Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wother

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    48
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wother

  1. Heja, przymierzam się do montażu napędu beninca bob30. Chciałbym uniknąć spawania w słupkach więc zakupilem uchwyty do przy kręcenia do słupków i skrzydła bramy. Słupek 10x10, osadzenie zawiasu 5cm, Odległość X jestem w stanie uzyskać wg instrukcji jednak Y stosując zestawowe mocowania mam bez ich modyfikacji 19cm. Ciąć te oryginalne mocowania i skrócić je? Jednak mimo uciecia da mi to tylko 5cm mniej więc 14cm ( nadal za dużo) ... Mógłbym zamontować silownik tylko na tym uchwycie który przykreca się do słupka i wtedy udałoby się uzyskać odległości wg instrukcji ale wydaje mi się że na dwóch śrubach to będzie słabe połączenie.Scianka słupka 3mm. Zastosować chce nitonakretki 8mm. Czy wymiary z instrukcji można dobrać inne? Zależy mi aby otwierać skrzydło na te 110° a przynajmniej prawe. Ps. Za komentarze typu: zlec to autoryzowanym monterom proszę zachowac dla siebie. wiem gwarancji też nie będę miał ale liczę się z tym.
  2. Kaizen nie wiele brakuje bo jak uniose delikatnie bramę to chodzi cały zakres. Jakby te śruby wygiac kilka mm dolne w stronę domu a górne w stronę drogi to brama się lekko pochyli ale może nie na tyle żeby razilo bardzo oczy ? bo wspawanie na nowo zawiasow kilka cm w dół max3 bo już wtedy brama będzie nad słupkami... sprpbowalbym pierw wygiac śrubę tylko czym 16mm ?
  3. Montowalismy słupki z ekipa od kostki ale nie miałem jeszcze wtedy bramy. Slupki trzymają poziom i prześwit pod brama gdy jest zamknięta jest około 6cm. Teren po ułożeniu kostki wznosi się w stronę domu i przy maksymalnym otwarciu skrzydła zawadza ono o kostkę . Gdy je delikatnie uniose jestem w stanie otworzyć na Maxa. Przęsła mają spawane uszy zawiasow a śrubę zawiasowa wkreca się do slupka. Brakuje kilku cm. Myślę czy po prostu przespawac uszy w bramie kilka cm niżej co umiesie bramę o np 3-4cm. Czy są jeszcze jakieś inne patenty do regulacji wysokości ?
  4. Witam, mam taki problem że po montażu bramy okazało się ze przy pełnym otwarciu trze ona o glebę, kostkę. Zawiasy wspawane na stałe... są jakieś zawiasy regulujące Gora Dół ? Czy muszę poprosić kogoś o wspawanie 5cm wyżej ?
  5. Witam, majstry zamontowali mi za blisko słupki do furtki... machneli się o szerokość kasety czyli 5cm. W tym momencie jak zaloże furtke to mam 1cm luzu pomiedzy skrzydłem a słupkiem. Czy istnieje możliwość zamontowania elektrozaczepu w słupku (wpuscić go do wewnątrz) aby był zlicowany z scianą słupka ? Czy tylko montaż kasety z elektrozaczepem ? Jeśli możnaby wyciąć taką dziurę i umieścić tam elektrozaczep to zostawiłbym to tak jak teraz a jak nie ma to beda musieli wykopywac słupki i rozbierać trochę kostki brukowej - chciałbym tego oszczędzić bo po zawieszeniu furtki dobrez to wyglada tylko czy uda sie zamonotwać elektrozaczep w słupku 100x100 ? Macie jakieś pomysły ?
