Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Karwos00

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    75
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Karwos00

  1. Podpytam w temacie bo jest dość podobny. W projekcie mam małą piwniczkę pod schodami - ok 190x290. Do niej prowadzą schody żel-bet 5 stopni. W projekcie jest by ściany narażone na parcie gruntu zbroić w spoinach poziomych. Wykonawca bloczki betonowe klei na klej (kier bud nie ma zastrzeżeń) W związku z tym nie ma też zbrojenia poziomego w ścianach tej piwniczki. Warstw bloczków jest 8 - na to idzie wieniec ok 24*23 cm.(w projekcie był 24x16). Czy takie wykonanie jest zgodne ze sztuką. Dostałem wiele informacji na ten temat - że jeżeli nie ma zbrojenia to wystarczą słupy co 3metry wypuszczone z ławy. U mnie są 2 słupy między którymi jest wieniec z którego wychodzą schody do schowka i po drugiej stronie schody na poddasze użytkowe. Cały fundament będzie zasypany i zagęszczony - poza tą jedną piwniczką. Czy parcie gruntu na takiej powierzchni może zaszkodzić tak krótkim ściankom - szczególnie że 3 z nich wychodzą ze słupów, na górze jest większy wieniec niż w projekcie, 1 ze ścian będzie oparta o schody żelbet, a ściana zewnętrzna to 190cm. Zasyp będzie poniżej wieńca Czyli sama ściana będzie zasypana na ok 1m.
  2. Z ciekawości - czy ktoś próbował zabudować jednostkę zewnętrzną = tzn nie szczelnie - ale jakaś mała zabudowa wygłuszająca może by się sprawdziła?
  3. Dzięki za rozszerzenie odpowiedzi i argumenty. Takie do mnie przemawiają. Co do gazu - siostra ma od 6 lat w nowym domu i nie zamieni na nic innego. rachunek za prąd roczny to 2000 za CWU i CO. Mają tylko kaloryfery. Kominek z rozprowadzeniem na górę - ale likwidują bo może 10 razy użyli przez 6 lat. Jak widać każdy chwali swoje i na pewno jest w tym racja - i gaz i pompa i nawet pelet jest dobry. O elektryce nie myślałem ale widząc opinie innych to też jakaś alternatywa. Najbardziej jednak skłaniam się w stronę pompy ciepła. Rekuperacji nie planowałem.C odo fotowoltaiki - nie jest to dla mnie żaden priorytet. Co Do pompy ciepła - rodzice w gminie mogą sobie założyć z dopłatą gminy 85% - pompy z gruntowym wymiennikiem 2x100 - koszt to ok 15000zl. Gdyby u mnie tak było - bym się nie zastanawiał. Jednak oglądając jak działają te nowe pompy powietrzne i że sprawdzają się do -25 - coraz bardziej mi się to podoba. Oczywiście byłoby to jedyne źródło ciepła. Z kominka zrezygnowałem. Podpowiedz proszę jako użytkownik - jak jest z głośnością jednostki zewnętrznej. Filmy na YT tego nie oddadzą. Czy jest to hałas który się raczej ignoruje czy może z czasem denerwuje?
  4. Gdybym miał tam gaz.... Sprawy inaczej by się potoczyły
  5. Wcześniej wklejono link pompy ciepła panasonic 9kW nie jest w pełni funkconalnym urządzeniem - Do CWU - opcja, dodatkowe sprawy - opcja - oczywiście za dopłatą. Prędzej Model T-cap 9kw 3 fazy bądź podobna - ceny od 23-32 tyś w zależności od opcji. ARTURT72 - dzięki za "podpowiedzi" ale ciągłe wytykanie ludziom bezmyślności jest dość..... bezmyślne. Uważasz że nie liczyłem i nie widziałem cen w internecie? Wiele rzeczy zrobiłem taniej niż inni z takim samym skutkiem - chociażby projekt. Ale to nie znaczy że kupno okrojonego modelu za 17000 by potem go rozbudować jest szczytem oszczędności. Likwidacja komina - nie jest to zbyt droga zabawa w stosunku do całej budowy a może się okazać że jednak komin kiedyś się przyda - a budowa potem na zewnątrz jest średnim pomysłem. Poza tym po drugiej stronie komina jest pokój - może przyjdzie komuś ochota postawić tam kominek. Jeżeli ktoś chce udzielać rad to chwała mu za to - ale niech to będą rady poparte doświadczeniem - nie zawsze zrobienie czegoś najtaniej jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki za informacje - skłaniam się rzeczywiście do ogrzewania w 100% podłogowego - z praktyki wiem że im coś jest mniej skomplikowane tym działa dłużej i lepiej. Cały czas chodzi mi po głowie PC woda/powietrze do CWU i CO i do tego panele fotowoltaiczne (niestety połacie dachu patrzą na wschód i zachód - no może tak trochę południowy wschód i północny zachód). Oczywiście na to jest jeszcze czas i będzie o czym myśleć, ale wydaje mi się, że ogrzewanie jest chyba jednym z najważniejszych rzeczy do przemyślenia - po uruchomieniu będzie działało ciągle aż do śmierci. PC powietrzne poza okresem zimowym działa praktycznie bez grzałek - a do ogrzania CWU wystarczą cykle w taryfie nocnej. Obawiam się jedynie zimy gdy się okaże że pompa działa praktycznie na samych grzałkach - wiem oczywiście, że Ci którzy mają PC powietrzne nie narzekają i 20-22 st w domu mają. Sam używam prądu w G12W w mieszkaniu - wielu mówiło że to się nie opłaca i to jest dobre tylko w domach grzanych na prąd - ale okazuje się, że rachunek spadł, dodatkowo w garażu też G12W i samochód z 24kw bateriami ładuje się praktycznie za 8zł.
