Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zrób to sam

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    67
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez zrób to sam

  1. a może na zwykłym kleju nie trzeba kołkować, a na pianokleju trzeba?
  2. kołkujecie styropian na ścianach o wysokości 4m?
  3. kilka razy spotkałem się w różnych artykułach, że na styrobeton należy dać gładź cementową - o jaką gładź chodzi? Bo to co wyczytałem z wujka google to jest taka najtansza gładż po 30zł i wystarczyłoby mi jedynie 2 worki na m2 żeby uzyskać 4cm u mnie plan wypełnienia (prawie 30cm żeby wyrównać do pozostałych pomieszczeń), izolacji nie potrzeba (pod spodem kotłownia), ma być podłogówka w styropianie frezowanym (mam zamówioną pompę ciepła ze sterowaniem pokojowym wiec bezwładność cieplna jest tu nieużyteczna, chce mieć możliwość - zakrece podłogówkę i odczuwam to niebawem) i na to 10mm płyta cementowo wiórowa (dla stabilizacji) i panele. Dobrze kombinuje?
  4. u mnie takie nierówności wyrównaliśmy kładąc wszędzie cienką warstwe gładzi na flizelinie. Ale sam bym tego nie zrobił, musi być wprawiona ręka.
  5. Nikt z czytających nie stosuje tych płyt? Czy używacie do innych rzeczy?
  6. Jeżeli masz dwa słupy przy jednej ściance (np. pod płatwią i murłatą) możesz związać je kleszczami. Choćby deska calówka już usztywni.
  7. ja bym zakleił - z jednej i drugiej strony, pustka powietrzna trzyma ciepło - nie jest mostkiem. Ostatnio znajomym budowali dom z porothermu, wykonawcy w pionowych szczelinach nie dawali zaprawy, bo twierdzą, że się nie daje (nie znam tematu czy mają rację) i dopóki nie otynkowali domu to wszędzie wiało.
  8. u mnie raczej spodziewałbym się kradzieży niż wandalizmu, stąd spytałem o lokalizator, czy jak zabezpieczacie swoje pompy przed kradzieżą, gdy posesja jest przy drodze, lub ogólnodostępna i nie ma możliwości ogrodzić? Myślałem o klatce, ale raczej jak są jakieś grupy od kradzieży tych sprzętów to z każdą klatką sobie poradzą.
  9. witam. szukam, czytam, i pytam. kto zastosował płytę cementowo-wiórową na podłogę na legary? Legary w jakich odstępach? Jaka grubość płyty? Jakie wskazówki, spostrzeżenia itp? Chciałbym uniknąć OSB ze względu na cenę oraz formaldehyd. Czy ta płyta może ją zastąpić, w jaki sposób? Na necie nic z praktyki nie znalazłem.
  10. może jakiś lokalizator gps? Jak go podłączyć na stałe do zasilania pompy, a baterii używałbym w trakcie ewentualnych poszukiwań w terenie?
  11. PANOWIE!! ODŚWIEŻAM Czas u mnie na pompę ciepła, Szukam monoblok ok 12kW Vailant 45 tys, Stiebel Eltron 42 tys. a KASAI 24 tys.... połowa... warto? Nawet COP według danych w karcie technicznej wychodzi na korzyść KAISAI.
  12. Mam głęboką wnękę, chcę ją wykorzystać maksymalnie na szafę na ubrania i szuflady wychodzą mi ok 82cm szerokie i 65-70 cm głębokie. Wysokość planuję żeby były pojemne i wygodne 25 cm. Jakie prowadnice polecacie do takich dużych szuflad, żeby wytrzymały duże grono użytkujących osób a zarazem żebym nie musiał płacić miliony? myślałem o rolkowych bo najtańsze i pewnie dużo mniej się zużywają od kulkowych, ale w sklepie uświadomili mnie, że owszem są o dł 650mm ale nadają się raczej do wąskich szuflad np 40cm. Są jeszcze dolnego montażu blum movento ale ich cena 170 zł x 10 szt to trochę dużo. Znalazłem coś takiego o połowę tańsze, czy ktoś zopiniuje? https://amix.pl/pl/prowadnice-meblowe/1548-cb70st-.html#/429-dlugosc-600_mm Amix ma dwie propozycje w tym rozmiarze - o nośności 25kg i 40kg - taka szuflada mimo dużej powierzchni obciążona jedynie ciuchami raczej i tak nie przekroczy 20 kg, czy zatem ze względu na wielkość warto inwestować i kupić te prawie dwa razy droższe, czy nie ma sensu? No i zostaje jeszcze GTV z nośnością 30 kg, ale nieco krótsze bo 550, a może ktoś montował na krótszych prowadnicach dłuższe szuflady i spokojnie to wytrzymują pod warunkiem, że nie są zawalona 50kg gwoździ albo talerzy a jedynie 10kg waga szuflady i 10 kg ubrań?
