Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

magdaseb

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    724
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    3

Zawartość dodana przez magdaseb

  1. Witam. Zapytam tutaj, bo może ktoś jest w stanie udzielić jakiś wskazówek. Posiadam uzdatniacz viessman aquahome 20n. Problem dotyczy braku pobierania solanki- wszystko wygląda ok, woda jest pobierana do wytworzenia solanki, ale niestety nie jest pobierana (słychać,że zawór działa tak, jakby była pobierana, ale nie jest). w efekcie tego z każdym procesem odkamieniania stan solanki rośnie, a woda nie jest zmiękczana. może ktoś nakieruje, gdzie szukać pomocy?
  2. Mam, ale wysypane kamykiem wiślanym, raczej dla estetyki i też dlatego, że miałem. Nie widzę znaczącej róznicy w uzysku rocznym, w porównaniu z instalacją na dachu. Czy wysypanie białym kamykiem lub zrobienie czegoś innego, co odbija światło dałoby jakąś wartość dodaną- nie wiem. Nie chce mi się eksperymentować. Rozliczam się w starym systemie i mam w 100% pokryte zapotrzebowanie, więc na razie nie mam ciśnienia...
  3. Kujawsko-pomorskie, kierunek południe 183,2 kWh/kWp Gdyby nie wyłączanie jednego z falowników z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci (przybyły na ulicy kolejne dwie instalacje i zaczęło się dziać), to byłby rekordowy miesiąc, a tak jest niewiele gorszy, niż rekordowy (mniej o 4 kWh z kWp)
  4. Zapytam tak z ciekawości, na co zużyłeś 93% wyprodukowanej energii w maju? Chyba, że coś źle czytam...
  5. Kujawsko pomorskie, południe, 122kWh/kWp (porównywalnie z poprzednim kwietniem w 2023)
  6. No to jeżeli 3 fazowy to nie powinno byc poboru zza licznika, przy pełnej, bądź bardzo dużej produkcji.
  7. Z tego, co się orientuję, to licznik nie uwzględnia bilansowania godzinowego i międzyfazowego. A falownik masz 1 czy 3 fazowy?
  8. Co oznacza, że pompa wyłączana na noc? Idziesz i wyłączasz zasilanie? Jeżeli tak, to nie do końca jestem w stanie zrozumieć takie podejście. pompa ciepła to generalnie urządzenie bezobsługowe i jej montaż powinien prowadzić do takiego efektu. Ustawiam (oczywiście często przez wiele dni, metodą prób i błędów, optymalne parametry) i zapominam. Idąc tym tokiem myślenia, lodówkę też będziemy wyłączali na noc?
  9. Po zdjęciu widać, że nie są podłączone wszystkie panele. Reklamuj to natychmiast. Można też spróbować połączyć samodzielnie, bo pewnie gdzieś tam wisi druga wtyczka, ale nie namawiam. Zarówno kąt nachylenia jak i kierunki wschód/zachód nie są sprzyjające do uzysków w okresie jesienno zimowym.
  10. Luty 2024 35,8 kWh/kWp Najgorszy luty w historii mojej 4 letniej produkcji.
  11. Mam bifacjalne na gruncie. Kąt nachylenia 35*. Mam większe średnie uzyski niż większość forumowiczów, Ale czy jest to efekt bifacjali?- nie wiem. Nie mam przerw pomiędzy panelami (oprócz standardowych około 3cm). Pod spodem mam wysypany drobny kamyczek wiślany. Dla porównania mam również drugą PV z tych samych paneli na dachu (czarna dachówka ceramiczna) i uzyski zbliżone do tej na gruncie (różnica rocznej produkcji to 2% na korzyść tych na gruncie)
  12. Wydaje mi się, że bez pompy, czystym prądem z cop 1 nie powinno tyle pójść na ogrzewania. Chyba że faktycznie wygrzewanie posadzek. Podaj więcej parametrów budynku. Ale ty podajesz całościowe zużycie, a nie tylko PC. Moze ktoś ci się podłączył...
  13. A mimo to mają największy przyrost mocy z fotowoltaiki w Europie...
  14. Oczywiście, że 60tys za 10KW to przesada i ciężko byłoby to bronić ekonomicznie, ale za 30tys i z dotacją- to już tak. Mimo niekorzystnego sposobu rozliczeń, osoba mająca PV zawsze zapłaci mniej, niż ta nieposiadająca. Dla jednych zwrot z inwestycji w ciągu 10 lat będzie akceptowalny, inni uznają okres 5 letni, za zbyt długi. Osobiście zastanawiałem się nad instalacją 3 lata i z perspektywy czasu wiem, że o 3 za długo.
  15. Chyba mijasz się z prawdą. Koszt instalacji oscyluje około 4 tys za 1kw. Poza tym dotacja penie jeszcze obniżyła ten koszt. Chyba zainteresowany nie podał tu jeszcze autokonsumpcji... Poza tym to inwestycja na lata i nie ma co rozkminiać jej opłacalności i stopy zwrotu po jednym roku użytkowania. No i Twoje podejście- "na pewno się zepsuje"- typowo polskie. Forumowicz uznał, że taka inwestycja jest dla niego opłacalna i właśnie tam zainwestował pieniądze, a za 5-6 lat będzie się z Ciebie śmiał, bo EE w okolicach 2030 nie będzie po 90 groszy...
  16. Prawdopodobnie hydraulik ma rację. jest gdzieś niewielki wyciek. Zastanawia mnie tylko, dlaczego ciśnienie nie spada poniżej 1 bar, a zatrzymuje się na tej wartości. Może być jeszcze powietrze w układzie. Dobijaj ciśnienie do 2 bar i obserwuj miejsca newralgiczne, może w skrzynkach rozdzielczych, o ile takie posiadasz... Kucie posadzek to ostateczność i tutaj byłbym ostrożny. Masz jakieś łączenia rur pod posadzką?
  17. Może zapodaj w stopce, jaki dom, jaka pompa? Jeżeli to świeży dom, to jak najbardziej zużycia mogą być prawidłowe, poza tym brak zysków bytowych...
  18. A cóż to za umowa? Płacisz im za to jakiś stały, miesięczny abonament?
  19. Wydaje mi się, że powinieneś mieć sporo większy uzysk i cos nie do końca działa w tej instalacji poprawnie. Co prawda niekorzystny kąt nachylenia 21* dla ekspozycji wschodniej skutecznie ciągnie wynik w dół, ale to raczej nie jedyna przyczyna.
  20. Południe, 35* Grudzień 2023- 15,7 kWh/kWp Rok 2023- 1176 kWh/kwp Autokonsumpcja- 28%
  21. https://www.ortograf.pl/watpliwosci-jezykowe/jak-piszemy-spod-czy-z-pod
×
×
  • Dodaj nową pozycję...