  6. Z kominka zrezygnowałem po doświadczeniach siostry i ogólnie własnych przemyśleniach - odpala się go raz od wielkiego dzwonu i rok stoi nie używany. Wolę grile i ogniska niż kominki
  7. Gaz też bym wolał - gdyby był w rurze to bym się nawet nad PC nie zastanawiał. Pompa powietrzna - północno wschodnia polska i temperatury poniżej -5 (aktualnie -13) na pewno sprawdza się gorzej niż np w poznaniu. Ale oczywiście i taką opcję brałem pod uwagę - tylko czy w takim przypadku nie rezygnować z komina i zostawić go na wszelki wypadek.
  8. No chyba nie do końca Cię rozumiem. 2 odwierty po 100m - wykonam za ok 10 000zł Do tego pompa ok 30 000 Razem 40 000. (pisząc 50-60 - zakładałem droższe odwierty - ale zmam firmę która robi za 40zł/1mb. Pompa musi być markowa Nibe Viesman itp - inne nawet za 10000 - za 4-5lat może się okazać że nie ma kto tego serwisować. Za piec na pelet zapłacę 10 000. Zakładając że na pompę wydam 40 000 - dołożyć muszę 30 000, ale zakładając że nie wykonam kominu - koszt różny to różnica trochę się zmniejsza. Oczywiście ja jestem bardzo na Tak dla PC ale chciałbym mieć przynajmniej w łazience grzejniki oprócz - tego właśnie znajomemu brakuje a używa PC od 4 lat. W życiu by jej nie zamienił na nic innego - ale 2 grzejniki by chciał mieć.
  9. Wywołałem małą burzę. Jeszcze nie zacząłem budowy ale rzeczywiście początkowo myślałem o pompie ciepła - jednak 50-60tys to spory wydatek w porównaniu do innego "pieca". Jednakże wszystko jest na etapie obmyślania - co prawda rezygnacja z komina na pewno obniży koszty - jednak rezygnując z niego potem ciężko cofnąć się i komin wybudować. . Znajomy ma pompę + 2x100m w pionie i twierdzi, ze jest to najlepsze co mógł zrobić. Dom będzie Ytonga 24+ 20cm styro. Coś w stylu Kendra XS2M - ale bez lukarny. Jest o czym myśleć... Proszę tylko podpowiedzieć - czy mając Pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym (raczej powietrzna się nie sprawdzi na północnym wschodzie) + podłogówka - może dołożyć np 2 grzejniki w łazience - czy taka temperatura nie będzie za niska - co prawda nawet 35-39st już wystarczy by wysuszyć ręcznik.
  10. Dzięki za podpowiedzi na co zwrócić uwagę. Dom budowany będzie z Ytonga 24cm + 20cm styropian. Wstępnie dla celów projektowych źródło ciepła to Piec na Pelet. Ale zanim wszystko się rozkręci zbieram informacje o innych rozwiązaniach. Temat jest obszerny i dość skomplikowany jeżeli wchodzi w grę mieszanie źródeł. Co do gazu - niestety nie ma. Skłaniałem się wcześniej do peletu + podłogówka + grzejniki. podłogówka z powrotu z grzejników. Ale dopóki coś nie jest skończone można się pokusić o kombinacje.
  11. Witam Mam już pozwolenie na budowę. Na parterze wg projektu jest ogrzewanie podłogowe + 1 pokój tylko z kaloryferem (9,49m2 - projektant twierdził, że pokój z meblami i kanapą może być za mały po przykryciu podłogi na prawidłowe ogrzewanie podłogowe. + Grzejnik dodatkowy w łazience oprócz podłogówki. Na piętrze podłogówka w łazience - reszta kaloryfery. Ostatnio porozmawiałem sobie ze znajomymi - jeden z nich ma wszędzie podłogówkę - tylko. Do tego pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym 2x100m - od 4 lat - twierdzi, że jedyne grzejniki jakie są potrzebne to te w łazienkach do suszenia. Całą zimę jest ciepło i w zupełności wszystko wystarcza na potrzeby domu. Rachunek za prąd zużyty przez pompę ciepła (tylko pompę ) to 1800zł w 1 roku + 2000zł w drugim roku. W kolejnych nie mierzył bo wiedział już co i jak. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie - czy jednak robić mieszane ogrzewanie czy przerzucić się w całości na podłogówkę Dzięki za podpowiedzi. Dom podobny do Kendry 2m (garaż 2-stanowiskowy)
