile W/m zyskow ciepla wydzielaja ludzie i urzadzenia. gdyby wyprowadzic ten wzor, byloby to zupelnie jawne. Inna sprawa, ze obliczenia tego typu przeprowadza si - dla temperatur obliczeniowych, zaleznie od strefy - - lub st C. A argumenty Maco-podpisuje sie obiema rekami. W dalszym ciagu uwazam, ze czerpnia jest niezbedna. nadcisnienie w pomieszczeniu nie wynika z "nadmiaru" powietrza w domu, a jedynie w pomieszczeniu. bilans jest zwykle "zerowany" poniewaz inne pomieszczenia sa na podcisnieniu, chodzi o wlasciwy rozdzial powietrza. kominek bez czerpni zakloci bilans. bezwzglednie czerpnia.
-
moze ktos ma namiary na firmy lub strony oferujace kotly co na wegiel, najlepiej z podajnikiem wegla, ograniczajacym zaladunek do 1-2 razy dziennie?! z gory dzieki za info.
-
dzieki za strone!! jest super
-
przyznam, że dalej mam wątpliwości, czy można zrezygnować z czerpni. Powietrze do spalania, moim zdaniem nie powinno pochodzić z pomieszczenia. kominek powinien wieć własną cyrkulację. Można natomiast zabudować przepustnicę na kanale czerpnym i kominowym, żeby zapobiec stratom w czasie gdy kominek nie grzeje, można też regulować ciąg. Tak przynajmniej zrobiłbym we własnym domu. A przy okazji, to sam planuję ogrzewanie tego typu w domu (gruntowy, rekuperator, kominek, elektryka). Niestety droga do domu jeszcze daleka...
-
PANELE - wątek zbiorczy o samodzielnym układaniu paneli
Gradziu odpowiedział wojptak → na topic → Zrób to sam
a na klej, to nie niestety, są lepsiejsze, nie ma ryzyka że połączenia bedą przeciekać! -
stanowczo ma być czerpnia.
-
to teraz teoretyk do praktyka:smile: chodzi o wymiennik gruntowy. wykonales go sam, jesli odbrze zrozumialem, ile czasu Ci to zajelo? jak gleboko kopales, jaka powierzchnia, jakie materialy (konkretnie) stosowales.
-
zerkne tu i tam
-
czyli, jezeli nie ma pradu, grzejesz na calego kominkiem. moze jakis "grzejniczek" np. z rury nieozebrowanej na poddaszu czy stryszku, przez ktory grawitacyjnie rozladuje sie nadmiar ciepla. jakis zawor, ktory pzry zaniku napiecia jest otwarty?
-
Pomysl o systemie ostrzegajacym o zaniku napiecia, to dodatkowo zabezpieczy - pozwoli przygasic kominek. zawor bezpieczenstwa poprawnie dobrany zabezpieczy instalacje. jesli mozesz napisz jak zasilasz co-czy w obiegu grzejnikowym masz tez glikol?
-
absolutnie obowiazuje!! chcialem dotrzec do jak najbardziej pewnych informacji, niestety ostatnio oprocz pracy duzo czasu zajmowal mi remont. musisz z pewnoscia upewnic sie, na jaka temperature max. jest odporny glikol, ktory zastosujesz, oprocz tego, producent kominka powinien udzielic informacji czy roztowr glikolu nie bedzie wywieral szkodliwego wplywu na material, z ktorego jest wykonany plaszcz wodny kominka. jezeli chodzi o zabezpieczenie, to sytuacja jest nieco zawiklana. 1) zawor bezpieczenstwa, ktorego spust odprowadzasz do kanalizacji (taki zawor jest konieczny) 2) instalacja sygnalizujaca brak zasilania problem jest podobny do kotlow na paliwo stale, gdzie nie da sie "odciac paliwa". generalnie stosuje sie wowczas system otwarty ze zbiornikiem wzbiorczym. ale kolektory to wykluczaja. rozmawiales moze z producentami kominkow, jak zabezpieczaja obieg wodny? ja w tej chwili nie potrafie nic lepszego wymyslic. jezeli nie da sie uzyskac roznicy wysokosci, to jedyne co mi przychodzi do glowy to zawor bezpieczenstwa.
