Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pod

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    572
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Pod

  1. Miałem frez asfaltowy na drodze dojazdowej przez kilka lat i jest to najwieksze gowno. Nie zlało sie w żaden alfalt, swietnie wypłukuje to woda podczas duzych opadów, w miejscu kałuż powstają ogromne dziury. Do tego w suche letnie dni nawierzchnia niesamowicie sie kurzy i po przejechaniu auta mamy chmure syfu w promieniu 20metrów. Rownoległa droga zrobiona jest do dzis z tłucznia i tam takich problemow nie ma.
  2. Każda działka zanim nie odda sie na niej budynku jest orna. Te wszystkie dzialki w oglodzeniach które nazywane sa umownie budowlanymi to też są działki orne, tyle tylko że w MPZP mają "M" lub WZ.
  3. Przecież na te wszystkie pytania są juz odpowiedzi w tym wątku, wystarczy poczytać pare stron wstecz. Legary łączy się kątownikami i odpowiednimi wkrętami do zastosowań na zewnątrz czyli przynajmniej ocynk, dla bogatszych nierdzewka która przeżyje to drzewo kilka razy. Nie ma problemu z trafieniem szpilkami, jeśli przy zalewaniu słupków puści się sznurek w lini przyszłych legarów. Nie polecam legarów o szerokości 5cm bo tolerancja na trafienie szpilką idealnie w środek jest bardzo mała.
  4. Ja łączyłem kątownikami ciesielskimi tylko wiekszymi niz kolega pokazał wyzej. Idealne sa tkaie 55x55mm. Niestety idzie tego od pieruna, chyba z 80 zuzylem ale na necie mozna kupic w okolicach 1zł, w marketach kosztuja 3-4 razy wiecej. Szpilki zatapiałem podczas zalewania słupkow betonowych. Kotwy chemiczne są bardzo drogie i na 22 slupki poszloby kilka. Poza tym wiercenie itp... Teraz chce ten taras częsciowo zadaszyć i znow bede musial z 2 czy 3 slupki wylać. Musze sie tylko zdecydować czym to pokryć ale chyba jakiś materiał wygra w formie rolety rzymskiej lub cos podobnego.
  5. Wielkie mi halo Przecież tak sie buduje polowe domów na wsiach , zwlaszcza na wschodniej ścianie PL. Prawdziwy elektryk nigdy sie nie pojawia na budowie. Liczy sie przyoszczedzona kasa.
  6. wszystkie poradniki i zalecenia jakie widzialem nakazywały stosowac drewno tego samego gatunku bo tak samo pracuje na wilgoć itd. Różnice w drzewie mogą powodować potem skręcenia i skajnym przypadku pęknięcia. Ale wiele osob brało to na klate i chyba tragedii nie ma.
  7. jako główne legary dawalem belki 9x9 podparte co okolo 1.3m i mysle że max to 1.5- 1.7m na taki przekroj. Wolałem dać szerszą belke bo stoując taka o szerokosci 5cm jest mało mięsa po bokach i musisz idealnie szpilką trafić w środek belki przy montażu. No i łatwiej łapać się kątownikami łączyć legary z łatami. Poza tym potem łaty mają wieksza powierzchnie podparcia. rozumiem twoj dylemat bo rycie w ziemi wymieszanej z kamieniami po budowie to była najmniej przyjemna czesc budowy tarasu.
  8. Pod