  13. Rozumiem, że ja też mogę liczyć na odpowiedź za najbliższe.... 11 lat?
  14. Spróbuję odgrzać kotleta po tych zaledwie 11 latach . Mam głęboką wnękę, chcę ją wykorzystać maksymalnie na szafę na ubrania i szuflady wychodzą mi ok 82cm szerokie i 65 cm głębokie. Wysokość planuję żeby były pojemne i wygodne 25 cm. Jakie prowadnice polecacie do takich dużych szuflad, żeby wytrzymały duże grono użytkujących osób a zarazem żebym nie musiał domu sprzedać? myślałem o rolkowych bo najtańsze i pewnie dużo mniej się zużywają od kulkowych, ale w sklepie uświadomili mnie, że owszem są o dł 650mm ale nadają się raczej do wąskich szuflad np 40cm. Są jeszcze dolnego montażu blum movento ale ich cena 170 zł x 10 szt to trochę dużo. Znalazłem coś takiego o połowę tańsze, czy ktoś zopiniuje? https://amix.pl/pl/prowadnice-meblowe/1549-cb80ts-3d.html#/429-dlugosc-600_mm
  15. Witam. Proszę o poradę , czy są jakieś niedrogie sterowniki które można użyć do sterowania lub jeśli nie ma takiej możliwości to jako funkcja informacyjna . 1. termik na kocioł 15metrów od sterownika + dodatkowa funkcja sterowanie pompką c.o. (dzisiaj jest to jedna pompka, ale nie wiem, czy da radę, więc być może będą potrzebne dwie, z tym że na jednym sterowaniu to wystarczy tylko rozgałęźnik. 2. termik na bojler 15 metrów (informacyjnie lub do załączania grzałki gdy kocioł jest wygaszony i/lub załączania pompki cyrkulacyjnej cwu oczywiście zadane na 1 minutę co 10 minut w godzinach dziennych) 3. jakieś 2-3-4 termiki dodatkowe wskazujące po prostu temperaturę w różnych pomieszczeniach i na zewnątrz. czysto informacyjnie (o różnych długościach lub z możliwością przedłużenia, bo słyszałem, że przy przedłużaniu bywają błędy o 10, nawet 30 stopni na sterownikach, czy są jakieś czujki które można swobodnie przedłużać? ja totalnie się na tym nie znam, ale jak dostanę wskazówki to... jak to się mówi, zrobię to sam ) (mam dość termometrów diamond przylgowych, różnych termometrów ze wskazówką, które gdy stawiasz 5 sztuk obok siebie, to każdy pokazuje inną temperaturę liczę na to że elektroniczne pokazują właściwą czy się mylę i też są takie błędy? ) Z góry bardzo dziękuję za wszystkie porady
  16. i jeszcze jedno - bojler z związku z tym że tworzy zarazem krótki obieg umiejscowić jak najbliżej pieca czy jak najbliżej punktów poboru to by wychodziło na przeciwległej do pieca ścianie (ok 4m od pieca)? Rura c.w.u. z bojlera lepiej pex 20 czy pex 26? (mam 3 łazienki i kuchnie). Chciałem dać pex 26 żeby przepływ był dobry, ale z drugiej strony ta woda ciepła będzie dłużej dochodziła do punktu poboru, jak byście to zrobili?
  17. wychodzi mi tak, że muszę dać 3 zawory zwrotne, pytanie, czy aby nie powodować dużych oporów (tak jak w przypadku zaworu zwrotnego z grzybkiem/sprężynką) i niekoniecznie dokładać drugą pompkę mogę zastosować zawór różnicowy żeby spełnił funkcję kierującą przepływ wody, czy lepiej zawór z klapką?