  6. Mam wykonaną płytę fund grzewczą przez firme GrandTherm. Sprawuje się super - stoi na niej dom szkieletowy, nie zauwazyłem aby gdziekolwiek był jakiś problem z izolacja czy cokolwiek innego. Co do samej firmy to była to najlepsza ekipa , która przewinęła się przez całą budowę. Szybko sprawnie, dokladnie i bardzo serdeczni Polecam
  7. Heja muratorzy - zamówiłem sobie ogrodzenie palisadowe na front. Brama - furtki i panele. Wszystko będzie na słupkach 80x80 (bramy na 100x100) ale z bramą nie ma problem bo będzie na zawiasach w dedykowanych do nich gniazdach. Myślę na czym zmontować resztę ogrodzenia - czynawiercać w ocynkowanym słupku i montować uchwyt typu T (ale wtedy przęsła będą miały lekki dystans od slupków) czy może na nitonakrętkach spasować na "0" do słupków - ? Jak myślicie które połączenie będzie lepsze ? Czy brać tu pod uwagę rosszerzalność materiałów od temp i np w zimie te nitonakrętki mogły by wyskoczyć bo powstana naprężenia ?
  8. Czym to poszerzać. otwory są 3x5cm
  9. No właśnie byl dość wilgotny, myslalem ze zwiąże lepiej. A jakieś kotwienie chemiczne???
  10. Witam, robię ogrodzenie i dzisiaj opadła mi szczęka. 8 słupków które zalewalem betonem własnej produkcji na jednej stronie ogrodzenia stoją jak skala sa nie doruszenia. Natomiast następną stronę z racji dużej ilości słupków postanowiłem zamówić beton z wytwórni b25 suchy. Ustawiłem słupki i zasypywalem je tym betonem.Po 1 dobie niektóre słupki stoją twardo nie do ruszania a niektóre moge swobodnie wyciągnąć do gory. Beton wokół nich zastygl, na boki nie ruszy ale do gory moge je wyciągnąć. Jak to teraz naprawić? Ma ktos jakos pomysł?
  11. Witam, przymierzam się do budowy ogrodzenia panelowego z prefabrykowana podmurówką. Słupki zamierzam zalać suchym betonem - i tu rodzą się pytania. Czy zamówić suchy beton z wytwórni, jeśli tak to czy musi zostać wykorzystany odrazu po dostarczeniu czy np dwa dni mogę go używać ? Czy lepiej może zrobić samemu mieszanke cementu z kruszywem i piaskiem ? Nie posiadam betoniarki, musiałbym to mieszać w taczce. Czy takim suchym betonem mogę rownież zbudować fundament i oparcie pod krawężniki - 100x20x6? Proszę o jakieś rady.
  12. Witam, kompletuje powoli sprzęt do kotłowni. Zakupiłem: Kocioł De Dietrich MCR3 z zasobnikiem i sterownikiem pokojowym iSense Mam instalację, Parter - całość na podłogówce. Piętro - 5 grzejników Grzejniki są rozprowadzone z jednej pętli , a ogrzewania podłogowego jest 8 pętli. Jest też zrobiona cyrkulacja CWU. Co jeszcze potrzebuję aby uruchomić kotłownie ? Zainstalowany jest rozdzielacz do podłogówki. Trzeba - podłączyć kocioł, podłogówkę, grzejniki na górze i cyrkulację ciepłej wody. Domyślam się, że potrzebny mi jest zestaw pompowy z mieszaczem ? Co jeszcze jest potrzebne ? Jaką pompę i jaki mieszacz kupić ? Jak napędzić cyrkulację wody cieplej?
  13. Chcę wkopać kabel energetyczny od skrzynki do przepustu w domu aby byl juz gotowy przylącz dla elektryków. W projekcie mam przewód YKY żo 4x10mm - z tymże projektant nie miał pojęcia w jakim systemie działa sieć. Sieć jest w systemie TN-C , czy taki przewód będzie odpowiedni do tego przyłącza czy trzeba 5żyłowy ? I czy można go układać bezpośrednio w ziemi czy należy wsadzić go do peszla ? Czy jeśli w peszlu to czy umieścić tam od razu przewody od sterowania brama/domfonem/oświetleniem ? Na tym etapie nie ma jeszcze nic przemyślane co do bramy (blisko skrzynki prądowej) jak i innych urządzeń na prąd. Czy wystarczy zostawić pilota w peszlu i pozniej przeciągnąć przewody, dodam, że tras w kształcie Z około 20mb.