    Konstrukcja wiązarów - za niski okap

    przecież to koszmarne koszty bedą a efekt i tak daleki od oczekiwań. Chyba trzeba sie przyzwyczaić. Domek w stylu krajów poludniowych gdzie wysuniete niskie okapy mają ograniczać nagrzewanie domu od slonca, no ale u nas nie ten klimat. Generalnie to w lato i w zime bedzie ok (slonce i tak jest nisko), najgorzej wiosną i jesienią gdzie slonca bedzie brakować i bedą słabe odczucia wizualne z wnętrza domu. Wylewki troche poprawia efekt, podloga pojdzie z 20cm do gory i osoba wysoka nie bedzie widzieć dachu/podbitki z każdego miejsca w budynku.
  9. Że co ? 10 razy wiekszy ? 3/4 ludzi ma na parterze płytki a na pietrze panele/drzewo i jakos problemów z regulacją nie ma żadnych jeśli nie skopali srednic rur zasilających rozdzielacze. To że kamień o temperaturze 30C w odczuciu jest cieply w dotyku a panel o tej samej temperaturze neutralny to juz inna sprawa.
  10. Odstępstwa zdarzają sie niezwykle rzadko i na pewno nie na kolor dachu... bo jak chcesz to odstepstwo uzasadnić w urzedzie? "kolor mi sie nie podoba" ?
  11. dokladnie, wiekszosc ludzi nie buduje juz dla jednej rodizny 250m2 jak było modnie w latach 80i 90tych. Nie każdy ma wielką dzialke ktora może poryć pod DZ. Nie każdy ma ochotę bawić sie i ryzykować budowe DZ we własnym zakresie. Przy spełnieniu ilus tam warunkow i wycenie kosztowej nie wiekszej niż kilka tysiecy od PW można mysleć o gruntowej, Tylko przeważnie okazuje sie że ta gruntowa bedzie o 15-20k droższa i zwroci sie po 30latach wiec s-f i zero ekonomii.
  12. Co do koloru dachu to wiele osob ryzykuje i mimo że w projekcie deklarują kolor zgodny z MPZP to potem budują inny. Zwykle to przechodzi. KB nie zglosi i jak sąsiad nie zakapuje to odbior bedzie. Nie slyszalem jeszcze o przypadku w tym kraju żeby kazali komus dach rozbierać czy malować bo kolor nie byl zgodny z MPZP. Natomiast zmiana konstrukcji dachu to nie wiem jak przeszla.... łapówki w urzedzenie albo KB ktory wszystko podbija, nawet jak nie ma nic wspolanego z projektem.
  13. Ok dla jakiegoś bohatera domu co chałupe sam postawił to może i DZ pod gruntową też przygotuje i może nawet znajdzie kogoś kto mu podlaczy pompe i da gwarancje (bedzie b ciezko). Wtedy może koszty gruntowej bedą jedynie o pare tysiecy większe. Ale badźmy realistami, 99% ludzi szuka firmy która mu zainstaluje, uruchomi i da gwarancje i wtedy cena robi sie o kilkanascie tysiecy (czasem ponad 20) wiecej. I to nie ma prawa sie zwrócić. Więc ekonomicznego uzsadnienia nie ma żadnego. Jedynie ten hałas i pudło za domem, ale mało komu to przeszkadza.
  14. Stojąc z boku pompy nawet 2m od niej spokojnie mogę rozmawiać, niezależnie od czestotliwosci. Na pewno nie masz wentylara uszkodzonego ?
  15. Pod