-
przejscie ma 120cm, do tego jeszcze murek pod blat 100cm, wiecej nie moglem bo wybijalem sciane nosna, (wzmocnilem ceownikiem). ale przy scianie ok 360cm to i tak duzo. przejscie wysokie na 220cm, murek pod blat ok 100cm, do tego wysokie krzesla - to pomysl mojej "drugiej polowy"
-
ja mam podobne roziwazanie, czyli kuchnia z polowa sciany, reszta szerokie przejscie i blat pomiedzy kuchnia i pokojem. niestety uzytkowania jeszcze nie zaczalem, nie moge wiec na razie podzielic sie wrazeniami. wiem,ze oprocz okapu zastosuje wentylator wyciagowy w kuchni, ktory zapewni min. 8 wymian w polaczony pomieszczeniach. zobaczymy czy poskutkuje.
-
januszek: oczywiscie, kolektory sloneczne moga byc laczone z innymi zrodlami ciepla, w tym z kominkiem, nie tylko do celow cwu , ale rowniez wspomagania co. sa specjalne zasobniki ktore dodatkowo zwiekszaja efektywnosc wykorzystania kolektorow, ale jesli zastosujesz zasobnik cwu z jedna wezownica, to uklad tez bedzie dzialac. konieczne bedzie zastosowanie zaworow trojdrogowych i odpowiedniej automatyki, tu moze byc drogo, jesli nie znajdziesz kogos kto obsluzy system z typowego ukladu automatyki, bedzie bardzo drogo. warto w tym ukladzie wykonac sygnalizacje spadku temp. wody w obiegu kolektora, gdy zachodzi koniecznosc rozpalenia kominka. zasobnik powinien byc mozliwie najwiekszy, wowczas ilosc zgromadzonej wody pozwoli "przetrwac" brak napiecia. generalnie brak napiecia to problem kazdej instalacji pompowej. kotly kondensacyjne rowniez wymagaja zasilania elektrycznego (wentylator ciagu). przy wykluczemiu obiegu grawitacyjnego, trudno cos zrobic. jesli ktos chce miec komfort niezaleznosci od naszej kochanej energetyki, musi sobie zabudowac agregat odpowiedniej mocy...
-
dzieki za rady!! mam jeszcze jedno pytanie, czy ktos ma w kuchni duze szuflady w calosci wysowane, nie wiem jak je lepiej opisac, moga zastapic szafki (welkosc podwojnej szafki)? pytam bo jestem ciekaw jak sie sprawdzaja, sa dosc drogie, a nie wiem czy sa dosc praktyczne i wytrzymale.
-
interesuja jak najbardziej, tylko emaili nie podales:smile:
-
sam jestem ciekaw!! aha, pamietam o obliczeniach zasobniak cwu, obiecuje, ze odpowiem najpozniej w niedziele!!
-
EM: woj. śląskie, ale korzystales ze stolarza czy firmy??
-
planuje okleiny, szarosc polaczona z pomaranczem do tego troche matowego, zbrojonego szkla i stali - moze nieco szokujace, ale wyglada naprawde dobrze. dlatego mysle raczej o czyms drewnopodobnym z odpowiednia okleina. blaty chce jak najlepsze, nie wiem niestety z czego. jesli nie lite drewno, czy jest inny material?? jesli ktos ma namiary na gornym slasku, bede bardzo wdzieczny!!
-
szczerze to mi to trąci walką o klienta. konkurencja ma pogodowke i zawory 4-drozne, wiec kombinuja, zeby jakos z tego wybrnac. facet troche sie plata, bo kotly ze zgazowniem sa generalnie zasilane gazem, ktory pochodzi z procesu zgazowania drewna. nadmiar mocy mozna zreszta "wyrzucic" do cwu, oczywiscie za pomoca autoamtyki, ktorej chyba nie maja. Ale z drugiej strony, dodatkowa automatyka to duze koszty. radze skontaktowac sie z konkurencja, sam jestem ciekaw co tam powiedza, daj znac.