  14. Witam, własnie kopię drenaż opaskowy wokół płyty fundamentowej. Podłoże jest piaszczysto gliniaste z przewagą tej drugiej . Wykonawca płyty fund zalecił aby wykonać drenaż na głębokości około 50-60cm w odległości 1m od budynku, tak też zacząłem kopać. W między czasie zrodziło się w mej głowie kilka pytań. 1. Czy robić studzienki w narożnych punktach budynku od strony ogrodu ? Dwie - i od nich wyprowadzić dren w stonę ogrodu ? 2. Czy zrobić studzienkę startową - i po przeciwległym rogu bud zrobić studzienkę zbiorczą i odprowadzić z niej dren w stronę ogrodu ? 3. Czy wykop wylożć gewłókniną, zaspać otoczakiem 10cm, rure drenarska, otoczak nad rure 10cm i rodzimy grunt ? 4. Czy może, otoczak do rowu 10cm , rura w geowłóknie, otoczak dookola rury i nad nią, grunt? 5. Czy wpiąc rury z deszczówki do studzienek drenażowych i od tych studzienek drenaże w stronę działki ? Z góry dzięki za podpowiedzi. TM
  15. Plyta jest posadowiona na piasku zageszcoznym pod plyta byl zdjęty humus i nawiezione okoli 200ton piasku a w miescach scian nosnych i wykopane ba 1.2m i zasypane piaskiem. Wykonawca zalecil abym zrobił drenaz 60cm ponizej terenu zlw odległości okolo 50cm od budynku. Po prostu rure drenazowa w obsypce żwirowej ze spadkiem 0.5% do studzienki z ktorej wyprowadzic wodę wzdłuż działki. Czy to spełni swoja role? w projekcie mam zapisane WAZNE: wykonać opaske drenarska wokol płyty
  16. Czyli mam zrobić 4 studzienki czy mogę "skręcić " rurę o 90stopni ?? Chyba przeczyszczę wodą pod ciśnieniem te odcinki pomiędzy dwoma studzienkami w takim układzie ? Co do drenażu przy płycie to mam w projekcie - ze wykonać należy opaskę drenażową, grunt wysadzinowy.
  17. Witam, chcę a nawet muszę wykonać drenaż wokół płyty fundamentowej. Czy wykonany wg projektu który stworzyłem w paint będzie ok ? Studzienka rewizyjna w górnym prawym rogu - była by początkiem drenażu , następnie rury ułożone ze spadkiem 1-2% na podsypce ze żwiru doprowadziły by ją do studzienki końcowej - która była by z zamkniętym dnem i od niej rura wgłąb działki rozsączała by zebrana wodę. Pytania: 1 - Czy 1 studzienka jest potrzebna ? 2 - Czy nie odwrócić systemu aby studzienki byly po przeciwnych stronach ? - w tym przypadku ta 2 znajduje sie przy wyjsciu na taras 3 - Czy na narożnikach budynku można zastosować kolanka 90st czy wystarczy wygiąć rurę ? 4 - Czy kupująć rurę drenarską z oplotem można zrezygnować z żwiru - czy się nie zamuli - mam grunt gliniasty przewarstwiony piaskami dzieki za pomoc
  18. Witam ponownie. Pracownik Tauronu który przyjął odemnie dokumenty okazał się totalnie niekompetentny. Otóż odebral on odemnie wszystkie dokumenty wraz z dokumentem zgłoszenia instalacji do odbioru którą wypełniłem przy nim. Powiedział mi również, że zostanie założony licznik w przeciągu tygodnia i później wezmę sobie jakiegoś elektryka , który podłączy mi rozdzielnicę budowlaną na czas budowy. Totalnie mi to nie pasowało dlatego zapytałem tutaj Was, podzwoniłem do Tauronu i okazuje się, że należy wykonać taką skrzynkę zanim zostanie zainstalowany licznik, dlatego poprosiłem o przesunięcie o tydzień tej instalacji licznika zebym miał czas na wykonanie przyłącza budowlanego. Moje pytanie zatem brzmi - potrzebuje rozdzielnicę 370V i2x 230V - czy ktoś może mi doradzić jaką kupić i ile może wziąć elektryk za jej podłączeni do skrzynki Tauronu ?