    Rozbudowa nowego domu

    Przeciez i tak musisz zrobic projekt na taką rozbudowe i uzyskać PnB wiec konstruktor wszystko ci wyjaśni.
  16. Pisałem nie raz o hałasie ale ludzie tutaj udają greka, "moja nie hałasuje" Słyszałem chyba z 5 róznych pomp i wszystkie "nadają" podobnie. Ty za to troche przesadzasz z tym hałasowaniem w minusowych temepraturach. W życiu nie używałbym pieca mając PC. Ja tam nie widze różnicy w hałasie w funkcji temperatury powietrza. Po prostu sprężarka chodzi dłuzej na wyższej czestotliości jak jest zimno. Mi przede wszystkim przeszkadza jednostka zewnętrzna, bo własciwie tylko ją słyszę. Też mam hydroboxa pod jedną sypialnią i tej pompki w ogole nie slysze, mimo że w kotlowni jest glosna. Jednostka zewnątrza niestety jest upierdliwa, w zasadzie tylko sprężarka którą najbardziej słychać jak zmienia czestotliwość pracy - wchodzenie na wysokie obroty. W lato może sie pobawie w jej dodotkowe wygłuszenie, bo to co daje producent to prawie nic. Z tego co czytalem to nie ma mozliwości przegrzania sie sprężarki od dodatkowej izolacji wiec jest pole do popisu.
  17. Kompletnie nie kapuje ludzi którzy tu usilnie wliczją opłaty stałe za prąd do kosztów ogrzewania osobom które grzeją prądem... to wy (ludzie palący kompciuchami) nie macie prądu w domu i tych opłat stałych nie płacicie? Jeśli jednak płacicie to chyba powinniście je też wliczać do kosztów ogrzewania. No chyba że macie generatory przy tych kopciuchach i prąd sami wytwarzacie...
  18. jak masz dobry i dobrze dobrany kocioł weglowy to po zmianie na dobrze dobrany kocioł gazowy rachunki beda o jakies 20-30% wyższe. Cudów nie ma. Pytanie czy chcesz sie truć i brudzić za te 300-400zł mniej rocznie.
  19. Jesiona sie nie obkleja bo dobry jesion często jest droższy niż dąb. To co masz w środku to zapewne płyta, pytanie jaka, może taka jak meblowa...ale zapewne sklejka dębowa. Masz jakieś zdjęciu przekroju ? Gość przyoszczędził co niekoniecznie będzie miało jakies negatywne skutki dla ciebie ale skoro stopnie miały być lite to takie powinny być. z tego co pamietam to lite stopnice są prawie dwa razy droższe jesli chodzi o materiał.
  20. Styropian 14cm to nie jest dobry pomysl. Nie da sie kupić takich nietypowych profili startowych itp. Poza tym po co rezygnować z centymetra ocieplenia... Miedzy budynkami i tak powinna byc dylatacja i specjalna guma elastyczna na łączeniu a nie tynk.
  21. U mnie wyszko srednio 1 do 1.5cm wiecej niż sam styropian. Klejone klejem cementowym.
  22. Luty 360Kwh z CWU, jakieś 150zł, okolo 95% tania taryfa. Grzeje do 23-24C parter i 22C pietro. Wyjatkowo ciepły luty, do tego słoneczny co ułatwiało grzanie budynku.
  23. Mieszkałem w WP i w cegle, nie ma porównania... tylko cegła. W WP w lato jest jak w piekarniku, pomijam aspekty wyglądu ścian, pękniec sufitów i ogolnie tej technologii budowy. Zresztą takie mieszkania zawsze są kilkanascie procent tansze od technologii murowanej.
  24. Na dzien dzisiejszy nie ma żadnych dowodów ale 9 na 10 takiego domu nie kupi nawet za ułamek ceny. Kilometr ode mnie jest działka granicząca ze 110KV, od 3-4 lat nikt jej nie kupił a cena 40% normalnej. Jak kiedyś bedziesz chciał sprzedać to niestety będzie to tanio.
  25. Daj spokoj, ceny lakierowania frontów nawet w taniej lakierni zaczynają sie przy hurcie od 180zł/m2 wiec same fronty kosztują niewiele mniej jak twoja cała kuchnia. Wiadomo że stolarz musi zarobić ale sprawdź sobie ile kosztuje markowy osprzęt, dobre prowadnice itp Nie wiem co kupiłeś w markecie za 3600 ale moją kuchnie wyceniałem w Agacie i Ikei i wyceny były 11000 i i jakies 12500 (IKEA) ale ta przynajmniej robi na Blumach. I za Chiny nie dalo sie tego dopasować tak żeby nam sie podobało. A jak już masz jakaś wyspę albo półwysep to zapomnij o gotowym rozwiązaniu. U Stolarza zapłaciłem mniej wiecej tyle samo co w Ikei i mam zrobione dokładnie to co sobie narysowałem a nie to co dało sie dobrać z ich gotowców. Jedyną ektrawagancją był blat z litego dębu ale powiedzmy że dostałem go w ramach odszkodowania od poprzedniego partacza.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...