  12. Dokładnie nie pamiętam - ale na pewno było to zasilanie docelowe. Możliwe że budynek mieszkalny.
  13. Żeby doprecyzować. Dostałem warunki przyłączenia na 14kW. Opłaciłem fakturę. Teraz w PGE mówią mi, że jak nie chcę jeszcze prądu to nie podpisuję żadnej umowy. A jak chcę to wypełniam im: Oświadczenie wykonawcy - że instalację elektryczną i ochronną oraz układ pomiarowo - rozliczeniowy .... wykonałem zgodnie z normami itp - to wypełnia elektryk. Ale co to dokładnie jest - tzn że jeszcze biorę elektryka i on mi wszystko w skrzynce robi?? Całą tablicę - bezpieczniki itp? I jak to będę miał to co z tym zrobić?? Iść i złożyć wniosek o g11 mimo że na działce nie ma niczego ?? garażu, domu itp? Pusta działka?? We wniosku wpisać gospodarstwo domowe i to wszystko. Żądać odpowiedzi na piśmie?? A jak nie przyjmą wniosku? Powiedzą że musi być budynek itp? Czy mogę ich skłonić do przyjęcia wniosku ?
  14. Moje Pge jest niestety dość skrupulatny. Powiedzieli mi, że jak postawie tam budynek gospodarczy to mogą tam dać tylko taryfę budowlaną - 115zł miesięcznie opłaty stałe. Ale jak będzie to garaż nawet blaszany to będzie można wystąpić o prąd G11 - 5,78 miesięcznie. A jak to jest z jakimś małym domkiem letniskowym - no nie wiem 4x5m - do tego też można wrzucić prąd G 11 ?
  15. A to nie dziwne ? A może do jakiegoś tam metrażu się nie płaci ??
  16. Odległości muszę sprawdzić i dodatkowo czy nie będzie kolidowało z ustaleniami podłączenia wody i prądu, rozsączania itp.
  17. Jestem w trakcie adaptacji projektu, uzgodnień i nie do końca wiem czy w trakcie będzie rozsądne składanie takiego wniosku - żeby się nie okazało że zrobiłem zgłoszenie budowy budynku gospodarczego który będzie kolidował z wnioskiem o pozwolenie na budowę domu
  18. Podpowiedzcie proszę na jakiej mapie można nanieść zarys takiego budynku gospodarczego - czy może być to mapka do celów opiniotwórczych (oryginał/kopia) a może musi to być mapa do celów projektowych ?
  19. W sumie racja - gdybym wiedział że zima nawet na naszej dalekiej północy będzie tak "mocna" to już bym postawił Ale może spróbuję przejść drogę na zgłoszenie żeby ten prąd tam podpiąć. Bo raczej do tymczasowego to mi nie pozwolą
  20. Właśnie mnie te 180 dni ciekawi - bo jeżeli postawię to na bloczkach betonowych które będą "wycentrowane" to jak przesunę blaszak o 10cm to czy to może być uznane za nową lokalizację ? Zakładając, że budowa potrafi trwać 2-3 lata to stawianie czegoś na 180 dni jest zupełnym bezsensem.
  21. Dzięki za podpowiedź. W zasadzie to miałby być wolnostojący budynek gospodarczy ok 15m2 (3x5), ale jeżeli nie będzie stał na fundamencie a na bloczkach betonowych to można to uznać za budynek gospodarczy czy tylko tymczasowy budynek gospodarczy? Najbardziej zależałoby mi na zrobieniu budynku gospodarczego żeby doprowadzić tam prąd G11. Jeżeli to się nie powiedzie to czy te informacje są prawdziwe: http://oprawiebudowlanym.pl/2017/04/tymczasowy-obiekt-podczas-budowy.html Zawsze myślałem, że obiekt tymczasowy można postawić na 180 dni - chyba że jest to co innego niż tymczasowy obiekt na potrzeby budowy?
  22. To teraz pytanie - kupuję blaszak który spełnia wymóg - nachylenie dachu 30-40stopni. Zgłaszam - ale czy do tego potrzebny jest też projekt adaptacja itp ?? (jeżeli tak to lipa - koszty są spore jak na blaszak.). Ale jak tylko jest to rysunek mapy do celów projektowych - którą już mam to zgłaszam taki blaszak, a potem wnioskuję o G11 do garażu i po sprawie.
  23. Pytanie mam co do zmiany z C11 na G11 - wg wniosku podanego na podstronie 5. Co jeżeli podpiszę umowę na C i jeszcze zanim zacznę budowę złożę ten wniosek i wpiszę - Gospodarstwo Domowe - czy to może przejść i muszą zmienić na G11 ? Nie bardzo rozumiem co kryje się pod Gospodarstwo Domowe. Czy jednak Dom musi być postawiony z instalacją ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...