  19. Witam, Tauron wybudowam mi na dzialce skrzynkę pradowa. Wczoraj bylem podpisac umowe i pan ma przyjsc zalozyc licznik pojutrze. Czy aby korzystac z pradu na budowie potrzebuję instowac jakas rozdzielnice budowlana czy w tej skrzynce co stoi się podłącza urządzenia? Jesli Pan zalozy licznik to bede mogl juz samodzielnie lub za pomocą elektryka podłączyć np gniazdo 3fazowe i 230V czy trzeba znowu prosic zaklad energetyczny o takie podłączenie? Ile to moze kosztowac u elektryka? Pozdrawiam
  20. Witam, Dostałem pismo z wydziału architektury o uzupełnienie braków. Jeden z punktów brzmi: 'w związku z lokalizacją projektowanej inwestycji na obszarze zdrenowanym co wynika z decyzji WZ...................... wydanej przez............................... w związku z informacją, że na tym obszarze siec melioracyjna jest niezinwenteryzowana nalezy jednoznacznie określić w projekcie budowalnym przez uprawnionego melioranta czy występuje koliznia istniejącej sieci drenarskiej z planowaną inwestycją .............. Czy ktoś przerabiał podobny temat ? Skąd wziąć namiar na "uprawnionego melioratna" - gminna spólka wodna umywa ręce... dali mi tylko namiar na WUMiUW gdzie otrzymałem takie samo pismo jak z gminnej spólki wodnej, że teren jest niezinwentyrzowany. Przeciez nie będę przekopywał całej działki 1m w dół szukając sączków ? Czy ma ktoś kontakt do osoby która zajmuję się takimi sieciami ? Może wystarczy nawiercić w kilku miejscach i stwierdzić , że nie ma drenów z klauzula ze jakby podczas budowy się jakiś trafił to inwestor przebuduje sieć - tylko niestety musi tutaj być pieczątka uprawnionego melioranta... Ktoś coś ?
  21. Czy taki dach jest nizgodny z WZ ? Jest on niesymetryczny ?
  22. To nie wchodzi w grę.
  23. Witam, mam zaprojektowany taki dach jak poniżej na obrazku. Pani z urzędu prosi o doprowadzenie dachu do wymogów zgodnych z WZ wktórych jest napisane , że dach ma być wielo lub dwuspadowy o symetrycznych połaciach. Czy ten dach jest niesymetryczny ? Czy naprawdę, nie będę mógl wybudować zadaszenia tarasu "wyciągając" dach o metr dłużej niż jest wyciągniety nad wjazdem do garażu ? Na czerwono zaznaczyłem jak mam przeprojektować dach aby projekt był zaakceptowany - to chyba jest chore nieprawdaż ? czy takim jednym słowem w WZ - symetryczny - urzędnik może zanegować pozytywne wydanie pozwolenia na budowę Jak rozwiązać ten problem ?
  24. Hej, Szukam wyposażenia kotłowni dla domu: Dom konstrukcji szkieletowej drewnianej posadowiony na plycie fundamentowej grzewczej. Parter ogrzewany tylko podłogowo przez płytę fundamentową a poddasze tradycyjnymi grzejnikami. Powierzchnia domu mierzona po podłodze to 170m2. Ocieplenie domu to 15cm welny wewnątrz konstrukcji +10cm wełny fasadowej. Parametry domu energoszczędnego. Do tego C.W.U Proszę o pomoc w dobraniu kotła i zasobnika do takiego domu. Będzie się on znajdował w kotłowni za garażem. Gaz ziemny. Oprócz tego będzie również kominek który racze ma umilić spędzanie czasu w salonie niż ogrzewać dom - no ale coś wspomoże. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła - chciałbym aby kocioł był w miarę nowoczesny z możliwością sterownia z centralki pokojowej.
  25. 1.Ocieplenie to 10cm welna fasadowa i 15cm welna w przegrodzie zew. 2. wentylacja grawitacyjna 3. Nie lubimy za jak jest zaciepło w domu - kolo 20stopni jest optymalnie ... nocą może być chłodniej Jeśli mieszkasz w domu szkieletowym to co mozesz doradzić w sprawie ogrzewania ? Nie stać mnie będzie na żadne pompy ciepła itp... gaz lub pellet - elektryczne ogrzewanie nie wchodzi w gre.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...