  18. Docelowo ma być pompa ciepła, ale na razie trzeba się zadowolić... Jak się niema co się lubi to się lubi co się ma
  19. A jeśli chodzi o zawór różnicowy to czy nie jest tak że jego się wstawia wtedy gdy Pompka jest na wyjściu z pieca? A gdy jest na powrocie lub tak jak w moim przypadku już nie trzeba bajpasy i zaworu?
  20. Ehh.... narysowałem jedna pętlę symbolicznie, jeśli fachowo się rysuje inaczej to przepraszam nie wiedziałem ale podpisałem że na piętrze jest 80 m2 i 700 m rurki. Rozdzielacz oczywiscie jest, wszak to integralna czesc podlogowki. 8 albo 9 pętli. W tym też celu na schemacie umieściłem pompkę za zaworem 3d termostatycznym z myślą że popycha ona też na grzejniki, bo tam rury grubsze niż w podłogowe.
  21. Hmm, rtl jest do krótkich obiegów , jeden nie może obsługiwać całego piętra, czy sie myle? poza tym on nie miesza, czyli obieg byłby słabszy. Jeden zawor roznicowy dałem w miejscu gdzie jest ryzyko, że pompka wpychalaby wode na powrót grzejników zamiast do kotła. Potrzeba więcej?
  22. sory że tak, ale nie pamiętam jak tu zdjęcia się dodaje tu link do zdjęcia: https://ibb.co/9qbkRKP
  23. Witajcie. Laikiem jestem, ale u mnie w okolicy wszyscy hydraulicy teraz mocno zajęci, a mnie czas goni żeby piec podłączyć. Kto ma doświadczenie proszę o rady czy schemat który narysowałam zadziała czy jeszcze czegoś brakuje. Główne założenia: 1. Za 2 lata parter będzie remontowany więc to rozwiązanie tymczasowe 2. Kocioł tak zwany śmieciuch z dużą komorą na drewno 3. Chciałbym mieć jedną pompkę z racji oszczędności prądu Chodź liczę się z tym że może być za mało obiegu na parterze i będzie Trzeba dopiąć drugą. 4. Tak zwanej ochrony kotła nie potrzeba a zawór trójdrogowy przy kotle Ma jedynie manualnie ustawiać temperatura na grzejniki tak żeby pozostała część szła sobie na piec i bojler który miałby być podłączony grawitacyjnie. 5. Przy powrocie bojlera przed piecem planuję zejść poniżej poziomu pieca żeby Grawitacja nie wyciągała ciepłej wody z bojlera Kiedy kocioł się wygasza (praktycznie codziennie) (Czy to U jest potrzebne i zadziała czy przekombinowałem? ) 6. Jest jeszcze oczywiście zbiornik wyrownawczy którego zapomniałem narysować. 7. Pompka będzie włączać prosty sterownik - czy czujnik dac przed czy za zaworem trojdrogowym przy piecu?
  24. dziękuję za radę, choć za późno. Wczoraj już wszystko zostało zmontowane. dostałem od znajomego szklarza tafle 3mm szkła, nakleiłem szkło, później panel, na boki wyciął mi paski ciemnego lustra, wkleiłem tak samo z podkładem szkła. Przystawiłem kafelkę, okazało się, że mimo 2x warstwy kleju, panel nie odstaje od ściany na tyle, żeby normalnie wkleić kafelkę... wkleiłem te dwie na dole na mamuta i mam nadzieję że będzie trzymał jak mamut teraz chciałem całość normalnie zafugować fugą cementową, ale sugerujesz silikon... trochę ciasno żeby tam powciskać slikon, fuga w koło panelu 3mm. Jakieś wskazówki? To co na zdjęciach, to moje pierwsze położone kafelki, więc i fuga będzie pierwsza kolor fugi w załączniku. jak to wszystko połączyć? okropne to dodawanie zdjęć na forum.... macie jakiś szybszy sposób? Czy portal ne może sam konwertować/pomniejszać zdjęć do wymaganej wielkości?
  25. prawie 190 podglądów, a 0 odpowiedzi... Mam rozumieć, że nikt tego nie robił, i wszyscy czytający chcieliby wiedzieć jak to się robi?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...